Різноманітність хвойних дерев. Виготовлення поробки з природного матеріалу- шишок МетаСкачати 74.06 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір74.06 Kb.
Різноманітність хвойних дерев.

Виготовлення поробки з природного матеріалу- шишок

Мета : привити любов до природи та розширити кругозір, спонукаючи учнів до нових захоплень .

Ознайомити з різноманітністю хвойних дерев.

Навчити користуватись природним матеріалом та з’єднувати деталі у поробках.

Навчити малювати ,відчувати форму та пропорції.

Розвинути фантазію, зорову пам’ять та спостережливість, мілку моторику рук.

Виховати гармонійно розвинену особистість.

Обладнання: колекція шишок та плакати з хвойними рослинами; поробки-зразки.

Матеріали та інструменти для виготовлення поробки: ялинкова шишка, 2 зубочистки, 2 шапочки від жолудів або 2 шкаралупки фісташок, білий картон або альбомний аркуш, фарби, клей, олівець, пензлики, ножиці.

Хід заняття

  1. Організаційний момент

II . Мотивація та актуалізація знань дітей

  1. Вступне слово вчителя

Природа, яка оточує нас дуже різноманітна і цікава. Варто лише придивитись: ви відкриєте для себе світ, який раніше не помічали. Наприклад, зверніть увагу на траву, вона здається вам однаковою? А яке різноманітне колосся ви згодом побачите! Отже, вона не така вже й звичайна. Неповторність та різноманітність природних форм надихає на творчість. З природного матеріалу можна виготовити багато цікавих поробок.

Завдання: розгляньте поробки та скажіть який природний матеріал в їх основі (поробки розроблені автором)

Всі поробки виготовлені з шишок, які доповнюються іншими матеріалами. А де ростуть шишки? Звичайно, на хвойних деревах!  1. Розповідь про хвойні дерева та шишки

Хвойними називаються вічнозелені дерева з листям, перетвореним на голки. На відміну від листових дерев, хвойні скидають голки поступово протягом кількох років. Тому їх називають вічнозеленими.

Хвойні дерева ростуть на всіх материках (крім Антарктиди). Існує велика кількість видів, які різняться розмірами, формою листя (хвої), крони, шишок, тощо. Цікаво, що хвойні дерева мають чоловічі і жіночі квітки. Саме шишки і є жіночими квітками (їх наукова назва – мегастробіли, а Чоловічі квіти на сосні чоловічих – мікростробіли).

Всім відомі такі хвойні дерева, як ялинка і сосна. У ялинки маленькі, коротенькі голочки, а у сосни вони видовжені. Відрізняються і шишки. Ялинкові шишки здебільшого м`які, тому що мають тонкі лусочки, а у соснової шишки лусочки тверді.

Якщо ви спостережливі, то зможете відповісти на запитання: в яких поробках використовується ялинкова шишка, а в яких - соснова?

Отже, метелик та білочка, а також голова мишки, виготовлені з ялинкових шишок (вони мають м’які лусочки); а тулуб мишки – з соснової шишки ( у неї тверді лусочки).

Про різноманітність хвойних рослин можна дізнатись, розглянувши колекцію шишок.

Ось у сосни гімалайської (вона росте в Гімалаях) шишки дуже довгі – до 30см. Гарний вигляд надають дереву довгі ніжні хвоїнки, які, навіть, не колються.

Шишка сосни гімалайської

Мабуть, ви коштували кедрові горішки? Але це горішки не справжнього кедру, а сибірської сосни, яку ще називають кедровою сосною. Шишки цієї сосни в два-три рази більші за шишки сосни звичайної.Шишка кедрової сосни

Кедри ж ростуть в засушливих гірських районах. Є декілька видів кедрів - гімалайський, ліванський, атласький та інші. Самий стрункий та високий - кедр атласький, шишку якого ви бачите. Він росте в Африці в Атлаських горах.

Шишка кедру таласького Дерево кедру

Ось таку кулясту форму мають шишки кипарису. Це дуже гарне, струнке і високе дерево, поширене в гірських районах.

Шишки кипарису

Ось маленькі шишки модрини, які мають м’які лусочки. Вони ростуть на гілках вертикально вгору. У модрини м` які, дуже ніжні голки, восени вони жовтіють та опадають, а весною відростають нові. Зовсім так, як листя у дерев! Це єдине хвойне дерево, яке скидає хвою, тому друга його назва - листяниця.

Шишки модрини Шишки на гілочці

Шишки ялиці, або піхти як і у модрини не висячі, а сидять на гілочках вертикально, як свічки. Голочки ялиці сплющені, знизу білуватого кольору. Тому це дерево називають ще ялицею білою.

Шишка ялиці Дерево ялиці з зеленими шишками

Секвойя та секвоядендрон мають маленькі шишки, в яких міститьс теж маленьке насіння. І з цього насіння виростають дерева велетенських розмірів! Їх Батьківщиною є Північна Америка. Висота секвойядендронує може досягати 83 м, а окружність стовбура - 30 м! За такі розміри його ще називають мамонтовим деревом. Секвойя - найвище дерево в світі (до 115 м в довжину), але в обхваті стовбура (10м) поступається секвоядендрону. Ці дерева дуже повільно розмножуються, їх шишки можуть провисіти на дереві 20 років перш ніж упадуть і розсіють насіння.

Шишки секвойї та секвойядендрону Мамонтове дерево

А ось туя має самі маленькі шишки – їх розмір від 2 до 0,5 см. Це дерево ще цікаве тим, що має лусковидну хвою та сплющені паростки. Батьківщиною західної туї є Північна Америка. Деревина цієї рослини легка та стійка проти гниїння, використовується в суднобудівництві.

Туя східна або біота розповсюджена в гірських районах Китаю. На Україні вирощується як декоративна рослина.Шишки туї східної та західної Туя східна

А де у шишок знаходиться насіння? Звичайно, під лусочками. Це їжа для багатьох мешканців хвойних лісів: пташок, гризунів. Та особливо полюбляє ласувати шишками пташка шишкарик (кльост). Вона має незвичайний, схожий на перехрещені клішні дзьоб. За його допомогою шишкарик швидко і вправно розкриває лусочки шишок хвойних дерев,вибираючи насіння.

Хвойні ростуть на пісках, на скелях, на позбавлених рослинності та грунту кам’янистих розсипах, закріплюють їх та захищають круті схили від обвалів і зсувів, зупиняють сипучі піски, зберігають від замулення річки.

Ще хвойні дерева дуже добре очищують повітря, випаровуючи в нього леткі речовини - фітонциди, які знищують хвороботворних бактерій. Тому людям, які мають хвороби дихальних шляхів дуже корисно дихати повітрям хвойних лісів.

А яке новорічне свято без ялинки? Охоче наряджають її діти та дорослі іграшками і вона створює справжній святковий настрій, наповнюючи оселю хвойним ароматом. Та недовго красуня буде прикрашати вашу оселю: обсиплються голочки - та й викинуть її на смітник. Така доля чекає сотні, тисячі хвойних дерев.

Але дуже хочеться, щоб вони були окрасою не мимолітною, а довговічною- парків, скверів та лісів.Хвойні – прикраса парку Хвойне дерево в ландшафті

III. Практична робота «Метелик»


  1. Виконання малюнку метелика (малюнок рекомендується виконувати перед виготовленням поробки для кращого відчуття пропорцій)

а) Намалювати форму шишки: зверху б) Виділити частини тіла:

розширена та закруглена, знизу голову, грудку та черевце.

- звужена.

в) Стерти зайві лінії, домалювати г) Домалювати крильця.

вусики, очі та хоботок.

  1. Виконання поробки

1) Крильця виготовляються з картону або з альбомного паперу. Щоб крильця вийшли симетричними, аркуш потрібно скласти вдвоє, обвести шаблон та вирізати ( шаблон див. в додатку ).Розфарбовування крилець способом «Кляксографія»

Далі потрібно їх розфарбувати. Якщо виникають труднощі з симетричним розфарбовуванням, можна скористуватись таким способом: на одну половину крилець нанести декілька крапель різних кольорів фарби потім стулити дві половини разом, розгорнути. І … ось які вийшли незвичайні крильця!

Коли одна сторона крилець підсохне, розфарбувати іншу.

2) На ялинковій шишці виділити частини тіла: голову та дві частини тулуба за допомогою прийому відривання лусочок.

Виготовлення тулубу Оформлення голови

3) Зубочистки (вусики) вставити в голову, змастивши кінчики клеєм. Очі приклеїти та розфарбувати.

4) Приклеїти крильця до тулубу-шишки.

IV. Підсумок заняття

- Що вас з зацікавило в розповіді про хвойні рослини?

- Сподобалось вам працювати з шишками?

- Які поробки ви б хотіли ще виготовити з цього матеріалу?

Обговорення робіт гуртківців.ДОДАТОККолекція шишокШаблон крилець метелика


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка