Око. Вади зору. Окуляри. Оптичні приладиСкачати 55.61 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір55.61 Kb.
7 клас

Тема : Око. Вади зору. Окуляри. Оптичні прилади.
Навчальна, виховна та розвиваюча мета. Ознайомити учнів з оптичною системою ока, вадами зору та їх виправленням. Ознайомити учнів із деякими оптичними приладами. Продовжити формування прийомів розумової діяльності – аналізу, синтезу, порівняння, систематизації; виховувати бережливе ставлення до своїх очей, спостережливість, наполегливість, старанність, дисципліну праці; розвивати в них політехнічний кругозір, вміння аргументовано пояснювати закономірності явищ природи, застосовувати теоретичні положення для пізнання дійсності, мислення, творчі здібності учнів. Формувати навички роботи з підручником.
Структура

І. Актуалізація опорних знань 10 хв.

ІІ. Засвоєння нових знань 17 хв.

ІІІ. Закріплення 15 хв.

ІV. Домашнє завдання 3 хв.

Домашнє завдання :_________________________

Хід уроку

Розповідь учителя із застосуванням ППЗН «Фізика-8», демонстрацій.ОКО

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІД

Розташуємо збиральну лінзу навпроти вікна так, щоб світло, яке пройшло крізь лінзу, падало на аркуш паперу. Рухаючи лінзу, підберіть таку відстань від лінзи до аркуша, щоб на аркуші з'явилося чітке перевернуте зображення вікна та предметів за вікном (рис. 21.1). Схему цього досліду показано на рис. 21.2.Цей дослід розкриває нам «таємницю зору»: ми бачимо предмети тому, що на задній стінці ока, яку називають сітківкою (рис. 21.3), формується дійсне зменшене перевернуте зображення предметів.

Око — чудовий оптичний прилад, створений природою в процесі еволюції тварин і людини.

Роль збиральної лінзи в оці виконують роговиця та кришталик. Фокусна відстань цієї лінзи в оці людини — близько 2,5 см.

Чому ж ми бачимо предмети не перевернутими, хоча зображення на сітківці — перевернуте?

Річ у тім, що мозок миттєво «перевертає» це зображення — саме для того, щоб ми сприймали предмети такими, якими вони є насправді.Різкість зображення забезпечує кришталик: наприклад, коли людина розглядає близькі предмети, маленький м'яз стискає кришталик, унаслідок чого він товщає і його фокусна відстань зменшується. Таке «авто підстроювання» ока називають акомодацією.

Мозок фіксує зусилля м'яза, який стискає кришталик, завдяки чому людина й оцінює «на око» відстань до

предмета: усі потрібні для цього обчислення миттєво виконує мозковий «комп'ютер». От як чудово «сконструйовано» людину! До того ж це не єдиний спосіб оцінювати відстань до предмета, подарований нам природою. Про інший, точніший спосіб оцінювання відстаней ми розповімо в розділі «Хочеш дізнатися більше?».

Є межа акомодації, через яку нам не вдається добре розглянути предмет, розташований ближче ніж 10—15 см від ока.

«Найзручніша» відстань для розглядання предметів людьми, що не мають вад зору, — приблизно 25 см. Цю відстань називають відстанню найкращого зору.ФОТОАПАРАТ

Будова фотоапарата (рис. 21.4) подібна до будови ока. Роль роговиці й кришталика тут виконує об'єктив, роль же сітківки в плівковому фотоапараті — світлочутлива плівка, а в цифровому — фотоелемент.Істотною ж відмінністю фотоапарата від ока є спосіб наведення на різкість: для цього зазвичай змінюють відстань від об'єктива до плівки (фотоелемента). Однак останнім часом з'явилися фотоапарати, у яких можна плавно змінювати також і фокусну відстань об'єктива.


КІНОАПАРАТ І ПРОЕКТОР

Око й фотоапарат утворюють зменшені дійсні зображення предметів, розташованих звичайно на відстані, набагато більшій за фокусну відстань роговиці з кришталиком або об'єктива.

Розглянемо тепер випадок, коли збиральна лінза дає збільшене дійсне зображення.

Якщо джерело світла або яскраво освітлений предмет розташовано трохи далі від фокуса, створене лінзою зображення буде набагато більшим від самого предмета. Саме цю властивість лінзи використовують у проекційному апараті й кіноапараті (рис. 21.5).Видиме на кіноекрані зображення — це дійсне, збільшене й перевернуте зображення яскраво освітлених кадрів. А щоб кіногерої на екрані не ходили догори ногами, плівку в кіноапарат установлюють перевернутою.


ЯК МИ ВИЗНАЧАЄМО «НА ОКО» ВІДСТАНІ ДО ПРЕДМЕТІВ?

Про один такий спосіб ми вже розповідали вище — це «автопідстроювання» ока на різкість, що його виконує кришталик (акомодація).

Точніший спосіб оцінювання відстані ґрунтується на так званому «бінокулярному» зорові, тобто зорові двома очима. Річ у тім, що очі — ліве та праве — бачать предмети трохи по-різному, оскільки дивляться на них з різних точок.

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІД

Розташуйте олівець вертикально та розгляньте його на тлі віддаленого стовпа. Підберіть положення олівця так, щоб, дивлячись одним лівим оком, ви бачили олівець праворуч від стовпа, а дивлячись одним правим оком — ліворуч від стовпа (рис. 21.6). Цей дослід доводить, що очі бачать світ не однаково!За розбіжністю зображень, що посилають у мозок ліве та праве око, мозок і «обчислює» відстані до предметів.

У подібний спосіб учені вперше виміряли відстані до планет. Роль двох очей виконували два астрономи. Вони одночасно спостерігали планету Марс, але з різних точок земної кулі. Унаслідок цього видиме положення планети на небі для цих астрономів трохи відрізнялось. Завдяки цій невеликій розбіжності й удалося знайти відстань до планети!

Секрет бінокулярного зору розкрив великий італійський художник, учений і інженер Леонардо да Вінчі.ВАДИ ЗОРУ ТА ЇХНЄ ВИПРАВЛЕННЯ

За допомогою лінз можна виправляти вади зору. Мабуть, ви помічали, що деяким людям, особливо похилого віку, важко розглядати близькі предмети, зокрема розташовані на відстані найкращого зору.

Цю ваду зору називають далекозорістю: щоб розглянути близькі предмети, далекозорі люди намагаються відсунути їх подалі.

Однією з причин далекозорості є зменшення з віком пружності кришталика: він утрачає здатність збільшувати свою оптичну силу настільки, щоб сфокусувати на сітківці зображення близько розташованих предметів. Тому зображення предмета, розташованого на відстані найкращого зору, буде за сітківкою (рис. 22.1). Ось чому багато людей, яким понад 40—50 років, є далекозорими.

У разі далекозорості допомагають окуляри зі збиральними лінзами. Збиральна лінза допомагає кришталику сфокусувати на сітківці промені, які виходять від близько розташованих предметів. Унаслідок цього на сітківці виникає чітке зображення таких предметів (рис. 22.2).

Дуже поширена (цього разу — у будь-якому віці) і «протилежна» вада зору, коли людина добре бачить близькі предмети, але погано розрізняє віддалені.

Таку ваду зору називають короткозорістю. Короткозора людина намагається наблизити предмет до очей, коли вона розглядає його без окулярів. У короткозорості «винуватий» часто не кришталик, а форма ока: воно дещо витягнуто, унаслідок чого сітківка розташована занадто далеко від кришталика. Через це промені, що виходять від віддалених предметів, фокусуються не на сітківці, а перед нею (рис. 22.3).

У випадку короткозорості допомагають окуляри з розсіювальними лінзами: вони ніби зменшують оптичну силу роговиці й кришталика, унаслідок чого зображення віддалених предметів «відсувається» саме так, що попадає на сітківку (рис. 22.4).Короткозорість часто є успадкованою, але вона може сформуватися й у шкільному віці через надмірне навантаження на очі під час читання й писання, особливо у разі поганого освітлення робочого місця — удома й у класі. Тому бережіть очі «як зіницю ока»!


  1. Самостійна робота учнів з мультимедійними додатками.
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка