Мета: навчальна (формування математичної компетенції)



Скачати 121.87 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір121.87 Kb.
Тема. Додавання та віднімання раціональних чисел. Математична масляна.

Мета:

навчальна (формування математичної компетенції): удосконалити вміння застосовувати правила порівняння, додавання, віднімання раціональних чисел;

розвивальна (формування вміння здійснювати самостійну навчально-пізнавальну діяльність): навчити учнів самостійно аналізувати сприйняту інформацію;

виховна (формування поведінкових компетенцій ): виховувати самостійність, активність, повагу до народних свят, традицій; формувати навички спілкування, почуття колективізму.

Тип уроку:урок застосування знань, вмінь і навичок.

Обладнання: інструктивні картки для груп ,таблиці,картки з завданнями

Методи: метод самоаналізу та колективної творчості,метод індивідуалізованого застосування програм залежно від особливостей учнів.

Засоби навчання:вербальні, наочні.

Форми роботи: групова та індивідуальна, фронтальна, колективна.

Девіз: Математика-цариця всіх наук.



Карл Гаус

Епіграфи :

1. Предмет математики настільки серйозний, що не треба нехтувати можливістю зробити його цікавим.



Блез Паскаль

2.Вивчення математики подібне до Нілу, що починається невеликим струмком, а закінчується великою річкою.



Ч.К.Колтон

3. Недостатньо лише мати гарний розум, головне — раціонально його використовувати.



Рене Декарт

Вислови:

  1. З тижнем масляної вітаємо ми дорогих гостей і від душі їм усім побажаємо відпочити веселіш!

  2. Масляна - об’їдуха - грошей підберуха!

  3. Як на масляному тижні млинці з труби летіли!

  4. Хоч себе заложи, а Масляну проведи!


Хід уроку

І. Організаційний момент.

а) емоційна готовність учнів

Добрий день ,діти! Сьогодні у нас дещо незвичний урок, ми поєднаємо математику з одним давнім народним звичаєм. Як зазвичай будь-яка справа у нас українців розпочинається з молитви. Давайте разом прочитаємо молитву, яка допоможе заспокоїтись, розпочати роботу і плідно працювати.



Молитва

Всемилосердний Боже! Дякуємо тобі за математичну науку, за все те добре, що Ти подав нам через неї. Вона виховує нас у красі, навчає думати, лаконічно висловлювати свої думки, бачити досконалі форми й витонченість світу. Ми любимо її й хочемо любити завжди. А Ти, Господи допоможи нам у цьому своєю ласкою. Благослови нас , Господи, добром , здоров’ям, охорони від злого і дай силу перемогти всі труднощі в оволодінні математичними знаннями.



б)актуалізація суб’єктивного досвіду

Яка пора року за вікном? Так,останній тиждень зими, хоч і невпинно наближається весна... За народним звичаєм цей тиждень називали «Масляна», протягом якого наші предки відзначали перемогу світла, тепла, добра над силами холоду. На сьогоднішній нашій «Математичній масляній» ми теж відсвяткуємо перемогу сили знань над неуцтвом і лінню, показавши , як ви засвоїли тему «Додавання і віднімання раціональних чисел».



ІІ. Повідомлення теми, мети уроку та завдань уроку.

Давайте запишемо цю тему в зошити. Ціль нашого уроку – це показати своє вміння застосовувати правила порівняння, додавання, віднімання раціональних чисел на практиці , виявити прогалини в знаннях і їх ліквідувати. А також дізнатись про одне з побутово-календарних свят, яке святкували наші предки.



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Масляна або Масниця - одне з календарно-побутових свят, яке пов'язане із давнім народним звичаєм - проводами зими і зустріччю весни. Припадає воно на останній тиждень перед початком Великого посту.

Це свято триває тиждень, щовечора збирає молодь на вечорниці. Молодь гуляла до третіх півнів, бо це було останнє гуляння перед Великим постом.



(Заходить Масляна, жінка у святковому українському вбранні, тримаючи в руках макітру з варениками).

Вчитель: А ось і прийшла до нас дорога гостя, Масляна. Та ще й з варениками! Привітаємо її оплесками.

Масляна: Моє вам шанування. Я до вас на цілий тиждень завітала. Цілих 7 днів будемо вживати скоромну їжу: м'ясо, сало, ковбаси, яйця і щодня – вареники з сиром, политі сметаною… Гулятиму і я з вами.

(Заходять жінки).

І жінка: Чи можна до вас? Добрий день, шановні господарі.

Масляна: Заходьте. Сідайте за стіл. Ми вас чекали. Пригощайтесь.

І жінка: Спочатку повинна колодка народитись.

(Виймає полінце, кладе його на стіл і по черзі його всі жінки вповивають).

II жінка: Ось і народилась колодка. Вітаю вас, подружки, з народженням колодки!

(Жінки встають, обнімаються, цілуються).

II жінка: Жіночки, будемо гуляти цілий тиждень. Адже:

У понеділок колодка народилась,

У вівторок - хрестилась,

У середу - женилась,

У четвер - померла.

І жінка: А у п'ятницю - тещині обіди. Зяті запросять своїх тещ до себе в гості.

Масляна: Залишаймо колодку тут, а самі підемо по домах, де є дорослі хлопці або дівчата і прив'яжемо матерям колодку до ноги. Це їм кара за те, що не оженили синів чи не повіддавали дочок впродовж останніх М'ясниць.

Вчитель:Кожен день масляної мав свою назву і супроводжувався різними дійствами. Про це ми дізнаємось протягом уроку виконуючи різні вправи.

ІY.Актуалізація опорних знань, перевірка домашнього завдання.

Вчитель: Щоб дізнатися, як називався понеділок тижня масляної ми перевіримо правильність виконання домашнього завдання. Поміняйтесь будь ласка зошитами, після домашнього завдання напишіть «Взаємоперевірка» і за зразками на картках, оцініть правильність виконання домашнього завдання ваших товаришів. А також здайте мені свої роботи, хто виконував творче завдання, на наступному уроці я повідомлю вам оцінки. Хто задоволений тим як він впорався з домашнім завданням? Чи виникли у вас запитання по домашньому завданню?

(перевірка д/з, відповіді на запитання, виставлення оцінок по бажанню)

Y. Удосконалення знань і вмінь

Вчитель: Отже понеділок називався «Зустріч». У цей день зустрічалися знайомі, родичі, влаштовували і розкочували гірки, грали в сніжки. Ті,хто був багатший, починали пекти млинці. Перший млинець давався убогим, на помин покійних. Здається, чого простіше - спекти млинець! Ан, ні. До молодих, хто святкує Масляну перший раз самостійно , з ранку приходила теща, щоб навчити дочок пекти хороші млинці і несла з собою все необхідне: сковороду, ложки, черпаки. А тесть мусив прислати в дім молодих: борошно, олію та всі необхідні продукти для млинців. За млинчиками, не поспішаючи, домовлялися, в які дні кому з рідні візити наносити, як цей тиждень святкувати .Ви сьогодні теж зібралися разом і ось вам завдання для спілкування.

Завдання для груп:

Які з чисел 0; - ; -2 ; 1,99; 3; 5 ; π ; -π ; -3; 100; -125,

а) цілі; б) дробові; в) натуральні; г) додатні; д) від’ємні?

(зачитують відповіді :

а) цілі: 0; -2 ; 3; 100; -125 ;

б) дробові: - ; 1,99; 5 ; π ; -π ; -3 ;

в) натуральні: 3; 100 ;

г) додатні: 1,99; 3; 5 ; π ; 100 ;

д) від’ємні: - ; -2 ; -π ; -3 ;-125.)

А ваші спікери поки попрацюють біля дошки.



а) -4 -(-5); ()

б)-3 + ; (-2=-2)

в) 0,7+ (-). (- =- )
Вчитель: Вівторок називався «Загравання». Цього дня починалися народні ігри та гуляння . Головне в цей день-любовні загравання. Молодим дозволялося залицятися привселюдно: неодружені хлопці виглядали собі наречених, а дівчата оцінююче поглядали на наречених. Але це все відбувалося під невсипущим батьківським оком. За потішання і сміливість пригощали млинцями. А вас теж пригощу млинцями, але поки математичними .Кожна пара отримає по математичному млинцю, де буде записане запитання. За 30 секунд кожна пара має бути готова до відповіді.

  1. Які числа називаються натуральними?

  2. Які числа називаються цілими?

  3. Які числа називаються раціональними?

  4. Що таке модуль числа?

  5. Що означає порівняти два числа?

  6. Як порівняти два раціональні числа?

  7. Як порівняти 0 і додатне число?

  8. Як порівняти 0 і від’ємне число?

  9. Як додати два від’ємні числа?

  10. Як знайти суму додатного і від’ємного числа?

  11. Чому дорівнює сума двох протилежних чисел?

  12. Як відняти два раціональні числа?

Вчитель: Середа мала назву «Ласунка». Назва говорить сама за себе. Пригощалися всякими ласощами .У цей день зяті приходили до тещ на млинці. Це в сучасних сім’ях зятів небагато. А раніше нагодувати півдюжини зятів було справою збитковою. Звідси й приповідка «Масляна – об’їдуха-грошей підберуха » . Але нічого не вдієш : «хоч себе заложи, а Масляну проведи». Тещині млинці-це за звичаєм цілий бенкет. Яких тільки не напече - і маленьких, і великих, і молочних, і з ікрою, і з оселедчиком. Спробуй тільки зятю не догодити, адже донька-рідна кров, потім їй вислуховувати.

Вашій увазі пропоную задачу (мозковий штурм):



«Хто найшвидше розв’яже задачу»

Вчитель запропонував шестикласникам вдома розв’язати наступне завдання: «Знайти суму усіх цілих чисел від -499 до 501 ». Шестикласник Максим , як звично, сів вечором за роботу, однак справа йшла не дуже швидко.

Тоді на допомогу йому прийшли мама, тато, бабуся. Обчислювали, поки від втоми стали закриватися очі, так і не знайшовши розв’язку. А на наступний день всі вони сварили нерозумного вчителя, який задав дітям таке важке завдання. А ви, як би розв’язали таке завдання?

(приймаються всі відповіді)

Розв’язування:

-499+(-498)+(-497)+…+497+498+499+500+501= (-499+499)+(-497+497)+…+

+(-1+1)+0+500+501=500+501=1001
Відповідь:сума всіх цілих чисел від -499 до 501 дорівнює 1001.

Вчитель: Четвер – «Розгуляй». З цього дня Масляна розгорталася на всю широчінь. Народ вдавався до всіляких потіх : крижані гори, балагани,гойдалки, карнавали,кулачні бої,галасливі гулянки. З четверга Масляна дійсно ставала широкою :гуляння на дівочому полі приваблювало все більше народу, квитки в театр можна було дістати в баришників, на вулицях відчувалося приємне пожвавлення…Ось коли починався справжній розгул! Адже не все коту Масляна, треба встигнути нагулятися перед Великим постом! Возили опудало на колесі, всіляко веселилися, брали снігові гори, каталися на конях. А ми з вами проведемо невеличку тестову самостійну роботу. Завдання в трьох варіантах вам роздадуть спікери, листок зверху підпишіть,і роботи вкінці здайте спікерам.
Варіант 1

1. Модуль числа (– 1,3) дорівнює:

А) 1,3; Б) – 1,3; В) 0,13; Г) не існує.

2. Число 1 протилежне для:

А) 1,7; Б) – 1; В) 0,3; Г) 7,1.

3. Сума чисел 3,5 + (- 23, 5) є число:

А) додатне; Б) 0; В) невід’ємне; Г) від’ємне.

4. Значення виразу - 7,5 – х + 6, 5 + х дорівнює:

А) 1; Б) – 14; В) 2х; Г) - 1.

5. Обчислити: - + 2 + (- 2)

А) 2; Б) – ; В) ; Г) - .

6. Який знак поставити замість зірочки, щоб утворилась правильна нерівність: - 32 + (- 19) * -63?


А) > ; Б) <; В) =; Г) > або =.

Варіант2

1. Модуль числа (+ 75) дорівнює:

А) 7,5; Б) - 75; В)75; Г) не існує.

2. Число - 0,1 протилежне для:

А) -1; Б) – 1; В) 0,1; Г) 10.

3. Сума чисел 13,5 + (- 3, 5) є число:

А) від’ємне; Б) 0; В) невід’ємне; Г) додатне.

4. Значення виразу - 17,5 + р + 6, 5 - р дорівнює:

А) 1; Б) – 11; В) р; Г) - 1.

5. Обчислити: - 6 + 8 + 0,25 -1

А) 1 ; Б) - 6; В) 0,25 ; Г) - 1.

6. Який знак поставити замість зірочки, щоб утворилась правильна нерівність: 32 - (- 19) * 63?


А) > ; Б) <; В) =; Г) > або =.

Варіант 3
1. Модуль числа (- 5,6 ) дорівнює:

А) 5,6; Б) 0 В) не існує; Г) .

2. Число 1 протилежне для:

А) 1; Б) – 1; В) 0; Г) 0,1.

3. Сума чисел -13,5 + (- 3, 5) є число:

А) додатне; Б) 0; В) невід’ємне; Г) від’ємне.

4. Значення виразу 17,5 – с + (- 7, 5) + с дорівнює:

А) 1; Б) – 10; В) 10; Г) с.

5. Обчислити: - + - 2 + 2

А) 2; Б) – ; В) ; Г) - .

6. Який знак поставити замість зірочки, щоб утворилась правильна нерівність: - 32 - (- 19) * -63?

А) > ; Б) <; В) =; Г) > або =.



Вчитель: П’ятниця - «Тещині посиденьки».Зяті вже запрошували у гості своїх тестів на млинці. Це був цілий ритуал зі своїми традиціями, які передавалися з покоління в покоління. У цей день їх кликали, щоб повчитися розуму у старших, вислухати їх корисні поради і добрі напуття. І батьки дружини були горді, що їх не забувають. У п’ятницю вже закривались контори та магазини, припинялася робота в майстернях, навіть діти звільнялись від навчання. Щоправда, ці дні ні офіційними, ні церковними святами не вважалися. Але ж хто працював в кінці Масляної?

Але нам ще прийдеться попрацювати… Поділиться будь ласка в групи за рівнем знань. В першу групу ввійдуть учні, хто знає математику на 1-6 балів, в ІІ групу - ті, хто навчається на 7-9 балів, в ІІІ групу - ті, хто зазвичай отримує 10 балів. Розв’яжи рівняння:



І група: ׀х׀=6 1=-6; х2=6)

ІІ група: ׀3+х׀=5 1=-8; х2=2)

ІІІ група: ׀х+5׀ -5 =4 1=-14; х2=4)

Вчитель:Субота – «Посиденьки». Відвідували рідних. Молоді невістки запрошували в гості до себе зовиць - це сестри їхніх чоловіків(якщо такі були, звичайно). Невістка мала подарувати золовкам подарунки. Розваги досягали свого піку: знову млинці, кулачні бої, скачки на конях. Довго продовжувалося свято. І тільки ближче до неділі, до ночі, все починало стихати і миритися.

Ви любите грати в сніжки? Зараз я кожному кину «сніжку», де буде завдання: заміни віднімання додаванням і обчисли значення .



  1. 4-(-10); 14

  2. 10-(-5); 15

  3. -5+(-7); -12

  4. -3+4,5+3-6,5; -2

  5. 35-40-(-12); 7

  6. 16,5-0,5-1; 15

  7. -5,3+8 . 2,7

  8. -2 –(-23) 2 1

  9. -28+5 -2 3

Вчитель:Неділя – «Прощений день або Прощена неділя».В цей день спалювали солом’яне опудало - символ зими. Проводжали зиму до наступного року.

Гори, гори ясно,

Щоб не згасло ,

Стій Подолі,

Дивись у полі -

Їдуть там сурмачі

Так, їдять калачі.

Подивись на небо -

Зірки горять,

Журавлі кричать,

Раз, два, не ворон,

Біжи, як вогонь!

В цей день є суто християнський обряд просити один в одного вибачення тому, що не можна постувати з гріхами на душі. Першими просять один одного пробачення священик і парафіяни одразу після вечірньої служби. Літні люди відвідують всіх рідних, щоб пробачити один одному заподіяні образи. Кланяються в ноги. А у відповідь чують : «Бог простить».

Прощалися з Масляною , просили вибачення за колишні образи в близьких та знайомих, бажали: «Хай не заходить сонце в серці вашому». І я вам від душі бажаю так жити. А ще вам бажаю , щоб щастя додавалось, горе віднімалось, щоб достаток множився, а любов ділилася. А ще, щоб у вас ніколи не згасало бажання вчитися,досягти своєї мрії і не забувайте якого ви роду, своїх традицій, любіть свою землю.



YІ.Підведення підсумків уроку.

  1. На дошці записане число -3. Дайте відповіді на запитання:

  • Яке це число? (дробове, від’ємне)

  • Чому дорівнює його модуль? (3)

  • Де розташоване число на координатному промені? (зліва від 0)

  • Між якими двома цілими числами? (-3 і -4)

  • Назвіть два числа менших від нього.

  • Назвіть два числа,більших від нього.

  • Яке число є протилежним до нього? (3)

  1. На дошці записані числа -11 і 3. Дайте відповіді на запитання:

  • Чому дорівнюють модулі цих чисел? (|-11|=11;|3|=3)

  • Яке з поданих чисел більше? (3)

  • Назвіть два цілих числа між ними.

  • Назвіть два числа, більші за обидва.

  • Назвіть два числа , менших від даних чисел.

  • Чому дорівнює їх сума? (-8)

  • Чому дорівнює різниця цих чисел? (-14)

  • Знайдіть суму першого і числа, протилежного другому. (-11+(-3)=-14)

YІІ. Домашнє завдання.

а)обов’язкове

І група: 1043;1054;

ІІ група:1059;1061.

б) за бажанням

Скласти кросворди, тести, тощо по вивченій темі «Додавання та віднімання раціональних чисел».






База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка