Попередження серцево-судинних захворювань



Скачати 123.1 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір123.1 Kb.
Урок природознавства у 9 класі

Тема: Попередження серцево-судинних захворювань.

Зміцнення серця.



Мета: Повторити і закріпити вивчене про органи кровообігу, їх будову, функції, значення. Ознайомити учнів із серцево-судинними захворюваннями, причинами їх виникнення. Вчити застосовувати отримані знання для профілактики хвороб серцево-судинної системи, зміцнення серця. Сприяти розвитку уміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки. Корегувати мислення, увагу, пам'ять. Удосконалювати практичні навички працювати з додатковим матеріалом, відеоматеріалами. Здійснювати між предметні зв’язки з уроками читання, української мови, основи здоров’я. Виховувати усвідомлене ставлення до свого здоров’я, організації здорового способу життя, профілактики серцево-судинних захворювань.

Обладнання: Картки, відеоматеріали, мультимедійні проектор і дошка, кольоровий папір і ножиці, повітряна кулька у вигляді серця.

Хід уроку.

Організаційна частина.

  1. Організаційний момент.

Вітання з учнями. Звіт чергового про готовність класу до уроку.

  1. Нервово-психологічна підготовка.



  1. Слухання аудіо запису «Звуки серцебиття».

  2. Бесіда з дітьми, налаштування на урок.

-Діти, як ви думаєте, що це за звуки?

-Так, це звуки биття серця. Отак б’ється серце людини. А як ви думаєте, якщо записати биття сердець усіх вас, такий буде звук?

-Так, буде звучати гучніше. Але для того, щоб вийшла гарна мелодія вашого спільного серцебиття, потрібно, щоб ваші сердечка бились в одному ритмі, темпі, одночасно, або, як кажуть, в унісон. А знаєте, коли в людей серця б’ються в унісон? Тоді, коли ці люди – однодумці, охоплені однією ідеєю, роблять спільну справу, вболівають за неї, коли вони – одна команда.

Я думаю, що ви за майже дев’ять років навчання у нашій школі стали єдиним колективом, сім’єю, командою, і ваші сердечка ритмічно вистукують одну і ту ж мелодію. Зараз я бажаю приєднатися до вас і хочу, щоб ми всі попрацювали в унісон на цьому уроці: зміцнили свої знання, збагатились новими, отримали від спільної праці задоволення, гарні результати і оцінки. Усім успіху!



Основна частина.

  1. Повторення вивченого матеріалу.

1. Відповіді на запитання.

- Давайте пригадаємо, над яким розділом природознавства ми працюємо?

- Так, ми наближаємось до завершення вивчення розділу «Кров і кровообіг». Тому я хочу перевірити ваші знання по даній темі. І так, перша вправа.

2. Виконання вправ (завдання зображені на екрані монітора)

1) Доповніть речення:

а) Рух крові в організмі людини називається… кровообігом.

б) Систему кровообігу утворюють… серце і кровоносні судини.

в) Особлива речовина, що надає крові червоного кольору, називається… гемоглобін.

г) Ритмічні коливання стінок артерій називаються… пульсом.

д) Величину кров’яного тиску вимірюють за допомогою спеціального медичного приладу, який називається… тонометр.



2) Підтвердіть або спростуйте твердження (скажіть так або ні)

а) У тілі людини близько 5 літрів крові. (так).

б) Білі кров’яні тільця називаються еритроцити.(ні).

в) Серце людини чотирикамерне. (так).

г) Найтонші кровоносні судини – артерії. (ні).

д) Нормальний пульс здорової дорослої людини 100 ударів за хвилину. (ні).



3. Робота над уривком «Діалог батька й сина» з оповідання Г.Юдіна «Головне чудо світу».

Діти читають оповідання (з карток на партах і моніторі). Аналіз прочитаного за запитаннями.



  • Про що розповідається в цьому оповіданні? (Про серце, його будову). (На екрані зображення серця).

  • На що схоже серце? (На мішечок).

  • Де розміщене серце? (У грудній порожнині між легенями). (Слайд із зображенням тіла людини і серця в ньому).

  • Що це за квартирки в цьому органі? (Права і ліва порожнисті частини). (Слайд із зображенням будови серця в розрізі).

  • А що за кімнати? (Праве передсердя і шлуночок і ліве передсердя і шлуночок).

  • А двері в кімнати? (Це клапани).

  • А що робить серце? (Серце перекачує по судинам кров). (Слайд із зображенням роботи серця).

-От ми з вами і повторили все вивчене по даній темі. Ви – молодці, дуже активно і гарно справлялись з усіма завданнями. (Оцінюю учнів).

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Темою нашого сьогоднішнього уроку є «Попередження серцево-судинних захворювань. Зміцнення серця». Ми вивчили все про будову кровоносної системи, а сьогодні дізнаємось, які збої можуть бути в її роботі, до яких захворювань це призводить, чим викликані ці захворювання. Також навчимося зміцнювати своє серце і робити все для того, щоб уникнути хвороб.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Дана тема дуже актуальна. Сьогодні в Україні кількість хворих на серцево-судинні захворювання зросла в три рази за останні п’ять років. Якщо раніше, 10 років тому, серцеві хвороби чоловіків турбували у 40 років, а жінок – у 50 років, то сьогодні вік знизився до 30 років. Частішають випадки, коли страждають від цих захворювань школярі, підлітки, молодь. Тому вам необхідно знати, як застерегти себе від серцево-судинних захворювань, попередити їх, щоб бути здоровими, міцними, бо тільки здорова людина працездатна, успішна, щаслива.

  1. Робота над новим матеріалом.

  1. Вступна бесіда.

Серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті людей в усьому світі: ні з якої іншої причини щороку не помирає стільки людей, скільки від цих хвороб. Крім того, серцево-судинні захворювання призводять до тимчасової або повної втрати працездатності. Що ж це за хвороби і які вони є?

  1. Перегляд презентації «Серцево-судинні захворювання».

Пояснення окремих слайдів.

  • Що ж викликає ці хвороби? Які причини серцево-судинних захворювань?

  1. Перегляд презентації «Причини серцево-судинних захворювань».

Пояснення слайдів, лекція-розповідь.

  1. Гіподинамія – знижена рухова активність. У наш час люди дуже мало рухаються. Більшість трудових операцій, які колись виконувались руками, зараз роблять машини. Та й заняттям спортом, прогулянкам на свіжому повітрі не приділяється час, а надається перевага переглядам телепередач, комп’ютерним іграм, роботі з планшетом, ноутбуком, тобто живемо у віртуальному світі. А це негативно впливає на наше здоров’я, особливо на серцево-судинну систему. Давайте пригадаємо оповідання «Зайченя у клітці».

  2. Шкідливі звички – паління, алкоголь, наркотики. Важко передати словами, якого згубного впливу завдають серцю і судинам шкідливі звички. Тютюн дуже шкідливий для здоров’я у будь-якому вигляді: чи то сигари чи сигарети, трубка чи жувальний тютюн. Особливо шкідливо докурювати цигарку до кінця. Пасивне паління теж небезпечне для здоров’я. Усі види паління призводять до інфарктів і інсультів. А як впливає на серце алкоголь подивіться невелике відео.

Перегляд відео «Як алкоголь впливає на серце», «Серце алкоголіка».

  1. Емоційні стреси. Зараз Україна переживає не найкращі часи. Велика частина людей, можна сказати, виживає. Звідси й стреси, нервозність. Але дуже часто їх можна уникнути. Спокійно реагувати на деякі речі, бо від того, що ми переживаємо, скандалимо, нервуємо нічого не зміниться, а шкоди здоров’ю завдасть.

  2. Надмірне або недостатнє харчування. Наслідками надмірного харчування є підвищений кров’яний тиск, збільшений вміст жирів у крові, зайва вага та ожиріння. Ожиріння теж проблема сучасності. А все тому, що з дитинства ми полюбляємо їсти некорисні продукти: чіпси, сухарики, «Мівіну», відвідувати «Макдональс», «Бістро», харчуватися жирною, смаженою їжею, фаст-фудом. А ця їжа, якщо її часто споживати, шкідлива для нашого організму, веде до утворення в судинах холестеринових бляшок, ожиріння серця. Згубно впливає на організм і недоїдання. Організм не отримує потрібних йому поживних речовин, у людини розвивається малокрів’я, недокрів’я.

  3. Неправильний режим дня. В наш час люди, бажаючи заробити, працюють ненормовано. Це стосується і роботи в офісах, і фізичної праці. Перевтома, недосипання теж призводять до появи серцево-судинних захворювань, як наслідок – інфаркти, інсульти. Потрібно чергувати роботу і відпочинок, а головне спати вночі не менше 8 годин.

6)Забруднення довкілля. Сьогодення характеризується значним забрудненням довкілля. Його забруднюють підприємства, які викидають в повітря різні отруйні речовини, вихлопні гази двигунів транспорту, якого у нас зараз збільшилося в рази, та й самі люди створюють стихійні сміттєзвалища, спалюють пластикові пляшки, опале листя та ін.. А все це забруднює навколишнє середовище, негативно впливає на серцево-судинну систему людини.

  • Як же запобігти даним хворобам?

  1. Перегляд презентації «Профілактика серцево-судинних хвороб».

Пояснення окремих слайдів.

  1. Фізкультхвилинка.

  • Зараз ми з вами виконаємо декілька вправ для зміцнення серцево-судинної системи. (Відео з показом і роз’ясненням вправ).

  1. Розповідь.

  • А зараз поговоримо про зміцнення серця.

Серце – дуже важливий орган. Без нього немає життя, і недарма людство тисячоліттями вважало його центром і джерелом усіх життєвих сил і емоцій. При усій своїй геніальній будові (щось подібне йому створити поки не вдалося) серце – це всього лише м’язовий насос, трудівник, який працює без вихідних і святкових в середньому 70-75 років. Подивіться, як воно працює.

  1. Перегляд відео «Серце, яке б’ється».

Продовження розповіді з використанням картинок на екрані монітора.

Серце сучасної людини – це орган, який зазнає найбільших ударів з боку науково-технічного прогресу, екологічних змін, нераціонального і незбалансованого харчування, емоційних стресів, нездорового способу життя.

Для того, щоб серце було здорове, могло довгі роки безперебійно працювати, його потрібно берегти і зміцнювати. Як?

Для цього потрібні фізичні навантаження у вигляді ходьби, бігу, плавання, катання на велосипеді. Дуже корисно кожен день хоча б годину присвятити ходьбі, прогулянці на свіжому повітрі. Правда гуляти треба в зручному взутті й одязі і не біля автострад, доріг з транспортом, а в парках, скверах, лісах, алеях, по полю.

Гарним засобом для зміцнення серця є катання на велосипеді і біг. Але навантаження, тривалість, інтенсивність цих занять треба збільшувати поступово, щоб тренувати серце. Взимку чи в негоду добре цим займатися на велотренажері і біговій доріжці.

Необхідним для серця є і плавання у водоймах, басейні, загартування організму. Зміцнюючий ефект дає і фізична праця: прибирання, прання, копання та ін. Головне все робити непримусово, з гарним настроєм. Взагалі, всі помірні фізичні навантаження тренують серцевий м’яз.



А ще для зміцнення серця важливо правильно харчуватися. Щоб мати здорове серце, треба споживати такі продукти: побільше овочів і фруктів, горіхи, ягоди (особливо чорниці і журавлину), сухофрукти (родзинки, чорнослив, курага (сушений абрикос),інжир), різноманітну зелень, гарбуз (і м’якоть, і насіння), квасолю, боби, сою, кукурудзу, червону рибу, вівсяну кашу, сири, нежирне червоне м'ясо. А обмежити в своєму раціоні харчування потрібно вживання жирних та гострих страв і борошняних виробів. Бо захоплення ними призводить до появи жиру на стінках серця, що значно погіршує його діяльність.

  • Пропоную вам ознайомитись з 15 правилами, дотримання яких зміцнить ваше серце.

  1. Перегляд презентації «15 правил для зміцнення серця»

1 склянка червоного виноградного соку в день попереджує розвиток ішемічної хвороби серця. Червоний виноградний сік запобігає також закупорюванню судин, які живлять серце.

2 склянки молока в день захистять ваше серце від хвороб.

3 рази в день нашому серцю та судинам необхідні продукти, що містять вітамін Е (овочі, сир, твердий сир, рослинна олія). Корисно також їсти пророщену пшеницю, спаржу, манго, цільнозернові пластівці, до складу яких входить цей вітамін.

4 шматочки риби на тиждень зменшують ризик інфаркту міокарда на 44%.

5 грецьких (волоських) горіхів на день продовжать ваше життя на 7 років.

6 сходинних проміжків між поверхами, пройдених зранку та ввечері, в 3 рази зменшують вірогідність розвитку серцево-судинних захворювань.

7 чайних ложечок малинового варення на день за півроку зміцнять ваші коронарні артерії в 2,5 рази.

8 бананів на тиждень нормалізують серцевий ритм.

9 куплетів улюбленої пісні, проспіваних зранку та ввечері, захистять вас від приступів стенокардії.

10 хвилин молитви в день благотворно впливають на міокард. До речі, цікавим і давно відомим фактом є те, що коли монахи моляться або беруть участь у богослужіннях – процеси старіння у них на той момент сповільнюються.

11 професій, при яких важко зберегти здоровим серце: космонавти, шахтарі, поліція, авіадиспетчери, керівники виробництв, банків, фірм, журналісти, стоматологи, водії, вчителі – всі вони зазнають хронічного стресу, що безпосередньо відображається на роботі серця.

12 затяжок сигарети збільшують навантаження на серце на цілих 5% із-за звуження коронарних судин. Серце курця передчасно зношується.

13 кілограмів надлишкової ваги можна легко скинути за 2 роки з користю для вашого серця. Навіть, якщо ви не змінюєте звичного раціону та ритму життя, але будете проходити щоденно в швидкому темпі 2,5 км, то за два роки якраз «згорять» зайвих 13 кг.

14 апельсинів (мандаринів, грейпфрутів) на тиждень захистять ваше серце від стресу.

15 хвилин (мінімум) сміху в день продовжать ваше життя на 8 років. Відомо, що сміх знижує стрес та покращує кровообіг. Він має такий же позитивний вплив на серце, як і фізичні вправи. До того ж сміх та позитивне відношення до життя значно зменшують рівень стресу, з яким ми стикаємось у нашому повсякденному житті.

Сподіваюся, що ці прості правила допоможуть вашому серцю бути здоровим і працювати без перебоїв багато-багато років.

Заключна частина

  1. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Презентація «11 цікавих фактів про серце».

Ми сьогодні стільки говорили про серце. А знаєте, існує безліч цікавих фактів про цей орган, є навіть Всесвітній день серця, який відзначають 29 вересня. До вашої уваги 11 цікавих фактів про серце.

  • Людське серце б’ється понад 100 тис. разів щоденно.

  • За життя серце людини може перекачати понад 176 млн. літрів крові.

  • Люди, у яких є кішка, на 30% рідше страждають від серцевих нападів та інсультів.

  • Прийняття полівітамінів підвищує ризик розвитку раку і серцевих захворювань.

  • Коли звучить музика, серце часто підлаштовує пульс і імітує музичний ритм.

  • Відсутність сну часто призводить до розвитку передчасних скорочень шлуночків серця.

  • Перші удари серця відбуваються через чотири тижні після зачаття дитини.

  • Щоденне вживання шоколаду знижує ризик серцевих захворювань на третину.

  • У вегетаріанців на 19% менше шансів померти від хвороб серця.

  • Жіноче серце легше за чоловіче. Його вага 250 г., а чоловічого – 300г. До того ж жіноче серце б’ється набагато частіше. Серце жінки робить за хвилину 78 ударів, а чоловіче – всього 70.

  • Через те, що серце виробляє свої електронні імпульси, воно може функціонувати і битися навіть тоді, коли буде відокремлене від тіла. Для цього йому потрібно отримувати необхідну кількість кисню.

Ось подивіться, як працює серце поза організмом людини.(Перегляд відео)

  1. Цікаві вправи.

Жоден орган не є таким величним і важливим як серце. І з жодним іншим органом не пов’язано стільки легенд і романтики. До серця ставляться, як до живої істоти.

От візьмемо слово «серце». Яка це частина мови? (Іменник). Давайте підберемо до нього слова-ознаки, тобто прикметники.

Серце – яке? Велике, добре, ніжне, чуйне, щире, м’яке, гаряче, кам’яне, вірне. (Пояснення значення отриманих словосполучень).

А тепер, підберемо слова, що означають дію, тобто дієслова.

Серце – що робить? Б’ється, стукає, болить, журиться, плаче, сміється, тріпоче, тремтить, кров’ю обливається. (Пояснення значення отриманих речень).

Добре, от ми трішки згадали матеріал української мови і поєднали його з нашою темою з природознавства.



Слухання і аналіз вірша.

Прислухайтесь – у грудях серце стука,

Вистукує один і той же ритм,

Коли немає серця – справжня мука,

І ми без серця жити не змогли б.

Штовхає кров у плетиво судинне,

Вона ж біжить до мозку, до легень,

Життя дарує в тілі всім клітинам

Щоночі, щосекунди, кожен день.

Така робота серця – титанічна

(Життя триває наше кожну мить).

Але воно – тканинне і не вічне,

Тож, люди, серце ваше бережіть.

Здавалося б, як камінь серце стука,

Рікою кров судинами біжить,

Але без серця жити – справжня мука,

Тож, люди, серце ваше бережіть!

-А як берегти своє серце? (Вести здоровий, активний спосіб життя, займатися спортом, уникати стресових ситуацій, шкідливих звичок, дотримуватись режиму харчування).



  1. Домашнє завдання.

Закріпити вивчений на уроці матеріал вам допоможе опрацювання статті підручника «Попередження серцево-судинних захворювань», розміщеної на сторінках 44-45. А також випишіть у зошити визначення поняття «гіподинамія».

  1. Підсумок уроку.

  1. Вправа «Закінчи речення…»

-Діти, сьогодні на уроці ви усвідомили для себе всю велич людського серця і переконалися в тому, що його потрібно шанувати, любити, прислухатися до нього і дарувати його, як приємний сувенір. То ж давайте подякуємо своєму найніжнішому органу, починаючи словами «Я дякую своєму серцю за те…»

А ще, давайте на виріжемо з червоного паперу сердечка і подаруємо один одному з найкращими побажаннями.



  1. Заключне слово вчителя.

Я вам теж хочу подарувати невеликий сувенір на пам'ять про наш урок. У великого українського педагога В.О. Сухомлинського є твір «Серце віддаю дітям». Я теж хочу символічно віддати вам своє серце в знак любові, вдячності за гарну роботу на уроці. (Дарую дітям повітряну кульку у вигляді серця).


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка