Методичні рекомендації щодо проведення свята Останнього дзвоника в загальноосвітніх навчальних закладах областіСкачати 76.22 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір76.22 Kb.МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ,

УКРАЇНИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ


КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ

ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ»

49006, м. Дніпропетровськ, вул. Свердлова, 70, тел/факс 8(056)732-48-48Е-mail: doippo.adm@gmail.com www.doippo.dp.ua


Керівникам управлінь,

відділів освіти, керівникам

загальноосвітніх навчальних

закладів


Методичні рекомендації

щодо проведення свята Останнього дзвоника

в загальноосвітніх навчальних закладах області
З метою виконання п.2.2 Наказу Департаменту освіти і науки від 21.03.13 №213/0/212 - 13 «Про порядок закінчення 2012-2013 навчального року та проведення державної підсумкової атестації у загальноосвітніх навчальних закладах» Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти рекомендує провести в загальноосвітніх навчальних закладах області свято Останнього дзвоника з урахуванням наступного.

Рік 2013 – особливий. Указом Президента України Віктора Федоровича Януковича він оголошений Роком творчої дитини. Відзначається 75-річниця від дня народження видатного Українського письменника, земляка Олеся Гончара. Дніпропетровщина готується до святкування 70-річчя визволення Дніпропетровської області та м. Дніпропетровська від фашистсько-німецьких загарбників та 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченко.

Завдяки підтримці Уряду, ефективному керівництву області, Дніпропетровщина успішно розвивається. Реалізуються Проект «Новій Дніпропетровщині - новий стандарт освіти», програми розвитку культури, туризму, впроваджуються інформаційні технології, ініціюється проведення різних акцій, виставок, фестивалів, марафонів. Наш регіон має славну історію, традиції, духовну спадщину.
Вся інформація щодо закінчення навчального року, рекомендації, сценарні плани будуть розміщені на сайті Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Дати проведення заходів визначені вищезазначеним наказом Департаменту освіти і науки.

У зв’язку з цим Інститут післядипломної педагогічної освіти пропонує:

- 24 травня – проведення свята «Останній дзвоник».

- 1-2 червня – вручити випускникам (11класів) документи про повну загально середню освіту та проведення урочистих зборів.

- 11-12 червня – вручення документів про базову загальну середню освіту.

Свято шкільного Останнього дзвоника – перше «доросле свято» кожної людини. Для випускника школи – це віха, яка відділяє дитинство від самостійного життя, підведення перших життєвих підсумків, розставання з друзями дитинства, учителями, звичним устроєм життя. У цей день учні 9-11 класів почують щирі слова на свою адресу, доброзичливі побажання та вітання.

Для вчителя – ще одна перевірка його професіоналізму, оцінка багаторічної напруженої праці.

Для батьків – новий етап відповідальності, переживань, можливість протягом короткого часу ще раз «прожити» 11 років шкільного життя своєї дитини.

Свято Останнього дзвоника – це свято, якого немає в жодному календарі. Тут поєднуються жаль розлуки з дитинством і світлі сподівання на здійснення мрій. Цього року загальноосвітні навчальні заклади Дніпропетровщини закінчують майже 19,5 тис. одинадцятикласників та 27,5 тис. учнів дев’ятих класів.

Шкільне свято Останнього дзвоника традиційно проводиться у вигляді урочистої лінійки, в якій беруть участь всі учні школи. Запрошуються батьки, вчителі, представники органів влади, громадськості.

Звичайно, кожна школа має свої традиції його проведення, передбачає реалізацію цілого комплексу виховних завдань, що гармонійно переплітаються й визначають виховні пріоритети, емоційність і багатоплановість заходу.

Основними етапами свята є:

- Підсумки навчального року.

- Вшанування учнів, які успішно відзначились в навчанні, спорті, в позакласній роботі, брали участь в різноманітних творчих проектах і т. ін..

- Вшанування вчителів.

- Напутнє слово випускникам і, власне, сам дзвоник.

Місце проведення оформлюється державною символікою.

Державна символіка в обов’язковому порядку застосовується при проведенні урочистих заходів (свято першого дзвоника, вручення атестатів , свідоцтв, дипломів тощо), державних і національних свят, при виконанні відповідних розпоряджень органів влади.

Церемоніал внесення Державного Прапора України з місця його постійного зберігання здійснюється групою прапороносців. Прапороносці проходять інструктаж щодо правил поведінки під час церемоніалу. Бажано, щоб члени групи були одягнені у відповідний одяг. В навчальному закладі може бути кілька груп прапороносців.

Внесення і виніс Державного Прапора повинні відбуватися за певними правилами. Якщо Державний Прапор вносять на древку, його несе прапороносець в супроводі двох асистентів. В разі внесення полотнища, його несуть чотири прапороносці широкою стороною вперед, тримаючи за кути так, щоб верхня частина (синє полотнище) була злегка піднята. Чіткість, злагодженість, краса цієї церемонії мають глибокий емоційний вплив на виховання молоді як громадян своєї держави. Внесення і винос Державного Прапора відбувається під звуки маршу.

На території навчального закладу обладнати спеціальний майданчик, на якому встановлюється щогла, визначається місце шикування. Майданчик, на якому розміщена щогла, має бути завжди акуратно прибраний і впорядкований. Для підняття Державного Прапора призначається група прапороносців. Державний Прапор піднімається на щоглі в супроводі Державного Гімну України. При цьому всі присутні стоять струнко з рівнянням на Прапор (Наказ МОНУ від 07.09.2000 №439 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України).

Обов’язковим є виконання Державного Гімну України під час відкриття та закриття свята.

Рекомендовано покладання квітів до пам’ятників національним героям, видатним діячам, загиблим воїнам, під час Великої Вітчизняної війни та воїнам-інтернаціоналістам.

На святі з вітаннями до випускників звертається директор школи, заступники, представники державних установ, депутатського корпусу та громадськості, батьківської громади навчального закладу, класні керівники також до всіх присутніх звертаються випускники школи.

Здійснюється музичне оформлення свята. Відтворюється місцевий колорит народних звичаїв. В шкільних коридорах оформлюються виставки досягнень випускників. Експозиції можуть бути оформлені в актовій залі, коридорах, вестибюлях. Висвітлювати комплексні досягнення (вироби, фотографії, стінні газети і таке ін..)

Кожен заклад має свої особливі традиції: в шкільній радіостудії готується привітання випускникам, вітання друзів, побажання вчителів, учнівського самоврядування, готуються вітання першокласників, шкільний вальс, фінальна пісня або гімн школи, церемонія Останнього дзвоника. Вибір залишається за закладом.

Забороняється будь-які неофіційні відзначення свята закінчення загальноосвітнього закладу, збір коштів на урочистості, подарунки школі, педагогічним працівникам тощо.

Тривалість свята не більше 40 хвилин. В ряді навчальних закладів проводяться єдині уроки для випускників: «Одинадцять видатних подій у житті класу», «Сторінки шкільного життя випуску-2013», «Чарівна музика наших сердець», конкурси дружніх шаржів, шпаргалок, корисні поради батьків, вчителів, складання листів майбутнім випускникам і тому подібне.

До сценарію урочистої лінійки рекомендуємо внести фрагменти зі сторінок багатої і славної історії Дніпропетровщини, її перспективи на майбутнє. А також зустрічі з ветеранами війни та праці «Історія не забуває», земляками «В історії Дніпропетровщини їхні імена», естафета поколінь «Дідусі-батьки-онуки».

В організації урочистої лінійки необхідно дійти до кожного учня через духовність, сердечність, естетичність. Створити емоційну атмосферу на святі допоможе естетичне оформлення, святкова шкільна форма з елементами української символіки в одязі ( жовто-блакитна стрічка, дзвіночок… ), музика.


Програма «А починалося все так»

У програмі інсценівки-спогади, фрагменти із шкільного життя, номери художньої самодіяльності, доброзичливі гуморески, музичні портрети класних керівників, улюблених вчителів.«Пелюстки ромашки» організовують творчі групи випускників, педагоги-організатори, заступники директорів з виховної роботи, батьки. До заходу можна подати такі фрагменти:

- відкриття – презентація фотогалереї 11-х класів, щоденники, записи-спогади класних керівників, інтерв’ю;

- улюблені іграшки, предмети…

«Портрет випускника»

Святково вбрані випускники перед школою (на східцях) разом із художником (класними керівниками) пишуть портрет «Випускник – 2013». У руках учні тримають живі квіти, підручники з української мови, математики, географії, історії….Радіостудія

«Випускнику присвячуємо»

У програмі лунають улюблені пісні випускників, вітання друзів, побажання вчителів, адміністрації, учнівського самоврядування.Конкурс малюнків, присвячених випускникам:

«Ми у дитячому садку», «Спортивні перемоги», «Цікаві справи випускників – 2012»…»


«Руслан і Людмила»

Конкурс на чарівну, романтичну, улюблену пару ( 3, 5, 9, 11класи)


Виставки досягнень випускників - 2012

Експозиції можуть бути оформлені в актовій залі, коридорах, вестибулях: «Майбутні господині»( вишивки, в’язання, вироби, саморобки, шиття…), персональні виставки шкільних художників, фотографів, журналістів, умільців…, виставки на спортивну темуСвято прощання з початковою школою та першим учителем

Мета свята: виховувати почуття поваги, любові до вчителя, школи, підвищити активність та інтерес учнів до здобутих знань у початкових класах.

Рекомендовано до програми свята ввести пізнавальні та розвивальні ігри, ребуси, вікторини, конкурси, провести святковий концерт, поздоровлення, сюрпризи для батьків, вчителя, учнів, знайомство з майбутнім класним керівником.

Рекомендована література

1. Н. Кулинич, Л. Савченко. Енциклопедія дитячого свята. – Х.: Вид. група «Основа», 2009. – 271 с.

2.С. Афанасьєв «Праздник в школе», - М. «АСТ Пресскнига», 2003. – 140 с.

3. Позакласний час. 2012.

4. О. Мацкевич Сценарій шкільних свят. – Харків.2003. – 96с.

5. Т. Пістун . Свою Україну любіть – Тернопіль: Навчальна книга. – Богдан, 2004. -176с

6. Виховна робота в школі. 2011-2012р.р.

7. Останній дзвоник та випускний вечір для 9 класів «Дзвінок шкільний для вас останній» // Шкільний світ. – 2011. - № 25-26. – С. 31 – 36

8. Сценарії дитячих свят (3ч.) ДОІППО. Дніпропетровськ. -2006.

9.Є.Бачинська Свято у школі: Збірник сценаріїв у двох частинах. – Біла Церква, КОІПОПК, 2003. – 240с.


Перший проректор В.Г.Долгополий
Виконавець Шабаєва Л.М., методист навчально-методичного відділу виховних

технологій кафедри управління загальноосвітніми навчальнимизакладами


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка