Стежкою батьківської мудростіСкачати 57.06 Kb.
Дата конвертації11.09.2017
Розмір57.06 Kb.
Стежкою батьківської мудрості.

(тренінг для батьків)

Сім'я - одна з найбільших цінностей, створених людством за період існування. Сім'я, родичі - своєрідний центр формування особистості дитини, виховання його характеру, волі, суспільної свідомості. Любов і дружба, взаємна підтримка батька й матері для дитини - приклад для наслідування. Саме тому актуальним в роботі практичного психолога ДНЗ є підвищення рівня психолого-педагогічної компетентності батьків.


Мета: ознайомлення присутніх зі стилями спілкування в родині; формування відповідального ставлення батьків до виховання фізично і психологічно здорового підростаючого покоління.
Хід проведення.
1. Вправа «Знайомство»
Мета: сприяння згуртованості в групі, створення доброзичливої ​​атмосфери.
Психолог. Доброго дня і здоров'я вам бажаю! Сьогодні ми з вами поспілкуємося в тісному, родинному колі, адже дитячий сад - це одна велика, дружна сім'я. Але спочатку нам потрібно познайомитися ближче. Зробимо це за допомогою презентації.
Перед вами на столах є кольоровий папір, ножиці, клей, фломастери і т.д. Ваше завдання - за 5 хвилин створити малюнок або аплікацію, які розповіли б нам про вашу сім'ю. Потім ви називаєте своє ім'я, демонструєте результати творчості і говорите кілька слів про членів своєї сім'ї.
Під час проведення тренінгу батьки створили дуже цікаві малюнки, на яких були зображення: небо з місяцем (батько), сонечко (матір) з зірочками (дітьми); дуб (тато), ялинка (матір), лисичка (дочка), їжачок (син ); півень, курка і двоє курчат; рибки в ставку; родина левів і ін
Правила роботи в групі.
Мета: акцентування учасників на дотриманні правил роботи в групі і регламентації роботи.
Психолог. Щоб наша зустріч була продуктивною, потрібно дотримуватися певних правил.
Я зачитаю їх, а ви обговоріть і виберіть ті, які підходять нам для ефективної взаємодії:
• Говорити довго і не по темі.
• Говорити чітко і конкретно.
• перебивали один одного.
• Правило «піднятої руки».
• Бути пасивним і похмурим.
Бути активним, брати участь у всіх видах діяльності.
• Правило гарного настрою.
Отже, правила поведінки на тренінгу ми визначили. Можливо, хтось хоче внести корективи?
Очікування
Мета: визначення очікувань учасників від роботи в групі.
Психолог. Шановні батьки! Перед вами стікери, вирізані у формі відбитка стопи. Запишіть на них свої надії і очікування від нашої зустрічі.
Далі слід озвучити їх і прикріпити до плакату «Пейзаж», на якому зображена стежка, що простягнулася від будинку до пагорба Батьківської Мудрості.
Стікери треба прикріпити на початку шляху, тобто біля будинку.
Мозковий штурм
Психолог. Важко переоцінити вплив сім'ї на розвиток, навчання і виховання дитини. Це було відомо людям здавна і знайшло своє відображення в крилатих фразах, афоризмах.
Хто може пригадати прислів'я та приказки, у яких говориться про сімейне виховання?
• Якщо дитину не навчиш у пелюшках, то не навчиш і в подушках.
• Коли батько каже «так», а мати - «сяк», росте дитина, як бур'ян.
• Що вчать вдома діти, то знають і сусіди.
• Умів дитя народити, умій і навчити.
Який явір - такий паркан, який батько - такий і син.
• Яблуко від яблуні далеко не падає.
Інформаційне повідомлення «Стилі виховання».
У кожній сім'ї свій своєрідний стиль спілкування. Власне, вміння взаємодіяти з дітьми - дуже важлива річ. Ви можете запитати себе, як знайти час для спілкування, адже сьогодні динаміка життя занадто швидка. Все відбувається в поспіху. Згадайте, як починається ранок у вашому домі. Вранці ви даєте дітям настанови, нагадуючи, як вони повинні вести себе протягом дня.
Наступного разу зустрічаємося з дітьми вже ввечері. Загальний вечерю, розмова створюють сімейний комфорт. Саме такі хвилини можуть згуртувати і зміцнити сім'ю. Однак, знову спілкування обмежується короткими фразами. Хіба можна поспілкуватися, коли включений телевізор, і якась жінка вже втретє рекламує переваги прального порошку?
Дослідники стверджують, що батьки розмовляють з дітьми приблизно 15-20 хвилин в день. З них 10-12 припадає на роздачу вказівок. Вчені визначили, що в цілому існує три моделі спілкування: демократична, авторитарна, ліберальна.
Батьки, схильні до авторитарного стилю, мають тенденцію до карально-насильницької дисципліні; надмірно контролюють всі вчинки дитини, вимагають від нього покори, нетерплячі до дитячих недоліків. Внаслідок цього у дитини розвивається невпевненість у собі, страх, мстивість, агресивність по відношенню до слабких, занижена самооцінка. Авторитарний стиль виховання в сім'ї викликає в дітей відчуження від батьків, почуття своєї небажаності в сім'ї.
Батьки, які вибирають ліберальний стиль виховання, майже не контролюють поведінку дитини. Проявами ліберального стилю можуть бути вседозволеність, виконання всіх бажань дитини, невиправдана ідеалізація його батьками. Такий стиль виховання може сформувати у дитини надмірна самолюбність, затримку емоційного розвитку, відчай, недовіра до дорослих, озлобленість, розчарування. Можуть виявлятися також інфантильність, егоїзм, упертість, примхливість, завищена самооцінка.
Батьки - прихильники демократичного стилю виховання - поважають особистість дитини, приймають його таким, який він є; дають зрозуміти дитині, що його справи важливі для них; довіряють, заохочують самостійність, засуджують не саму дитину, а його вчинок, прислухаються до думок дитини, проводять разом з ним вільний час, допомагають розвивати його здібності. Діти в таких сім'ях прислухаються до порад батьків, наслідують адекватні чоловічі і жіночі риси поведінки, зростають впевненими в собі, добре соціально адаптованими.
Вправа «Казки нашого дитинства»
Мета: розгляд різних моделей сімейного спілкування та проявів різних типів спілкування.
Учасники об'єднуються в три групи.
Кожна група отримує фрагмент казки з певною моделлю сімейного спілкування (казки «Колобок», «Дідова дочка і Бабіна дочка», «Івасик-Телесик» або інші, за вибором психолога.)
Завдання кожної групи - драматизувати фрагмент казки, інші команди повинні здогадатися, про який саме стилі сімейного виховання йде мова.
Обговорення:
- Що було для вас незвичним?
- Які ваші відчуття від роботи?
- Складно було виконувати завдання?
- Складно було розпізнати стилі виховання по драматизації?
Розминка «Листоноша»
Мета: зняття емоційної напруги.
Психолог. Ви активно працювали, тому настав час для відпочинку.
Кожен учасник отримує аркуш паперу з назвою міста.
Ведучий говорить: «Пошта йде з Києва до Львова і з Харкова до Черкас».
Гравці, чиї міста названі, повинні якнайшвидше помінятися місцями. В цей час ведучий намагається зайняти вільне місце. Гравець, місце якого зайняли, стає ведучим. Якщо ведучий скаже: «Пошта йде у всі міста», - тоді місцями повинні помінятися всі учасники.
Вправа «Правила для дитини»
Мета: встановлення обмежень для дітей.
Психолог. Як ми вже говорили, часто спілкування з дитиною обмежується вказівками і заборонами. Звичайно, є багато ситуацій, коли батьки змушені встановлювати певні обмеження для своїх дітей. Особливо, якщо діти маленькі, і їх дії можуть зашкодити здоров'ю та життю. Давайте спробуємо змінити обмеження і заборони на правила поведінки.
Ваше завдання буде: написати правила для дитини, не вживаючи слова «НЕ». Наприклад:
- Не можна переходити вулицю на червоне світло / Потрібно переходити вулицю тільки тоді, коли світить зелений вогник світлофора.
- Не поспішай під час їжі / Будемо їсти неторопясь.
- Не кричи так голосно / Будемо розмовляти тихіше.
- Не малюй на стіні / Малюй на папері
Обговорення:
- Складно було виконати завдання?
- Є такі правила, які назвали учасники різних команд?
Психолог. Правила повинні бути в кожній родині. Щоб зберегти мир в сім'ї і не провокувати конфлікти з дітьми, необхідно дотримуватися певних правил.
Рекомендації для батьків
1. Перш за все необхідно показати дитині, що батьки приймають його почуття і розуміють важливість бажань: «Я розумію твоє бажання ..,».
2. Потім батьки встановлюють обмеження, пояснюючи причину: «Але цього робити не можна, тому що ...».
3. Нарешті батьки пропонують дитині альтернативу, яка не викликає небажаних наслідків і одночасно дозволяє дитині реалізувати свою активність, задовольнити певні бажання. Важливо, щоб альтернатива зацікавила дитини і була певним замінником неадекватних дій.
4. Якщо і після цього дитина намагається вдаватися до дій, які можуть зашкодити йому самому або іншим, то дорослий повинен попередити його про покарання за недотримання правил.
Рефлексія
Психолог. Наша зустріч завершується, тому давайте визначимо, збулися наші очікування. Якщо так, необхідно переставити стікери на пагорб Батьківської мудрості, якщо ж очікування справдилися частково - ставте стікери на стежці між будинком і пагорбом.
Вправа «Аплодисменти»
Мета: зняття емоційної втоми, поліпшення настрою.
Психолог. Ми з вами добре попрацювали. І на завершення я пропоную уявити на одній долоні посмішку, на іншій - радість. А щоб вони не пішли від нас, їх треба міцно-міцно з'єднати в оплески.
До нових зустрічей!
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка