Поняття про твердість води та методи її усунення (зменшення)



Скачати 103.73 Kb.
Дата конвертації18.04.2016
Розмір103.73 Kb.
Урок 22 (45хв) Додаток 2.2

Клас: 10 клас

Тема: Поняття про твердість води та методи її усунення (зменшення)

Мета уроку: Розкрити поняття «твердість води» та її види, шляхи усунення

Задачі:

Освітні: поглибити знання учнів про будову і склад води, її походження і різноманітність. якість води і її вплив на живі організми ,ознайомити учнів з поняттям «твердість води»,розглянути її види(тимчасову і постійну) та з’ясувати способи її усунення в побуті та промисловості.



Розвиваючі: розвивати вміння, робити узагальнення і висновки,. що є запорукою міцних знань і здорового способу життя.

Виховні: виховувати бережливе ставлення до природних водних ресурсів України і місцевості на якій проживаємо з метою підвищення їх якості і збереження для наступних поколінь

Методи: Словесні, інтерактивні, частково-пошукові, практичні, робота в групах, методи контролю і корекції.

Тип уроку: засвоєння нових знань з елементами проектної технології

Плановані результати навчання: При вивченні цієї теми учні повинні знати чим обумовлена твердість води, які речовини і хімічні реакції використовуються для усунення твердості води; вміти записувати відповідні рівняння реакцій; складати рівняння хімічних реакцій усунення твердості води; робити висновки; дотримуватися правил техніки безпеки; усувати тимчасову твердість води; давати визначення поняття «м’яка вода» .

Обладнання: набір посуду і реактивів для виконання лабораторного досліду №12 «Усунення накипу зповерхні побутових приладів», тестові завдання, опорний конспект мультимедійні презентації, демонстраційні матеріали роботи , інтерактивна дошка, документальний фільм «Велика таємниця води», відеодослідження, колекція «Мінеральні води України»



Структура уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Використання

обладнання

I. Організаційний момент 3хв.

Привітання

Перегляд відеоролика «Велика таємниця води»




Учні діляться на групи

інтерактивна дошка

ІІ. Актуалізація опорних знань 10хв

Що ми знаємо про воду? Мікрофон

  • водна оболонка землі – Гідросфера;

  • перебуває як природний матеріал у трьох агрегатних станах при 0° С;

  • латинська назва води – Аква;

  • грецька назва води – Гідро;

  • першим визначив склад води – Лавуазьє;

  • вперше синтезував воду Кавендіш;

  • Гей – Люсак визначив склад води;

  • чиста вода є безбарвною;

  • найбільша густина води при t 4° С;

  • об’єм води збільшується при замерзанні на 10 %;

  • ззовні вода утворює тонку плівку, тому має високий поверхневий натяг;

  • густина льоду менша за густину води, тому лід не тоне;

  • лід захищає воду від подальшого охолодження;

  • чиста вода - не проводить електричного струму;

  • вода із розчиненими в ній мінеральними солями називається мінеральною;

  • вода що відповідає вимогам ДСТУ – є питною;

  • 2% води з усієї планети становить - прісна вода;

  • основні запаси питної, прісної води – льодовики Антарктиди та Гренландії;

  • найбільше прісної води в Євразії містить озеро - Байкал ;

  • в атмосфері вода виконує кліматоутворюючу функцію;




Учні відповідають на запитання

Отже, найвеличніша цариця -

Вода

(презентація учня 1).



Учень2 :Походження води H2O: космічна та метеоритна теорії.

Запаси прісної води: 1386млн.км3, з з них 97,5% - солона, або мінералізована вода, 2,5% - прісна вода. З 2,5% - 71% льодовики. 60% суходолу – відчуває дефіцит води, 40 країн – посушливі регіони. Дефіцит води 120-125 млрд. М3 на рік. Близький схід:76 % виробництв опрісненої води, 25% Саудівська Аравія.

Учень3: Повідомлення «Небезпека води».

Учень4. Повідомлення. Специфіка води: пам’ять води ( вода утворює кластери)

Повідомлення учня5: Парадокси води:

1.температура кипіння 100°С, замерзання – 0°С досить високі, густина при температурі 4°С - 1г/ см3;

2.Зі зниженням температури – густина зменшується, отже лід плаває по поверхні. Коли було б навпаки то річки та озера замерзали б з дна. Причина аномалій води – будова її молекули,наявність водневого зв’язку, утворення асоціатів, завдяки високій полярності молекули

Вода буває...

1.Хрещенська – освячення відбувається раз в ніч на18 та 19 січня

2.Дощова-вода,послана небесами. Вона м’яка,придатна для миття волосся і застосовується з лікувальною метою.

3.Добова норма води для людини-2.5л на добу, з їжею-1.3л…

інтерактивна дошка

Перегляд відеоролика «Велика таємниця води»

(роботи Імото Масару)



ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності 2хв.


Вчитель: Завдяки високому поверхневому натягу і діелектричній провідності,вода,яка біжить крізь гірські породи, що містять ці сполуки, взаємодіє з природнім вуглекислим газом, що є в повітрі, і перетворює нерозчинні карбонати на розчинні гідроген карбонати. Це призводить до вимивання перших із земної кори, внаслідок чого утворюються порожнини – карстові печери. А вода, що насичується розчинними гідроген карбонатами та іншими солями Кальцію та Магнію (CaCl2,CaSO4,MgCl2,MgSO4),стає твердою:

CaCO3+CO2+H2O=Ca(HCO2)2;

MgCO3+CO2+H2O=Mg(HCO3)2.

Отже,сьогодні ми розглянемо твердість води та способи її усунення

Повідомлення теми і мети уроку:

Ознайомитись з поняттями «твердість води», вивчення видів твердості води та методів її усунення.










ІV. Вивчення нового матеріалу(15 хв.)

1.Демонстрація вчителя.

Порівняння розчинення мила в твердий і м’якій(дистильованій) воді: беремо 2 пробірки, наливаємо по 1мл. В першу тверду воду, в другу – дистильовану. До обох пробірок доливаємо по окремих порціях мильний розчин до утворення мильної піни.

Спостереження: в пробірці з дистильованою водою піноутворення відбувається швидше, а з твердою – повільніше тому що певна частина мильного розчину витрачається на осадження солей Кальцію і Магнію в твердій воді.

Висновок: М’яка вода - більш придатна для прання. У твердій воді мило дає мало піни: катіони Кальцію, і Магнію сполучаються з аніонами вищих карбонових кислот (як відомо, мило містить солі лужних елементів і цих кислот) і утворює осад (записуємо рівняння реакції).

Постійна твердість є нешкідливою для людини. Вона є джерелом для одержання організмом таких важливих мікроелементів, як Кальцій та Магній, що є головною складовою елементів кісток, вміст Кальцію впливає на стан зубної емалі.

Ці елементи допомагають регулювати м’язову активність, у той час, як Са стимулює скорочення м’язів, а Mg забезпечує їх розслаблення. Йони Кальцію беруть участь у процесах згортання крові а йони Магнію є необхідними для правильного функціонування різноманітних ферментів

4. Розглянемо зміст § 20 : Яка вода називається мінеральною?


2.Повідомлення учня 6. Вимоги до якості води

3.Учень 7. Презентація про мінеральні води України

Аналіз води на вміст солей провідних виробників (Моршинська, Миргородська, Молочанська та ін.)

Висновки.

Учень 8: Повідомлення про Способи усунення твердості води.

Для того, щоб використовувати воду для господарських угідь, її необхідно пом’якшувати.

Існують такі способи пом’якшення води…



1.Демонстрація вчителя.

(дослід з реактивами)

інтерактивна дошка
колекція «Мінеральні води України»

Підручник


Опорний конспект



V. Закріплення вивченого матеріалу


Вчитель: Повідомлення: щорічно для пральних порошків вживається близько мільйона тон цеолітів, які масово замінюють пом’якшуючі фосфати. Дослідження Шведських вчених показують, що нові пральні порошки можуть виявитися потенційно небезпечними для здоров’я людей).

Демонстрація засобів для усунення твердості (пом’якшення води в домашніх умовах)

Звернімося до стародавньої легенди. В ній розповідається про те, що цариця Клеопатра виграла оригінальне парі, з’ївши сніданок, який коштував 100 000 сестерцій. Ось як це описано в повісті Г.Хаггарда “Клеопатра – володарка зорі”.

“Вона вийняла з вуха одну із величезних перлин...і... опустила її в оцет. Запала мовчанка, вражені гості, завмерши, спостерігали, як незрівнянна перлина повільно розчиняється в міцному оцті. Коли від неї не залишилося й сліду, Клеопатра підняла кубок, покрутила його і випила весь до останньої

краплі ”.

Демонстрація І

Із накипом ми боремося в домашніх умовах, ліквідовуючи його за допомогою спеціальних засобів. Очищення нагрівальних приладів, пральних машин, електрочайників, котлів, труб зливу води.

Вчитель аналізує дані засоби.

Беремо електрочайник на 1/3 наповнюємо водою, всипаємо 1 пакет лимонної кислоти і ставимо нагрівати...Результат?...

Уточнення і поглиблення інформації.

Вчитель. Які прислів’я та приказки знаєте про воду?

я.


Лабораторна робота №12 (інструктаж з правил техніки безпеки).

Для виконання роботи нашими “перлами” будуть звичайні кусочки накипу який ми розчинімо в сильній неорганічній кислоті або ж використовуючи оцтову, лимонну кислоти.

Спостереження.

Висновки (учні записують в зошити).

(учні приводять прислів’я, коротко аналізують їх зміст).

я.
Виконання тестового завдання, заповнення опорного конспекту


Лабораторний дослід№12

«Усунення накипу з поверхні побутових приладів»(робота з реактивами)

(дослід дедонстраційний )

Опорний конспект, тести



VI. Підсумок уроку


Оцінювання роботи учнів







Рефлексія








Перегляд відеоролика «Велика таємниця води»

Останні3 хв.




VII Домашнє завдання


§ 20, впр. 5, 6 Підручник О.П.Ярошенко Хімія 10 кл., лабораторний дослід №12(зняття накипу в домашніх умовах за допомогою кислоти (в підручнику)




Підручник


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка