Нaцiонaльний унiвеpcитет бiоpеcуpciв I пpиpодокоpиcтувaння укpaїни нaвчaльно-нaуковий iнcтитут твapинництвa тa водниx бiоpеcуpciв pибогоcподapcький фaкультетСторінка1/3
Дата конвертації26.04.2016
Розмір0.77 Mb.
  1   2   3
НAЦIОНAЛЬНИЙ УНIВЕPCИТЕТ БIОPЕCУPCIВ I ПPИPОДОКОPИCТУВAННЯ УКPAЇНИ
НAВЧAЛЬНО-НAУКОВИЙ IНCТИТУТ ТВAPИННИЦТВA ТA ВОДНИX БIОPЕCУPCIВ
PИБОГОCПОДAPCЬКИЙ ФAКУЛЬТЕТ


УДК 639.34

Допуcкaєтьcя до зaxиcту

Зaвiдувaч кaфедpи

зaгaльної зоологiї тa ixтiологiї

______________ Шевченко П.Г.

«___»____________2011 p.МAГICТЕPCЬКA PОБОТA
нa тему:«Технологія культивування астронотусів (Astronotusocellatus) в штучних декоративних аквасистемах ВЛ «Акваріумного рибництва» на базі ВП НУБІП України «Немішаївський агротехнічний коледж»
Cпецiaльнicть 8.130301 – Воднi бiоpеcуpcи

(шифp i нaзвa)

Мaгicтеpcькa пpогpaмa Іxтіологія

(cпецiaлiзaцiя «днкоративна аквакультура»)

(нaзвa)

Cпецiaлiзaцiя виробничаВиконaла_______________________________________________З.П. Мирончук

(пiдпиc)


Кеpiвник мaгicтеpcької pоботи,

с.т.викладач, к.c.-г. н _________________________________________П.Д.Зубко

(пiдпиc)

Конcультaнт з економiчниx питaнь

к.е.н., доцент _________________________Н.М. Вдовенко

(пiдпиc)


Конcультaнт з оxоpони пpaцi

к.c.-г.н., доцент _______________________________Є.I. Мapчишинa

(пiдпиc)

КИЇВ-2011Нaцiонaльний унiвеpcитет бiоpеcуpciв i пpиpодокоpиcтувaння Укpaїни

Pибогоcподapcький фaкультет

Cпецiaльнicть 6.130300 – ‘‘Воднi бiоpеcуpcи’’


ЗAТВЕPДЖУЮ

Зaвiдувaч кaфедpи зaгaльної

зоологiї тaixтiологiї

_______доц.П.Г.Шевченко

_____“ _________ 2009p.

ЗAВДAННЯ

Нa виконaння дипломної pоботи cтуденту
Мирончук Зоряні Петрівні
1. Темa pоботи: «Технологія культивування астронотусів (Astronotus ocellatus) в штучних декоративних аквасистемах ВЛ «Акваріумного рибництва» на базі ВП НУБІП України «Немішаєвський агротехнічний коледж»

Зaтвеpдженa нaкaзом pектоpa вiд 29.10.2011 № 1756 - ‘‘C’’

2. Теpмiн здaчicтудентом зaвеpшеної pоботи нa кaфедpу 10.11.2011 p.

3. Виxiднi дaнi до pоботи:

Літературні данні з походження, систематики, морфологічним і біологічним особливостям астронотуса (Astronotus ocellatus) в природних водоймах. Особливості утримання і розведення астронотусів в штучних декоративних аквасистемах. Технології культивування (Astronotus ocellatus), селекція, розведення, вирощування, лікування. Облаштування технічним обладнанням прісноводних декоративних акваріумів та нерестовиків. Вимоги до гідрохімічного стану води. Загальноприйнята методика іхтіологічних та гідробіологічних досліджень в декоративній аквакультурі.
4. Пеpелiк питaнь, що pозpобляютьcя в дaнiй pоботi:

1. Систематика, походження, особливості морфології, біології астронотусів в штучних прісноводних аквасистемах (Astronotus ocellatus);

2. Технології утримання астронотусів (Astronotus ocellatus) в декоративних акваріумах, розведення в нерестових і вирощування в виросних акваріумах;

3. Проект та оцінка економічної ефективності аквасистеми для розведення і вирощування астронотусів (Astronotus ocellatus);


 1. Пеpелiк iлюcтpaтивного мaтеpiaлу (тaблицi, cxеми, гpiки тощо):
 1. Кaлендapний плaн виконaння pоботи:

Етaп виконaння pоботи

Дaтa виконaння етaпу

Вiдмiткa пpо виконaння

Огляд лiтеpaтуpи
виконaно

Методикa виконaння pоботи
виконaно

Pозpaxунково–теxнологiчнa чacтинa
виконaно

Економiчне обґpунтувaння pозpобок
виконaно

Лiтеpaтуpно–теxнiчне офоpмлення pоботи
виконaно


Кеpiвник дипломної pоботи к. б. н., доцент Зубко П. Д.

Зaвдaння до виконaння пpийняв Мирончук З. П.

Дaтa отpимaння зaвдaння 12.09.2010piк
ВСТУП

Тема магістерської роботи Технологія культивування астронотусів (Astronotus ocellatus) в штучних декоративних аквасистемах ВЛ «Акваріумного рибництва» на базі ВП НУБІП України «Немішаївський агротехнічний коледж»

Головною метою даної роботи є встановлення оптимальних умов при вирощуванні, утриманні та розведенні Астронотуса (Astronotus ocellatus)та удосконалення вже існуючої технології культивування за допомогою раціонального підходу до кожного технологічного процесу з метою покращення якості та зменшення затрат.

Об'єкт досліджень: Астронотус (Astronotusocellatus), селекційна форма «ALBINO-RED».

Предмет досліджень: Технологія культивування астронотусів (Astronotus ocellatus) в штучних декоративних аквасистемах.

Культивування декоративних риб це один із напрямків в аквакультурі і зокрема в акваріумістиці, який за останні роки набуває інтенсивного розвитку і стає все більш необхідним.

Астронотуси (Astonotus ocellatus) є однією з найпопулярніших риб в усьому світі. Це велика (більше 30 см) риба, здатна поласувати навіть досить великими (10-15см) мешканцями акваріума. Ці риби потребують великих акваріумів. Для пари астронотусів потрібен акваріум об'ємом не менше 100 літрів, а краще удвічі більше. В зв'язку з тим, що практично неможливо визначити стать навіть у дорослих риб, звичайно для розведення краще формувати групу із 4-6 мальків, для того, щоб вони у подальшлму обирали собі пару, кращу із яких залишають, а тих, що лишились відселяють в інші акваріуми. Астронотуси дуже люблять займатись перестановкою акваріума на свій лад. Тому все каміння повинно бути дуже масивним і важким, а штучні рослини потрібно обов'язково закріпити на дні.

Астронотуси дуже інтелектуальні риби і при хорошому догляді стають зовсім ручними, легко привчаються до господаря. До складу води риби невибагливі, єдине, вода не повинна бути дуже жорсткою. Краща температура при утриманні – 22–26°С. В зв'язку з великими розмірами риб, потрібна інтенсивна аерація і щотижнева підміна води від 20 до 30% загального об'єма. Акваріум повинен бутио снащений потужним фільтром, який необхідний в зв'язку з великою кількістю органічних відходів. Астронотуси ростуть до максимальних розмірів на протязі декількох років, а статевої зрілості досягають тількиу у віці двох років. В хороших умовах вони можуть прожити в акваріумі до 15 років, а здатність до розмноження зберігається тривілий час.
РОЗДІЛ 1
ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ


  1. Біологічні особливості, походження і місце природних резервацій родини цихлових (Cichlidae)

Цихліди є одними із більш популярних декоративних об’єктів. Вони мают широкий діапазон розмірів тіла, — від видів меньше ніж 2,5 см завдовжки (наприклад, самка Neolamprologus multifasciatus) до набагато більших, що наближаються до 1 м завдовжки . Група цихлід являє настільки ж широке різноманіття форм тіла, починаючи з досить приплюснутих з боків видів (таких як Altolamprologus, Pterophyllum, та Symphysodon) й до видів, тіло яких циліндричне і дуже подовжене (таких, як Julidochromis, Teleogramma, Teleocichla, Crenicichla, та Gobiocichla). Багато цихлід, особливо тиляпії є промисловими рибами. Багато видів, включаючи скалярії, оскари й дискуси також високо цінуются в торгівлі акваріумними рибами. Цихліди є також родом хребетних з найбільшою кількістю видів, що знаходяться під загрозою зникнення, більшість таких видів знаходится в групі haplochromine[14].

Цихліди — найбільш колоритні представники сімейства Ostariophysan серед прісноводних риб у всьому світі. Вони переважно поширені в Африці і Південній Америці. Передбачається, що в одній тільки Африці налічується мінімум 1600 різновидів. Вражаюча кількість є в Центральній Америці від Панами до Мексиканської частини Північної Америки (120). Для Азії не властиві цихліди, за виключенням чотирьох видів в Йорданській долині, одного в Ірані та трьох в Індії та Шрі-Ланці, три види на Кубі. Європа, Австралія, Антарктика та Північна Америка не мають природних цихлід, навіть якби умови навколишнього середовища були придатними, як наприклад, у Флориді, Мексиці, Японії та Північній Австралії, де рідкісні види цихлід стали екзотичними. Цихліди — переважно прісноводні риби, у солоній та морській воді практично не представлені, хоча чимало видів тривало перенесуть солону воду Cichlasoma urophthalmus, наприклад, почувається, як вдома в прісних болотах, а також живе та розвивається в солоних водних. Кілька видів тиляпій (види Tilapia, Sarotherodon і Oreochromis) є витривалими щодо солоності. Є тільки кілька видів цихлід, які постійно мешкають в солоній, чи морській воді, найбільш відомі Etroplus maculatus, Etroplus suratensis і Sarotherodon melanotheron [40].

Родина цихлові має велику кількість різноманітних видів риб. Уже описано близько 1300 видів, а разом з видами ще не описаними загальні кількість видів сягає 1900, що робить його одним з трьох самих великих рядів хребетних [23] .

Цихліди Південної Америки


 • Acarichthys Eigenmann, 1912

 • Acaronia Myers, 1940

 • Aequidens Eigenmann & Bray, 1894

 • Andinoacara Musilova, Z., Rican, O. & Novak, J., 2009

 • Apistogramma Regan, 1913

 • Apistogrammoides Meinken, 1965

 • Astronotus Swainson, 1839 — Оскары

 • Australoheros Rican & Kullander, 2006

 • Biotodoma Eigenmann & Kennedy, 1903

 • Biotoecus Eigenmann & Kennedy, 1903

 • Bujurquina Kullander, 1986

 • Cichla Bloch & Schneider, 1801

 • Cichlasoma Swainson, 1839


1.2. Ареал поширення і систематика Астронотусів (Astronotusocellatus)

Астронотус (Astronotus ocellatus) (Cuvier, 1829)(Оскар).

Рис 1.1. Астронотусів (Astronotusocellatus) зовнішній вигляд


Ряд Окунеподібні – Perciformes, родина Цихлові – Cichlida,підродина - Астронотуси  Astronotinae.

Astronotus ocellatus є видом риб з родини цихлові, відомим під разними назвами: "Оксамитова цихліда", "Оскар", "Око павича","Тигровый оскар", "Марамурова цихліда".

Форма тіла риб овальна, сплюснута з боків. Голова і очі великіх розмірів. Як стверджує Г. Штерба, рід Astronotus включає в себе всього два види, із яких один утримують і розводять в акваріумах. В Європу астронотусів завезли в 1934 р., а у нашійкраїні вони з’явились лишь через 23 рики (Рис 1.1).Етимологія: Назва астронотусів походить від латинського слов astra  (промінь) і noton (спина). Видова назва походить від латинського слова «ocellus»

"A. ocellatus" мешкає в басейні річки Амазонка та її притоків Солімоес, Негро, Іка, та Укаялі на території Перу, Колумбії, Бразилії й Французької Гвіани починаючи від екватора і закінчуючи помірними широтами. В своєму природньому середовищі, як правило, живуть у повільній "білій воді" з укриттями з гілок прибережних рослин. Останнім часом ареал розширився на територію Китаю, північної Австралії й Флориди (США), як побічний продукт торгівлі декоративними рибами. Подальше видове розповсюдження обмежується його нездатністю вижити в воді з температурою нижче 12,9oC.

Має промислове значення у Південній Америці й високо цінується за свої смакові якості. Астронотус безперспективний у якості об'єкта аквакультури через низький темп росту.

1.3. Біологічні і морфологічні особливості астронотуса (Astronotus ocellatus)

В акваріумах зазвиччай досягають довжини до 35 см і маси до 1 кг, в природі максимальна довжина тіла астронотуса — 45 см, маса — до 1,5 кг. Форма тіла риб овальна, сплюснута з боків. Голова і очі великіх розмірів, риби мають великий випуклий лоб (Рис 1.2).Забарвлення не рівномірне - загальний фон буває від сірувато – коричневого до чорного, по якому розкидані різної яскравості лінії і жовтувато – оранжеві плями. На спині і в основі спинного плавника — чорні плями, в основі хвостового плавника — чорна пляма з оранжевим обрамленням. Радужна оболонка очей — сіро-жовта. Молодь астронотусів - темно-сірого кольору з світлими лініями вздовж всього тіла.


c:\documents and settings\admin\рабочий стол\диплом м2\7864078fe4ee.jpg (640×480).jpg

Рис 1.2 Astronotus ocellatus ALBINO-RED, "Червоний альбінос"

Відмінність статей слабовиражена (Рис 1.3). Самці крупніші за самок, у них яскравіше забарвлення і ширше тіло. Крім цього, його анальний і спинний плавці загострені і довші ніж у самки. В нерестовий  період чорніє тіло риб, а плями на ньому набувають яскравого червоного кольору. У самки з’являється великий яйцуклад за 1-2 добу до нересту, а у самця —сім'япровід. Відрізнити самку від самця можливо в період нересту по яйцекладу [2] .

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\диплом м2\attachment.php (1632×1224).jpg2.jpg

Рис1.3 Пара астронотусів (Astronotus ocellatus) зовнішній вигляд

Астронотуси – хижаки. Вони не вибагливі до їжі. В раціоні, як правило, використовують живий корм. До нього відносяться дощові хробаки, артемія, мотиль, енхітреуса і трубочник – широко використовуваний в якості живого корму.

За останні роки виведено безліч селекційних форм даного виду, які користуються великою популярністю у акваріумістів, тоді як риби природного забарвлення в теперішній час в акваріумах стали рідкістю.

Селекція:

*Astronotus ocellatus TIGER-RED, "Червоний тигровий"

* Оскар "Чорний" (Black oscar) ( дикий вид)

* Astronotus ocellatus ALBINO, "Альбінос"

* Astronotus ocellatus TIGER, "Тигровий"

* Astronotus ocellatus RED, "Червоний"

* Astronotus ocellatus ALBINO-SUNSHINE, "Сонячний альбінос"

* Astronotus ocellatus ALBINO-RED, "Червоний альбінос", (може бути рожевим, червоним або оранжевим) "кривавий альбінос"

* Astronotus ocellatus ALBINO-PINK, "Рожевий альбінос", (лінія виведена з червоних альбіносів)

* Astronotus ocellatus WHITE, "Білий", "Дуже білий" (high white), "Привид" (ghost) можуть

* Astronotus ocellatus PATTERNLESS-GREEN, "Patternless Green"

* Astronotus ocellatus GOLD, "Золотий"

* Astronotus ocellatus HALF-BLACK, "Наполовину Чорний" виведений Herb Fogel.

* Astronotus ocellatus LONG-FINNED, "Вуалевий астронотус"

* Astronotus ocellatus PURPLE, "Фіолетовий"

* Astronotus ocellatus BLUE-aka-SLATE, виведений з Фіолетового

* Astronotus ocellatus LEMON, "Лимон".

c:\documents and settings\admin\рабочий стол\диплом м2\astronotus.jpg (300×224).jpg

Рис 1.4 Astronotus ocellatus HALF-BLACK, "Наполовину Чорний" виведений Herb Fogel.


c:\documents and settings\admin\рабочий стол\диплом м2\attachment.php (2000×1500).jpg1.jpg

Рис 1.5 Astronotus ocellatus LEMON, "Лимон".c:\documents and settings\admin\рабочий стол\диплом м2\c18565ea556c.jpg (640×428).jpg

Рис 1.6 Astronotus ocellatus TIGER-RED, "Червоний тигровий"c:\documents and settings\admin\рабочий стол\диплом м2\1f9d7923f09c.jpg (640×480).jpg

Рис 1.7. Astronotus ocellatus ALBINO-PINK, "Рожевий альбінос", (лінія виведена з червоних альбіносів)1.4. Оптимальні умови утримання Astonotus ocellatusв штучних декоративних аквасистемах

Астронотусів в штучних декоративних системах утримують в умовах максимально наближених до природніх. Акваріум — від 100 л, бажано 200 л і більше. Жорсткість 1-8 мг/л, рН 6.0-8.0, температура 22-30°С. Здатні переносити короткочасні, плавні зниження температури до 16°С. Необхідна постійна аерація, потужна фільтрація, регулярна підміна води. Бажано щоб акваріуми були оснащені внутрішніми біофільтрами, тоді ймовірність накопичення у воді аміаку буде мінімальна. Акваріум можна декорувати великим камінням. Із рослин найкраще використовувати жорстколисті і плаваючі. Краще за все утримувати астронотусів окремо від інших видів риб. В якості можливих сусідів можна порекомендувати великих риб.Астронотуси активно перекопують грунт особливо в нерестовий період. Об’їдають і викопують рослини.

Астронотуси – хижаки. Вони не вибагливі до їжі. В раціоні, як правило, використовують живий корм. До нього відносяться дощові хробаки, артемія, мотиль, енхітреуса і трубочник – широко використовуваний в якості живого корму. Личинки комарів також є добрим кормом. Вони жовтуватого кольору, майже прозорі. Личинками комарів годують дорослих риб, тому що вони досить великого розміру (10-12 мм). Відмінним кормом є представники класу ракоподібних. Вживають в корм і представників роду сімоцефалус, тобто червонуватого кольору плоских рачків, довжиною 2-4 мм. З дрібних видів часто зустрічаються види родів босміна і хідорус. Артемія – прекрасний корм для дорослих риб більшості видів. Наупліі артемії – відмінний стартовий корм для молоді цихлід та інших видів акваріумних риб. Мальків астронотуса (Рис 1.) годують наступною сумішшю: варений жовток яйця, яєчний і молочний порошки (а також суміші дитячого харчування). Для годівлі різних дорослих риб застосовують таку суміш: 2 склянки дафній, склянку гаммаруса, чверть склянки молочної суміші, чверть склянки подрібненого листя конопель і чверть склянки подрібненого листя салату, склянка дрібно нарізаного мотиля або трубочника. Суміш ретельно розмішують, перетирають в ступі і сушать на сонці або в духовці, розташовуючи на аркуші шаром в 1 см. Суху суміш ще раз перетирають в порошок, який довго зберігається на нижній полиці в холодильнику. Перед згодовуванням роблять кульки невеликих розмірів, змочуючи суміш водою. Особливо небайдужі до такої суміші соми і сомики, цихліди і золоті рибки. Після годування цією сумішшю риби активізуються, швидше починають ікрометання. У них значно більше ікра, крім того, потомство росте краще і швидше. Хорошим рослинним кормом є подрібнене листя салату, кропиви та кульбаби. У сушеному вигляді рибам корисно іноді давати вольфії безкореневої, нітчатку і ряску. Деякі риби харчуються падаючими на поверхню води комахами (копеіни, африканські, азіатські та американські щупаки), із задоволенням поїдають комарів, мух, тарганів. Для цієї групи риб спеціально розводять дрібних плодових мух – дрозофіл. Особливо важливий раціон харчування під час розмноження риб. У будь-якому разі годувати їх треба різноманітно, краще частіше і в менших кількостях. Корисно 2-3 рази на місяць влаштовувати рибам “голодування”. Це попереджає ожиріння, безпліддя і не завдає шкоди їх здоров’ю [16].

1.5. Розведення астронотусів

Статевої зрілості досягають в 1,5-2 роки, при цьому довжина тіла повинна складати не менше 12 см. Нерестовик від 180 л, але краще 250л. (100 × 50 × 50 см). Жорсткість до 2.5 мг-екв / л, рН 6.5-7.2, температура 26-29 ° С. Пара утворюється самостійно із групи 4-8 риб. Стимулювання нересту, після формування пари відбувається підвищенням температири, підсиленням і урізноманітненням годівлі. Самки відкладають ікру на великий, плоский камінь від 300 до 2000 ікринок. Ікра діаметром - 1,5 мм, мутна, білуватого кольору і неправильно-округлої форми. Пара доглядає за ікрою. В цей час їх не потрібно турбувати. В цей період краще за все забезпечити слабке цілодобове освітлення акваріума. Можна одразу після нересту перенести ікру в інкубатор. Поява личинок спостерігається на 3-5 добу, мальки переходять на активне харчування на 7 - 10 добу (Рис1.8). Спочатку мальок харчується епітеліальним секретом батьків. Першими кормами може служити: дафнія, дрібний циклоп, артемія.

http://www.american.cichlids.ru/images/fishes/astronotus_ocellatus_jw2.jpg

Рис 1.8.Мальок астронотуса

Ріст мальків інтенсивний, але не рівномірний. Щоб більші риби не знищували відстаючих потрібно проводити сортування. Інтенсивність росту і велика кількість мальків потребує щоденної підміни води 20 % й потужної фільтрації [6].

1.6.Облаштування декоративного акваріума для астронотусів

Від того, якими властивостями володіє акваріумна вода, сильно залежить здоров’я риб, стан рослин і зовнішній вигляд акваріума. Вода є головною складовою акваріума як біологічної системи, а саме всі зміни в акваріумі – це, в першу чергу, зміни фізико-хімічних властивостей води. Для більшості акваріумних риб та рослин оптимальною вважається температура води 25 ° С.

Регулювати температуру акваріумної води просто. Достатньо купити надійний акваріумний терморегулятор, який автоматично підігріває воду до потрібної температури. Проте влітку, коли температура повітря буває 30 градусів і більше, часто виникають проблеми. Перша – акваріумні рослини не витримують такої температури і повільно гинуть. Їх відмерлі частини починають гнити в акваріумі, що призводить до різкого підвищення вмісту сполук азоту та органіки у воді. Друга проблема пов’язана з тим, що при підвищенні температури розчинність молекулярного кисню у воді сильно падає, і риби, незважаючи на те, що вони здатні пережити тимчасове підвищення температури, часто помирають від задухи. Єдиний реально доступний для більшості акваріумістів спосіб профілактики загибелі риб в даному випадку – поліпшення аерації води при дуже високій температурі повітря в приміщенні.

Жорсткість. Жорсткість води пов’язана з наявністю в ній солей кальцію (Са) і магнію (Мg).В основному це сульфати, фосфати, хлориди та бікарбонати (гідрокарбонати). Жорсткість акваріумної води прийнято розділяти на карбонатну (тимчасову) і некарбонатну (постійну). Перша обумовлена наявністю гідрокарбонатів і усувається кип’ятінням, оскільки при цьому гідрокарбонати перетворюються в нерозчинний осад і слабо впливають на жорсткість. Постійна жорсткість пов’язана з наявністю сульфатів і фосфатів. Усунути її без спеціального устаткування (іонообмінника) не можна.

Кислотність. Одним з найважливіших параметрів води, що визначає здоров’я риб та рослин в акваріумі, є її водневий показник – рН. Він являє собою негативний десятковий логорифм концентрації іонів водню (у моль на літр). Шкала вимірювання рН змінюється від 0 до 14. Середнє значення 7 – відповідає нейтральному, менше 7 – кислому і більше 7 – лужниому середовищах.

Водневий показник акваріумної води значно впливає на життєдіяльність акваріумних риб та рослин. Якщо риби опиняються у воді з критичним значеннями рН (сильно лужним або дуже кислим), то у них спостерігаються хімічні опіки зябер, слизових оболонок і шкірних покривів. Відбуваються серйозні порушення дихання та обміну речовин, значно знижуються захисні властивості організму. У результаті риби можуть загинути через хімічні опіки або від якихось інших захворювань, які негайно вражають риб зі слабким імунітетом. У тканинах рослин зрушення рН призводять до уповільнення фотосинтезу та інших біохімічних процесів, а при критичних значеннях спостерігається некроз тканин і розпад хлорофілу. Необхідно особливо підкреслити, що рибки і рослини можуть отримати сильний стрес, хімічні ушкодження і значно ослабнути навіть при дуже короткочасних коливаннях рівня рН в акваріумі. У результаті життєдіяльності гідробіонтів і природної сукцесії акваріума рН акваріумної води може змінюватися. Зміни відбуваються протягом годин і днів або навіть місяців і років.

Добові коливання водневого показника пов’язані зі співвідношенням рівня дихання гідробіонтів і рівня фотосинтезу рослин. Рослини, риби та інші гідробіонти (молюски, аеробні мікроорганізми) використовують розчинений у воді кисень для дихання, при цьому вони виділяють вуглекислий газ, і рівень рН зміщується в кислу сторону. Проте вдень, коли включено освітлення акваріума, рослини поглинають вуглекислий газ і виділяючи кисень, при цьому відбувається зсув рН в лужну сторону. Добові коливання рівня рН можуть бути дуже значними, навіть якщо в акваріумній воді є досить бікарбонатів, що грають роль буфера. Для того щоб уникнути пошкодження риб і рослин від високого рівня рН, в акваріуми часто поміщають установки автоматичної подачі СO2. Такі установки керуються за допомогою спеціального приладу – рН-метра, який постійно вимірює рН води в акваріумі і регулює подачу вуглекислого газу таким чином, щоб рівень рН залишався постійним. В результаті досягаються дві мети. По-перше, фотосинтез рослин не лімітується недоліком вуглекислого газу, а по-друге, рівень рН в акваріумі не зміщується в лужний бік.

З великої кількості мінеральних кислот для зменшення рівня рН в акваріумі можна використовувати тільки ортофосфорну кислоту. Додавання її можливо тільки по краплі в сильно розбавленому вигляді. Безпечніше використання торфу в якості наповнювача в акваріумному фільтрі. У продажі є спеціальні препарати для зниження і підвищення рівня рН, а також для підтримки буферних властивостей акваріумний води [7].

Редокс-потенціал, або окислювально-відновний потенціал. Цей показник пов’язаний з рівнем забрудненості акваріумної води органічними речовинами, а також з віком акваріума. З поняттям редокс-потенціалу тісно пов’язана сукцесія акваріума як складної біологічної системи (іншими словами, його природний розвиток). Нещодавно встановлений акваріум характеризується високими значеннями редокс — потенціалу, в такому акваріумі спостерігається дуже хороше зростаннядовгостебельних, дрібнолистих рослин. Потім, у міру старіння акваріума, його редокс-потенціал трохи знижується, і спостерігається активний ріст багатьох видів ехінодорусів. Згодом редокс-потенціал стає зовсім низьким, і індикатором цього може служити, наприклад, хороше зростання криптокорин. Підтримувати редокс – потенціал на певному рівні можна шляхом регулярного догляду за акваріумом, чищення грунту, підміни води і т.д. Сильно підвищує редокс-потенціал застосування ультрафіолетових опромінювачів і озонаторів.

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка