Насильство в сім'ї може мати форми фізичного, сексуального, психологічного характеру та примусуСкачати 34.75 Kb.
Дата конвертації11.09.2017
Розмір34.75 Kb.
Жорстоке поводження із дітьми в сім ї не така вже й рідкість. Часто плутаючи методи виховання із  звичайним насильством, батьки намагаються бути «розпорядниками» життя власної дитини. Не знаючи іншого ставлення, малюки не можуть правильно оцінити ситуацію, тому самі, вважаючи себе винними навіть не намагаються захиститись. Але в суспільстві не прийнято казати про такі речі. Дуже часто один з батьків просто спостерігає за знущанням над своєю дитиною. Та насправді ця форма насильства існує у побуті дуже давно і поширена серед представників різних національностей, різного соціального та фінансового статусу, у сім’ях з різними світоглядами, світосприйняттям, релігійними віруваннями.За визначенням Закону України «Про попередження насильства в сім'ї», який Верховна Рада України ухвалила 2001 року, насильство в сім'ї — це «будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю».

Насильство в сім'ї може мати форми фізичного, сексуального, психологічного характеру та примусу.Отже, жертвою домашнього насильства може стати будь-хто: жінка, яку постійно лає і б'є її чоловік, дівчинка-підліток, що страждає від сексуальних переслідувань свого вітчима, хлопчик, якого лупцює мати-алкоголічка, старенька бабуся, що її ненавидять власні діти.

Причини, які призводять до насильства, бувають різні. Найчастіше це вживання алкогольних напоїв, скрутне матеріальне становище та навіть самовираження за рахунок приниження своїх близьких.

Багатьом людям здається, що насильство більш за все має місце у сім'ях алкоголіків чи наркоманів, у сім'ях неосвічених чи бідних людей. А ось світовий, та, власне, й національний досвід дає підстави говорити про таке: `

- домашнє насильство має місце в сім'ї незалежно від соціального статусу, релігійних переконань, сексуальної орієнтації чи етнічного походження. Жертвами насильства у сім'ї можуть бути як чоловіки, так і жінки. Але більшість жорстоких та таких, що повторюються, нападів все ж таки здійснюється чоловіками щодо жінок - їх партнерів;

- порівняно з чоловіками, жінки протягом свого життя частіше є жертвами насильства; частіше стають об'єктами віктимізації, що повторюється (поступово опановують психологію жертви, котра крім образ і нападів нічого від оточуючих не очікує); частіше одержують тілесні ушкодження і потребують медичної допомоги; їм частіше погрожують, і вони частіше відчувають страх та занепокоєння у зв'язку з цим; `

- у практичному контексті наслідки насильства в сім'ї через конфлікти відносно житла, фінансового стану та виховання дітей для жінок набагато серйозніші, ніж для чоловіків.

Україна ратифікувала Конвенцію ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання 1984 р., положення якої розвивають і уточнюють міжнародні стандарти в цій галузі. Але навіть у розвинених демократичних країнах зі сталою законодавчою та соціальною системами захисту жертв домашнього насильства у жінок та дітей виникає багато труднощів у вирішенні проблеми відокремлення їх життя, захисту від нападів насильника.

Діяльність державних органів  та установ в межах їх компетенції повинна спрямовуватись на забезпечення: розроблення програм факультативних курсів, курсів за вибором, спецкурсів з питань запобігання насильству в сім'ї, заінтересованих громадських та міжнародних організацій; навчальних програм з питань запобігання  насильству в сім'ї для соціальних  працівників та інших спеціалістів, які надають соціальні послуги; мінімальних стандартів  соціальних  послуг   для   осіб,   що постраждали від насильства в сім'ї; інформаційно-просвітницької програми з питань виховання гендерної  культури та запобігання всім формам насильства в сім'ї для  використання в позашкільній та позаурочній  роботі загальноосвітніх навчальних закладів; програми підготовки суддів до ведення справ,  що пов'язані  з насильством в сім'ї; інформування  населення через засоби масової інформації про правові основи запобігання та протидії насильству в сім'ї  і  види допомоги особам, які потерпають від насильства в сім'ї; створення у бібліотеках постійно діючих  тематичних  виставок матеріалів з питань запобігання насильству в сім'ї.

Законодавство про попередження насильства в сім’ї наділяє нас досить широкими можливостями щодо звернення до органів та установ за допомогою у ситуації сімейного насильства, що тягне за собою вжиття визначених заходів по його запобіганню.
Відділ систематизації законодавства,

правової роботи та правової освіти

управління реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у

Чернівецькій області

н а т е м у :2 0 1 6 р і к

м . Ч е р н і в ц і


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка