«Особливості дії тютюнового диму, алкоголю і наркотиків на статеве дозрівання підлітків» Учитель Хромихіна Людмила Василівна Тема уроку: «Особливості дії тютюнового диму, алкоголю і наркотиків на статеве дозрівання підлітків»



Скачати 94.56 Kb.
Дата конвертації14.04.2016
Розмір94.56 Kb.
Відділ освіти Артемівської міської ради

Артемівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18

Артемівської міської ради Донецької області

РОЗРОБКА УРОКУ

з основ здоров’я у 8 класі за темою

«Особливості дії тютюнового диму, алкоголю і наркотиків на статеве дозрівання підлітків»

Учитель

Хромихіна Людмила Василівна

Тема уроку: «Особливості дії тютюнового диму, алкоголю і наркотиків на статеве дозрівання підлітків».
Мета уроку:

  • розвивати в учнів поняття про особливості дії тютюнового диму, алкоголю і наркотиків на статеве дозрівання підлітків;

  • формувати в школярів соціальну компетенцію;

  • навчити їх аналізувати шкідливість вживання тютюну, алкоголю та наркотиків;

  • навчити навичкам, які б убезпечували підлітків від набуття особливо шкідливих звичок;

  • виховувати почуття відповідальності за своє життя і здоров’я та здоров’я майбутніх дітей.


Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, конспект, фотографії, таблиці, плакати, які дають змогу ілюструвати фактори ризику статевого дозрівання.

ПЕРЕБІГ УРОКУ.
І. Організаційний момент:

  • клас поділено на три групи, кожна з яких поділена за принципом кольорової ознаки;

  • учитель вітає учнів;

  • учні демонструють психологічний настрій за допомогою картки: позитив/негатив.


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Вступне слово учителя. Шкідливі звички (алкоголізм, тютюнопаління, наркоманія та токсикоманія) - явища, які тісно пов'язані між собою. Вони є важливими факторами багатьох захворювань та причиною загибелі мільйонів людей. Ці звички перетворились на смертельних ворогів людства, яких потрібно зупинити, щоб не допустити можливості самознищення людини. Тому сьогодні на уроці, щоб застерегти себе від впливу шкідливих звичок, ми поглибимо наші знання про особливості дії тютюнового диму, алкоголю і наркотиків на статеве дозрівання.
IIІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності:

  1. Слово учителя. Девізом нашого уроку будуть слова давньогрецького

філософа Фалеса: «Що легше? Давати поради іншим?». Ми зробимо один для одного те найменше, що можна зробити – дамо поради. А ви повинні щось вибрати для себе. І найскладніший іспит у вас буде за межами школи, де ви зустрінетесь з реальністю. А реальність така…

2. Проблемна ситуація (учням пропонується обміркувати ситуацію, яка подана в підручнику на стор. 73).



Восьмикласниця Оленка не курить, але часто буває в друзів, де цигарки — не рідкість. Дівчинка соромиться сказати, що тютюновий дим їй неприємний, а після тривалого перебування в компанії в неї болить голова.


3. Бесіда з учнями.

  • Що б ви порадили Оленці, як її однолітки?

  • Дайте пораду дівчинці як медична сестра, як класний керівник, як батьки (завдання для кожної групи).


4. Висновок. З ваших порад можна зробити висновок, що вам дещо відомо про шкідливість тютюнопаління. Більш поглибити свої знання з даного питання вам допоможе підручник «Основ здоров’я».
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу:

1. Робота з підручником. Користуючись статтею підручника (стор.73-75) необхідно скласти схему «Негативний вплив куріння на організм людини». (Кожній групі надається пуста схема).

Зразок для учителя



2. Виступи представників груп з демонстрацією схеми «Негативний вплив куріння на організм людини».


  1. Робота з ілюстраціями. Учням необхідно зробити влучний підпис під

поданими ілюстраціями з підручника (стор. 74) і поданими вчителем .


  1. Діалог з учнями. Упродовж багатьох століть в Англії існує мудре

народне прислів’я: «Купець впускає у свої вуста ворога, що викрадає його мозок». Як ви це розумієте? (питання №1 з підручника, стор. 80). Зробіть висновок.


  1. Слово учителя. Тепер, коли вам все це відомо, ви можете усвідомити

ціну, яку курець сплачує за сумнівне задоволення, котре отримує від куріння тютюну. Якщо ця ціна вам здається неприйнятною, то ніхто з тих людей, котрі вас оточують, не зможе вас зупинити, і ви будете курити. Але пам’ятайте, що це ваше рішення і ви самі його обрали.


  1. Слово учителя. Вживання алкоголю, так само, як і куріння, завдає

шкоду здоров'ю. Звичка вживати спиртні напої в невеликих дозах доволі часто переходить у виникнення потягу до алкоголю і, врешті решт, в алкоголізм. Чому так відбувається? У головному мозку існують центри позитивних емоцій, і алкоголь, потрапляючи до організму, актив діяльність клітин цих центрів. Спочатку він знижує нервову напругу, сприяє зменшенню відчуття тривоги й страху, підсилює позитивні емоції. Однак центри позитивних емоцій, на які впливає алкоголь, розташовані в частині мозку — гіпоталамусі, в якому також містяться центри харчування, спраги, голоду, статевої та інших потреб організму. Гіпоталамус може впливати на вчинки людини.

Якщо концентрація алкоголю в крові знижується, гіпоталамус починає посилати сигнали, які вимагають уведення в організм необхідної дози алкоголю. Унаслідок цього никає потреба обов'язкового вживання спиртних напоїв. Нажаль, цей процес незворотний. Порушити нормальну роботу гіпоталамуса легко, а відновити її — майже неможливо.




  1. Робота з підручником «Лінгвістична гра». Користуючись текстом

статті (стор.75-76), учні повинні відкоригувати речення:

1. Алкоголь ____________ мозку, руйнує ________ мозку і призводить до __________ __________ клітин мозку та їхньої _____________. Об'єм мозку __________, порушуються ___________ процеси.

2. Алкоголь подразнює ____________, _________, __________, поверхневі шари ________, через що зменшуються _____________.

3. Потрапляючи до шлунка, алкоголь _____________ ____________ шлункового соку. Але цей сік за своїм складом різко відрізняється від нормального, в ньому багато __________ ____________, яка _________ слизову оболонку шлунка й призводить до її ___________. Виникають такі захворювання, як _____________, __________ __________ шлунка та дванадцятипалої кишки, ___________, що супроводжуються ___________ або ___________.

4. Головною мішенню алкоголю є __________, оскільки в ній знешкоджується близько 98 % алкоголю, який надійшов разом із кров'ю. Перевантажена алкоголем _________ починає ___________.

5. Вживання алкоголю призводить до ураження ____________, виникнення такого небезпечного захворювання як _____________. ___________ особливо небезпечний у молодому віці.

6. Вживання алкоголю негативно позначається на діяльності _______, оскільки вони разом із __________ виконують функцію _______________ _________ в організмі.

7. Алкоголь «вимиває» з функціонуючого _______________ ________ мікроелементи: _________, __________, ____________, що забезпечують нормальну роботу серцевого м'яза та його судин. Як наслідок, з'являється _________ _______, __________, _____________ ____________, _____________ ___________.

8. Алкоголь порушує роботу ______________ __________, що становить особливу небезпеку в підлітковому віці, оскільки від нормального функціонування _______________ _________ залежать ріст і розвиток.

9. Алкоголь порушує роботу _____________ ____________, а в свою чергу призводить до порушення _________________ ____________, ___________ та статевого _____________.




  1. Виступи представників груп з демонстрацією відкоригованих речень

(кожна група виголошує три пункти).


  1. Робота з підручником. Учні читають тексти (стор. 76), виділені у

підручнику червоним кольором.
10. Слово учителя. Завжди пам’ятайте, найстрашніше, коли алкоголь

заміняють сурогатами.


11. Перегляд відеоролика «Боротьба з підпільними виробниками сурогатів».
12. Слово учителя. Наркотики, так само, як і алкоголь, завдають шкоди вашому здоров'ю. До нашого уроку я запрошую «лікаря-нарколога» (якого грає раніше підготовлений учень).
13. Гра «Консультація спеціаліста». Учні мають можливість задати запитання учню - лікарю (випереджальне завдання підготовлене вдома):

  • Як проявляється захисна реакція організму на токсичну дію

наркотичних речовин? (Токсична дія наркотичних речовин викликає активну захисну ре­акцію організму у вигляді нудоти, блювоти, сильного головного болю, проносу, падіння кров'яного тиску, посиленого серцебиття. Але при гарному фізичному здоров'ї реакція на перший прийом наркотику (у не дуже великих дозах) може бути відсутня. У цьому разі може сформуватися помилкове уявлення про те, що наркотична речовина не завдає неприєм­них відчуттів і є не такою вже й небезпечною для здоров'я).

  • Коли у підлітка, під впливом наркотичних речовин, мозок починає

працювати зі збоями? (У підлітка відбувається дуже інтенсивний обмін речовин, що сприяє швидкому всмоктуванню й надходженню наркотичної отрути в життєво важливі частини організму, особливо у головний мозок. Мозок починає працювати зі збоями, погіршується пам'ять, знижуються інтелектуальні здібності).

  • До яких наслідків може призвести вживання наркотиків?

(Вживання наркотиків може призвести до порушення роботи легенів, серцево-судинної й травної систем. Печінка, що знешкоджує в організмі от­руту, борючись із наркотиком, перевантажується й починає руйнуватися).

  • Як поводиться підліток-наркоман? (Підліток-наркоман стає

пасивним, в'ялим, повільним або, навпаки, агресивним, злим і задерикуватим. Він хворий фізично, соціальне, психічно, інтелектуально. Підлітки-наркомани стають менш кмітливими, вони не можуть зосередитися, у них зникає здатність засвоювати новий навчальний матеріал. Навіть невеликі дози наркотику пору­шують процеси нормального росту, розвитку та статевого дозрівання підлітка).
14. Робота в групах. Гра «Виділення головного». Учням необхідно з даних фізичних ознак чи симптомів вибрати ті, які можуть свідчити про вживання наркотичних речовин людиною, та розподілити їх у таблицю:


ТАК

НІ







• уповільнення мовлення;

• повільна або неадекватна реакція;

• підвищена балакучість;

• втрата моторних навичок;

• підвищує інтелектуальні здібності;

• раптове зменшення або збільшення маси тіла;

• зміни в зовнішньому вигляді;

• байдужість до особистої гігієни;

• зміцнює сон;

• коливання розміру зіниць та кольору шкіри;

• рясне виділення поту, неприємний запах від тіла, з рота;

• сліди від уколів на руках або в інших місцях тіла;



• часті випадки розладу шлунка, блювота тощо.


  1. Виступи представників груп з демонстрацією даних таблиці.


IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів:

1. Слово учителя. Роблячи вибір між курінням, алкоголем, наркотиками й відмовою від цих шкідливих звичок, слід обов'язково отримати проаналізувати інформацію, потрібну для прийняття рішення. В іншому разі — це буде не ваше, а чуже рішення. Вами маніпулюватимуть інші люди й використовувати вас задля власних цілей. Потрібно в себе виробляти навички відмови від шкідливих звичок.
2. Практична робота в групах. Користуючись підручником (стор.141), групам необхідно скласти проект з теми «Відмова від небезпечної пропозиції спробувати алкоголь в умовах тиску й погрози насильства» (за аналогією, поданою в таблиці).


Кажуть

Чужий інтерес

Ваш інтерес

Спробуй, так роблять багато людей, і це приємно

Чим більше людей вживають наркотики, тим більше гро­шей у того, хто їх виробляє. Ваше задоволення людину не хвилює, головне — аби ви «підсіли» на наркотики!

Вам не слід витрачати гро­ші, щоб примножувати стат­ки злочинців. Ви не повин­ні дозволити завдати шкоди своєму здоров'ю й життю

Спробуй, ти що, боїшся?


Знаючи, що ніхто у вашому віці не хоче бути боягузом, вами маніпулюють


Не потрапляйте в цю пастку! Адже ви зацікавлені в тому, щоб лишитися здоровими!

Спробуй, інакше шкодуєш!


Вами починають командува­ти, вимагають підкоритися, хочуть зробити вас рабом наркотиків

Ви маєте самі приймати рі­шення, ви — вільна людина. Вмійте протистояти насиллю, коли приймаєте рішення

Спробуй, ти, що, малий?!


Знаючи, як швидко вам кортить стати дорослими, вами маніпулюють


Відмова від наркотиків і є справжньою дорослою, відповідальною поведінкою


Спробуй — це розвиває творчі здіб­ності!


Вас обманюють! Наркотики руйнують мозок і позбавля­ють людину всіх її творчих можливостей


Ви не повинні дозволити за­вдати шкоди своєму розвитку й творчому зростанню





  1. Демонстрація проектів.


V. Підсумки уроку:

1. Гра «Мікрофон». Учням запропоновано продовжити речення: «Сьогодні на уроці я дізнався, що на статеве дозрівання негативно впливає…., тому що…..».

2. Оцінювання. Оцінка роботи класу і знань окремих учнів з акцентом на позитивні досягнення.

3. Повідомлення учнів про свій психологічний настрій.
VІ. Домашнє завдання:

  • з підручника прочитати № 8 стор. 73-78;

  • відповідати на питання стор. 80;

  • скласти перелік порад для тих, хто вирішив кинути палити;

  • написати твір - мініатюру «Одного разу, прийнявши наркотик, ти загубиш ключі до своєї свободи».


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка