Мій рідний край, моя земля…

Дата конвертації29.04.2016

ТЕМА: МІЙ РІДНИЙ КРАЙ, МОЯ ЗЕМЛЯ…

Мета:ознайомити учнів із символікою та історичним минулим рідного краю - Кіровоградщини; поглибити зміст поняття «Батьківщина», формувати у школярів ціннісне ставлення до Батьківщини, до держави, народу, області, міста; збагатити знання учнів про історичне минуле рідного краю,свого народу; виховувати любов до рідного краю, почуття патріотизму.

Наочність: карта Кіровоградської області, України, символіка Кіровоградщини, виставка книжок, тлумачні словники.

Обладнання: державна символіка, карта Кіровоградської області, зображення символів Кіровоградської області, фотографії про рідний край, книжкова виставка «Стежками рідного краю», мультимедійна презентація: «Видатні діячі Кіровоградщини».
ЕПІГРАФ:

Допоки живемо і любимо ми,

Не висохне цілющая криниця.

Хай розквітає край наш степовий,

І колоситься золота пшениця!

В. Лабунська

Хід уроку

Не питай, що твоя батьківщина може зробити для тебе, -

запитай, що ти можеш зробити для своєї батьківщини.

Джон Кеннеді

Збери всередині себе свої думки і в собі самому шукай справжніх благ. Копай всередині себе криницю для тієї води, яка зростить і твою оселю, і сусідську.

Григорій Сковорода.

Кожному мила своя сторона.

Григорій Сковорода.

І. Організаційний момент.

Створення емоційно-піднесеного настрою, зосередження уваги:

а) музичне вітання (Звучить пісня про Кіровоград);

б) вітання.

Добігло літечко до осені
І знову ми йдемо до школи.

Гостинно двері відчиняються

І вчитель всіх веде за руки.
Дорога щастя не кінчається
До знань, до світла, до науки.

Той дивний край, що зветься Батьківщина –

то найдорожча серденьку земля!
Бо ти вродивсь у незалежній Україні,
Ти чув солодку пісню солов‘я!...
А. Ткаченко

Такими словами нехай продзвенить у вашому серці перший вересневий дзвінок, а перший урок перенесе у спогади про минуле, розкаже про сьогодення і подарує надію на щасливе й світле майбутнє.

Вітаю вас з Днем Знань! Бажаю успіхів у новому навчальному році!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.

Вступне слово вчителя

Не за синіми морями, не за горами високими, не за ріками широкими, не сьогодні і не вчора, а далекого 1939 року на карті України з’явилася головна героїня нашої казки – Кіровоградська область. Її спадщиною стала полуденна Київщина і північна Херсонщина, східне Поділля і західна Катеринославщина, та ще й невеличка частинка Полтавщини. Простяглися ці землі від сивого Дніпра до каменистого Південного Бугу, сумістивши на 3,5 сотнях кілометрів і мрійливий затінок невеличких гаїв, і шепіт різнотрав’я сонячного степу.

(Показ на карті України).

І знайшлося місце для Кіровоградщини просто в самому центрі України, і це, безумовно, не могло не позначитися на історії краю та житті його мешканців.

• Де ж розташована Кіровоградська область? (Кіровоградщина розташована в центральній частині України, у межиріччі Дніпра та Південного Бугу. На півночі межує з Черкаською, на північному сході – з Полтавською, на сході і південному сході – з Дніпропетровською, на півдні – з Миколаївською, на південному заході – з Одеською, на заході – з Вінницькою областями. А загальна протяжність області з півночі на південь – не багато ні мало, а майже 150 кілометрів, зі сходу на захід – понад 300 км).

• А чи знаєте ви, що в Кіровоградській області знаходиться географічний центр України? (Так. Він розташований за сто кілометрів на захід від Кіровограда в Добровеличківському районі).

«Мікрофон».

• А які райони нашої області ви знаєте? (Відповіді учнів).

• Отож складається Кіровоградська область із 21 району, 12 міст, 26 селищ міського типу, 1015 сільських населених пунктів.

• Що ж вам відомо про минуле Кіровоградщини? (Короткі повідомлення учнів).

Історична довідка.

Місто Кіровоград (обласний центр) виникло на місці фортеці Св. Єлизавети, збудованої 1754 року за наказом імператриці Єлизавети Петрівни. Фортеця була збудована для захисту країни від нападів турків і кримських татар. У 1775 році поселення біля фортеці стало адміністративним центром території, яка тоді звалася Нова Сербія, і дістало назву Єлисаветград (пізніше назву кілька разів змінювали). У 1934 році місто назвали Кірове, а в 1939 році – Кіровоград.

• Як і кожна область, Кіровоградська має свої символи. Назвіть їх. (Герб, прапор).

Розгляд символіки області.

• Опишіть герб. ( У червоному колі знаходиться золотий степовий орел).

• Що він символізує? (Волю, простір, сміливість).

• Дійсно, центральною фігурою герба Кіровоградщини є скіфський степовий орел – один із найдавніших (кінець VII - початок VI ст. до н.е.) зразків орлиної символіки, знайдених недалеко від Кіровограда при розкопках Мельгунівського кургану в 1763 році. Зображення орла в геральдиці вважається символом мужності, великодушності, проникливості, справедливості, сили і влади. У дохристиянських уявленнях співвідноситься з небом і світлом (сонцем). У християнській символіці передає ідею вічності праведного життя.

Словникова робота.

Символ – умовне позначення будь-якого предмета.

Геральдика – історична дисципліна, що вивчає герби та їх історію.

Праведний – який дотримується релігійних заповідей.

• В обох випадках знак орла – емблема духовності. У скіфів він був символом бога Папая, пов’язувався з культом батька, батьківської землі, батьківщини. Він компонується в овал, що повторює модель всесвіту та вічного круговороту життя. Золотий орел у гербі Кіровоградщини символізує рідну землю, спадковість її від пращурів, духовне відродження нащадків. В оздобленні щита – прямокутна синя хоругва з жовтим тризубом, облямована по периметру жовтою лиштвою й охоплена декоративними гілками. Щит обабіч обрамований золотим колоссям, знизу – дубовим листям, перевитим синьою стрічкою, закріпленою знизу золотим сувоєм. На стрічці золотий девіз «З добром до людей».

• Як ви розумієте девіз Кіровоградської області? (Міркування учнів).

• На що вказує синя хоругва з жовтим державним тризубом? (На належність області до України).

• Що підкреслює в оздобленні герба золоте пшеничне колосся? (Багатство хліборобського краю).

• А золоте дубове листя? (Могутність і витривалість).

• Чи звернули ви увагу, який ще колір використали автори символіки? (Червоний (малиновий).

• Що він підкреслює? (Давні козацькі традиції України).

• А що зображено на прапорі Кіровоградщини? (У прапорі повторюються кольори та центральна фігура герба – степовий орел).

«Це цікаво!»

Символіку Кіровоградської області затверджено в 1998 році. Автори: В.Є.Кривенко, В.І.Сибірцев, К.В.Шляховий.

Проблемне запитання.

• Чи подобається вам символіка нашої області?

• Що б ви додали, змінили? (Роздуми учнів).

• Назвіть головне місто області. (Кіровоград).

Розповідь про історію створення рідного села в якому проживають учні (додаток).

Колективна робота.

• Створіть асоціативний кущ до слова «Свердлове».

• Чим для вас є рідне село ?

• Чи знаєте ви вірші про місто Кіровоград? Послухайте, як про це місто говорять поети-земляки.

«Поетична хвилинка».

Інгул

Про Дніпро пісні складають люди,

Про Інгул мій кажуть жартома:

Та у ньому ж по коліна всюди,

Навіть риби путньої нема.

І між хвильок губиться розмова,

Тільки вітер свище в комишах…

А Інгул – ні слова, ні півслова.

Мовчки груди міста прикраша.

Та коли вогні засвітить вечір,

Спустить місяць над водою снасть,

Він тягар човнів візьме на плечі,

Ще й лілей закоханим подасть.

Валерій Юр’єв

Кіровоград

Кіровоград – степів ясних окраса,

Налитий сонцем вщерть, як виноград.

Якщо його не бачив ти ні разу

То завітай у наше місто-сад.

Ушир і вгору виростає місто,

Купаючись у мирному теплі.

Перлина дивовижного намиста

На грудях української землі.

Галина Щербина

Єлисавет – маленький мій Париж,

Театру професійного колиска.

Він не втрачає гордий свій престиж,

Він добре знаний здалеку і зблизька.

В.Шурапов

Вірш учня 6 класу Коломійця Андрія

Кіровоградщина

Кіровоградщина – мій рідний край

завжди тут ясно так і знай.

Великі є у нас ліси

та безмежії поля, степи.

Тут завжди небо ясніє

і врожаю земля радіє.

Тут і народився я

зі мной живе й моя сім’я.

Кіровоградщина – мій рідний край

життя на ній, неначе рай.

«Математична хвилинка».

• Діти, давайте пригадаємо, в якому році була створена Кіровоградська область? (У 1939 р.).

• А який зараз рік? (2013 р.).

• Тож порахуйте, скільки вже років існує Кіровоградщина? Що для цього потрібно зробити? (75 років).

• Отже, наша Кіровоградська область – іменинниця. А на день народження прийнято вітати, та ще й з таким гарним ювілеєм!

«Хвилинка привітань».

• Рідній Кіровоградській області я бажаю… (Щастя, миру, розквіту, добра, перемог, врожаїв, злагоди, творчої наснаги, радості, здобутків…).

«Цитата для роздумів».

• О.Сизоненко стверджує, що «ніхто не вартий поваги, якщо забуває землю, яка його породила, і нехтує людьми, в яких виріс». А що думаєте ви? (Міркування учнів).

• Перегляд мультимедійної презентації «Видатні діячі Кіровоградщини».

ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Заключне слово вчителя.

Від вас, юні друзі, залежить, якою завтра буде земля, де чорніють скіфські могили, де в далекі часи гуляли запорожці й гайдамаки, де вершили свій подвиг солдати Великої Вітчизняної війни.

Хай вашими зусиллями цей край завжди буде квітучим і міцним.

Завершити урок хочу словами вірша поетеси рідного краю В.Лабунської:

Допоки живемо і любимо ми,

Не висохне цілющая криниця.

Хай розквітає край наш степовий,

І колоситься золота пшениця!

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1. Написати твір на тему (на вибір): «Кіровоград – степова столиця», «Мій рідний край, моя земля…».

2. Створити власні проекти герба й прапора Кіровоградщини.

ДОДАТОК

ІСТОРІЯ СЕЛА СВЕРДЛОВЕ

В 3-х км на північ від міста Бобринця , по ліву сторону річки Сугоклей, простяглися землі Свердловської сільської ради, Бобринецького району , Кіровоградської області.

Це рівнинний степ, з балками і ярами, поділений на поля лісовими смугами.

Через степ проходить шосейна дорога Кіровоград – Бобринець і населені пункти розміщені в 3-5 км на схід і захід від цієї дороги.

До складу Свердловської сільської ради входить три населені пункти: село Свердлове ( колишнє Різаново-Богунівка), село Полум’яне ( колишнє Пустопілля) і село Піщане ( колишня Володимирівка, давня Булгакова).

Центром сільської ради являється село Свердлове.

Найдавнішим населеним пунктом на території теперішньої Свердловської сільської ради є село Полум’яне (колишнє Пустопілля), яке засноване в кінці другої половини ХVІІ століття. Першими поселенцями були бурлаки, а потім переведено кріпосних селян.

Після відміни кріпосного права в 1861 році поміщик Різанов продав землі купцеві Дмитряну, який створив на землях економію.

У 1921 році селянами села Пустопілля (теперішнє Полум’яне) в двох кілометрах на північ і південь на землях, відібраних у поміщиків, були засновані села Ленінське і Чкалове, давня назва Кигички. До 1957 року це була окрема Пустопільська сільська рада , а в 1957 році село Пустопілля, село Ленінське і село Кигички ввійшли до складу Свердловської сільської ради.

Село Піщане (колишня Володимирівка, давня назва Булгакова), виникло на початку ХІХ століття. Воно було засноване сім’ями кріпосних селян із Курської губернії, яких було виміняно на собак поміщиком Булгаковим.

Тяжким було життя селян сіл Пустопілля і Володимирівки. Селяни працювали на поміщика по 3-4 дні. Крім цього, вони віддавали поміщикові із свого бідного господарства продукти і гроші. Людям залишались лише напівголодне існування і темрява.

Не покращало становище селян і після відміни кріпосного права. Майже вся земля належала поміщикам, на яких виникли економії Дмитряна (3645 десятин землі) і Ганни Задонської (7304 десятин землі).

Особливо велика економія була у Ганни Задонської. Із 7304 десятин землі більша половина оброблялася. В економії працювало біля 200 однолемішних і дволемішних плугів, паслося біля 10000 тонкоруних овець.

Селянські господарства були дуже бідні і не могли звести кінці з кінцями. Так в 1883 році селяни села Пустопілля мали на двір по 3-5 десятин землі, на 43 господарства мали 36 коней, 27 плугів, 63 борони. За рахунок такого господарства селяни не могли прогодувати свою сім’ю, тому йшли в найми до панської економії. Оплата праці була такою малою, що заробляли вони тільки на ячмінний хліб і приварок без жирів.

У селах панувала страшна темрява і відсталість. Грамотних було шість чоловіків і одна жінка. Ще тяжчим в економіях було життя наймитів, які приїздили на заробітки з колишньої Київської губернії (тепер Київська і Черкаська області). Працювали від зорі до зорі за мізерну плату і погані харчі. А спали в бараках на соломі. Тому наймити, приїжджі і місцеві, часто бастували, вимагаючи кращих харчів і оплати праці.

Лютий 1918 року сповістив про початок Великої Жовтневої революції. Жителі сіл Пустопілля та Володимирівки розібрали з панської економії худобу, реманент, посівне насіння і стали ділити між собою поміщицьку землю.

З приходом військ австрійських імперіалістів, українських націоналістів, Денікіна і інших банд повернулися до своїх господ і колишні економи. Вони відібрали землю у селян, вимагали повернути панську худобу, с/г реманент, зерно; заставляли працювати на панських полях. Та люди чинили опір цим бандам, вони йшли в ряди Червоної Армії, відбивали землю, не повертали в економії взятого.

Бурхливим стало життя селян після закінчення громадянської війни. Під керівництвом місцевих партійних радянських організацій та передових людей села, які пізніше стали комуністами, Когута Миколи Григоровича в селі Пустопілля і Сербулова Кості Максимовича в селі Володимирівка було встановлено органи радянської влади, організовано КНС (Комітет незаможних селян). Вони вели розподіл поміщицької землі. На кожного їдака було дано по 3 га землі. Селяни одержали також з панських економій ліс на будівлі, худобу, с/г реманент, посівне зерно.

На колишніх поміщицьких землях у 1923 році було засновано село Свердлове, село Різано-Богунівка і село Вербове наймитами та малоземельними селянами з Київської та Черкаської областей.

Селяни всіх сіл у 1925-1930 роках об’єднуються в товариства по спільній обробці землі ( СОЗи) , а пізніше в колгоспи. Так, в селі Свердлове уже в 1925 році було організовано СОЗи: ім.Свердлова, «Власна праця» і «Досвітні вогні». 18 березня 1927 року організовано СОЗ « Розселенець» , який в 1928 році переходить на Статут сільгоспартілі. В селі Пустопілля 2 січня 1926року організовано СОЗ «Червоний хлібороб», який 18 березня 1929 року перейшов на Статут сільгоспартілі.

В 1930 році всі дрібні колективи було об’єднано в великі господарства, які швидко розвиваються та поширюються.

Напередодні Великої Вітчизняної війни на території сільської ради було п’ять колгоспів, а саме: ім. Свердлова, «3-й Вирішальний», «20-ти річчя Жовтня», «Перше Травня», ім. Сталіна. Це були міцні економічно, багатогалузеві господарства.

Так, в колгоспі «3-й Вирішальний», що в селі Свердлове (колишнє Разіно-Богунівка), було 854 га землі, які обробляли машини Бобринецької МТС, одержували по 15-20 ц зернових з га, була ферма ВРХ з 80 голів, 32 корів, свиноферма в 20 свиноматок, вівцеферма в 100 голів, птахоферма ( 300 курей), пасіка, вантажна автомашина ГАЗ.

Колгосп ім.Сталіна, що в селі Полум’яне( колишнє Пустопілля), мав 1100 га землі, мав ферму ВРХ в 120 голів і 40 корів , свиноферму в 45 свиноматок, птахоферму в 500курей, пасіку.

8 серпня 1941 року територія сільської ради була окупована фашистськими військами. Прийшли тяжкі дні невільного життя і важкої боротьби. Жителі сіл саботували виконання наказів і розпоряджень окупаційних властей. Вони розбирали велику кількість зерна і інших продуктів, які призначалися для фашистської армії. Молодь ухилялася від виїзду на «чорні» роботи до фашистської Німеччини.

Влітку 1943 року бійці Радянської Армії, які втекли з фашистського полону, Нескромний Михайло (він же Петрунін Іван Іванович з м.Москви) і Білик Іван Григорович ( місцевий житель) організували для боротьби з окупантами підпільну групу з 12 чоловік. Але більшість з них були схоплені поліцією і майже всі загинули.

15 березня 1944 року територія сільської ради була визволена від фашистської окупації. Розпочалася відбудова колгоспів, відновлювалась робота партійної та комсомольської організації.

Тяжко було працювати в цей час . Всі дорослі чоловіки були в рядах Радянської Армії, всю тяглову силу і худобу фашистська армія забрала або забила. А потрібно було орати, сіяти, збирати урожай, вести його обмолот. На всю сільську раду МТС могла направити для роботи три 15-тисильні трактори, один 18-ти сильний двигун, 4 молотарки. Так як у колгоспах було 6 коней, а в колгоспників - 14 корів, тому посів доводилося вести вручну і присапувати сапами, косити косами, підносити снопи до молотарок на носилках. Всю цю тяжку роботу виконували жінки, люди похилого віку, діти.

Особливо героїчно працювали жінки. Так у колгоспі «3-й Вирішальний» Довгаль Марія Василівна, а в колгоспі ім. Сталіна Бойко Аксюта Юхимівна, Когут Феня Пилипівна і інші викошували за день більше одного гектара пшениці, а вночі скиртували снопи.

Відгриміли бої Великої Вітчизняної війни. 206 жителів села захищали Батьківщину в лавах Червоної Армії, 103 з них - нагороджені орденами і медалями.

У селі було споруджено обеліск Слави, на мармуровій плиті якого викарбувано 114 імен загиблих воїнів-односельців, та встановлено пам’ятник 15 воїнам-визволителям села.

Тяжкою та болісною видалася перемога для жителів Свердловської сільської ради. Майже у кожну сім’ю не повернулась із фронтів війни близька людина (в сільській раді було 516 сімей). Матеріальні збитки після Великої Вітчизняної війни тяжко підраховувати. Фашисти розграбували всі колгоспи, забрали все збіжжя в кожній сім’ї. Та незважаючи на все це, вільні люди здатні перебороти всі труднощі. За короткий час було піднято культуру землеробства, відновлено всі ферми, підвищено матеріальний добробут і культура населення.

Щоб прискорити розвиток колективного господарства в 1951 році колгосп ім. Свердлова, «3-й Вирішальний», «20-ти річчя Жовтня» і « Перше Травня» об’єдналися в одне велике господарство – колгосп ім. Свердлова, а в 1956 році до нього приєднався колгосп ім. Сталіна.

Та особливо великі зрушення в розвитку соціалістичного господарства відбулися після рішень Пленуму ЦК КПРС 1953 року. Швидкими темпами почали будуватися нові тваринницькі приміщення з електричним освітленням і механічним водопостачанням. Колгосп поновився новою технікою МТС і новими машинами.

Так у 60-х роках колгосп ім. Свердлова, який розміщено на території Свердловської сільської ради, був високорозвиненим господарством.

З 5879 га сільськогосподарських угідь він мав:

Орної землі – 4240 га

Сіножатей і пасовищ – 505,5 га

Садів – 162,9 га

Виноградників – 4,9 га

Лісів (лісосмуг) – 70,0 га

Непридатні землі – 0,0 га

Ділянки присадибного користування – 217,4 га

Основними культурами в колгоспі являлися озима пшениця, кукурудза, соняшник, цукровий буряк, коріандр.

На високий рівень піднято культура землеробства. Так, якщо селяни в 1913-1928 роках одержували на своїх клаптиках землі по 10-12 центнерів пшениці або ячменю, кукурудзи і цукрового буряка не сіяли зовсім, то тепер кожен гектар дає по 20-25 центнерів озимої пшениці, по 25-30 центнерів кукурудзи в зерні, 220-240 центнерів цукрових буряків, по 15-20 центнерів соняшника з гектара. В 1962 році колгосп продав державі 26000 ц хліба.

Набагато виросло тваринництво. До революції економії займалися в основному розведенням овець. То вже в 1953 році на території сільської ради було 1300 голів ВРХ, в тому числі 420 корів; свиней – 1200 голів, в тому числі 150 свиноматок; 600 голів овець. Наприкінці 1963 року в колгоспі налічувалося 2239 голів ВРХ, в тому числі 760 корів; 2200 свиней, в тому числі 254 свиноматки; 1200 голів тонкорунних овець. Тваринництво розміщено в 15-ти типових тваринницьких приміщеннях, які мають електричне освітлення, механічну подачу води.

Основні роботи в колгоспі виконувалися машинами. В колгоспі було 24 трактори, 12 комбайнів, 5 бурячних комбайнів, 15 тракторних плугів, 28 культиваторів, 28 тракторних сівалок, 200 борін.

Швидкими темпами зростали неподільні фонди колгоспу. Так, якщо в1953 році неподільні фонди становили 100800 крб., то в 1963 році вони вже становлять

1 104408 крб.

Зміни відбувалися серед населення сільської ради, так в 1894 році було 138 дворів, проживало 406 чоловіків і 364 жінки, всього 770 жителів. У 1916 році було 218 дворів , 538 чоловіків і 671 жінка, всього жителів 1109. В 1959 році дворів було 544, всього населення 1764 жителя, в тому числі : 738 чоловіків і 1026 жінок.

За радянських часів дуже змінилася грамотність населення. Так, якщо в 1894 році на все населення було грамотних шість чоловіків і одна жінка, то за переписом населення 1959 року всі жителі старші семи років на території сільської ради були грамотні. А серед них - 12 жителів мали вищу освіту, 22 жителя – середню спеціальну, 16 – середню загальноосвітню. На той всі діти навчалися в двох восьмирічних і одній початковій школах.

Зростав матеріальний добробут населення, його культура, здоров’я. До послуг населення – чотири магазини, два медпункти, три клуби, поштове відділення зв’язку. Села радіофіковані, більшість сіл електрифіковано.

Видача грошей колгоспникам за трудодень в 1963 році зросла в порівнянні з 1953 роком в два рази, а в порівнянні з довоєнним 1940 роком в три рази.

З 1962 року в колгоспі введено планові відпустки, оплата пенсії по старості і інвалідності.

Маючи матеріальний достаток, населення будувало нові багатокімнатні будинки, купувало автомашини, мотоцикли, велосипеди, радіоприймачі, радіоли, меблі, гарно одягалося.

Тепер в селах залишилось мало будівель з солом’яним дахом. Майже всі помешкання – під залізом, шифером, черепицею; в дворах – бетонні колодязі, басейни, підвали. По сільській раді на той час було 8 автомобілів, 15 мотоциклів з колясками, 3 мотоколяски, 46 мотоциклів інших марок, в кожному дворі по 1-2 велосипеди.

В 1975 році на базі колгоспу імені Свердлова організувався насінницький радгосп імені Свердлова по вирощуванню насінницької продукції овочево-бахчових культур. Основними культурами були : горох, пшениця, ячмінь, жито, цибуля , огірки, коріандр, кавуни , дині, щавель, гарбузи, кріп, кабачки та багато інше. За роки існування радгоспу імені Свердлова було побудовано 23 житлові будинки , їдальня, типовий дитячий садок на 50 діток, приміщення контори, автомобільний гараж, дорога з твердим покриттям, водогін, магазин, цибулесховище, зрошувальна система.

За час роботи радгоспу повністю обновився машино-тракторний парк, були придбані 5 комбайнів Дон-1500, декілька К-700 та інша модернізована техніка. На високому рівні підтримувалася і соціальна сфера сіл сільської ради. Так в селі Свердлове є будинок культури, бібліотека, фельдшерський пункт, поштове відділення, загальноосвітня школа, дитячий садок. В селі Полум’яне є будинок культури, бібліотека, фельдшерський пункт. Школа в селі Полум’яне була закрита в 90-х роках, трохи раніше припинив своє існування дитячий садок.

Багатий народними талантами наш степовий край. Славні традиції своїх попередників свято бережуть і примножують їхні нащадки. Працею славлять землю свою, піснею – велич людини – самодіяльні аматори сцени – учасники хору Свердловського будинку культури. Народився хоровий колектив в 1967 році до складу, якого входило 52 працівники радгоспу. Де б не виступав колектив – в селах чи в сусідніх районах – його вітали щиросердними оплесками. На долю учасників художньої самодіяльності випала велика честь представляти наш степовий край на обласних, республіканських оглядах-конкурсах хорових колективів. В 1978 році здійснилася завітна мрія колективу: вивчаючи досягнення у розвитку самодіяльного мистецтва, ідейно-художній рівень репертуару, виконавську майстерність та активну роботу по культурному вихованню населення, колегія міністерства культури Української РСР своєю постановою від 14 червня 1978 року присвоїла йому звання «Самодіяльний народний хор». В 2003 році колектив захистив звання « Народного». Та на жаль самодіяльний народний хор припинив свою діяльність.

Паралельно з хоровим колективом в 1967 році створився фольклорний аматорський колектив «Свердлівчанка». Справжнє життя в колектив вдихнув зі своїм приходом здібний організатор, художній керівник і акомпаніатор хору російської пісні Василь Захарович Якубський. Він з 1971—1985рр. був керівником і акомпаніатором колективу. Колектив «Свердлівчанка» мав сталий склад з шести співаків, справжніх майстрів народного співу: Катерина Миколаївна Щурова 1942 р.н., Людмила Миколаївна Зацарна 1938 р.н., Марія Іванівна Гордієнко 1937 р.н., Марія Костянтинівна Осадча 1938 р.н., Марія Яківна Палишнюк 1938 р.н.

В 1985-1994рр. керівником аматорського колективу був Ляхов Анатолій Іванович. Фольклорний колектив приймав участь у республіканській телепередачі «Сонячні кларнети», в обласних оглядах-конкурсах «Калиновий спів» (1992;2007рр.), святі фольклору «Невичерпні джерела» (1994 р.)

З 1994року з колективом працює директор Свердловського будинку культури Хилько Володимир Анатолійович. У творчій біографії «Свердлівчанки» численні виступи в Бобринецькому районі, в сусідньому Компаніївському районі та багато інших. Колектив приймав участь в районному фестивалі «Співуча моя Україна» , в районних святах фольклору «Скарбниця степового краю», «Вересневі самоцвіти», обласних та районних ярмарках.

У 2008 році колектив «Свердлівчанка» був запрошений до музичної програми Оксани Пекун «Фольк-music». У 2009 році колектив «Свердлівчанка» брав участь в творчому звіті майстрів мистецтв та художніх колективів Кіровоградської області «Благословенна ти, земля Кіровоградська!», який відбувався в місті Києві в Національному палаці мистецтв України.

За активну творчу діяльність по збереженню та подальшому розвитку самобутнього автентичного співу, високий художній рівень та виконавську майстерність аматорському фольклорному колективу «Свердлівчанка» колегія управління культури і туризму облдержадміністрації від 30 грудня 2009 року присвоїла звання «народний аматорський фольклорний автентичний колектив».

В 1996 році радгосп імені Свердлова було реорганізовано в відкрите акціонерне товариство «Богунівське». Акціонерам товариства були видані майнові сертифікати, а в 2005 році було виділено майно в натурі. В грудні 1999 року прийнято рішення сільської ради про розпаювання земель колективної власності. Кожен працівник отримав земельний пай в розмірі 5,74 га. Також на території сільської ради утворилось 10 селянсько-фермерських господарств. Після реформування радгоспу повноваження по утриманню соціальної сфери повністю перейшли до сільської ради.

В 2005 році розпочато будівництво газопроводу до села Свердлове, який забезпечуватиме газопостачання сіл Коржеве, Фрунзе, Полум’яне. За кошти населення побудовано 3,8 км. магістрального газопроводу, а в 2007 році з державного бюджету було виділено кошти в сумі 1800000 гривень, за рахунок, яких продовжено та завершено будівництво газопроводу. А вже 27 січня 2009 року було урочисто здійснено пуск газу до домівок жителів села Свердлове.

В 2012 році розпочато роботи по газифікації села Полум’яне.

В 2005 році при розпаюванні майна колишнього базового господарства , на баланс сільської ради було передано приміщення контори радгоспу імені Свердлова.

Сесією сільської ради прийнято рішення про реконструкцію вище згаданого приміщення під Свердловську загальноосвітню школу. Протягом 2009-2011рр. було виготовлено проектно-кошторисну документацію, та за рахунок коштів державного бюджету у сумі 2365,5 тисяч гривень виконано будівельно-монтажні роботи і придбано нове шкільне обладнання та меблі.

І вже 1 вересня 2011 року нова школа радо відкрила двері для школярів.

Багатий наш край на славетні родини та видатних земляків. Окремо хотілося б відмітити трудову династію Говтвів в селі Свердлове, Телих в селі Полум’яне, Безсонових в селі Піщане. Біля 150 чоловік сільської ради було нагороджено орденами та медалями за трудові здобутки. Трактористку Валентину Трофимович в 1972 році за трудові досягнення нагороджено орденом Леніна.

Основною економічною діяльністю території являється виробництво сільськогосподарської продукції, в основному це продукція рослинництва. Перспективою розвитку території є відкриття кар’єрів по розробці Полум’янського родовища гранітів та Володимирського родовища залежів польового шпату.

КАРТА КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

КІРОВОГРАДСЬКА ОБЛАСТЬ НА КАРТІ УКРАЇНИ