Своєрідність органічного світу Південної Америки. Природні зони. Зміна природних комплексів людиною



Скачати 92.73 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір92.73 Kb.
Тернопільська загальноосвітня школа I-III ступенів №24

Своєрідність органічного світу Південної Америки. Природні зони. Зміна природних комплексів людиною

(урок з географії 7 клас)
Підготувала

вчитель географії

Меленчук О.В.

Тернопіль-2015

Тема. Своєрідність органічного світу південної америки. Природні зони. Зміна природних комплексів людиною
Мета:

Навчальна - актуалізувати поняття «природний комплекс», «природна зона», «широтна зональність», сформувати в учнів уявлення про особливості природних зон Південної Америки; надати учням систему знань про рослинний та тваринний світ материка;

Виховна – сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи на основі матеріалу про процеси грунтоутворення та пристосованість живих організмів до умов навколишнього середовища, сприяти екологічному вихованню школярів, формувати в учнів навички групової роботи;

Розвивальнарозвивати географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес у кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; удосконалювати вміння працювати з додатковою літературою, виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.

ТИП УРОКУ: урок вивчення нового матеріалу

Вид уроку – урок-мандрівка

Обладнання: природні зони світу, атласи, ілюстрації, авторська презентація, додаткова література, маршрутні листи, фізична карта Південної Америки, атласи, підручники.

Опорні та базові поняття: кліматичні пояси та області, природні зони, природні комплекси, сельва, савани, пампа.

Хід уроку

  1. Організація учнівського колективу

Прийом «Психологічний настрій»

Привітаємось я з вами,

Ви зі мною і з гостями.

Всі до мене поверніться,

Один одному всміхніться,

Ми сідаємо за парти -

Урок уже почати варто.


  1. Актуалізація опорних знань і вмінь

На попередніх уроках ми мандрували з вами дивовижним материком – Південною Америкою.

«…Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати» - Пржевальський.

І щоб переконатися в справедливості цих слів сьогоднішній урок є продовженням попередніх наших мандрівок.

А з чого починається будь-яка мандрівка?



Звичайно зі збору валізи. Нам потрібно зібрати необхідні речі – (в нашому випадку) – це знання. Спершу потрібно пройти «Митницю», щоб перевірити багаж знань…

Прийом «Експрес-тест»

  1. Найбільша частина території Південної Америки розташована:

А) у Північні півкулі;

Б) у Південній півкулі;

В) Східній півкулі.

2. Острів Вогняна Земля і материк Південна Америка розділяє протока:

А) Магеланова;

Б) Дрейка;

В) Торресова.

3. Крайньою східною точкою Південної Америки є мис:

А) Горн;

Б) Фроуерд;

В) Кабу-Бранку.

4. Уздовж західних берегів Південної Америки проходить холодна течія:

А) Бразильська;

Б) Гвіанська;

В) Перуанська.

5. Найвища вершина Анд:

А) г. Аконкагуа;

Б) г. Ільямпу;

В) влк. Котопахі.

6. Слово «Анди» перекладається з мови інків як:

А) «мідні гори»;

Б) «високі гори»;

В) «олов’яний пояс”.

7. Області альпійської складчастості розташовані в Південній Америці:

А) на заході;

Б) на півночі;

В) на сході.

8. Світовим полюсом сухості називають пустелю:

А) Сахара;

Б) Атакама;

В) Велику пустелю Вікторія.

9. Найбільшу кількість опадів у Південну Америку приносять:

А) мусони;

Б) пасати;

В) західні вітри.

10. Живлення річок Південної Америки преважно:

А) дощове;

Б) снігове;

В) підземними водами.


ІIІ. Мотивація навчальної діяльності.

Прийом «ДИВУЙ»

А розпочати мандрівку я хочу з легенди про вождя індіанського племені, який відправляв юнаків на вершину Аконкагуа.



«Прямуйте, доки вистачить сил. Хто втомиться, може повернутися додому, але нехай кожен принесе мені гілку з того місця, де він звернув з дороги», - говорив вождь. Згодом перший повернувся і простягнув кактус. Вождь посміхнувся: «Ти не перетнув пустелю. Ти не був навіть біля підніжжя гори». Другому, котрий приніс сріблясту гілочку полині, вождь сказав: «Ти був у підніжжі гори, але навіть не намагався почати сходження на вершину». Третій, з гілкою тополі, навіть заслужив похвалу: «Ти дійшов до джерела». Подібну хвалу і четвертому з гілкою крушини. П’ятому, котрий приніс гілку кедра, старик схвально кивнув: «Ти був на половині шляху до вершини». Останній юнак прийшов з порожніми руками, зате його обличчя світилося радістю. Він пояснив, що був там, де не ростуть дерева, зате він бачив блискуче море. Вождь не лише повірив йому, але й віддав найбільшу данину визнання: «Тобі не потрібна гілка-символ. Перемога сяє в твоїх очах, звучить в твоєму голосі. Це одна з вершин твого життя. Ти бачив гору у всій її величі.»

- Діти, чому вождь вирішив, що юнак дійшов до вершини? (Йде обговорення)

Сьогодні кожен з вас досягне своєї вершини, адже ми здійснимо мандрівку природними зонами материка. І, можливо не всі досягнуть найвищої відмітки, але я бажаю, щоб перемога успіху сяяла в ваших очах.

Отже, тема уроку «Природні зони Південної Америки» (слайд 1)

Прийом «Мікрофон»

  • Що таке природна зона?

  • Від чого залежить зміна природних зон на рівнині?

  • Згадайте план характеристики природних зон.

Гра «Сортувальник» (слайд 2,3)

IV. Вивчення нового матеріалу

  • За картою «Географічні пояси та природні зони Південної Америки» з’ясуйте, які природні зони є на території материка. Які з них займають найбільшу площу? Порівняйте розташування природних зон в Південній Америці та Африці.

  • З’ясуйте, на яких територіях та з яких причин широтна зональність порушується.

  • Поясніть, як впливає ізольованість материка на видовий склад рослин та тварин?

Прийом ,,Творча лабораторія”

(робота в групах: використовуючи карти атласу та текст підручника, учні характеризують природні зони, виявляють взаємозв’язки між компонентами природи та заповнюють таблицю; після виконання завдання кожна група характеризує природну зону )

1 група – вологі екваторіальні ліси;

2 група – савани і рідколісся;

3 група – трав’янистий степ;

4 група – напівпустелі і пустелі.

Завдання для груп:



  1. Нанести на контурну карту свою природну зону.

  2. Використовуючи підручник, атласи та додаткові джерела інформації дати характеристику природної зони.

  3. Заповнити словничок.

  4. Визначити вплив людини на природну зону.

(заповнення дод.1)

Виступ 1 групи.

(Перегляд презентації, доповнення вчителя)

Виступ 2 групи.

(Перегляд презентації, доповнення вчителя)

Виступ 3 групи.

(Перегляд презентації, доповнення вчителя)

Виступ 4 групи.

(Перегляд презентації, доповнення вчителя)

Кожен з мандрівки привозить подарунок. Ми з вами також взяли на згадку….



Прийом ,,Чарівна скринька”

(за описом учні відгадують назву плода рослини, який знаходиться в ящику)

1.У народів Америки ця рослина користувалась особливою повагою, їй присвячували вірші, пісні, легенди. Бога дощу зображали з цією рослиною. Із неї роблять борошно, олію, крохмаль, консерви. Індіанці готують з неї мамалигу і називають цю рослину – маїс (Кукурудза).

2. Плоди цієї рослини - овальні зерна білого, зеленого, жовтого або коричневого кольору. Вони містять багато вітаміну Е, який ще називають вітаміном молодості. Цю ,,родичку гарбузову” ми вважаємо традиційною українською культурою. Наші господині готують з нею пиріжки, борщ, вінегрет. А мексиканці, індуси, євреї додають її до безлічі страв, і навіть до десертів (Квасоля).

3. Цю рослину знають усі і називають її ,,другим хлібом”. Завіз її в Європу Христофор Колумб. В Іспанії її називають ,,папа”, в Італії - ,,трюфель”, а у Франції - ,,земне яблуко”. Квітками цієї рослини англійська королева прикрашала корону. У Росії ж людей спочатку примушували розводити її. Сьогодні ця рослина росте на кожному городі (Картопля).

4. У Північній Америці ця рослина довгий час вважалася смертельною отрутою. У Європі, куди її привіз Колумб, її називали ,,золотим яблуком”. Плід рослини – велика кулеподібна ягода. Сьогодні вчені довели, що вживання цих плодів може стати причиною схуднення, оскільки змінює рівень гормонів апетиту (Помідор).

Вчитель

- Чому про ці культури ми згадали на сьогоднішньому уроці? (Південна Америка є батьківщиною цих культур).

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Під час мандрівки карту пошкоджено. Спробуйте відновити наш маршрут.



Гра «Збери карту»

(учні отримують пазли зони, яку вивчали)
Прийом «Килим ідей»

Сучасні екологічні проблеми материка та шляхи їх вирішення учні пишуть на різних аркушах.



VI. Підсумок уроку

Прийом «Валіза»

Я знаю….

Я досяг успіху, тому що…….



Я вмію……

Я досяг успіху, тому що….



Мій настрій…..

Я досяг успіху, тому що…




Оцінювання знань учнів.

VII. Домашнє завдання

• Опрацювати параграф «Природні зони материка Південна Америка»

• Написати міні-твір «Один день в сельві»


Додаток 1

Природні зони Південної Америки

Назва

Географічне розташування

Клімат

Грунти

Рослини

Тварини

Вологі екваторіальні ліси
















Савани і рідколісся
















Степи
















Напівпустелі

Пустелі
















Словничок

  1. Сельва – це ______________________________________________

  2. Льянос – це ______________________________________________

  3. Пампа – це ______________________________________________

  4. Кампос – це _____________________________________________


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка