Малі жанри усної народної творчості



Скачати 85.37 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір85.37 Kb.
Тема: Малі жанри усної народної творчості.
Мета : збагатити уявлення дітей про малі форми усної народної творчості,

навчати виділяти в них головний зміст, вживати у власному мовленні

прислів’я та приказки, розвивати пам’ять, мовлення, увагу; виховувати

інтерес до читання, до народної творчості.


Обладнання : картки з завданнями для груп, виставка книг по темі уроку,

додатковий матеріал.


Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми здійснимо подорож по малих жанрах усної народної творчості. Українська мова багата ними. Всі ці надбання мудрості нашого народу невичерпні, цілющі і чисті, мов джерельна вода. А ось і наш транспорт по річці народної творчості - один з реквізитів народної казки. Відгадайте, що це.

Це не лайнер, не ракета,

Старовинна давня штучка.

Сів, летиш довкіл планети

Чудесам й казкам назустріч. ( Килим-літак)

- А під час мандрівки ми створимо асоціативний кущ.
Словникова робота.

Реквізит – предмет, потрібний акторові під час вистави або кінознімання. Сукупність предметів, речей, які є у розпорядженні кого-небудь.


Асоціація - об’єднання окремих слів – «гілочок» однією темою.

Асоціюватися - об’єднуватись, сполучатися.


ІІІ. Робота в групах.

- Щоб охопити весь необхідний матеріал, нам потрібно об’єднатись у групи. Кожна група має свою назву:

І група – «Скоромовки»;

ІІ група – «Загадки»;

ІІІ група – «Приказки і прислів’я»;

ІV група – «Пісні»;

V група – «Лічилки».


  • Перш, ніж ми почнемо працювати, давайте нагадаємо правила роботи в групах, які записані на дошці :

  1. Керівник групи зачитує завдання.

  2. Працювати так, щоб нікому не заважати.

  3. Вислуховувати думку кожного члена групи.

  4. Дотримуватись відведеного часу.

  5. Презентує роботу керівник групи.

  6. Дотримуватись правил піднятої руки.

Кожна група отримує завдання.
Група «Скоромовки»

Завдання. Закінчте скоромовки.

1. Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок -… (морок)

2. Бабин біб розцвів у дощ,

Буде бабі біб у … (борщ)

3. Босий хлопець сіно косить,

Роса росить ноги … (босі)

4. Ріс лаврик – не доріс,

Ліз равлик – не … (доліз)


Придумайте власну скоромовку.
Група «Загадки»

Завдання. Відгадайте загадки. Зі слів відгадок складіть твір-мініатюру.


Всі його люблять, всі його чекають,

А хто подивиться – кожен скривиться. (Сонце )

Рукавом махнув – дерева нагнув. (Вітер)

Ішов довгов’яз, у землю ув’яз, із землі всіх по виганяв. (Дощ)

Є шапка, але немає голови; є нога, але без черевика. (Гриб)
Група «Приказки і прислів’я»

Завдання. Впишіть недостаючі слова. Поясніть зміст прислів’їв.

Пташка красна своїм пір’ям, а … - знанням.

Зробив діло - …сміло.

Маленька праця … за велике безділля.

Краще синиця в жмені, ніж журавель в … .

… камінь точить.

Без праці нема життя і … .

В кожного солов’я … своя.
Група «Пісні»

Завдання. Закінчте пісеньку.

Іди, іди, дощику …

Печу, печу хлібчик …

Вийди, вийди, сонечко, …
Підберіть рими до слів і складіть пісню.

Святий Миколаю,

Прийди до нас з … (раю),

Принеси нам дари

Кожному до … (пари).

Цукерки смачненькі,

Булочки … (пухкенькі),

Книжечок багато

Читати у … (свято).
Група «Лічилки»

Завдання. Вивчити лічилку.

У зеленому садку

Сидить котик в холодку.

Лапкою чеше вуса,

Язичком лиже пузо.

Хвостиком – круть-верть,

Сіру мишку – хап!


На роботу відводиться 5 хвилин.
ІV. Презентація робіт.


Забавлянки, небилиці, смішинки
Під час відповідей будується асоціативний кущ.

Скоромовки

Пісні




Українська народна творчість



Лічилки

Загадки



Приказки і прислів’я

Група «Скоромовки»

  • Твори якого жанру ви послухали?

  • Для чого потрібні скоромовки людям?


Група «Загадки»

  • Знайдіть слова, які римуються.

  • Навіщо нам загадки?


Група «Лічилки»

  • Які ще лічилки ви знаєте?

  • Коли ми їх використовуємо?

  • А в які ж ігри ви можете пограти?

― Народних ігор дуже багато. Діти залюбки гралися в них, весело проводили час. І я пропоную вам зараз пограти в гру «Буряки» (діти грають в групах)

Ведуча – господиня, яка виростила добрий урожай буряків. Усі сусіди приходять до неї позичити буряків. Діти, які сидять один в одного на руках, зображують «буряки». Господиня вказує на якусь пару дітей. Сусід повинен вирвати буряк., тобто перетягнути до себе дитину, яка сидить на руках. Друга дитина повинни тримати його і не відпускати. Якщо сусідові вдасться «вирвати буряк», то він сідає на вільне місце, а гравець стає «сусідом».

Група «Приказки і прислів’я»

Як ви розумієте зміст прислів’їв?

Для чого потрібні прислів’я і приказки?
Група «Пісні»

Які пісні ви знаєте? ( Колядки, щедрівки, веснянки, обрядові, заклички , колискові )

Для чого вони потрібні людям?
V. Забавлянки, смішинки, небилиці.

- Українці мають гарно розвинене почуття гумору. В цьому ми можемо пересвідчитись, читаючи смішинки, забавлянки та небилиці.



Робота з додатковим матеріалом.

1. - Послухайте небилицю і скажіть, що в ній неможливе і чому.

Був собі Іван-сміхован,

Що все робив сміхом.

Кілком підперізувався,

Підпирався міхом,

На печі ставок мав,

Черпав воду саком,

Ловив рибу грабельками,

Качок стріляв маком.

Цей Іван-сміхован

На полиці молотив,

На припічку віяв,

А під пічкою виорав

Й пшеницю посіяв.
2. Читання в особах забавлянки.

- Киця Мура, де ти була?

- У бабусі.

- Що робила?

- Миски мила.

Дві помила, дві розбила,

Баба голову набила!
3. Інсценізування смішинки.


  • Як тебе звати, мій хлопче?

  • А так, як мого тата.

  • А тата ж твого як?

  • А так, як мене.

  • Ну, то скажи, як тебе кличуть, коли час їсти?

  • О, мене їсти кликати не треба, я першим приходжу.


. Підсумок уроку.

― Отже, з вашою допомогою на дошці утворився цікавий кущ, на «гілках» якого – малі жанри усної народної творчості.



  • То хто ж основний творець цього куща?

  • Чого ж вчать всі ці жанри?

Матеріали до уроку


Скоромовки

Наш цебер виполуцеберився

На маленькі полуцебренята.
Я принесу рядно,

А ти занеси рядно.


Ішла баба дубнячком,

Зачепилась гапличком:

Сюди смик, туди смик –

Одчепися мій гаплик.


Ніс Гриць пиріг через поріг,

Став на горіх, упав на поріг.


Загадки

Жовті зуби маю

І усі ховаю,

Довгі коси маю,

Та не заплітаю. ( Кукурудза)

Маленький, кругленький, а за хвіст не піднімеш. (Клубок)

Розстелений кожушок, а на ньому посіяний горошок. (Небо та зорі)

Хоч сам не біжить, а стояти не велить. (Мороз)

Сама холодна, а інших припікає. (Кропива)
Прислівя і приказки

Зимою деньок, як комарів носок.

Весна ледачого не любить.

Сій вчасно, вродить рясно.

Весна красна квітками, а осінь – плодами.

Зробив діло – гуляй сміло.

Нема товариша – шукай. А знайшов – бережи.

Бджола мала, та й та працює.

Поспішиш – людей насмішиш.
Пісні

Уже сонечко закотилося,

Нам додому захотілося.

Закотилось сонце за гороньку,

Та находить сон на головоньку.
Сію, сію, засіваю,

Вашу хату не минаю,

З Новим роком йду до хати,

Щось вам маю віншувати.

Щоби діти всі здорові,

Їсти кашу всі готові,

Щоб вам була з них потіха,

А нам грошей хоч з півміха.


Лічилки

Котилася торба з високого горба,

А в тій торбі хліб-паляниця,

Кому припасеться,

Той буде жмуриться.
Бігла лялька по току

У червонім ковпаку.

Їла цукор і медок,

Вийшов зайчик-корольок.


А між нами, хлопчаками,

Хтось не слухається мами.

Раз, два, три,

Це, напевне, будеш ти.


Небилиця

В зими на порозі цвітнуть маки на морозі.

А у літа на печі замерзають калачі.

А у весни коло поля листя скинула тополя.

А в осені коло стежки вбрались верби у сережки.

А ми стали коло хати, та й не можем розібрати:

Кому йти рибу пасти? Кому воду в копи класти?

Кому піски молотити? Кому сніги волочити?



Смішинки

  • Діду, а ви були колись малим?

  • Був, дитино, був.

  • То ви, мабуть, були дуже смішні зі своєю лисиною і бородою.




  • Мамо, дайте мені горіхів.

  • Добре, візьми собі повну жменю.

  • Аж повну жменю? То ви, мамо, дайте самі, бо ваша жменя більша.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка