Органи кровообігу: серце і судиниСкачати 52.72 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір52.72 Kb.
План-конспект

Урок № 23 9 клас

Тема: Органи кровообігу: серце і судини.

Мета:- навчальна: ознайомити учнів з органами кровообігу; обговорити значення кровообігу в життєдіяльності організму людини, розглянути особливості будови серця.

- розвивальна: розвивати увагу, пам'ять, цікавість до предмета.

- виховна: виховувати бережливе ставлення до свого здоров'я та формувати науковий світогляд.

Основні терміни і поняття: кровообіг, гемодинаміка, серце, артерії, вени, капіляри, міокард, епікард, ендокард, перикард, праве та ліве передсердя правий та лівий шлуночок, клапани,Обладнання: підручник біологія 9 клас С.В. Страшко, 2009, таблиця "Кровообіг", "Будова серця", розбірна модель серця.

Тип уроку: комбінований

Методи навчання:
1. Інформаційно- рецептивний:

а) словесний: розповідь, опис, бесіда;
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту нових знань.
2. Репродуктивний. 
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання вчителя і учнів. Перевірка присутніх та готовності до урокуІІ. Актуалізація опорних знань учнів та перевірка д\з.

Дати відповіді на питання:

Що таке запалення?

Що таке гарячка?

Що таке інфекційний процес?

Назвіть характерні ознаки інфекційного процесу.

Що таке грип?

Що таке алергія? Чим вона спричинена?

Розкажіть про укуси комах та надання першої допомоги при них.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Пригадайте, яку будову серця мають риби, амфібії, рептилії, птахи та ссавці?


ІV. Вивчення нового матеріалу

ЗАГАЛЬНА БУДОВА ТА ЗНАЧЕННЯ СИСТЕМИ КРОВООБІГУ. Система кровообігу, або кровоносна, або серцево-судинна, — це велика розгалужена транспортна система. Вона безперервно, протягом усього життя людини, розносить кисень, поживні речовини, гормони по організму, забираючи з клітин, тканин і органів відпрацьовані продукти обміну речовин, тобто здійснює гемодинаміку (рух крові в організмі). Отже, кровоносна система забезпечує: живлення організму, газообмін, звільнення його від продуктів обміну речовин та гуморальну регуляцію функціонування організму.

Кров кровоносними судинами рухається в основному завдяки скороченням серця. І шлях її в організмі такий: серце → артерії → капіляри → вени → серце. Як бачимо, система кровообігу — це замкнена система. Вона складається з двох кіл кровообігу — великого та малого їх уперше описав видатний англійський учений Вільям Гарвей.

Серце — порожнистий м’язовий орган. Його маса в дорослої людини становить 250-300 г. Серце розташоване в грудній порожнині й зміщене вліво від середньої лінії грудей. Воно міститься в навколосерцевій сумці, утвореній сполучною тканиною. На внутрішній поверхні навколосерцевої сумки виділяється рідина, яка зволожує серце й зменшує тертя під час його скорочень.

Будова серця відповідає властивій йому функції. Воно розділене суцільною перегородкою на дві частини — ліву й праву, а кожна з них розділена на два сполучених між собою відділи: верхній — передсердя й нижній — шлуночок. Отже, серце в людини, як і в усіх ссавців, чотирикамерне: воно складається з двох передсердь і двох шлуночків.

Стінки передсердь набагато тонші, аніж стінки шлуночків. Це пов’язане з тим, що робота, виконувана передсердями, порівняно невелика. Під час їхнього скорочення кров надходить у шлуночки, які виконують значно більшу роботу: вони проштовхують кров по всій довжині судин. М’язова стінка (міокард) лівого шлуночка товстіша від стінки правого шлуночка, бо вона здійснює більшу роботу. На межі між кожним передсердям і шлуночком є клапани у вигляді стулок, які сухожильними нитками прикріплені до стінок серця. Це стулкові клапани.

Оболонки серця:

- ендокард (внутрішня);

- міокард (середня м’язова);

- епікард (зовнішня);

- перикардій (навколосерцева сумка).

Під час скорочення передсердь стулки клапанів звисають усередину шлуночків. Кров вільно проходить із передсердь у шлуночки. Коли скорочуються шлуночки, стулки клапанів піднімаються й закривають вхід у передсердя. Тому кров рухається лише в одному напрямі: від передсердь до шлуночків. Із шлуночків вона виштовхується в судини.

Кровоносні судини. Усе тіло людини пронизане кровоносними судинами. За своєю будовою вони неоднакові.Артерії — це судини, якими кров рухається від серця. Вони мають міцні еластичні стінки, до складу яких уходять гладенькі м’язи. Скорочуючись, серце викидає в артерії кров під великим тиском. Завдяки своїй щільності й пружності стінки артерій витримують цей тиск і розтягуються.

Великі артерії в міру віддалення від серця розгалужуються. Найдрібніші артерії (артеріоли) розпадаються на тонесенькі капіляри, яких в організмі людини приблизно 150 млрд. Якби всі капіляри витягнути в одну лінію, то нею можна було б оперезати земну кулю по екватору два з половиною рази. Стінки капілярів утворені одним шаром плоских клітин. Речовини, розчинені в плазмі крові, проходять в тканинну рідину, а з неї потрапляють у клітини крізь ці стінки. Тим часом продукти життєдіяльності клітин проникають із тканинної рідини в кров крізь стінки капілярів .

Кров, що йде від капілярів, надходить у вени — судини, якими вона тече до серця. Тиск у венах невеликий, їхні стінки значно тонші, аніж стінки артерій.

В організмі людини кров рухається двома замкнутими системами судин, з’єднаними із серцем, — малому й великому колах кровообігу.
V. Узагальнення і систематизація знань учнів

Що таке кровообіг?

Який шлях крові і організмі?

Яка будова серця?

Розкажіть про кровоносні судини.
VІ. Домашнє завдання

§ 23.ст. 67-69, питання 1-14 на ст. 70 (усно),Таблиця "Еволюція серця"

Клас

Будова серця

Риби
Земноводні
Плазуни
Птахи
Ссавці

VІІ. Підсумки

Виставлення та аргументація оцінок


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка