Психологічний відбір авіаційного персоналу у діяльності психологаСкачати 20.59 Kb.
Дата конвертації09.09.2017
Розмір20.59 Kb.


УДК 331.108.37:347.823.21:159.923(043.2)

Ковалькова Т.О., аспірант

Національний авіаційний університет, Київ
ПСИХОЛОГІЧНИЙ ВІДБІР АВІАЦІЙНОГО ПЕРСОНАЛУ У ДІЯЛЬНОСТІ ПСИХОЛОГА
Психолог в авіаційній галузі визначає профпридатність пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів до льотної роботи; бортоператорів, бортпровідників до роботи у складі кабінного екіпажу; кандидатів і курсантів навчальних закладів цивільної авіації до навчання; диспетчерів до управління повітряним рухом.

При підборі авіаційного персоналу психологи використовують широкий спектр діагностичного інструментарію, який включає в себе психодіагностичні методики на діагностику когнітивних, поведінкових навичок, вирішення конфліктів та методики вимірювання особистісних якостей, тести дослідження інтелекту.

Психологічний відбір – це система заходів, спрямованих на виявлення осіб, які за своїми психофізіологічними якостями, професійними здібностями відповідають вимогам конкретних спеціальностей, тобто найбільш придатні до навчання і подальшого ефективного виконання своїх трудових завдань [1, с. 129].

Метою психологічного дослідження є визначення рівня дієздатності льотного складу. Для оцінки психічного стану передбачено такі психологічні тести: визначення інтелекту за шкалою Д. Векслера; Мінесотський багатофакторний особистісний опитувальник MMPI; «Список особистісних переваг» А. Едвардса (EPPS); тест зорового сприйняття рухомих фігур; психодіагностичний тест Г. Роршаха; тематичний аперцептивний тест ТАТ Г. Мюррея та ін. [2, с. 28].

З метою реалізації завдань професійної діяльності психолог має бути всебічно підготовлений не лише як добре натренований професіонал у галузі психології, йому необхідно розумітися ще й на авіаційній проблематиці, бути справжнім авіаційним спеціалістом для того, щоб допомогти фахівцям авіаційної галузі подолати можливі професійні проблеми.

Отже, основна діяльність психолога в системі цивільної авіації полягає в проведенні психологічної бесіди з кандидатами на посади пілота, бортпровідника та ін. фахівців галузі відповідно до їхніх знань, умінь і навичок. Психолог повинен визначити психологічну готовність кандидата до роботи в системі обслуговування авіапасажирів, а також в екстремальних умовах ризику для життя. Бесіди проводяться не лише з тими, хто бажає бути бортпровідниками, але й із вже працюючими фахівцями.

Список використаної літератури:

1. Платонов К. К. Основы авиационной психологии: учебн. для сред. спец. учеб. заведений граждан. авиации. / К. К. Платонов, Б. М. Гольдштейн. – М. : Транспорт, 1987. – 222 с.2. Свининников С. Г. Психиатрия и психология в авиации: обзор по материалам иностранной печати; отдел научной и технико-экономической информации. – М. : 1973. – 43 с.База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка