Культура поведінки. Правила гостинності. Правила поведінки в гостях



Скачати 58.64 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір58.64 Kb.

«Я і Україна»

Громадянська освіта

Тема уроку: Культура поведінки. Правила гостинності. Правила поведінки в гостях.

Мета уроку: розширити знання учнів про правила етичної поведінки серед оточуючих; розвивати навички культурної поведінки в гостях, в громадських місцях; виховувати ввічливе спілкування з дорослими і ровесниками.
Обладнання: комп΄ютер, таблиці, ілюстрації, картки.
Тип уроку: формування умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів
Вже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав!

Тож і ви часу не гайте,

Працювати починайте.


ІІ. Повідомлення теми й мети уроку


  1. Діти, чи варто в житті бути правдивим?

  • Чому?

  • Чи засуджується брехливість?

Сьогодні ми з вами поговоримо про культуру поведінки, правила гостинності, правила поведінки в гостях. Побудуємо школу ввічливості, вона у нас сумна.



метод «Асоціативний кущ»

  • Щоб бути ввічливою людиною які слова повинна вживати людина в спілкуванні з оточуючими?

спасибі

вибач дякую


Ввічливість



добрий будь ласка

ранок
співчуваю

  • Перший урок – це вітання. З гостями ми вже привіталися.

  • А якщо ви запізнилися на урок як потрібно зробити?

(сценка «Запізнився на урок)







  1. Розповідь вчителя.

З давніх давен люди дотримувались правил етикету. Етикет – це встановлений порядок, сукупність правил, які регламентують зовнішні прояви людських взаємин. Ще в ХVІІ столітті французький король Людовик 14 гостям вручав картки, де були записані правила поведінки для гостей. Від назви цих карток і з΄явилось поняття ЕТИКЕТ.

У греків були інструкції – як вести переговори. Табличка складена навпіл називалась диплом. Звідти пішло слово – дипломатія.

В сучасному житті етикету притамовані 4 основні принципи:


  1. гуманізму й людяності. Бути ввічливим, тактовним, скромним.

  2. доцільність дій і поводитися розумно, просто. Зручно для себе і оточуючих.

  3. краси поведінки, шляхетності

  4. дотримання звичаїв і традицій країни – у якій перебуває людина.




  1. Робота з підручником «Про культуру зблизька» (ст. 34-35)

  • які правила етикету були порушені?

  • хто від цього страждає?

  • як можна уникати неприємних моментів?




  1. Поведінка в їдальні

А чи знаєте ви скільки один клас залишає хліба на столі? А всі класи школи за день, місяць, рік. Проведемо експеримент. Підрахуємо.

У слов΄ян звичай: люди,які розломили навпіл хліб – на все життя ставали друзями. Хліб на столі з΄явився завдяки праці людей 120 професій. Людей зустрічають хлібом і сіллю.

Складіть моральні правила.




  1. Робота в групах

  • Як повинні вести себе діти в громадських місцях?

в театрі

в цирку


в парку

на святі


в гостях

Запишіть правила поведінки на картках і вставте у віконця будинку «Ввічливість».

Обговорення прослуханого.


  1. Гра «Так, ні» (Оплески)

а) сиджу за столом, поклавши лікті на стіл.

б) їм поспіхом, плямкаючи

в) після їжі дякую за обід

г) за столом у їдальні сміюся

д) п΄ю обережно, не розливаючи напій

є) занурюю руку в склянку, щоб дістати фрукти з компоту.

ІІІ. Бесіда «Правила гостинності


  • А чи любите ви ходити у гості? А приймати гостей у себе?

  1. Для чого ходять у гості?

Народна мудрість говорить: любиш у гостях бувати, люби ж гостей і приймати. Прийшли гості непрохані, то й підуть некохані.

  • Чому нас вчать прислів΄я? (читання з дошки)

Веселий гість – дому радість

Гість – давнє слово. В латинській мові hostis – чужеземець, ворог. Колись це слово попереджало людей про лихо.




  1. Які ви знаєте правила гостинності?

  • як зустрічаєте гостей?

  • які для хазяїв правила?

  • які для гостей правила?

  • як проводжаєте гостей?

(читання з дошки таблиць)

(як будемо проводити вільну годину з гостями? Танок, пісня, читання віршів, ігри).




  1. Читання у підручнику «Правила гостинності».

  2. До нас теж завітали гості.

Діти показують танок (під музику весь клас танцює і співає пісню).


  1. Вдома ви прочитали про історію пана Коцького. Прочитайте поради пана Коцького (вибіркова робота)

  • як приймати гостей?

  • як поводити себе в гостях?

Зачитайте їх.



ІV. Узагальнення та систематизація знань


  1. Обговорення норм етикету. (зошит стор. 14 правила гостинності, запис)

  2. Розв΄язання ситуацій морального змісту (в транспорті, в магазині)

  3. «Неслухняні хазяї» Г. Бойко (сценка)

Із гостини по сніжку

Хлопчики вертались.

А товариш запитав:

Як вам гостювалось?

Та нічого, все як слід…

Тільки бачиш, друже,

В тому домі хазяї

Некультурні дуже

Некультурні хазяї,

Просто нехороші, -

У прихожій не зняли

З нас вони калоші

Навіть з наших кожухів

Снігу не струсили

То ми так, як увійшли

І до столу сіли.




  1. Чи любите ви отримувати подарунки?

  • А дарувати?

  • Уявіть що на іменини дівчинці подарували іграшкову машину, бабусі – фломастери, дідусеві – повітряну кульку.

  • Це вірно?

  • Як можна виправити ці помилки? Зробити подарунки своїми руками.

  • Розкажіть, які подарунки готували ви?



V. Підсумок. Гра «Мікрофон»
Про що сьогодні йшла мова?

  • що таке гостинний етикет?

  • яких норм етикету повинні діти дотримуватись у гостях?

  • як себе повинні вести діти у школі? На перерві?

  • якими новими правилами ви сьогодні поповнили свою етикетну скарбничку? (запишіть на віконці)

  • чи світліша стала наша школа Ввічливості?

Нехай кожен день їй принесе радість і щастя. А ви засвітіть віконця нашої школи новими знаннями із етичної скарбнички.


  • Ви сьогодні молодці! У нас в класі гості. А які гостини без частування. Пригощайтеся любі гості й діти (пригощання)



VІ. Домашнє завдання
стор. 34 – 40, зошит стор. 15.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка