Програма для створення коротких відеороликів з фотографій або відео. Windows Live Movie Maker позиціонується як простий додаток для створення відео або слайд-шоу користувачами, які не мають цього досвідуСкачати 160.97 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір160.97 Kb.
Рекомендації

щодо проведення читацького марафону

«Пам’ять – нескінченна книга»
Форми роботи бібліотек можуть бути найрізноманітнішими, головне, щоб вони були цікавими і дієвими, сприяли вихованню гордості за історію свого міста, села, області, країни та її знаменитих людей.

При розробці заходів, присвячених пам’ятним датам Великої Вітчизняної війни, слід враховувати і активно використовувати багатий та різноманітний досвід роботи. При підготовці та проведенні заходів необхідно використовувати спеціальну літературу, художні та хроніко-документальні фільми, аудіозаписи, картографічні матеріали та ілюстрації. Наприклад, для мультимедійного супроводу культурно-масових заходів, присвячених 70-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр., можна створювати власні ролики або презентації на основі цих матеріалів. Зробити з документальних або художніх фільмів ролики для свого сценарію можна за допомогою доступного і безкоштовного програмного забезпечення, що не вимагає потужних комп’ютерів та спеціальних навичок для роботи.

В першу чергу це Windows Movie Maker – проста програма для створення коротких відеороликів з фотографій або відео. Windows Live Movie Maker позиціонується як простий додаток для створення відео або слайд-шоу користувачами, які не мають цього досвіду.

Ролик складається з фотографій, спецефектів і музичних файлів майже без участі користувача. Створений ролик можна буде зберегти на жорсткому диску або записати на CD або DVD.

Основні можливості Windows Movie Maker:


 • Створення слайд-шоу із зображень.

 • Обрізання і склеювання відео.

 • Накладення звукової доріжки.

 • Створення титрів.

 • Створення переходів між різними відео.

OpenOffice.org (OOo) – це вільний пакет офісних програм, розроблений з метою замінити відомий набір програм Microsoft Office як на рівні форматів, так і на рівні інтерфейсу користувача. За допомогою OpenOffice.org можна без проблем завантажувати документи MS-Office (Word, Excel, Powerpoint), редагувати їх і зберігати як в оригінальному форматі, так і у форматі OpenOffice.org. До складу OpenOffice.org входить програма OpenOffice.org Impress (програма підготовки невеликих презентацій, аналог Microsoft PowerPoint).

OpenOffice.org Impress – проста в освоєнні програма, яка має дружній інтерфейс, стандартні панелі інструментів і меню, та дозволяє створювати ефектні презентації.


В цілому Марафон – цикл масових заходів, об’єднаних загальною тематикою. Спортивна назва виправдовує подолання якогось маршруту від старту до фінішу, наявність перешкод, змагальний характер. Інтелектуальні питання і творчі завдання, різноманітні конкурси складають програму бібліотечного марафону, який може тривати кілька днів. У марафоні бере участь велика кількість читачів.
Форми заходів для використання
Вахта пам’яті – серія заходів на допомогу патріотичному вихованню молоді. Ця форма покликана сприяти виробленню шанобливого ставлення до героїчного минулого своїх співвітчизників, тому може включати зустрічі з ветеранами, конкурси патріотичних віршів і пісень, колективні перегляди та обговорення кінофільмів, читацькі конференції. Завершальним заходом циклу може бути музично-тематична композиція.

Вечір-портрет – комплексний захід, метою якого є знайомство читачів з творчістю письменника або музиканта.

Вечір запитань і відповідей – захід проводиться з метою включення читачів в пізнавальну діяльність. Ця форма сприяє активізації інформаційних потреб учасників, сприяє зростанню видачі галузевої та художньої літератури.

Вечір книги – присвячується фактам і подіям, викладеним у творах друку, а також життю і діяльності авторів. Можна познайомити читачів з громадським діячем, письменником, ученим, художником або розкрити один або декілька творів. Проводяться вечори, що знайомлять з діяльністю (творчістю) кількох осіб або цілої художньої школи. Вечір книги найкраще супроводжувати музикою або номерами художньої самодіяльності, підібраними з урахуванням теми і залучаючи професіоналів (по можливості). На вечорі можуть виступити автор книги і прототипи героїв, люди, що брали участь у подіях, описаних у книзі.

Відео-круїз – захід-подорож (круїз) з використанням відеоматеріалів.

Відео-лекторій – лекторій, що використовує відеофрагменти.

Відеосалон – цикл заходів, де показуються відеоматеріали (фільми, кліпи і т.д.).

Вікторина-пошук – захід з елементами пошуку відповідей на цікаві питання за змістом художнього твору, фактами біографії письменника, подіями літературного життя, історії книги та літератури.

Година цікавої книги – відмінність тут буде у виборі самої книги. Книга повинна бути не новою, а незаслужено забутою, але є цікавою та вийшла в світ у попередні роки.

Година інформації – форма освітньої роботи серед читачів, спрямована на виховання громадянської культури молоді, формування її кругозору, соціальної зрілості.

Гра літературна – масовий захід, насичений ігровими елементами і присвячений літературі. До літературних ігор відносяться: вікторини, літературні подорожі, конкурси кмітливих і начитаних, літературні аукціони, літературні загадки і шаради і т.д. Літературні ігри ділять на «рольові» (перевтілення в літературного героя) і «інтелектуальні» (в їх основі лежить процес «розгадування» книги, її автора, героїв).

День читання (сімейного) – комплексний захід, присвячений сімейному читанню, проводиться протягом дня і включає в себе ряд заходів для всіх членів сім’ї.

Дискусія – спеціально організований обмін думками (суперечка однодумців) за якимось питанням (проблемою) для отримання інформаційного продукту у вигляді рішень. Структура: визначення теми, представлення учасників, пояснення умов дискусії, виступ основних учасників не більше 20 хвилин, запрошення до обговорення інших людей, підведення підсумків та короткий аналіз висловлювань. Необхідно дотримуватись регламенту та порядку денного під час дебатів. Доцільно включати елементи дискусії в групові бесіди, бібліографічні огляди, лекції, особливо адресовані молоді.

Екскурсія – вихід, поїздка, колективне відвідування визначних місць, як правило, культурно-просвітницького або навчально-демонстраційного характеру. Тематика різноманітна. Потрібна попередня підготовка з боку організатора та учасників, а також інструктаж з техніки безпеки і етикету.

Екскурсія віртуальна – віртуальна екскурсія знайомить віддалених користувачів з тим чи іншим місцем.

Експозиція – виставка якихось предметів (експонатів), розміщених для огляду у відповідності з певним порядком.

Експрес-огляд – огляд (обговорення), підготовлений або проведений за короткий проміжок часу.

Ерудит-шоу – гра, організована у формі вікторини (конкурсу знавців) з різних предметів.

Ескізи – кілька невеликих за розміром постановок, об’єднаних в один захід спільною ідеєю або темою.

Естафета – спільна діяльність групи учасників, обумовлена сюжетом, сценарієм, правилами.

Інсценування (Постановка театралізована) – постановка інсценованого подання літературного твору.

Інформ-дайджест – масовий захід, що містить короткий адаптований виклад популярних творів художньої літератури.

Інформ-досьє – захід, що проводиться у формі збірника матеріалів про кого-небудь, про що-небудь.

Інформина – це спеціально організований захід, що забезпечує інформування користувачів про зміст одного або групи видань, частіше як захоплююча інтелектуальна гра, яка розкриває і закріплює отримані знання учасників, часто проводиться для закріплення бібліотечно-бібліографічних занять. Особливістю даної форми є той факт, що інформаторами виступають самі читачі. Короткі інформаційні повідомлення присвячені окремим публікаціям журналу, альманахам, збіркам.

Інформхвилинка – коротке інформаційне повідомлення на яку-небудь тему.

Караван історій – захід, що складається з найцікавіших історій, пов’язаних з найвідомішими людьми, історичними місцями, традиціями і подіями.

Караван книг – захід, присвячений презентації кількох книг як однієї, так і різної тематики.

Книжкові піжмурки – бібліотекар пропонує читачу взяти книги для читання додому зі спеціальної добірки: книги обгорнуті щільним папером, і читач не бачить, яку книгу вибирає. За сміливість отримує приз. При поверненні книги рекомендується поговорити з читачем про прочитане. Ця форма роботи дозволяє оживити інтерес читачів до хороших, але незаслужено забутих книг.

Компас літературний – бібліографічна гра на будь-яку тему, присвячена пошуку будь-якої інформації, як правило, з практичними завданнями.

Композиція – захід, структура якого складається з поєднання елементів, об’єднаних загальним задумом, ідеєю і утворюють гармонійну єдність. Твір, що включає різні види мистецтв (наприклад літературно-музична композиція), або складений з різних творів та уривків.

Конкурс – особисте або командне змагання з метою виявлення найкращих учасників, виконавців, кращої роботи і т.д. Конкурс може бути самостійною формою роботи (музичний, фольклорний, танцювальний, поетичний) або складовою частиною будь-якого заходу, свята, гри. Тематичні конкурси: краєзнавчий, професійний, конкурс-пошук, ерудитів. Форми конкурсів: читаючих родин, читців, концерт, фотоконкурс, малюнків.

Спринт-конкурс – конкурс, проведений швидко, за короткий час, може бути частиною великого заходу.

Консультація – порада бібліотекаря читачу за якимось питанням, пов’язаним із вибором літератури. Консультації проводяться біля книжкових полиць та виставок, каталогів та картотек переважно індивідуально, але можуть бути і груповими. Цілі бібліотекаря: допомогти усвідомити запити, підказати раціональний шлях самостійного пошуку потрібної літератури. Консультацію супроводжують практичними вправами, в ході яких читачі самостійно розшукують потрібну їм інформацію.

Конференція – проходить у вигляді зборів (наукових, читацьких, підсумкових). Будь-який вид конференції вимагає ретельної підготовки: визначення теми і термінів проведення, оповіщення учасників, розробка програми, списки літератури для підготовки, формулювання дискусійно-проблемних питань і т.д.

Конференція науково-практична – спеціально організоване колективне обговорення професійних проблем. Повідомлення учасників характеризують науковий аналіз і конкретний досвід практичної діяльності.

Конференція читацька – активний метод масової роботи, який передбачає участь читачів, обговорення прочитаного, проводиться, як правило, за групою видань, об’єднаних серією, жанром чи темою, рідше за однією книгою або за творчістю окремих авторів.

Круглий стіл – форма колективної дискусії, що дозволяє всебічно розглядати різні питання і виробляти спільні рішення. До участі в дискусії можуть запрошуватися авторитетні фахівці, теоретики і практики, наукові співробітники, представники влади, громадських організацій та інші зацікавлені особи.

Лабораторія читацької творчості – захід, в рамках якого учасники виконують будь-які творчі роботи, пов’язані з читанням.

Лабіринт – гра-пошук зі складними заплутаними ходами, завданнями.

Лекторій – цикл лекцій, об’єднаних однією темою, що проводиться регулярно протягом будь-якого часу.

Літературні загадки – це вгадування твору й автора за уривком з книги, із книжкової ілюстрації, за портретом письменника і т.п. Необхідно чітко організувати систему відповідей, щоб уникнути образ і необ’єктивності оцінки.

Лото літературне – спеціально організоване змагання в знанні літератури з правилами традиційного лото. У лото грають дві команди з рівною кількістю гравців. Представник команди вибирає із заздалегідь підготовленого набору картку із завданням і зачитує вголос. Завдання на картках – тексти з літературних творів різних авторів. За стилем оповіді та змістом гравці повинні визначити звідки взято ці рядки і хто їх автор. Якщо відповідь на думку журі вірна, то гравець заштриховує одну клітку свого ігрового поля. Виграє та команда, яка заштрихує раніше (більше) клітини свого поля.

Місячник – цикл заходів, що проводяться в проміжку часу, рівному місяцю (наприклад, патріотичного виховання тощо).

Міні-студія – невелике практичне заняття.

Мініатюри – ряд художніх постановок малих розмірів, що відрізняються точністю і лаконічністю.

Огляд науково-популярної літератури – повинен привертати увагу до літератури пізнавального змісту. Можливо, виникне необхідність роз’яснити складні моменти, показати, як використовувати дану книгу і відомості, наведені в ній, особливо важливо підкреслити зв’язок наукових відомостей з життям. Кількість книг, які можна використовувати в огляді, може бути різною – від однієї до десяти. Це залежить від мети, теми огляду, виділеного часу і можливостей бібліотеки.

Огляд театралізований – огляд з театралізованими елементами, або включає в себе невеликі сценки.

Огляд-лекція – інформація про книги перемежовується з цікавим фактичним матеріалом.

Обговорення – масовий захід, який носить дискусійний характер.

Обговорення книг – масовий захід, який носить дискусійний характер і присвячений книгам.

Олімпіада – конкурси, огляди художньої самодіяльності, народної творчості або змагання на краще виконання певних завдань в якій-небудь галузі знань.

Прем’єра книги (журналу) – проводиться після попередньої роботи: прочитання книги і критичної літератури, індивідуальних та групових бесід з читачами. Попередньо оформляється книжкова виставка та готуються рекомендаційні списки літератури. Структура заходу: короткий виступ бібліотекаря; огляд чи розмова за книгою (журналом); читання найбільш цікавого уривка; короткі читацькі відгуки про книгу; зустріч з автором, видавцями, учасниками подій.

Прес-конференція – захід, стилізований під збори представників засобів масової інформації, що проводиться офіційними особами з метою інформування з актуальних питань; для бесіди і відповідей на їхні запитання.

Програма навчально-ігрова – захід, що об’єднує в собі навчальні та розважальні цілі, складається з навчального матеріалу, який закріплюється ігровими формами.

Програма читання – цикл заходів, спрямованих на просування книги та читання, приурочений до певного часу або з певної теми.

Промо-акція – акція, спрямована на певну цільову аудиторію з метою стимулювання, заохочення, демонстрації певного інформаційного продукту.

PR-кампанія (Паблік Рілейшнз) – рекламна кампанія, що включає розробку і комплексне використання рекламних засобів, згідно єдиної ідеї впливу на думку і ставлення громадськості до рекламованого продукту.

PRO-рух книги – рекламна кампанія з просування книги до читача.

Подорож літературна – гра, яка проводиться з краєзнавчої, географічної, історичної, науково-популярної та художньої літератури. Обов’язковий елемент літературної подорожі – карта або схема маршруту. Подорожі можуть бути очними і заочними.

Роздум/міркування – захід, побудований як ряд тем на будь-яку тематику, викладений у логічно послідовній формі, і який проходить спокійно і неквапливо.

Ринг літературний – гра-змагання 2 команд на краще знання літературного твору, творчості письменника і т.д.

Родовід книги – захід, присвячений історії написання книги.

Суд літературний – рекомендується проводити серед молодіжної аудиторії у формі рольової гри, що імітує засідання суду за мотивами літературного твору. Захід має бути побудований на стимулюванні пізнавальної читацької діяльності учасників.

Театр книги – інсценування книг з атрибутикою театрального простору: декорації, ширма, куліси і т.д.

Ток-шоу – на обговорення виноситься яке-небудь філософське питання (наприклад: що таке патріотизм?). Учасникам пропонується обговорити кілька життєвих ситуацій, розіграних акторами. Бібліотекар керує обговоренням. Мета – моральне виховання читачів, дискусія, обговорення якого-небудь питання, в якому приймають участь запрошені в студію глядачі.

Турнір-змагання – змагання на різні теми 2 або більше учасників (команд), яке проводиться у вигляді серії боїв.

Урок – форма організації навчання. Наприклад, урок літератури, урок пам’яті. Може включати цікаві та ігрові елементи. Наприклад, урок веселий, урок цікавий, урок-гра, урок-подорож, урок-казка, урок-фантазія.

Урок творчий – навчання творчому читанню. У процесі уроку створюються творчі роботи (буктрейлери, презентації, малюнки).

Уроки видатних особистостей – виховний захід за матеріалами художньої, наукової, історичної спадщини. Увага читачів звертається на біографії великих людей – письменників, художників, філософів, героїв війни та праці.

Усний журнал – активна форма популяризації. За змістом і структурою схожий на друкований журнал. Він складається з ряду розділів – «сторінок». Кожна сторінка містить інформацію про літературу і завершується рекомендацією друкованих джерел. Важливе оформлення журналу: обкладинка, титульний лист, заголовки рубрик, символи й атрибути. Для оформлення усного журналу можна використовувати комп’ютерні презентації.

Хронограф – захід-розповідь по роках про якісь історичні події, побудований за типом літопису.

Хроніки літературного життя – розповідь про будь-які літературні події в хронологічній послідовності.

Цикл зустрічей – кілька зустрічей, об’єднаних однією темою або автором.

Ярмарок солідарності – форма виховної роботи, яка організовується з метою продажу «товарів», зроблених читачами. Виручені кошти надходять в певний фонд, який потребує допомоги. Для організації ярмарку створюється спеціальна комісія, яка приймає і оцінює «товари», інформує про умови проведення. По закінченні ярмарку виступають її організатори, відзначають найактивніших учасників, повідомляють про суму виручених коштів. Цінність даного заходу в тому, що він носить яскраво виражену гуманістичну спрямованість.
Приблизна тематика заходів, присвячених 70-ій річниці Перемоги:
Вечори-зустрічі, музично-поетичні вечори, інформаційні години, вечори-диспути, вечори-портрети, вечори запитань, кінофестивалі, театралізовані концерти, конкурси дитячих малюнків, літературні композиції, уроки пам’яті, уроки мужності, тематичні бесіди, усні журнали, краєзнавчі дослідження, пошукові експедиції, виставки.


 1. Оборона, визволення міст-героїв в Україні: скрижалі пам’яті.

 2. Українські діти-герої Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років: правда та міф.

 3. Рух Опору в Україні в роки війни (1939–1945 рр) у працях сучасних українських істориків.

 4. Фронтові дороги 1-го, 2-го, 3-го, 4-го Українських фронтів.

 5. Наш населений пункт у роки Великої Вітчизняної війни: сторінки історії.

 6. Україна на завершальному етапі Великої Вітчизняної війни. Відновлення економіки краю.

 7. ОУН-УПА у національно-визвольній боротьбі (1939–1945 рр.).

 8. Підпільний рух у спогадах учасників, мовою документів, нових досліджень.

 9. Утверджувати ідеали культури миру – служити миру.

 10. Українські культурні діячі в роки Великої Вітчизняної війни.

 11. Героїка Великої Вітчизняної у літературних творах.

 12. Пам’ять про війну священна…

 13. Нагороди періоду Великої Вітчизняної війни.

 14. Їх імена на фронтовому обеліску (на обеліску братської могили).

 15. У війни – не жіноче обличчя.

 16. Фронтові поети: «Ваші життя війна рифмувала», «Музи не мовчали».

 17. Арт-конкурс «Не хочу, щоб була війна».

 18. Зростаємо громадянами-патріотами землі, що Україною зоветься.

 19. Їх славні імена в літописі Великої Вітчизняної.

 20. Діти на фронтах війни: пам’ятаймо!

 21. Мужні визволителі мого отчого краю.

 22. Цей подвиг звучить у піснях і легендах сьогодні…

 23. Сини багатьох народів – визволителі України.

 24. Героїчно працювали в тилу для Перемоги…

 25. Героїка війни в поезії.

 26. Діти, молодь у підпіллі в роки минулої війни.

 27. Історичне значення визволення українських земель від нацистів та їх союзників у 1944 році.

 28. Фронтова пісня (лекція-концерт).

 29. Пам’ятники героям війни розповіли…

 30. Жінки на фронтах війни.

 31. Жінки – партизанки, підпільниці.

 32. Бойові нагороди воїнів, полководців, які визволяли Україну від нацистів.

 33. Українська культура в роки минулої війни (1941–1945 рр.).

 34. Про що розповіла оборона мого міста, села, селища. Визволення … населеного пункту.

 35. Про що розповів фронтовий трикутник (лист).

 36. Легендарні партизани.

 37. Роман Шухевич – командир УПА.

 38. Наші земляки у важливих історичних битвах Другої світової (Великої Вітчизняної) війни.

 39. Імена фронтовиків на обеліску братської могили у … населеному пункті.

 40. Артисти на фронтах війни.

 41. Збережемо мир на планеті.


Краєзнавчі дослідження:

 1. «Немає безіменних героїв…» (встановлення імен, прізвищ воїнів, похованих у братських могилах).

 2. Фронтовими дорогами моїх рідних…

 3. Ця військова частина визволяла наш край.

 4. Учні нашої школи на фронтах Великої Вітчизняної війни.

 5. Наші ровесники у партизанському русі в нашому краї.

 6. Діти-герої минулої війни.

Крім цього можна організовувати тематичні, оглядові екскурсії у краєзнавчі музеї, музеї бойової слави з метою вивчення матеріалів експозиції, фондів; зустрічі з ветеранами війни, учасниками визволення України від нацистських окупантів та їх союзників.Рекомендації підготувала:

учений секретар КЗК «ДОУНБ» Ю.М. Зюлева


тел.: (056) 31-29-07

(0562) 42-31-19


п/п

Назва заходу

Форма проведе-ння

Презенто-вано докумен-тів (пр.)

Кількість учасників

Кількість партнерів

Видано/пере-глянуто документів

Соціоло-гічні дослід-ження

Пошукова робота

Історії успіху*

відві-дувань


записа-лось нових читачів

всього

в т.ч. нових

всього

в т. ч. за темою

всього

тем

кіль-кість опита-них

кіль-кість

тем

кількість залучених учасників

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Показники якості

* Історія успіху має показати яким саме чином проведення Читацького марафону вплинуло на життя людей. Це більше ніж просто перелік подій або заходів, історія має описувати конкретні позитивні зміни у житті людей в результаті діяльності проекту.


Зразки методико-бібліографічних, мультімедійних, рекламних матеріалів, створених для забезпечення успішного проведення читацького марафону.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка