Природознавство 4 клас Розділ. Рідний край



Скачати 146.86 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір146.86 Kb.
Природознавство

4 клас

Розділ. Рідний край

Автор: Баран С.В.

вчитель початкових класів

ІІ кваліфікаційної категорії

Зеленоярської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Тема Прісна водойма – природне угруповання

Мета: формувати поняття «прісна водойма – природне угруповання»;

збагатити уявлення учнів про рослинний і тваринний світ водойм;

розвивати вміння встановлювати зв’язки між рослинами і тваринами прісних водойм, будувати ланцюги живлення;

з’ясувати, які дії людей можуть зруйнувати водойму як природне угруповання;

виховувати любов до рідного краю і бережливе ставлення до його природи.

Обладнання: підручник «Я і Україна» 4 клас авт. Т.М.Байбара, Н.М.Бібік, таблиця «Прісна водойма», ілюстрації рослин і тварин водойм, картки з тестами.

Тип уроку: урок-усний журнал.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Любі діти у наш клас

Завітали люди щирі,

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.



  • Добрий день, Вам!



  • Ми вам раді, гості добрі,

  • І вітаєм щиро Вас!

  • І запрошуєм ласкаво

  • На урок в 4 клас.

e:\dsc05921.jpg

Урок природознавства

Розпочинаємо з вами.

А займемося сьогодні

Серйозними ділами.

Розкриємо віконце

В чудовий світ природи.

Тож часу не втрачаємо,

Зручненько сідаємо

І швидко до роботи.

-Сьогодні на уроці ми прочитаємо незвичайний журнал «Мій рідний край».



ІІ. Підсумок фенологічних спостережень

1 сторінка – «Прогноз погоди». Підсумок фенологічних спостережень.



  • Пригадаємо, яка погода була протягом тижня?

  • Які зміни відбулися в живій і неживій природі порівняно з минулим тижнем?

  • Яка погода сьогодні?

  • Відкрийте щоденники спостережень, я перегляну чи всі спостерігали за природою.e:\фото-0100.jpg

Виступ учня, що виконує роль синоптика. Він повідомляє про стан погоди, а діти роблять позначки у календарі погоди (стан неба, температура повітря, напрям вітру, опади, інші явища природи).

Народний календар.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

2 сторінка – «Питайлик».

Що? Коли? Відкіля? Де? Як?

Всім цікавиться питальний знак.



  • Питальний знак цікавиться, як діти підготували домашнє завдання.

Тестова перевірка домашнього завдання.

1 варіант

  1. Безлісі ділянки, вкриті трав’янистими рослинами – це

а) болото;

б) ліс;


(в) луки.)

  1. На луках живе багато

а) звірів;

(б) комах;)

в) риб.


  1. Підкресли назви рослин, які ростуть на луках

голубі дзвоники, ліщина, стоколос, конвалія, очерет, конюшина

  1. Вуж відноситься до

а) організмів – виробників;

(б) організмів – споживачів;)

в) організмів – перетворювачів.


  1. Щоб трави на луках були високими і густими, їх треба

а) поливати;

б) підживляти;

(в) підсівати кормовими травами.)


  1. Побудуй ланцюг живлення між попелицею, горошком мишачим і сонечком.

(горошок мишачий – попелиця – сонечко)

2 варіант

  1. Луки – це

а) природна зона;

(б) природне угруповання;)

в) природний заказник.


  1. На луках росте багато

а) високих дерев;

б) кущів;

(в) трав’янистих рослин.)


  1. Підкресли назви звірів, які живуть на луках

вовк, кріт, олень, миша, нутрія, хом’як

  1. Опеньки лугові відносяться до

а) організмів – виробників;

б) організмів – споживачів;

(в) організмів – перетворювачів.)


  1. Люди використовують луки

а) щоб відпочивати;

(б) для сіножатей і пасовиськ;)

в) для одержання сіна і зеленого корму.


  1. Побудуй ланцюг живлення між конюшиною, ропухою і комахою.

(конюшина – комаха –ропуха)

ІV. Актуалізація опорних знань

  1. Відгадування загадок

Без ніг, а біжить,

Без рук, а рукава має. (Річка)

***

Стоїть корито води налито. (Ставок)



***

Із – під гірки, з – під крутої

Прокрадається порою

Тай до моря утіка

Через лози по ярах. (Джерело)

***


Посеред поля лежить дзеркало:

Рама зелена, поле блакитне. (Озеро)

***

Не вода і не суша,



на човні не перепливеш

і ногами не підеш. (Болото)



  1. Бесіда:

  • Як назвати одним словом відгадки? (Водойми).

  • Які ще водойми знаєте? (Моря й океани).

  • Які з цих водойм прісні? (Річка, ставок, джерело, озеро, болото).

  • А які солоні? (Море, океан).

  • Чому їх так називають? (У прісних водоймах вода несолона, а в морях і океанах – солона).

  • Назвіть прісні водойми нашого краю? (Річка, ставок, джерело, болото).

V. Повідомлення теми і мети уроку

3 сторінка – «Нові таємниці».



  • Отже, на уроці ми ознайомимося із прісними водоймами – природним угрупованням. Я пропоную вам більше дізнатися про рослинний і тваринний світ водойм, про те, які взаємозв’язки між ними існують, подумаємо над тим, як ми можемо допомогти дорослим у охороні водойм.e:\dsc05923.jpg

VI. Сприймання, осмислення і засвоєння нового матеріалу

  1. Повідомлення «кореспондентів» журналу про рослинний світ водойм.e:\dsc05933.jpg

  • (У прісних водоймах дуже багатий рослинний світ. Рогіз – найпоширеніша рослина прісних водойм. Коли рогіз відцвітає, утворюються темно – коричневі початки з насінням. Із стебел рогозу роблять різні речі: ажурні сумочки, килимки. (Малюнок). e:\фото-0086.jpg

  • Очерет – дуже корисна рослина, його їдять свійські тварини. Люди використовують його як будівельний матеріал, паливо. Очерет очищає воду у водоймах. (Малюнок).

  • Глибше плавають латаття та глечики жовті. Вони є найпрекраснішими квітами наших водойм. Коріння цих рослин закріплюється на дні, а тонкі стебла виносять квіти і листки на поверхню. (Малюнок). e:\dsc05934.jpg

  • На поверхні води плаває маленька рослина – ряска. Тварини водойм ховаються в ній. Це вітамінний корм. (Малюнок).

  • Існують рослини, які все життя проводять під водою. Це елодея, кушир.

Елодея була завезена до нас з Канади. Ця рослина швидко розростається. Її вважають бур’яном, вона пригнічує інші рослини, утруднює рибальство. (Малюнок).

  • Кушир цікавий тим, що в нього немає коріння. Воду і поживні речовини він всмоктує стеблами і листям. Кушир добре очищає водойму. Ним живляться риби і водоплавні птахи.) (Малюнок). e:\dsc05935.jpg



  1. Робота над статтею підручника с. 156-157.

  • Опрацювати 2 і 3 абзаци статті і визначити, які з цих рослин ростуть на мілководді, на поверхні води і у товщі води.

  • (На мілководді ростуть: стрілолист, ситник, осока, очерет, рогіз.

  • На поверхні води плавають квітки латаття білого, глечиків жовтих, ряска.

  • У товщі води утворюють зарості елодея, роголисник, живуть мікроскопічні водорості.)

  1. Продовження роботи над статтею підручника с. 157.

  • Опрацюйте 2 абзац і визначте, яке значення мають рослини для прісної водойми.

  • (Рослини вбирають з води вуглекислий газ, а виділяють кисень. Ним дихають живі організми, які живуть у воді. Рослини є кормом для рослиноїдних тварин водойми. У заростях рослин деякі тварини ховаються від ворогів.)

  • До якої групи живих організмів відносяться рослини прісної водойми?

(Це – організми-виробники).

  • Чому їх так називають? (Тому, що вони вбирають з повітря вуглекислий газ, а виділяють кисень, яким дихають живі організм, утворюють поживні речовини для живих організмів.)

  1. Робота в групах

  • Опрацювати текст підручника с. 158 і заповнити таблицю «Тварини прісних водойм».

Зміст роботи для груп

Група тварин

Назва тварин

І гр. 1 і 2 абзаци

Комахи

Мікроскопічні тварини



Водомірка, водолюб, плавунець, бабки.

Інфузорії, рачки.

ІІ гр. 2 і 3 абзаци

Молюски

Раки


Ставковики, котушки, беззубка, перлівниця.

Водяні ослики, річкові раки.

ІІІ гр. 4 абзац

Риби:

  • рослиноїдні

  • хижі

  • всеїдні

Товстолобик, червонопірка

Щука, судак, сом.

Карась, лящ, короп.

ІV гр. 5 і 6 абзаци

Земноводні

Плазуни

Птахи


Жаби, тритони.

Водяні вужі.

Качки, гуси, лебеді, чаплі, лелеки.

V гр. 7 абзац

Звірі

Видри, нутрії, хохулі, бобри.


e:\dsc05941.jpg



  • Бесіда.

  • Які групи тварин живуть у водоймах? (Комахи, мікроскопічні тварини, молюски, раки, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі).

  • До якої групи живих організмів відносяться тварини? Чому? (Це – організми-споживачі. Утворені рослинами поживні речовини, тварини використовують для росту, руху й існування. Тварини дихають киснем, а в повітря виділяють вуглекислий газ. Рослиноїдні тварини живляться різними частинами рослин, а самі є кормом для хижих тварин).

  1. Практична робота(за малюнком у підручнику с.157).

Гра «Хто швидше знайде».

  • Розгляньте малюнок і скажіть якої групи тварин немає на ньому.(Плазунів).

  1. Фізкультхвилинка.

Ось іде до нас весна.e:\dsc05944.jpg

Все навколо ожива:

Підсніжники прокидаються (потягнутися).

Проліски посміхаються (посміхнутися).

Пташки прилітають (помахати руками, як крилами).

Діти вибігають (біг на місці).

На луках стрибають (стрибки).


  1. Продовження роботи над статтею підручника с.159 2-й абзац.

  • Яку групу живих організмів ми не згадали на уроці?(Організми-перетворювачі).

  • Прочитайте і скажіть, які організми – перетворювачі є у водоймі? (Бактерії).

  • Яка їхня роль у « прісній водоймі»? (Вони перетворюють залишки живих організмів на мінеральні солі – поживні речовини для рослин).

  1. Складання ланцюгів живлення.

  • Чи існують взаємозв’язки між живими організмами у прісній водоймі? (Так, існують).

  • Як вони називаються? (Вони називаються «ланцюги живлення»).

  1. Робота в групах. e:\dsc05940.jpg

  • Скласти за малюнком с.157 у підручнику по одному ланцюгу живлення.

(Біле латаття – комаха – водомірка.

Елодея – червонопірка – качка.

Очерет – комаха – жаба – лелека.

Кушир – риба – видра.

Водорості – рачки – мальки риби.

Елодея – товстолобик – щука).

  1. Бесіда про охорону водойм.

  • Давайте складемо «екологічний прогноз». Які дії людей можуть зруйнувати водойму як природне угруповання?

(Викиди у водойми відходів із промислових підприємств.

Погані очисні споруди.

Викидання побутового сміття у воду.

Отрутохімікати і мінеральні добрива, які дощ змиває з полів.

Вирубування великих лісових ділянок, розорювання заплав, осушування боліт призводить до пересихання річок.

Застій і накопичення шкідливих речовин у річках, «цвітіння води»,руйнування берегів.)

  • А що б ви порадили мешканцям нашої планети зробити, щоб зберегти прісну водойму? Давайте складемо про це пам’ятку.

Пам’ятка

1.Пам’ятайте! Водойма – це не просто вода. Це дім, де живуть різні і незвичайні істоти. Їм потрібен дім і вони йому потрібні.

2.Оберігати водойми від забруднення.

3.Будувати очисні споруди.

4.Садити на берегах водойм дерева, які будуть укріплювати береги.

5.Розчищати джерела.

6.Написати статтю до газети про охорону водойм.

7.Виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз’яснювальні написи.



VII. Узагальнення та систематизація знань.

4 сторінка – «Олімпіада Золотої рибки».



  1. Бесіда.

  • Які водойми називаються «прісними»? (Це водойми, у яких несолона вода).

  • Які прісні водойми є у нашому краї? (Річки, ставки, джерела, болота).

  • Яким є значення рослин у природному угрупованні прісної водойми? (Рослини вбирають з води вуглекислий газ, а виділяють кисень. Ним дихають живі організми, які живуть у воді. Рослини є кормом для рослиноїдних тварин водойми. У заростях рослин деякі тварини ховаються від ворогів.)

  • Назвати рослини водойм, які запам’ятали.

  • Які групи тварин живуть у водоймах? (Комахи, мікроскопічні тварини, молюски, раки, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі).

  • Назвати рослиноїдних? (Інфузорії, рачки, ставковики, котушки, товстолобик, червонопірка, нутрія, бобер).

  • Які з них всеїдні? (Водяні ослики, річкові раки, беззубка, перлівниця, карась, лящ, короп, качки, гуси, лебеді, хохуля).

  • Які хижі? (Водомірка, водолюб, плавунець, щука, судак, сом, жаби, водяні вужі, видри).

  • Які з живих організмів у водоймі є організмами - виробниками? (Рослини) Організмами - споживачами? (Тварини). Організмами-перетворювачами? (Бактерії).

  • Чому «прісна водойма» є природним угрупованням? (Тому, що тут всі живі організми пов’язані «ланцюгами живлення» і залежать один від одного).

  • А що могли б ви зробити для захисту водойм від забруднення? (Не кидати сміття у водойми, розчищати джерела, насаджувати дерева на берегах річок для укріплення берегів, проводити роз’яснювальну роботу по охороні водойм, виготовляти і розміщувати на берегах водойм заборонні знаки).

Визначення призера «олімпіади». (Який ряд).

  1. Самостійна робота.

  1. Знайди на малюнках тварин прісних водойм, назви їх, розкажи, як вони взаємопов’язані з іншими мешканцями водойм? (Малюнок карася, жаби, лебідь, нутрія).

  2. Побудуй ланцюг живлення, який утворився в «прісній водоймі».

  3. Розглянь «ланцюги живлення» і визнач, який з них утворився у природному угрупованні «прісна водойма»:

  • дерево жук –короїд–дятел;

  • рогіз – комар – жаба – вуж;

  • водорості – карась – щука;

  • трава – цикади – зелений коник – вуж.

  1. Гра « Хто тут є зайвим?»

Вибрати жителів «прісної водойми»(видра, акула, водолюб, дика качка, дикий кабан, жаба, ряска, дзвоники, лілії, вуж, нутрія, короп, заєць, сом, верба).

  1. Гра « Третє зайве».

  • Осока, елодея, лисохвіст. (Ця рослина росте на луках).

  • Водомірка, білка, чапля. (Ця тварина живе у лісі).

  • Ставковик, рогіз, ряска. (Це група організмів – споживачів).

  • Видра, бактерії, водяні ослики. (Це група організмів - перетворювачів).

5 сторінка – «Хвилинка-цікавинка».

Цікаві повідомлення « інформаторів» про мешканців водойм.



  • (По поверхні ставка бігають водомірки, немов конькобіжці по льоду. Тіло у водомірки легеньке, тому вона не тоне у воді. Ноги широко розставлені, густо вкриті волосками. Живиться водомірка дрібними комахами, що падають у воду.

  • Окунь – хижа річкова риба. Є дані, що окунь, який жив у неволі, навчився за свистом стрибати через обруч, підвішений над водою.

  • У бобра дуже цінне хутро. Довжина тіла близько 1 метра. Голова велика, трохи сплющена. Хвіст лопатоподібний. Живе у водоймах. Цікаво те, що бобри будують греблі, довжина яких може сягати 300 і більше метрів. Такі греблі дають їм можливість пересуватися на воді та сплавляти будівельний і кормовий матеріал.)

VIII. Підсумки уроку.

6 сторінка – « Підсумуй знання з теми».



  • Для чого ви все це вчили? (Щоб дізнатися про прісну водойму як «природне угруповання»; розширити свої знання про рослинний і тваринний світ водойми, як все взаємопов’язано в цьому угрупованні, які організми-виробники, організми-споживачі, організми-перетворювачі тут є, які заходи необхідно здійснювати по охороні водойми, які «ланцюги живлення» існують у цьому угрупованні, щоб бережно відноситись до водойм, розширити свій кругозір ).

  • А що трапиться, якщо один із компонентів «ланцюга живлення» зникне? (Зникне зв’язок між живими організмами, вони загинуть. Тоді зникне і природне угруповання – «прісна водойма»).

IX. Повідомлення домашнього завдання.

7 сторінка – «Будинок».



  1. Прочитати у підручнику статтю «Прісна водойма – природне угруповання» с. 156-159.

  2. Підготувати відповіді на запитання після тексту. З’ясувати, про що я вам «забула» розповісти.

  3. Перевірити свої знання ви зможете, виконавши завдання № 3 в зошиті на с. 59.






Рослини

Звірі

Птахи

Земноводні

Риби

Інші організми

На мілководді:



















На поверхні води:



















У товщі води:





















  1. Творче завдання: підготувати повідомлення про рослину або тварину водойми.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка