Око. Вади зору. Окуляри



Скачати 113.95 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір113.95 Kb.
Тема уроку: Око. Вади зору. Окуляри.

Клас: 7

Предмет: фізика

Мета:

- ознайомитись з будовою та механізмом роботи ока; розглянути вади зору та їх корекцію; дати поняття про «поля зору», «бінокулярний зір», «акомодація», «короткозорість», «далекозорість» та «відстань найкращого зору»; систематизувати знання учнів про оптичні системи та розширити їх.

- виховання відповідальногго ставлення до свого здоров’я; вміння слухати інформацію та використовувати її собі на користь.

- развиток мовленевих навичок; вміння висловлювати свої думки; розвиток уваги та допитливості; сприяти розвитку інтересу школярів до фізики.



  • Навчальна діяльність учнів спрямовується на подолання протиріччя між науковим сенсом фізичного знання і буденним досвідом учнів, на трансформацію їхньої буденної свідомості в наукову.

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація.

Тип уроку: комбінований

План урока 1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

3. Перевірка домашнього завдання.

4. Пояснення нового матеріалу( презентація)

5. Закріплення нового матеріалу.

6.Формування навичок практичного використання

7. Контроль засвоєння матеріалу. (Вихідний тест).

8. Підсумок уроку.



1. Організаційний момент.

Привітання учнів. Інструкція з оформлення таблиці «Оцінювання знань учнів»



П.І. учня:



Діяльність учнів/ бал

Оцінка

1

Відповіді на питання / 0.5




2

Виконання домашнього завдання / 0,5




3

Фронтальний експеримент / 0,5




4

Обговорення слайдів « Будова ока» / 0,5




5

Обговорення слайдів «Усунення вад зору» / 0,5




6

Робота з підручником/ 0,5




7

Виконання тесту (за вірну відповідь 1 бал) / 5




8

Розв’язання задач / 2




Разом:




2. Актуалізація знань.

1. Що таке лінза.

2. Яка лінза збираюча.

3. Що таке головний фокус лінзи.

4. У яких одиницх вимірюють оптичну силу лінзи.

5. Якщо у лінзи фокусна відстань F= - 10 м, то вона ….

6. Які промені використовують при будові зображення у лінзах.

7. Якою літерою пазначається:

- відстань від предмета до лінзи

- відстань від зображення до лінзи

8. Які зображення дає збираюча лінза, якщо предмет розташован:

- Між лінзою та її фокусом

- Між фокусом лінзи та її подвійним фокусом

- За подвійним фокусом лінзи



3. Перевірка домашнього завдання.

На окремому аркуші побудувати хід променів у збиральній лінзі коли предмет розташован за подвійним фокусом лінзи



4. Пояснення нового матеріалу. ПРЕЗЕНТАЦІЯ (Слайд 1)

Ми живемо у прекрасному Всесвіті який наповнен звуками, різноманіттям барв та пахощів. Коли дитина народжується, вона вже має органи чуттів, але лише завдяки органу зору вона отримує до 90% інформації про навколишній світ.



Ознайомимося з будовою ока. (Слайд 2)

Очі розташовані в кісткових западинах черепа, і кожне очне яблуко приводиться в рух глазодвигательними м'язами, прикріпленими до зовнішньої оболонки. Як влаштовано людське око?

Зовні воно захищений прозорою роговою оболонкою, яка постійно зволожується слізьми ( слізною рідиною). Навіть найсуворіші люди за день "проливають" певну кількість сліз. Далі лежить кільце райдужної оболонки (райдужки), колір якої й мають на увазі, коли говорять про колір очей. В оці райдужка відіграє роль діафрагми фотоапарата. Посередині райдужки перебуває отвір - зіниця. Чим яскравіше світло, тим вужча зіниця (вона звужується з 8 до 2 мм). Ще глибше перебуває кришталик, який, як лінза, збирає промені в зображення на очному дні. Отже, завдяки кришталику на очному дні формується зменшене зображення навколишнього нас світу. Тут воно сприймається сітчастою оболонкою ока - сітківкою. Між кришталиком і сітківкою лежить прозоре склоподібне тіло, схоже на холодець.

Как виникають та сприймаються оком зображенния різних предметів? (Слайд3)

Головною частиною ока є кришталик. Він схожий на збиральну лінзу. За його допомогою ми отримуємо на сітківці зображення предметів навколишнього світу. Це зображення перегорнуте.

Миготливі м'язи діють на кришталик, змінюючи його форму, і тому зображення об'єктів, розташованих на різних відстанях, може фокусуватися на сітківці, що знаходиться в задній частині ока і містить світлочутливі клітини (палички і колбочки), з'єднані з мозком зоровим нервом.

(Слайд4)

Астроном і фізик Йоганн Кеплер в XVII ст. розглядав будову ока з погляду оптики. Він показав, що на очному дні формується зображення навколишніх предметів. За законами оптики таке зображення повинне бути переверненим. Саме переверненим і бачить світ новонароджена дитина. Але поступово мозок звикає "перевертати" зображення назад . Цікаво, що якщо надягти людині окуляри, скла яких створюють перевернене "вгору ногами" зображення, то через деякий час це зображення стане сприйматися як нормальне.

Зоровий процес постійно коригується мозком. У свій час англійський поет Уільям Блейк писав:

Посредством глаза, а не глазом

Смотреть на мир умеет разум.

(Слайд5)

Лінзу, подібну до кришталика, людей створити ще не вдалося. Стаючи то більш опуклим, то більш плоским, він може "наводити різкість" на близькі й далекі предмети.

У людей при зміні відстані предмета від кришталика змінюється кривизна сфери кришталика, що призводить до зміни його фокуса. Це дає змогу кришталику залишатись у фіксованому місці, а не змінювати свою відстань до сітківки.

Цю здатність ока змінювати свою фокусну відстань, щоби пристосуватись до чіткого бачення предметів, які перебувають на різній відстані, називають акомодацією (від лат. accomodatio - пристосування).

Однак при дуже близькому розташуванні предмета, який ми розглядаємо напруга м’зів зростає і очі швидко втомлюються. Оптимальна відстань при письмі та читанні для нормального ока складає приблизно 25 см. Ця відстань має назву найкращого зору.

Фронтальний експеримент №1.

Мета: спостереження роботи кришталика.

Хід роботи. Взяти олівець. Розташувати його на відстані 20-20 см від очей. Разгледіти його. Поступово зменшуйте відстань між оком та олівцем. Що помічаєте?

Висновок: (роблять учні). Зображення стає розмитим.

Відстань найкращого зору 20-25см. Саме на такій відстані потрібно тримати книгу при читанні.



Пристосованість ока може визивати зорові ілюзії. (Слайд6)

Навіщо людині природа подарувала два ока ? Чому предмети ми бачимо опуклими? Учні відповідають що ми бачимо двома очима одразу. Вчитель пояснює суть бінокулярного зору.



Фронтальний експеримент №2.

Мета: спостерігати бачення одного предмета окремо правим та лівим оком.

Хід роботи. Спостерігати олівець окремо правим та лівим оком. Який висновок можна зробити?

Висновок: Зображення різні.

РозгЗавдяки такому бінокулярному зору ми робимо висновки про відносне положення і відстань до предметів, сприймаємо враження рельєфу та об'єму, розширюємо поле зору.



Вади зору (Слайд7)

Давайте ще раз подивимось, що відбувається при проходженні променів через око людини. У людей з нормальним зором промені, що заломились у кришталику, потрапляють на сітківку й утворюють на ній чітке зображення предметів

Якщо ця здатність порушується, виникають відповідно далекозорість і короткозорість. А при катаракті кришталик мутніє.

Наймасовіший недолік — нечітка видимість близьких або віддалених предметів.

Видимість предметів змінюється з віком людини: десятирічна дитина бачить добре предмет не ближче 7 см, в 45 років — 33 см, а в 70 років необхідні окуляри для розгляду близьких предметів. Так протягом життя падає здатність кришталика змінювати свою кривизну, розвивається далекозорість.

Інший дефект зору — короткозорість. Розвивається короткозорість від тривалого напруження зору (спазм акомодації), пов'язаного з недостатньою освітленістю. Встановлено, що в молодших класах середньої школи короткозорих дітей небагато, але їх стає більше в середніх і старших класах. Найчастіше короткозорість розвивається до 16—18 років.

Короткозорість і далекозорість виправляються окулярами.

(Слайд8)

У гробниці Тутанхомона були знайдені окуляри: два тоненьких скла з оксамита, які були з’єднані бронзовими пластинами. У Давній Греції на острові Крит були знайдені оптичні лінза з гірського кришталя, але перше достовірне свідоцтво використання окулярів при короткозорості - портрет папи Льва Х, який виконав Рафаель (1517-1519). Леонардо да Вінчі першим зробив спробу переноса наукового знання з оптики у прикладну сферу.



(Слайд9)

При короткозорості необхідно зображення предмета пересунути від кришталика та розташувати на сітківці. Для цього застосовують розсіювальні лінзи з від’ємною оптичною силою.

При далекозорості зображення предмета за сітківкою пересувають за допомогою опуклих лінз – збираючих світло. Оптична сила таких лінз – додатна.

5. Закріплення нового матеріалу:

Робота з підручником Генденштейна Л.Є. : с. 167 відповісти на питання 4,5 ; С. 175 відповісти на питання 1,2.



6. Формування навичок практичного використання ізкульт.хвилинка). (Слайд 10 )

Око живе! За один учбовий день м’язи ока учня отримують таке ж саме навантаження, якщо б він спробував підняти та тримати над головою штангу вага якої дорвінює вагі штанги для тренування атлета-профессіонала. Щоб врятувати очі від перевантаження треба використовувати спеціальну гімнастику для очей. Гімнастику для очей можна робити в будь-який час (вранці, вдень, перед сном), як тільки у вас з'явиться вільна хвилинка. Систематичні вправи допомагають поліпшити крово-і лімфообіг, харчування очей і обмінні процеси, підвищити тонус м'язів.

Зробимо «Гімнастику для очей»

1.Швидко кліпати очима протягом 15 с.

2.Заплющити очі. Не відкриваючи очей, начебто подивитися ліворуч на рахунок «раз-чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п’ять-вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.

3.Спокійно посидіти із закритими очима, розслабившись протягом 5 с.



Гігієна зору (Слайд 11)

1. Коли ти читаєш, пишеш, вишиваєш або виконуєш іншу роботу, сторінка або предмет, з яким ти працюєш, мають бути добре освітлені.

2. Якщо ти пишеш при штучному освітленні, настільна лампа має бути розташована ліворуч, інакше на сторінку падатиме тінь від руки.

3. Читати у ліжку та транспорті дуже шкідливо для очей.

4. Не сиди перед телевізором чи за комп'ютером більше за 2—3 години на добу. Бо їх випромінювання дуже шкідливе для очей.

5. Не забувай робити перерви, коли читаєш, робиш домашнє завдання, дивишся телевізор чи працюєш за комп'ютером.

7. Виконуй вправи для тренування очей.

8. Частіше бувай на свіжому повітрі.

9. Вживай більше свіжих овочів і фруктів. Найбільш корисні для гарного зору морква, зелена цибуля, селера, помідори, солодкий перець. А от надмірне споживання солодощів шкодить зору.

Бережи свої очі!

Сьогодні на уроці ми говорили про значення зору у житті людини. Вивчили будову та властивості ока. Також ми дізналися як за допомогою лінз можна усунути вади зору.

Для того, щоб з’ясувати як ви засвоїли матеріал уроку, пройдемо невеличкий тест.



7. Контроль засвоєння матеріалу. (Вихідний тест).

Тест: (Слайд12-16)

1. Яка частина ока є опуклою лінзою?

а) райдужка; б) кришталик; в) сітківка ; г)рогівка.

2. У якій частині ока створюється зображення предмета?

а) райдужка; б) кришталик; в) сітківка ; г)рогівка.

3. Пристосування до чіткого бачення предметів, які перебувають на різній відстані, називають

а) адаптація; б) акомодація; в) илюзія зору; г) відстань найкращого зору.

4. При короткозорості застосовують окуляри з

а) різсіювальними лінзами; б) збираючими лінзами

5. При далекозорості застосовують окуляри з

а) збираючими лінзами; б) різсіювальними лінзами .

Тест виконується на аркушах. Учні обмінюються аркушами та проводять взаємоперевірку. Підводять підсумок роботи на уроці ( за таблицею). ( Слайд 17) 1: Б 2: В 3: Б 4: А 5: А

8. Підсумок уроку.

Кожному учню презентуються пам’ятки «Гімнастика для очей» и «Гігієна зору».



(Слайд 18)

Домашнє завдання: За підручником Генденштейна Л.Є § 21 (п.1 ) с.160-162, § 22 (п.1 ) с.168-169 читати. Підготувати доповіді по § 21 (п.2,3 ) с.160-162. За збірником задач Гельфгат І.М. розв’язати задачу на с. 567 № 12.12.

Рефлексія.( Слайд 19)

Що нового ви дізнались на уроці?

Що більш всього сподобалось?

Що здалося важким?



Над якими питаннями треба ретельно попрацювати вдома?

Урок закінчено. Дякую за увагу!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка