Недостатньо тільки отримати знання, треба знайти їм застосування. Недостатньо тільки бажати



Скачати 54.56 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір54.56 Kb.

Фізика 7 клас Тиск твердих тіл, рідин, газів

Тиск твердих тіл

Недостатньо тільки отримати знання,

треба знайти їм застосування.

Недостатньо тільки бажати,

треба діяти.

Мета уроку:



навчальна - дати поняття тиску, як фізичної величини та формувати уявлення про його залежність від сили тиску, яка перпендикулярно діє на поверхню та площі цієї поверхні. Ознайомити учнів з одиницями вимірювання тиску;

виховна - виховувати в учнів самостійність і наполегливість при виконанні завдання, а в перспективі, у досягненні мети;

розвиваюча - використовуючи практичні знання про тиск у природі й техніці, розвивати в учнів інтерес до вивчення політехнічних наук.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Обладнання: столик на двох цвяхах, для демонстрації залежності тиску від площі опори, три цеглини, картки із задачами, картки із запитаннями.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання. Визначення відсутніх на уроці



ІІ. Актуалізація опорних знань

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

На попередніх уроках ми багато говорили про фізичну величину, яка є причиною зміни швидкості тіла або його частин. Як називається ця величина? (Cила) Що ми знаємо про силу?



25-1 сила

ІІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.

Символом нашого уроку буде звичайна канцелярська кнопка. Чому вона має таку чудернацьку форму? Відповісти на це запитання ми спробуємо наприкінці уроку.



ІV. Оголошення теми уроку, мети та очікуваних результатів

Метод «Рюкзак очікувань»
V. Вивчення нового матеріалу

1. Тиск

Дослід. Візьмемо широку посудину і насиплемо в неї зволоженого піску. З дерев’яного бруска виготовлено столик, забивши в нього два цвяхи. Спочатку цвяхи встановлюють на пісок вістрям угору і на дошку кладуть гирю. У цьому разі головки цвяхів тільки трохи вгрузають у пісок (рис.1). Потім дошку перевертають і ставлять цвяхи на вістря. У цьому випадку площа опори менша, і під дією тієї самої сили цвяхи значно більше заглиблюються у пісок (рис. 2,3).

dsc01830dsc01831

Рис. 2,3


У розглянутих прикладах сили діяли перпендикулярно до поверхні тіла. Вага людини була перпендикулярна до поверхні снігу; сила, яка діяла на кнопку, перпендикулярна до її поверхні. Зрозуміло, що більша сила, яка діє на ту саму площу, чинитиме більший тиск. А також, результат дії сили залежить не тільки від її модуля, а й від площі тієї поверхні, перпендикулярно до якої вона діє.

Тискфізична величин, яка дорівнює відношенню сили, що діє перпендикулярно до поверхні, до площі цієї поверхні.

Тиск в 1 паскаль дуже малий, тому використовують також інші одиниці тиску:

1 гектопаскаль 1 гПа = 100 Па

1 кілопаскаль 1 кПа = 1 000 Па

1 Мегапаскаль 1 Мпа = 1 000 000 Па

3. Історична довідка. (Доповідь учня)

Одиниця тиску була названа на честь французького вченого XVII століття (сучасника такої історичної особистості, як кардинал Ришельє) Блеза Паскаля. За своє коротке життя (учений помер від хвороби у віці 39 років) ця талановита людина зробила ряд відкриттів не тільки у фізиці, але й у математиці (написав ряд робіт з теорії чисел, з теорії ймовірності, сконструював першу механічну рахункову машинку) і навіть залишив свій слід у суспільному житті Франції (створив перший у Франції вид суспільного транспорту — омнібуси: карети, запряжені кіньми, які ходили з інтервалом в 15 хвилин).d:\1таня\физика\тиск\картинки\205px-blaise_pascal.jpeg

4. Приклади значень тиску.

Тиск в центрі вибуху водневої бомби - 1014 Па



Тиск колеса вагона на рейки - 3· 109 Па

Тиск жала бджоли - 5×107  Па



Тиск ковзаняра на лід - 106 Па

Тиск людини під час ходьби - 4×105  Па

Тиск повітря на висоті 800 км - 10-8  Па
5. Способи зменшення та збільшення тиску



(ЛОТО)


VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Усно



2. Навчаємося розв’язувати задачі

1) Коментовано







2) Самостійно

2. Який тиск чинить дівчинка масою 30 кг, ставши підбором на ногу вчителеві, якщо площа підбора 2 см2 ? (Відповідь: 1,5·106 Па.)



3. Робота в групах.

1 група Рятівники

На чому ґрунтується спосіб рятування людини, яка провалилась під лід?



на%20льоду3

2 група Садівники



3 група Кухарі



4 група Водії

http://www.avtoperevozki.ck.ua/ua/images/stories/samosval4.png http://i-m.com.ua/pic/d/daewoo.lanos.jpg

Пояснити відмінність колес у автомобілів? Навіщо домкрату для автомобіля є широка основа?



5 група Будівельники

Чому фундамент будинку ширший, ніж стіни?



http://kalugastroy.ru/images/articles/assortiment-keramicheskogo-kirpicha-i-blokov-v-kaluge.jpg

6 група Біологи



4. Метод «Кубік Блума»

Чому

Поясни

Запропонуй

Поділисяизображение:лыжники.jpg‎

Назви

Придумай

1. Поясни, хто першим прийде до фініша?

2. Чому в школі заборонено ходити на тонких підборах?

3. Поділися, якою лопатою легше копати: совковою чи штиковою?

4. Запропонуй, як курка може збільшити тиск на землю удвічі?

5. Придумай, що потрібно зробити для проїзду по заболоченої місцевості.



6. Назви тварин, яким в житті допомагає тиск.
VІІІ. Підсумок уроку

Метод «Шість капелюшків»

ІХ. Домашнє завдання



Х. Використана література:

  1. Задніпрянець І.І. Сучасні технології у викладанні фізики. – К.: Шк.світ, 2011.

  2. Кирик А.А. Усі уроки фізики 8 клас. – Х.: «Основа», 2008.

  3. Сиротюк В. Фізика. Підручник для 8 класу. – К.: Зодіак-ЕКО, 2008.

  4. Савченко В.Ф. Коршак Є.В. Ляшенко О.І. Уроки фізики у 7-8 класах. –К.: Ірпінь, Терун, 2003.

  5. Карасюк К. газ. Фізика «Шкільний світ» № 7 (199), березень 2004.

  6. Іванова Ж.В. Фізика 8 клас. Розробки уроків.- Х.: «Веста», 2009.

  7. Божинова Ф.Я. Ненашев І.Ю. Кірюхін М.М. Фізика. Підручник для 8 класу. – Х.: Ранок-НТ, 2008.

  8. Генденштейн Л.Е. Фізика. Підручник для 8 класу. – Х.: Гімназія, 2008.



Березіна І.В.



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка