Материки Землі



Скачати 127.33 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір127.33 Kb.
ВОЛНОВАСЬКИЙ ВІДДІЛ ОСВІТИ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

РАЙОННИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

ВОЛНОВАСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 7

План – конспект уроку

з природознавства

для 4-го класу на тему



«Материки Землі»

Вчителя початкових класів

Волноваської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ст. №7

Соколової Я. Л.

Дата: 22.10.13


Тема: Материки землі
Мета:

Навчальна:

  • ознайомити учнів з поняттям «материки»;

  • навчити дітей орієнтуватися на карті;

  • збагачувати словниковий запас дітей;

  • вивчити назви материків і їх місцезнаходження;

  • визначити на якому материку знаходиться наша держава;

  • сформувати уявлення про, природні умови, особливості рослинного та тваринного світу материків;

Розвивальна:

  • розвивати пізнавальний інтерес;

  • розвивати прагнення примножувати природні багацтва;

  • сприяти розвитку пам’яті;

  • удосконалювати вміння спостережливості;

  • розвивати просторові уявлення;

  • розвивати вміння висловлювати свої думки;

Виховна:

  • виховувати любов до природи;

  • формувати бережливе ставлення до шкільного приладдя;

  • виховувати любов до рідної землі;

  • виховання бережного ставлення до природних багацтв;

  • виховувати спостережливість


Обладнання:

Фізична карта півкуль, глобус, карта світу, ілюстрації та слайди на тему «Материки землі», тести; підручник з природознавства; Байбара Т.М., Бібік Н.М., Я і Україна: Підручник для 4 класу. – Форум, 2005. – 175с.



Хід уроку.

  1. Організаційний момент.

Вже вкотре милувались космонавти

З округлого віконця корабля

Блакитною планетою, що завжди

Ми звикли звати іменем Земля!

Сьогодні на уроці ми будемо мандрувати планетою Земля, поповнимо свою скарбницю знань.

Тому: Працювати - оперативно

Міркувати - доказово

Відповідати - активно

Тож пливемо у світ природи та науки на нашому уявному кораблі.

  1. Хвилинка спостереження

  1. За неживою природою:

- Скажіть, у море можна виходити у будь - яку погоду? Чому ?

- Давайте охарактеризуємо сьогоднішній день.



  • Яка висота сонця над горизонтом восени? (Сонце вже нижче над горизонтом ніж влітку);

  • Яка тривалість дня і ночі в цю пору? (День стає коротшим за ніч. Ніч довшає.);

  • Який сьогодні стан неба?

  • Чи був вітер, коли ви йшли у школу?

  • Чи виглядає з-за хмар сонце?

  • Яка температура повітря?

  • Що сьогодні ви помітили цікавого?

  1. За живою природою:

  • Які зміни відбулися у рослинному світі? (Опадає листя з дерев. На деяких взагалі опало.);

  • Які зміни спостерігаються у тваринному світі? (Тваринки готуються до зими. Комашки ховаються під кору дерев.)

  • Яка діяльність людей у цю пору? (Орють поля, розвозять гній, прибирають подвір’я і будинки.)

  1. Народні прикмети, прислів’я, приказки, загадки,вірші, пісні.

Загадки:

  1. Виснуть хмари низько, низько

Опустили пасма коси.

Всюди мокро, всюди – слизько

Ходить краєм нашим... (Осінь)


  1. Що буває, як небо ридає. (Дощ)

Прислів’я та приказки:

Листопад – не лютий, проте спитає, чи вдягнутий та взутий.



  1. Актуалізація опорних знань

- Молодці! Так , скажіть, чи дозволяє нам погода виходити в море?

Гра « Мікрофон»

-Біля корабля нас чекають журналісти. Вони хочуть взяти у вас інтерв’ю. Дайте відповіді на запитання у мікрофон.



  • Скільки планет у Сонячній системі? (9)

  • Діти, як називається планета, на якій існує життя?( Земля)

  • Завдяки тому, що нашу планету оточує щільний шар повітря, на ній існує життя.

  • З чого складається поверхня Землі? ( З суші та водного простору)

  • А чого на земній кулі більше: води чи суші? (Води)

  • Дійсно, 29% - займає суша, 71% - вода.

  • Молодці! Приймаю усіх на борт корабля. Вирушаймо у подорож!

Вітер весело вітрила надуває,

Корабель швидкість набирає,

Попереду земля…..

- Як же називають землю моряки ви дізнаєтесь, коли виконаєте вправу "Дешифрувальник"



Р

А

М

Ш

Т

И

К

Е

1

2

3

4

5

6

7

8

Зашифроване слово:

3 2 5 8 1 6 7 6



МАТЕРИКИ

  • Так , як називають землю моряки?

  • Отже, сьогодні на уроці ми будемо мандрувати по … ( материках) Дізнаємося їх назви, будемо досліджувати характерні особливості кожного, їх географічне положення, клімат, рослинний і тваринний світ.

  • Тема нашого уроку " Материки Землі"




  1. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

Робота з визначенням:

Суша Землі поділяється на материки.

Материки – це великі ділянки суходолу, оточені з усіх сторін водою.

Бесіда (1 – 2 учні повторюють визначення)

Робота з картою:

Розповідь про назви материків (фізична карта півкуль,):

На землі є шість материків: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія і Антарктида. Материки відрізняються між собою за розмірами, формами земної поверхні, природою.

На Землі є невеликі, порівняно з материками, ділянки суші, з усіх сторін оточені водою. Це - острови. Найбільший на землі острів - Гренландія. Якщо ж ділянки суші оточені водою з трьох сторін , то це півострови. На території України знаходиться Кримський півострів.

- Так, що таке острови?

- А півострови?

- Ми з вами підпливаємо до першого порту.



Розповідь вчителя про материк Євразію(фізична карта півкуль, глобус):

Євразія — найбільший материк Землі. Він складається з двох частин: Європи й Азії. В Європі знаходиться наша країна - Україна. Умовна межа між ними проходить уздовж Уральських гір.

Євразія знаходиться у північній півкулі, тому на її території є всі теплові пояси: холодний, помірний, жаркий, а також вона розміщується у Західній та Східній півкулях одночасно. Це спричиняє наявність різноманітного клімату і багатство різновидів живої природи.

На півночі материка знаходиться тундра. Зима там триває 8-9 місяців. Морози бувають 90-500С. З рослин поширені мохи. З тварин водяться північний олень, полярна сова.

За тундрою величезні простори займає тайга - хвойні ліси. Тут живуть білки, риси, білі ведмеді, олені, тетеруки.

За тайгою розкинулися мішані і листяні ліси. Листяний ліс - ліс без хвойних дерев. Мішаний ліс - ліс у якому ростуть хвойні і листяні дерева.

У Євразії є пустиня. Це місця, де випадає дуже мало опадів. Температура повітря сягає +500С. Рослинність пустині бідна. Ростуть рослини, що пристосувалися до таких умов. Найвідоміша тварина пустині - верблюд.

Найбагатший рослинний і тваринний світ на тих територіях Євразії, що ближчі до екватора. У вологих тропічних лісах водяться індійські слони, крокодили, леопарди.



Бесіда на закріплення матеріалу:

  • Який материк найбільший?(Євразія)

  • З яких двох частин він складається? (Європи та Азії)

  • Розкажіть як проходить умовна лінія між ними?( уздовж Уральських гір.)

  • Які тварини живуть на цьому континенті?( бурі та білі ведмеді, олені, вовки, слони, тигри, крокодили)

  • учні відмічають на карті материк Євразію.

- З яких частин складається материк Євразія?(з Азії і Європи)

Робота з картою:

« Фізкультхвилинка»

Розповідь про Африку(Фізична карта півкуль, зображення Африки)

Африка – другий за розміром материк землі. Він весь лежить у жаркому поясі. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси і безкраї степи - савани. Савани вкриті високою, до 4 м, травою. Савани, пустелі і тропічні джунглі населені різноманітними тваринами. Туту африканські слони, жирафи, леви, мавпи, горили.

Бесіда на закріплення:

  • Який материк лежить у жаркому поясі?(Африка)

  • Які тварини живуть на цьому континенті?( зебри, антилопи, жирафи, леви, горили, мавпи)

  • учні відмічають на карті материк Африка;

Північна Америка – третій за величиною материк. На її півночі холодно, там багато лісів і озер. Величезні скелясті гори оточують материк на заході. Рослиною, яка зустрічається, тільки в Північній Америці, є дерево - гігант секвойя, а твариною - бізон.

Бесіда на закріплення:

  • Як називається третій за величиною материк?( Південна Америка)

  • Що таке секвоя?

  • учні відмічають на карті материк Євразію.


- Який за розмірами материк – Північна Америка?(Третій)

Південна Америка – четвертий за величиною материк. Уздовж його західного узбережжя тягнеться довгий гірський хребет – Анди. У Південній Америці є жаркі й холодні пустелі і великі, порослі травою рівнини. Цей материк є батьківщиною картоплі, помідорів, кукурудзи, арахісу, ананасу. Тут водяться мурахоїди, лінивці,панцерники, птахи кондори. У річках живуть крокодил і найбільша змія – анаконда.



Бесіда на закріплення:

  • Як називається четвертий за розміром материк?( Південна Америка)

  • Для яких рослин вона є батьківщиною?( картоплі, помідорів, кукурудзи, арахісу, ананасу)

  • учні відмічають на карті материк Південна Америка.

- Я називається четвертий за розмірами материк?(Південна Америка)

Австралія – найменший континент. Тут спекотний клімат. До таких умов пристосувалися рідкісні рослини – евкаліпт, пляшкове дерево, а також тварини – коала, кенгуру.
Бесіда на закріплення:

  • Як називається найменший за розміром материк?( Австралія)

  • Який тут клімат?( Спекотний)

  • учні відмічають на карті материк Австралію.

- Які тварини і рослини тут водяться ?(Пляшкове дерево, коала, кенгуру)

Антарктида – найхолодніше місце наЗемлі. Більша її частина – замерзлий океан. Постійного населення тут немає. На цьому материку колоніями живуть пінгвіни. На Антарктиді розташовано багато науково-дослідних станцій. Є серед них і Українська. Вчені з усього світу спостерігають за погодними умовами, вимірюють товщу криги та вивчають дику природу.

Бесіда на закріплення:

  • Як називається найхолодніше місце на землі?( Антарктида)

  • Хто живе колоніями на материку?( Пінгвіни)

  • учні відмічають на карті материк Антарктиду.

- Що роблять вчені на Антарктиді?(Вимірюють товщу криги, вивчають дику природу)
Підсумок. Ми з вами побували на всіх материках. Давайте поділимося враженнями.

  • Який материк вам найбільше сподобався?

  • Чим ?

  • Що спільного і відмінного між материками?

( СПІЛЬНЕ: материки – це окремі великі ділянки суші, що омиваються водою; РІЗНЯТЬСЯ материки розмірами, конфігурацією, формами земної поверхні , природою)

« Фізкультхвилинка»

V. Закріплення вивченого матеріалу

Перевіримо свої знання



  1. Гра « Загадки – відгадки»

  • Відгадайте загадку та отримайте конверт із пазлами. Складіть із частинок свій материк.

  1. Там дивні рослини,

Там міднії гори

І ріка Амазонка –

Широченна, як море. (Південна Америка )


  1. Ночі полярні, крига довічна

І пінгвін живе на землі Південній. (Антарктида)


  1. Багата вона мальовничими місцями,

Розливами рік та високими горами

Мов дві сестри, що разом зросли. (Євразія)

  1. Чи насправді так, чи може сон це,

Наче казка, неповторний дивний світ.

Цей материк – улюблениця Сонця

Де бував чудовий лікар Айболит. (Африка)


  1. У перекладі з латині –

«Південна» означає

Батьківщина кенгуру,

Де завжди він проживає. (Австралія)


  1. Це два материки,

А назва в них одна.

Світ новий Колумб відкрив,

Перший він сюди приплив. (Північна Америка)

ВИСНОВОК: Ви з цікавістю розповіли про материки, їх природні умови, особливості рослинного та тваринного світу.

2. Робота з контурними картами

- Попрацюємо у групах. Перевіримо набуті знання, виконавши завдання на контурних картах.

  • Розгляньте її. Підпишіть назви материків.


« Цікавинка»

Довідкове бюро « А чи знаєте ви…» Історія виникнення материків

Вчені припускають ,що в прадавні часи всі материки становили одне ціле. Це був такий собі праматерик, який отримав назву Пангея. Потім він розколовся на кілька частин, які почали дрейфувати в різних напрямках. Так утворилися Північна та Південна Америки, Австралія, Африка та Євразія. Через кілька мільйонів років розташування материків може змінитися. Такі зміни можуть супроводжуватися сильними землетрусами та виверженнями вулканів.





3. Робота з підручником

Вчитель: Доповнимо свої знання, звернувшись до нашого помічника - підручника.

  • Відкрийте підручник на с.95 і опрацюйте статтю «Які материки є на Землі» та підготувати відповіді на запитання:

СЛАЙД

– Що називається материком?

- Який материк складається з двох частин?

Скільки материків на планеті Земля?



- Чим відрізняється острів від півострова?

VІ. Підсумок уроку

Якщо поглянути на Землю із Космосу, то видно , якою малою є наша планета порівняно зі Всесвітом. Це ще раз переконує людей у необхідності захищати свій дім – планету Земля!

Майбутнє нашої планети залежатиме від вас , тому що ви можете «стати дослідниками, моряками, авіаторами, інженерами, вченими, що перемагають усі труднощі і стихії»( Микола Трублаїні)

Отож , і я вам бажаю бути наполегливими у досягненні своєї мети, наполегливості у здобутті знань.


- З’явилась у вас думка побувати туристом на одному з материків? На якому? Чому?

V ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

  • Опрацювати статтю "Материки Землі" ( с. 95)


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка