Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Управління освіти Чернігівської міської ради Науково-методичний центр



Скачати 97.75 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір97.75 Kb.
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Управління освіти Чернігівської міської ради

Науково-методичний центр


Методична розробка уроку на тему :

Обираємо здоров’я “


Розробили:

вчителі біології

Чернігівської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 5

Борок Євгенія Георгіївна;

Кальчицька Галина Володимирівна

Чернігів 2012



Тема уроку: «Обираємо здоров’я»

Мета уроку: з’ясувати сутність поняття «здоров’я» та «здоровий спосіб життя»; поглибити знання, уміння і навички здорового способу життя; розвивати вміння самостійно мислити, брати участь в дискусії, робити висновки; виховувати толерантне ставлення один до одного.

Обладнання: на дошці плакати з висловлюваннями відомих людей щодо здорового способу життя, малюнки, фотографії; на столах учнів – папір, олівці або фломастери.

План проведення уроку

  1. Вступне слово вчителя.

  2. Міні-диспут.

  3. Тренінгові вправи.

  4. Виступ шкільної агітбригади на тему: «Молодь обирає здоров’я».

  5. Підведення підсумків уроку.

Хід уроку

Учениця читає вірш:

Здоров’я — розкіш для людини,

Найбільша цінність у житті.


Як є здоров’я день при днині,
Можливість є йти до мети.
Тоді є радість, щастя, диво,
Краса у крапельці роси.
Тоді людина йде щасливо
Серед безмежної краси
Й чарівність світу відчуває.
Для неї в хмурість — дні ясні.
Вона всі труднощі долає
Й співає радісні пісні.
Вона — здорова! Це чудово,
Бо їй нічого не болить.
Вона добро творить готова.
І це прекрасно! Можна жить!

Н. Красоткіна


Вступне слово вчителя:

Як ви вже зрозуміли, сьогодні наша розмова про те, чого не купиш за гроші, про те, що берегти треба змолоду, про те, що є основою щасливого життя людини – так, про здоров’я.

Що ж таке здоров’я? Всі добре розуміють, що «здоров’я» - це добре, а «хвороба» - погано. Пояснити сутність здоров’я доволі складно. В статуті Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) говориться, що здоров’я – це не тільки відсутність хвороб або фізичних вад, а стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя людини. Вважається, що здоров’я – це нормальний стан організму, який характеризується злагодженою роботою всіх органів та їх систем. Завдяки цьому здоровий організм добре пристосовується до умов середовища і забезпечує нормальну працездатність людини.

Здоров’я не є чимось постійним. Стан здоров’я неодноразово змінюється навіть протягом доби. Недарма ми звикли питати одне одного: «Як ваше здоров’я?», «Як ви себе почуваєте?» і як приємно почути у відповідь: «Дякую, я здоровий». Хто ж повинен піклуватися про наше здоров’я? На державному рівні здоров’ям громадян опікується Міністерство охорони здоров’я України. Охорона здоров’я – одна з функцій держави. Так, в статті 3 Конституції України зазначено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Але кожна людина повинна дбати про своє здоров’я сама. Краще запобігти захворюванню, ніж лікуватися. Хотілося б почути ваші особисті думки у ході невеликого диспуту.



Міні-диспут на тему: «Чи винна людина в своїх хворобах?»

Думки учнів вчитель записує на дошці в дві колонки.

ВИННА


  • Шкідливі звички

  • Неправильне харчування

  • Недотримання режиму дня

  • Зловживання Інтернетом

НЕ ВИННА

  • Забруднення середовища

  • Спадковість

  • Нервове напруження

  • Високий темп життя

Питання для обговорення: До якої колонки можна віднести захворювання на СНІД, грип, туберкульоз, а до якої – травми?

Після обговорення вчитель підводить підсумки та інформує учнів, що за офіційними даними здоров’я залежить:



  • на 20% від економічних умов;

  • на 20% від спадковості та генетичних порушень;

  • на 10% від розвитку медицини;

  • на 50% від способу життя людини, її ставлення до власного здоров’я.

Як бачите наше здоров’я – в наших руках і нам вирішувати - зміцнювати його чи псувати. Недарма 2012 рік оголошений в Україні роком спорту та здорового способу життя, метою якого є орієнтація на пріоритетність загальнолюдських цінностей життя і здоров’я, утвердження здорового способу життя як необхідної умови саморозвитку та самовдосконалення особистості. Рішенням Уряду передбачено протягом цього року проводити масові фізкультурно-оздоровчі заходи, залучати молодь та дітей до занять спортом, а найголовніше – боротися з байдужим ставленням людей до власного здоров’я.

Ми приєднуємося до всіх українців, які свідомо ставляться до свого здоров’я і проводимо невелику розминку (руханку):



  • сплесніть у долоні, хто займається в спортивних секціях;

  • підстрибніть, хто робив сьогодні ранкову зарядку;

  • присядьте, хто сьогодні поснідав;

  • нахиліться вперед, хто вміє плавати;

  • підстрибніть на одній нозі, хто любить уроки фізкультури;

  • підніміть руки, хто почуває себе здоровим;

Після обговорення результатів розминки вчитель пропонує виконати вправу «Моя позиція». Учням необхідно продовжити речення:

  • Я не палю, тому що ….. ( я хочу плавати, співати і при цьому не задихатися; мати гарну зовнішність, а не «зеленувату» шкіру, тьмяне волосся, зіпсовані зуби).

  • Я проти вживання наркотиків, тому що я хочу …….( багато зробити і досягти в житті, а не втратити його; бути незалежним, а не тягнутися за додатковою порцією отрути).

  • Я хочу бути здоровим, щоб …….. (мати щасливу родину, здорових дітей, досягти успіху).

Вправа «Я обираю». Вчитель пропонує учням створити шкалу життєвих цінностей, розташувавши в порядку зростання: багатство, здоров’я, слава, міцна родина, кохання.

Питання для обговорення: Чому ви розташували цінності саме в такому порядку? Поясніть свій вибір. На якому місці ви розмістили здоров’я? Чому?

Послухайте виступ шкільної агітбригади «Факел» на тему:

«Молодь обирає здоров’я».

Сценарій виступу агітбригади.

Учень 1:

Сьогодні в нас складна розмова,

Тож про здоров’я піде мова.

До всіх наш заклик і порада,

Бо ми – шкільна агітбригада.

Учень 2:

В агітбригаді є в нас Катя,

Завжди ведучою на святі,

Учень 3:

Є також в колективі Оля,

Теж поважають її в школі.
Учень 4:

Ми попросили Олю й Катю

Про себе трохи розказати.

Катя:

Так, енергійна я натура,

Люблю я спорт та фізкультуру,

А ще – завжди буваю в школі,

Бо не хворію я ніколи.

Оля:

А я хворію часто дуже,

Та і до спорту я байдужа

Мабуть у цьому винна мама

Та генетична вся програма

Як про здоров’я треба дбати –

Дієту хочу я обрати

Стрункою, як модель, я стану,

Та й хворіти перестану.

Учень 1:

Тут просто нічого сказати,

Питання ж треба розв’язати

Оля:

Як про здоров’я треба дбати?

Чого нам треба уникати?

Учень 2:

Паління треба уникати,

Легені можуть постраждати.

Учень 3:

Як дійде справа ще й до шлунку,

То й він запросить порятунку.

Учень 4:

Псується шкіра, зуби теж –

Здоров’ю шкоди тут без меж.

Учень 1:

А дівчинка – майбутня мати,

Вона повинна добре знати -

Здоровими не будуть діти,

Як будуть матері палити.

Оля:

І хоч про це я добре знаю,

Та тютюновий дим вдихаю.

Коли я з друзями стою,

Пасивно, кажуть, я палю.
Катя:

А в компанії у нас

Дівчата й хлопці – просто клас!

Тютюновим димом мене не отруять,

Бо в нас на районі не п’ють і не курять!

Учень 2:

Тепер настав нам час сказати,

Що хочемо в житті обрати.

Учень 3:

Обрав для себе назавжди

Я прохолодну синь води

І кріль, і батерфляй, і брас –

Перемагав я вже не раз.

Учень 4:

Ледь дочекався я зими,

Бо обираю ковзани.

Мчиш по льоду на ковзанах

Так швидко, мов на крилах птах.

Учень 1:

А я футбол обираю -

Я поле та м’яч полюбляю.

І я вам скажу, дітвора –

Для мужніх і сильних ця гра.

Учень 2:

Спортивний танок обираю,

З дитинства у танці кружляю.

І м’язи міцні, і постава хороша,

Здоров’я звичайно, не купиш за гроші.

Учень 3:

Я обираю туристські стежки

По них навесні я пройду залюбки,

І сонце, і річку, і воду,

Всю нашу прекрасну природу.

Учень 4:

Здоров’я ми всі обираємо



ВСІ:

До того і вас закликаємо.
Підведення підсумків уроку. Заключне слово вчителя. Сподіваюся, що наша розмова на цьому не закінчиться, а знайде продовження у ваших справах, прагненнях, рішеннях; що сьогоднішній урок матиме відгук у вашому майбутньому. Бажаю вам міцного здоров’я, яке допоможе впевнено йти до обраної мети.

Додаток


ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ ПРО ЗДОРОВ'Я

  • Без здоров'я немає щастя.

  • Веселий сміх - це здоров'я.

  • Доки здоров'я служить, то людина не тужить.

  • Було б здоров'я, а все інше наживемо.

  • Бережи одежу знова, а здоров'я змолоду.

  • Вартість здоров'я знає лише той, хто його втратив.

  • Весела думка - половина здоров'я.

  • Глянь на вигляд і про здоров'я не питай.

  • Здоровий злидар щасливіший від хворого багача.

  • Здоровому все на здоров'я йде,

  • Здоров'я більше варте, як багатство.

  • Здоров'я за гроші не купиш.

  • Здоров'я - найдорожчий скарб.

  • Іржа залізо їсть, а чоловіка - хвороба.

  • Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють.

  • Сміх краще лікує, ніж усі ліки.

  • Здоров'я - всьому голова.

  • У кого що болить, той про те й гомонить.

  • Хворому і мед гіркий.

  • Часник сім хвороб лікує.

  • На живому все заживе.

  • У ворожки лікуватись - без здоров'я зостатись.

  • Праця додає здоров’я, а лінь – хвороб.

  • Доки здоров’я служить, то людина не тужить.



Із збірки "Народ скаже, як зав'яже"

  • Найбільше багатство — здоров’я.

  • Держи ноги в теплі, голову в холоді, живіт в голоді — не будеш хворіть, будеш довго жить.

  • Держи голову в холоді, ноги в теплі, проживеш довгий вік на землі.

  • Добрі жорна усе перемелють.

  • Аби зуби, а хліб буде.

  • Здоровому все здорово.

  • Не здужає третього хліба з'їсти.

  • Старому та слабому годи, як малому.

  • Кого болять кості, той не думає в гості.

  • Здоровий, як циганова коняка: день біжить, а три лежить.

  • Гнила дошка цвяха не приймає.

  • Здоров'я входить золотниками, а виходить пудами.

  • Як нема сили, то й світ не милий.

  • Поганому животу й пироги вадять.

  • На похиле дерево й кози скачуть.

  • Череп'я довше живе, як цілий глек.

  • Скрипуче колесо довго їздить.

  • Скрипливе дерево довше росте.

  • Плохеньке порося і в петрівку мерзне.

  • Світ великий — було б здоров’я.

  • Хоч мале, та вузлувате.

  • Подивись на вид та й не питай про здоров'я.

  • Здоров'я маємо — не дбаємо, а стративши — плачем.

  • В здоровому тілі — здоровий дух.

  • Як на душі, так і на тілі.

  • Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий.

  • Без здоров'я нема щастя.

  • Гіркий тому вік, кому треба лік.

  • Весела думка — половина здоров'я.

Вислови про здоров’я

•    Дев’ять десятих нашого щастя залежить від здоров’я.

А. Шопенгауер

•    Всі ми, коли здорові, легко даємо хороші поради.

Публій Теренцій

•    Якщо людина сама стежить за своїм здоров’ям, то важко знайти лікаря, який знав би краще корисне для її здоров’я, ніж вона сама.

Сократ

•    Є тисяча хвороб, але тільки одне здоров’я.



Л.Берне

•    Найкращий лікар – природа, хоча б тому, що виліковує три четвертини усіх хвороб...

В.Шербюльс

•    Більша частина наших хвороб – це справа наших рук, ми могли б їх майже всіх уникнути, якби зберегли спосіб життя простим, одноманітним і усамітненим, визначеним нам природою.

Ж.Ж.Руссо

•    З допомогою фізичних вправ і стриманості більшість людей може обійтись без медицини.

Дж.Аддісон

•    Люди, від природи немічні тілом, завдяки вправам стають міцніші силачів.

Сократ

•    Без фізичної праці не буває здорового тіла, не буває й розумних думок у голові.



Л.М.Толстой

•    Ніщо так не виснажує і не руйнує людину, як тривала фізична бездіяльність.

Арістотель

•    Потрібно обов’язково бадьорити себе фізично, щоб бути здоровим морально.



Л.М.Толстой

  • Витонченість і краса не можуть бути відокремлені від здоров’я.

Цицерон

  • Людина народжується здоровою, всі хвороби приходять з їжею.

Гіппократ

  • Здоровий жебрак щасливіший за хворого короля.

А. Шопенгауер


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка