Мета уроку: На прикладах творчості Ісака Дунаєвського, Леоніда Утьосова, Раймонда Паулса, Алли Пугачової, Бориса Гребенщикова та Володимира Висоцького познайомити учнів з особливостями та історією розвитку радянської естради і



Дата конвертації25.04.2016
Розмір70 Kb.
Мета уроку: На прикладах творчості Ісака Дунаєвського, Леоніда Утьосова, Раймонда Паулса, Алли Пугачової, Бориса Гребенщикова та Володимира Висоцького познайомити учнів з особливостями та історією розвитку радянської естради і кіномистецтва. Пояснити учням визначення поняття «масова пісня», закріпити визначення понять легка (розважальна, естрадна) музика, джаз, бард. Розвивати вокально-хорові навички, слухацьку увагу та інтерес до творчості зірок російської естради. Виховувати естетичний смак.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: проектор, екран, мультимедійні засоби навчання (презентація, відеоролики для пісень «Місто золоте», «Маестро», відео фрагменти з кінофільмів «Веселі хлоп’ята», «Вертикаль»), підручник «Музичне мистецтво» 8 клас.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Музичне вітання.

ІІІ. Мотивація навчання.

Вчитель пропонує послухати фрагмент сучасної популярної пісні.

  • Скажіть, чи знайома вам ця пісня?

  • Де ви її чули?

  • Ця пісня знайома всім. Тому що дуже популярна і часто чуємо її з екранів телевізорів, радіо тощо.

  • Як називається популярна пісня або танцювальна мелодія? ( Хіт).

  • Сьогодні ми з вами зробимо подорож в часі і прослідкуємо як змінювалась естрадна пісня на протязі ста років, які люди приймали участь у її творенні.

  • Що таке естрадна музика?

Слайд №1.

ІV. Оголошення теми уроку.

Тема нашого уроку «Мега-зірки російської естради»



Слайд №2.

Завдання уроку такі:



Слайд №3.

  • Розкрити значення поняття «масова пісня»;

  • На прикладах творчості Ісака Дунаєвського, Леоніда Утьосова, Раймонда Паулса, Алли Пугачової, Бориса Гребенщикова та Володимира Висоцького прослідкувати історію розвитку радянської естради;

  • З’ясувати яку роль у нашому житті відіграють розважальні жанри музики.

Проблемним питанням нашого уроку буде: чому саме І. Дунаєвського, Р. Паулса, А. Пугачову. В. Висоцького Б. Гребенщикова називають «мега - зірками», у чому секрет їхньої популярності.

Слайд №4.

V. Викладення нового матеріалу.

Слайд №5.

Ісак Дмитрович Дунаєвський народився у 1900 році на Полтавщині. З дитинства проявив великі музичні здібності – грав на скрипці та фортепіано. Закінчив Харківську консерваторію. Та в 20-х роках переїжджає до Москви, пише музику до спектаклів і творить свої перші оперети, яких на протязі життя напише аж 13.

На 30-ті роки припадає розквіт радянського кінематографу і творчості Дунаєвського , саме він пише музику до фільмів. Одним з таких фільмів була комедія «Веселі хлоп’ята». Головну роль у цій стрічці блискуче зіграв Леонід Утьосов.

Слайд №6.

Леонід Утьосов – його справжнє ім’я Лазар Вайсбейн, відомий співак, музикант, актор та режисер, хоча освіти ні музичної ,ані акторської він не мав. Це була геніальна, талановита та творча людина з широкою і доброю душею



Слайд №7.

Справжнім тріумфом став виступ організованого Утьосовим естрадного джаз – оркестру «Теа-джаз» у 1923 році і отримав народне визнання та широку популярність. Саме у супроводі цього джазового оркестру в фільмі «Веселі хлоп’ята» звучать пісні І. Дунаєвського.

Отже, подивимося фрагмент цього фільму, а саме марш, який починається словами «Легко на серце нам с песней веселой».

Спробуйте в атмосферу цього періоду і подумайте, чим полонила слухачів і глядачів музика Ісака Дунаєвського та спів Леоніда Утьосова.



Перегляд відео: Марш з кінофільму «Веселі хлоп’ята».

Проводиться аналіз твору:



  • Який настрій створює музика?(Відповіді учнів)

  • Чи звернули ви увагу на тембр голосу Леоніда Утьосова? Його часто звинувачували у відсутності співецьких навиків, на що він говорив: «Я співаю не голосом – я співаю серцем».

Марш з кінофільму «Веселі хлоп’ята» миттєво пішов у маси і став дуже популярним як і всі пісні Ісака Дунаєвського.

Радянська пісня з самого початку прагнула стати музикою мільйонів. І саме музика Дунаєвського не вийшла, а вирвалась на вулицю з екранів кінотеатрів, його пісні звучали усюди.



Слайд №8.

В музиці з’являється такий вислів як масова пісня – це пісні призначені для масового виконання, що віддзеркалюють думки і почуття людей і є доступними для непрофесійного виконання.

ІІ половина 50-х початок 60-х років ХХ століття з’являється нова музична течія «авторська пісня». Спершу це були студентські та туристичні пісні з живим виконанням. Молодь співала про дружбу,про мандрівки, про те що їх хвилювало.

Слайд №9.

А от справжніми творцями авторської пісні були «поети, які співають», які піднімали у своїх піснях такі проблемні питання цього часу, про які не всі наважувалися говорити вголос і, щоб їх почули – вони брали до рук гітару і співали. .Це були – Булат Окуджава, Олександр Городецький, і звичайно, Володимир Висоцький.

Поетів, які виконували власні пісні називали бардами.

Слайд №10.

Особливість бардівської пісні у тому, що вона не відноситься до розважального жанру музики, а несе в собі глибокі завдання, а саме, заставляє людей задуматися, інколи подивитися на себе і своє життя зі сторони.



Слайд №11.

Найпопулярнішим бардом 60-80-х років був Володимир Висоцький – він не просто співав – він проживав життя разом з тими героями про яких співав, ніби перекладав на свої плечі їхню біль і переживання, ділив з ними радості і долав перешкоди.

Пропоную подивитися фрагмент з фільму «Вертикаль» про безстрашних альпіністів. Володимир Висоцький зіграв у цьому фільмі головну роль і виконав власні пісні. Одну з них ми послухаємо – це «Пісня про друга»

Перегляд відео: кінофільм «Вертикаль», фрагмент «Пісня про друга»

Аналіз твору:



  • Про що розповідається в пісні?

  • Чому вчить цей твір?

  • Яким на вашу думку повинен буту справжній друг?

На зміну авторській пісні в 70-80-х роках приходить поп-музика.

Слайд №12.

Поп- музика (популярна музика) – це молодіжне явище. Що охоплює різноманітні стилі, жанри та напрями масового музикування.

Вагомий внесок у розвиток популярної музики внесли композитор Раймонд Паулс та співачка Алла Пугачова.

Слайд №13.

(Учням було дане випереджувальне завдання підготувати відомості про творчість російської співачки Алли Пугачової та латвійського композитора Раймонда Паулса).

Проводиться гра «Мікрофон». Вчитель в ролі кореспондента програми «Зірки естради» бере інтерв’ю в учнів, які розповідають про Аллу Пугачову та Раймонда Паулса.

Пропоную переглянути відео фрагмент: пісня «Маестро» у виконанні Алли Пугачової, за роялем композитор Раймонд Паулс.

Аналіз твору:



  • Які ваші враження від цієї пісні?

  • На вашу думку, що головне в цій пісні – слова чи музика?

  • Чим відрізняється ця пісня від авторської пісні?

Алла Пугачова ось уже 40 років знаходиться на піку популярності, її часто називають «примадонною естради».

VІ. Вокально-хорова робота.

Сьогодні ми з вами розучимо пісню «Місто золоте», автором і виконавцем якої є відомий співак 80-90-х років Борис Гребенщиков.



Слайд №14.

Борис Гребенщиков – лідер гурту «Акваріум», вокаліст, гітарист. Пісня «Місто золоте» стала відомою завдяки фільму «Асса», музику до якого написав Борис Гребенщиков. Хоча гурт «Акваріум» виконує рок – музику, послухайте як у їхньому виконанні звучить ця пісня.



Перегляд відео фрагменту пісні «Місто золоте»

Аналіз пісні:



  • Про що розповідається в пісні?

  • Який настрій цього твору?

Учні розспівуються по звукоряду до-мажор – різними штрихами: стакато і легато. Вчитель звертає увагу на осанку під час співу – руки на колінах, спина рівна.

Слайд №15.

учні аналізують нотний запис пісні:

  • Який розмір пісні?

  • Які знаки при ключі? Що вони означають?

  • Яке значення крапки біля ноти?

Розучування пісні:

( При розучуваннях пісні звертати увагу на пунктирний ритм, якщо є необхідність - проплескати проблемні місця. ).

  • Виконати І куплет в супроводі інструменту.

Повторення пісні «Києве мій » на слова Дмитра Луценка, музика Ігора Шамо.

Слайд №16.

Виконувати пісню наспівно, ніжно душевно, легким природним звуком.

VІІ. Підсумок уроку.

Естрадна пісня ХХ століття пройшла дуже цікавий і складний шлях. Змінювався час, змінювалися епохи,разом з мінялися погляди і світогляд людей. Завдяки пісні,а саме , масовій пісні, яка крокувала пліч-о-пліч зі своїх народом, ми сьогодні намагалися відчути ці зміни.

Повернемося до проблемного питання нашого уроку:

Слайд № 4.

Учні висловлюють свої думки і судження про зірок і мега-зірок естради минулого століття.


  • Яких артистів сучасної естради ви вважаєте мега-зірками? (Відповіді учнів).

VІІІ. Домашнє завдання.

Слайд №17.

Опрацювати матеріал з підручника с. 64-72.



  1. Розпитати батьків, бабусів та дідусів, кого вони вважають зірками російської естради.

Наш урок я хочу закінчити словами пісні з фільму «Веселі хлоп’ята »:

Тот, кто с песней по жизни шагает,



Тот никогда и нигде не пропадет!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка