Літературна гра «Обрядові пісні»



Скачати 80.61 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір80.61 Kb.
Тема: Літературна гра «Обрядові пісні»
Мета: дізнатися більше про виникнення народної обрядової поезії, її різновиди; навчити розуміти магічну силу обрядових пісень для наших предків;

розвивати увагу, творчі здібності учнів естетичне сприйняття народних пісень, учити відчувати неповторну красу обрядових творів;

поглибити знання учнів про культуру, звичаї та традиції українського народу,

відображені в усній народній творчості та художній літературі;

виховувати любов і повагу до славного минулого народу, до його історії,

звичаїв, традицій.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань

Форма уроку: урок – конкурс
Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ.Ознайомлення з темою, метою, завданнями уроку.

Вступне слово вчителя: Доброго дня, любі друзі! Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок - конкурс. Вітаю всіх учасників змагання! На сьогоднішньому уроці ми проведемо конкурс і побуваємо в цікавому світі Обрядових пісень. Ви повинні показати свої знання: перевірятиметься, як засвоїли матеріал, чи вмієте чітко й конкретно відповідати на питання, чи вмієте будувати свою відповідь, чи вмієте уважно слухати , не перебивати один одного.

Перш за все нам потрібно розділитися на дві команди, обрати капітанів. Все готово! Розпочинаємо! Отож, граймо і не програємо.


ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Етапи гри


  1. Тестування. (Перевіряється вміння обрати правильну відповідь).

  2. Знайди зайве слово. ( Перевіряється уважність учнів, вміння віднайти у ланцюжку слів одне зайве).

3. Вікторина. (Перевіряється вміння учнів чітко

давати відповідь на питання, враховується

багатство словникового запасу.)

4. Методика незакінчених речень: продовжити фразу. (Дає можливість учням організувати свої думки в певному руслі, тренує пам'ять.)

5. Заспіваємо пісню. (Учні співають пісні, які вчилися протягом шкільних років.)

6. Вибирай сам.

7. Підведення підсумків.


Тестування

  1. Серед жанрів УНТ найпоширенішою є:

а) казка; б) поезія;

в) пісня г) легенда.



  1. Невеликий музично – поетичний твір строфічної форми, автором якого є народ це:

а) поема; б) народна пісня;

в) байка; г) казка.



  1. Скільки пісень налічує пісенна творчість?

а) 200; б) 200 тисяч;

в) 300; г) 300 тисяч.



  1. Які пісні найдавніші?

а) Обрядові; б) жартівливі;

в) соціально-побутові; г) родинно-побутові.

5. Які пісні виконувалися в час літнього сонцестояння?
а) Купальські; б) веснянки;

в) русальні; г) колядки.



  1. На честь народження нового сонця виконувалися:

а) щедрівки; б) купальські пісні;

в) колядки; г) русальні пісні.



  1. Чому в багатьох щедрівках ідеться про приліт ластівок?

а) Люди хотіли, щоб швидше надійшла весна;

б) любили ластівок;

в) ластівка — символ весни;

г) раніше Новий рік відзначався навесні.

8. Коли виконувалися щедрівки ?

а) навесні;

б) на Миколая ;

в)на Щедрий вечір;

г) влітку.

9. Що таке Коструба і Марена?

а) Назви людей; б) назви свят;

в) назви опудал; г) назви річок.

10. У яких піснях присутні фольклорні персоніфіковані образи Сну й Дрімоти:

а) колядках; б) щедрівках;

в) веснянках; г) колискових.

11. Наука про фольклор називається:

а) фольклористикою; б) логікою;

в) лексикологією; г) фонетикою.

12. Повторення групи слів, одного чи кількох віршованих рядків наприкінці строфи чи рядка – це:

а) анафора; б) рефрен;



в) епітет; г) порівняння.

Відповідь: 1. в); 2. б); 3. г); 4. а); 5. а); 6. в); 7. г);

  1. в); 9. в). 10 г); 11 а); 12 б).


Знайди зайве слово

(завдання на картках)


  1. Фольклор, народна драма, літературна казка, народна пісня.

2. Гаївки, маївки, гагілки, щедрівка.

3. «Ой весна, весна – днем красна», «У ржі на межі», «Ой кувала зозуленька», «Кривий танець».

4. Трійця, Петрівка, Водохреща, Свято Купала.

5. Колядка, жниварські пісні, русальні пісні, купальські пісні.

6. Свято Миколая, Свято Русалій, Різдво христове, Маланки.

картинка

Вікторина

  1. Який жанр УНТ є найдавнішим? (пісні).

  2. Що таке народна пісня? (невеликий музично – поетичний твір, строфічної форми, автором якого є народ).

  3. Що таке фольклор? ( усна народна творчість).

  4. Чим відрізняється УНТ від літератури? (фольклор – усна форма побутування, колективний автор, варіативність; худ. література – письмова форма існування, автор – конкретна особа, виникає на грунті міфології та усної народної творчості).

  5. Як називається наука про фольклор? ( фольклористика).

  6. Назвіть жанри народної лірики. (малі фольклорні жанри – пісні).

  7. Чому обрядові пісні мають таку назву? (вони виконувалися під час обрядів).

  8. З яким питанням звертаються до весни? («Ой весна, весна – днем красна») ? ( «Що ж ти весно принесла?»).

  9. Які пісні виконувалися під час зустрічі весни? ( веснянки).

  1. Які пісні належать до обрядових? (колядки, щедрівки, веснянки, купальські, русальні, петрівочні, жниварські).

  2. Який ви знаєте найдавніший різдвяний обряд ? ( «водіння кози»).

  3. Що вам відомо про зимові свята? Назвіть їх. (свято Миколая Святого, Різдво Христове, Щедрий вечір, свято Маланки, Водохреща).

  4. Про які три свята згадується у творі «Добрий вечір тобі, пане господарю!»? Що вам відомо про них? (Різдво Христове – народження Ісуса Христа, Василя Святого – народження Місяця (Молодика), Святе Водохреща – народження богині води Дани).

  5. За що люди прославляють Христа? ( він дарував людям вічне життя).

  6. Для чого люди Щедрують одне одному? ( мета щедрівок – вблагати духів неба та землі сприяти у господарстві).

  7. Для чого і коли здійснюється обряд засіву? ( цей обряд розпочинався із самого ранку (чи ще з ночі) магічно – символічним ритуалом посівання дворів чи осель, який здійснювався виключно чоловіками або хлопцями. Мотив засіву – накликання родючості на полі, в господарстві та в родині)

  8. Що таке дідух? (дідух – сніп пшениці).

  9. На які групи можна поділити пісні, виконані під час жнив? (зажинкові, власне жниварські, обжинкові).

  10. Чим супроводжувалися обжинки? ( останній сніп замаювали червоною стрічкою і з піснями несли додому. Цей сніп символізував достаток, запоруку нового гарного врожаю).

  11. Які пісні виконуються на Івана Купала? ( купальські).

  12. Для чого дівчата на це свято плели вінки? ( вінок є символом річного коловороту сонячного світила, безконечності, а також дівочості, долі. Він є обов’язковим атрибутом ворожінь та ігор).

  13. Коли виконувалися русальні пісні? (під час обрядів, пов’язаних із Зеленим святом чи Клечальним тижнем).


Продовжіть речення

  • Усна народна творчість — це ... .

  • УНТ поділяється на такі роди та жанри: ....

  • Народна лірика — це ... .

  • Веснянки — це ... .

  • Серед циклу літніх пісень є ... .

  • Під час Зелених свят співали… пісні.

  • Русальні пісні – … .

  • Купальські пісні виконувалися … .

  • Жниварські пісні – … .

  • Колискова пісня – це … .

  • У щедрівках згадується така пташка, як ... .

  • Колядка – це … .

  • Щедрівка це – … .

  • Під час жнив виконувалися ... пісні

  • Порівняння – … .

  • Анафора – … .

  • Рефрен – … .

  • Епітет – … .

Заспіваємо пісню

Учні співають веснянку, колядку, щедрівку, жнивну — пісні, які вивчили на уроках літератури.


Вибирай сам


1.Творчість народу

2.Колядки

3.Щедрівки

4.Бліц –турнір (3 питання)

5.Русальні

6.Жнивні

7.Веснянки

8.Купальські

9.Символи та образи УТН

1.Один із героїв Ю. Яновського сказав, що кожен день знайдеться нова українська пісня. Доведіть правдивість цих слів.

2Як інакше називали свято Коляди? Чому?

3Чому в багатьох щедрівках народжуються ягнята, оре плужок, прилітають ластівки?

4. 1.З яким святом пов'язані колядки, щедрівки?

4.2. Чому під час жнив не виконувалися обряди?

4.3. Які народні повір'я існували про русалок?


  1. Із чим пов'язували українці свято Русалії?

  2. Яким був початок та кінець жнив?

  3. Як закликали весну?

  4. Що уособлювало собою купальське дерево?

  5. Який птах опоетизувався в щедрівках, веснянках, жнивних піснях?

ІV. Підведення підсумків уроку. Оцінювання. Нагородження переможців.

V. Визначення домашнього завдання.


Використана література




  1. Г.Передрій, Т. Карпенко. У світі звуків і слів. Київ Богдана, 1998.

  2. Науково – методичний журнал «Вивчаємо українську мову та літературу» , №4, лютий 2010р.

  3. Науково – методичний журнал «Вивчаємо українську мову та літературу» , №6, лютий 2008р.

  4. Науково – методичний та літературно – мистецький журнал «Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах» №2, лютий 2008.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка