Леся Українка. Тиша морська



Скачати 83.33 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір83.33 Kb.
Тиждень педагогічної майстерності

Конспект уроку української літератури у 6 класі на тему:

« Леся Українка. « Тиша морська», « Мрії». Образ сильної духом дівчинки, її життєрадісний погляд на світ, вільнолюбство, впевненість, розвинена уява»

Підготувала

учитель української мови та літератури

Долженко Надія Олегівна

Тема. « Тиша морська», « Мрії». Образ мужньої, сильної духом дівчинки, її життєрадісний погляд на світ, вільнолюбство, впевненість,розвинена увага.

Мета. Ознайомити учнів із поезіями Лесі Українки «Тиша морська», «Мрії», розкрити ідейно-художній зміст творів; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, навички усного зв’язного монологічного мовлення; виховувати почуття любові до батьків, родини, формування стоїчних рис характеру, прагнення до самоосвіти.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладання : підручник, картини Айвазовського, аудіоматеріали, презентація
Я маю в серці те, що не вмирає.

Леся Українка


Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Забезпечення емоційної готовності до уроку

Інтерактивна вправа. Побажайте одне одному ланцюжком успіхів, наснаги, удачі й натхнення на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання. Читання віршів напам’ять, взаємооцінювання

ІV. Оголошення теми й мети, епіграфа уроку ( слайд 1,2,3)

V. Опрацювання навчального матеріалу

Учитель.

Хвороба, з якою так мужньо боролася тендітна молода поетеса Леся Українка, прогресувала. Лікарі радили змінити місце проживання або якомога частіше перебувати у місцевостях із теплим сухим кліматом. Тому Леся Українка часто виїжджала в Крим, у Грузію, до Єгипту. Дуже подобалося їй у Криму. Леся була зачарована природою цього краю. Безмежне море, вільний вітер, бурхливі хвилі, сміливі чайки – все це бентежило душу і самі по собі народжувалися поетичні рядки. У своїх віршах поетеса передає найтонші порухи власної душі, свої болі й радощі, тугу й надії. Так з’являється цикл віршів «Подорож до моря», а ще – «Кримські спогади», який вона присвятила своєму братові Михайлу.



1.Виразне читання вірша «Тиша морська»лайд 4)

(Учитель читає вголос, учні слухають і уявляють. В аудіозаписі звучить шум моря, музика Д.Шостаковича – Прелюдія №5 для фортепіано та скрипки « Душа. Мелодія моря й тиші»)



2.Бесіда з учнями ( слайд 5)

1. Які почуття викликає у вас цей твір?

(Захоплення умінням поетеси бачити скарби природи; тонко відчувати красу навколишнього світу тощо.)


  1. Які зорові і слухові деталі використала Леся Українка у творі?

(Зорові: «золотиста блакить», «стежечка золотиста», «вітрила білі» та ін. Слухові: «тиша в морі», «з тихим плескотом на берег рине хвилечка», «ледве-ледве колихає море хвилі», хтось «стиха весла підіймає», «тихий плескіт» та ін.)

  1. Усне словесне малювання .

З а в д а н н я: спираючись на текст, спробувати створити «Словесний малюнок».

4. Бесіда ( слайд 6,7,8,9,10)

(Учитель демонструє картини І. Айвазовського, на яких зображено море.)

1. Чи співпадає ваша уява з уявою художника?


  1. Художнику, щоб відтворити побачене, потрібні фарби, пензлі, полотно. А що допомагає поетові?

(Художні деталі.)

5.Пошукова робота в групах ( слайд 11)

Учні уважно читають вірш і виписують художні засоби.

1-ша група – епітети.

Гарячий, полудневий (час), ясне (небо, море, хмари, сонце), золотиста (блакить), білі (вітрила), тихий (плескіт), перлиста (хвилечка), малий (човен), щире (золото), золотий (шлях), підводнії (каміння), вічне (проміння).

2-га група – метафори.



«Країна світла та золотистої блакиті», «в’ється стежечка золотиста», «з весельця щире золото спадає», «шлях, що положило ясне сонце через воду», «край вічного проміння».

  1. Завдання аналітичного характеру ( слайд 12)

Заповнити таблицю про реальний , прямий зміст і прихований , алегоричний у вірші « Тиша морська»


Реальний зміст

Прихований зміст

Краса моря літнього сонячного дня

Море – житейське море, життя

Тиша, спокій. Човен на морі, золотиста сонячна доріжка, хтось веслує.

Вітри, підводне каміння – життєві труднощі , негаразди

Романтичне бажання ліричної героїні поплисти в далекі краї

Лірична героїня відважна й готова їх подолати


ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

  • Сісти прямо, заплющити очі і розслабитись.

Діти, уявіть, що над вашою головою світить промінчик. Дивіться, як легко ви можете ним управляти. Ось він повільно освітлює вас з голови до п’ят. Вам приємно дивитися на себе, ви чудово виглядаєте, ви спокійні і впевнені в собі. А тепер обведіть промінчиком тих, хто сидить поруч з вами. Подумайте, як вам добре разом. Підніміть промінчик вище і висвітліть своїх маму, тата, інших людей, кого ви любите. Подякуйте їм за те , що вони люблять і підтримують вас. А тепер підніміть промінчик високо – високо і обведіть ним усе навкруги. Подякуйте долі за те, що вам дароване життя, що ви можете ним щодня насолоджуватися і здійснити свої мрії. Ще мить – і ви здатні долати нові вершини.

Розплющіть очі. Перед нами ,дійсно , нова вершина – вершина Пізнань.


Учитель.

Людина живе і мріє. З кожним роком життя наші мрії змінюються. Зараз ви мрієте про те, як виростете, станете дорослими, закінчите школу.

Батьки ваші мріють про хороше майбутнє для своїх дітей. Людина мріє – значить живе.

Спогади про Лесю засвідчують, що в дитинстві вона була мрійливою дівчинкою. Справді, адже в Колодяжному бігала в місячну ніч одна-однісінька в ліс, щоб побачити Мавку. А бавлячись серед руїн Луцького замку, уявляла себе мужньою Жанною Д’Арк, а своїх товаришів – відважними лицарями.

Поезію «Мрії» Леся Українка написала у 26-річному віці. Спогади про дитинство були настільки сильними, що зранене серце талановитої дівчини завжди могло знайти прихисток біля полум’я родинного вогнища. Материнські, батьківські почуття важко передати словами. Їхню любов можна порівняти з коштовним каменем, гра барв якого змінюється з кожним роком, навіть місяцем і найдивніше, що володарем цієї гри барв є той, кому самоцвіт належить.

Важко судити, якими кольорами зобразила б своє дитинство Леся Українка, але вона прагнула прожити так, щоб не було соромно ні перед сучасниками, ні перед нащадками.

Твердістю духу, величною мрією, вірою і оптимізмом, життєрадісністю віє від рядків її творів. Хочете в цьому переконатись? Тоді продовжимо подорож у світ слова Лесі Українки, перегорнувши сторінки, знайдемо поезію « Мрії».


  1. Робота з текстом поезії «Мрії»

  2. Виразне читання поезії вчителем

  3. Читання поезії учнями ланцюжком

  4. Словникова робота( слайд 13)

Стяг – полотнище одного або кількох кольорів.

Вежа – висока і вузька, переважно з каменю, архітектурна споруда, що будується окремо або становить частину будівлі.

Лицар – 1) Самовідданий захисник когось або чого-небудь. 2) Вихований, витончено чемний чоловік.

Готика – художній стиль, що панував у мистецтві країн Західної Європи у XII- XV ст. і знайшов найбільш яскраве відображення в архітектурі. Характерними рисами цього стилю є стрілчасті склепіння споруд, що підкреслювало їх висоту, декоративне оформлення різьбленням стін та прикрашення їх скульптурами; використання на вікнах вітражів.

11. Б е с і д а

- Чи сподобався вам вірш?

- Що вас зворушило або вразило?

- Чи розумієте ви ліричну героїню, її душевний стан, мрії, наміри?

- Намалюйте словами, що ви уявляєте, читаючи поезію.

- Ким, на вашу думку, страшніше бути – жертвою чи катом?

- А ваша душа бажає «надзвичайного, дивного»? Чи ні? Чого саме?

12. Робота у групах(слайд 14)

1-ша г р у п а – доберіть якомога більше епітетів до слова:



Переможець –

2-га г р у п а – доберіть якомога більше епітетів до слова:



Переможений –

13. Інтерактивна вправа «Займи позицію»( слайд 15)

- Чому, на вашу думку, героїню твору приваблював переможений лицар, який говорив: «Убий, не здамся!»?

- У чому, на ваш погляд, вбачає поетеса сенс життя людини, її призначення на землі?

- Як ви вважаєте, чи можуть здійснитися мрії, про які говорить Леся Українка в поезії?



VІ. Робота над епіграфом уроку.

Скласти асоціативний кущ до епіграфа уроку « Я маю в серці те, що не вмирає»

Пояснити, як ви розумієте ці слова.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія ( слайд 16)

Мікрофон

  • Над чим змусив замислитися урок?

  • Як ви думаєте, наскільки характер самої Лесі Українки співпадає
    з характером ліричних героїнь її віршів?

  • Що сучасні школярі можуть узяти для себе з історії життя письменниці та її поезій?


VІІІ. Домашнє завдання ( слайд 17)

Навчитись виразно читати вірші Лесі Українки «Тиша морська», «Мрії», аналізувати їх, висловлювати власні думки й почуття; намалювати ілюстрації до творів



( на вибір).

Високий рівень: заповнити паспорт поезії « Тиша морська»

Назва поезії




Історія написання




Тема




Художні образи




Художні засоби




Головна думка





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка