Міжнародні-правові аспекти відповідальності у міжнародному космічному правіСкачати 40.21 Kb.
Дата конвертації15.09.2017
Розмір40.21 Kb.
УДК 341:347.85 (043.2)

Мельник О.М., к.н.д.у., доцент

Декан Юридичного факультету Академії праці

та соціальних відносин та туризму

Кашко А.О. студентки ПР-402

Навчально-науковий Юридичний інститут,

Національний авіаційний університет, м. Київ, Україна.
МІЖНАРОДНІ-ПРАВОВІ АСПЕКТИ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ У МІЖНАРОДНОМУ КОСМІЧНОМУ ПРАВІ

Протягом всієї історії існування міжнародного космічного права дуже гостро постала проблема відповідальності суб’єктів космічної діяльності. Ця проблема набула гострої потреби на сьогоднішній день, адже як міжнародне так і національне законодавство будь-якої країни не досконало регулює дане питання.

Договір про космос 1967 р. визначає Місяць та інші небесні тіла цілком демілітаризованими й нейтралізованими. Така заборона поширюється на весь космічний простір в цілому. Відповідно до Договору 1967 р. забороняється створення на небесних тілах військових баз, споруджень і зміцнень випробування будь-яких типів зброї й проведення військових маневрів, а також установки на них будь-яких об’єктів із ядерною зброєю чи будь-якими іншими видами зброї масового знищення. Місяць та інші небесні тіла використовуються «винятково в мирних цілях» [1].

Договір про космос 1967 р. визначив та закріпив поняття відповідальності згідно з яким держава несе відповідальність за всю національну космічну діяльність незалежно від того, здійснюється вона урядом або фізичними і юридичними особами. В міжнародному космічному праві визначається два види відповідальності суб’єктів – політична та матеріальна [1].

Політична відповідальність покладається на держави й міжнародні організації, що беруть участь у правовідносинах, пов’язаних з використанням космічного простору і небесних тіл, включаючи Місяць. Навіть у тому випадку, якщо така діяльність здійснюється міжнародною організацією, солідарну відповідальність несуть і держави-члени. Форми ж реалізації політичної відповідальності сертифікація, репресалії та санкції.

Матеріальна відповідальність полягає у тому, що кожна держава, яка здійснює запуск, несе міжнародну відповідальність за збитки, заподіяні космічними об’єктами, а також їхніми складовими частинами на Землі, в повітряному чи космічному просторі, включаючи Місяць та інші небесні тіла, іншій державі й її фізичними і юридичними особами (Договір про космос 1967 р., ст. VII) [2]. В 1972 році була прийнята Конвенція про міжнародну відповідальність за шкоду, заподіяну космічним об’єктам.

Особливості міжнародно-правової відповідальності в космічному праві полягають у наступному:м а) держава несе міжнародну (політичну) відповідальність за національну діяльність у космосі, незалежно від того, здійснюється вона урядовими органами, неурядовими, чи юридичними особами, а держава запуску несе міжнародну відповідальність за збитки, заподіяні космічними об’єктами; б) матеріальна відповідальність держави за збитки регулюється спеціальним договором; в) передбачаючи абсолютну відповідальність за збитки, космічне право не встановлює верхньої межі виплачуваної компенсації, що характерно для абсолютної відповідальності в інших галузях міжнародного права; г)держава запуску, одержуючи інформацію про те, що на територію якої-небудь держави упав її об’єкт, і що цей об’єкт є небезпечним чи шкідливим, повинна вжити негайних заходів для запобігання настання шкоди. Підставами матеріальної відповідальності є завдання шкоди космічним об’єктам або засобом його доставки, а також їх складовими частинами [3].

Питанням відповідальності за шкоду, заподіяну космічними об'єктами, присвячена Конвенція про міжнародну відповідальність за шкоду, заподіяну космічним об'єктам, 1972 р. (далі - Конвенція про відповідальність за збитки). Вона встановила абсолютну відповідальність запускаючої держави за шкоду, завдану її космічним об'єктом на поверхні Землі або повітряному судну в польоті (ст. 2) [2]. Для цієї ситуації можна сказати, що держава несе відповідальність за шкоду незалежно від наявності її вини. Якщо шкоди завдано не на поверхні Землі, а в космосі або повітряному просторі космічному об'єкту однієї держави таким же об'єктом іншої, то остання несе відповідальність лише за наявності вини. Коли у запуску бере участь кілька держав, всі вони несуть солідарну відповідальність.

Відповідно до цієї Конвенції шкода може виражатися в позбавленні життя, тілесному ушкодженні або завданні іншої шкоди здоров’ю, в позбавленні або ушкодженні майна (мається на увазі майно держави, її фізичних і юридичних осіб, а також міжнародних міждержавних організацій). Шкода може виражатися також в завданні збитків космічному об’єкту іншої держави або особам та майну на борту такого космічного об’єкта.

Питання відповідальності вирішуються на міждержавному рівні навіть у тому випадку, якщо шкода завдана фізичним та юридичним особам. Претензія про відшкодування збитку передається дипломатичними каналами, а в разі недосягнення врегулювання - до Комісії з розгляду претензій. Щодо особливості національного регулювання відповідальності за космічну діяльність, то можна сказати, що такі питання врегульовані законодавчими актами самої країни [4].

Питання відповідальності за шкоду, заподіяну об’єктами, запущеними в космічний простір, мають велике значення, тому що відповідна діяльність здатна вплинути на довкілля, призвести до втрат життя і власності та ін.
Література

1. Договір про принципи діяльності держав по дослідженню і використання космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла. Договір, Міжнародний документ від 27.01.1967 р2. Конвенція про міжнародну відповідальність за шкоду, завдану космічними об’єктами. Конвенція, Міжнародний документ від 29.03.1972 р.

3. Репецький В.М. Міжнародне публічне право: Підручник 2-не вид. –«Знання» м. Київ. – 2012. – 437 с.

4. Сироїд Тетяна Леонідівна. Міжнародне публічне право: Навчальний посібник. – Х.: ТОВ “Прометей-Прес”. – 2005. – 244 с.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка