Конспект уроку з української мови у 7 класі Сполучник як службова частина мови Вчитель Савченко Альона Василівна Тема. Сполучник як службова частина мови



Скачати 81.45 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір81.45 Kb.
План-конспект

уроку з української мови у 7 класі

Сполучник як службова частина мови

Вчитель


Савченко Альона Василівна

Тема. Сполучник як службова частина мови
Мета: забезпечити поглиблення знань учнів про сполучник як службову частину мови; удосконалювати уміння знаходити сполучники в реченні та відрізняти їх від інших службових частин мови; формувати уміння самостійно будувати висловлювання з використанням сполучників; збагачувати словниковий запас, розвивати усне мовлення; виховувати бачення і розуміння краси в природі.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу із застосуванням мультимедійних технологій.
Обладнання: ілюстрації, експрес-зошит, засоби мультимедіа.
Соціокультурна лінія: людина і природа
Хід уроку

І.Організаційний момент

Вступне слово вчителя (слайд 1)



  • Учитель. Доброго дня любі діти! Я рада вас вітати на сьогоднішньому уроці.

  • Вправа «Хвилинка настрою»

А зараз ви оцініть своє самопочуття «тут і тепер» (настрій, фізичний стан тощо) за допомогою «кольоротесту». Для цього слід помітити квадрат певного кольору, який відображає Ваш стан на початку уроку. У цьому вам допоможе експрес-зошит

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Скажемо одне тільки слово Україна – і в уяві обов’язково постають тополя в полі, хрущі над вишнями, калина в лузі й у дворі, верба край долини . А які прекрасні пейзажі змальовував Тарас Шевченко у своїх творах!.
Згадаймо рядки. (Слайд 2)

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина

Пишається калинонька,

Явор молодіє,

кругом їх верболози

лози зеленіють.

Тече вода із-за гаю

попід горою.



Хлюпочуться качаточка

Поміж осокою.

качечка випливає



З качуром за ними,

Ловить ряску, розмовляє

З дітками своїми….


  • Прочитати виразно текст, вставити пропущені слова, визначити частину мови.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.




ІІІ. Оголошення теми уроку, визначення мети і завдання.

Знати: лінгвістичні поняття і правила.

Уміти:

  • знаходити в тексті сполучники;

  • розрізняти їх за походженням, способом уживання в реченні, за будовою, за значенням;

  • будувати речення, використовуючи різні сполучники



VІ. Пояснення нового матеріалу

  • А зараз пригадаємо, що вам відомо про сполучник із молодших класів?

  • Як ви думаєте,а чому така назва?


Отже,користуючись підручником ви опрацюєте новий матеріал (учні опрацьовують матеріал підручника).

  • Ми опрацювали матеріал підручника, а хто з вас попробує розказати про сполучник як службову частину мови?

(учні відтворюють матеріал, а вчитель чіпляє на дошку відтворений матеріал)



  • Діти , а які службові частини ви вже вивчили?

  • А чим відрізняються службові частини мови від самостійних?

Отже, ми трішки поглибили ваші знання про сполучник ….


VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Слово вчителя. Цвіт верби — прекрасне і зворушливе диво природи. Пухнасті вербові котики — вражаючий символ краси, символ нашого народу. Це дерево — одне із найпоширеніших в Україні. Здавна верба супроводжує людські поселення. Нею обсаджували ставки, береги річок, дороги.

Увага на слайд.

1.Гра «Четвертий зайвий»

1.Та, чи, бо, на.

2. Про, або, але, щоб.

3. У , аби, і, якби.

4.Тому що, однак, зате, для.

5. Поза, поміж, над, й.

2. Диктант-пошук (робота біля дошки)

Верба —? символ і в християнських віруваннях. Тиждень перед Великоднем називають Вербним, Вербичем. Нерідко під цю пору ще й холоди бувають, а тому казали в народі: «Прийшов Вербич, два кожухи тербич». На Вербній неділі вербу освячують у церкві, а потім додому несуть і б’ють нею рідних, в першу чергу тих, котрі ще сплять, і примовляють:

Не я б’ю, верба б’є

За тиждень Великдень;

Будь великий, як верба,

А здоровий, як вода,

А багатий, як земля.

(прокоментувати орфограми і пунктограми)



Зробити висновок про вживання сполучників. Де стоїть сполучник найчастіше?


  1. Лексико-орфографічна скринька

  • Пояснити лексичне значення слів та їх правопис

Котики-

Пухнасті-

Символ-


  1. Творча хвилинка

  • Скласти невеликий текст, використовуючи сполучники та слова із попереднього завдання. ()




  1. Стилістичне дослідження. Робота в парах (по рядах)

І група

  • Виразно прочитати текст, назвати стиль. Думку обґрунтувати

  • Назвати сполучники, визначити розряди

  • Зробити висновок про вживання сполучників у тексті даного стилю. Перекажіть текст

Верба є надійним засобом для шукачів води. Недавно в безплідному районі Саудівської Аравії вдалося виявити з допомогою вербової гілки водоносний шар. Були зроблені свердловини, які підтвердили значні запаси води під землею. Повідомлення про це викликало ажіотаж у сусідніх державах, які потерпають від нестачі вологи.



ІІ група


  • Виразно прочитати текст, назвати стиль. Думку обґрунтувати

  • Назвати сполучники, визначити розряди

  • Зробити висновок про вживання сполучників у тексті даного стилю.

  • Перекажіть текст.

Верба — дерево або кущ із гнучким гіллям, цілісними листками і зібраними у суцвіття одностатевими квітками.

Верба звичайна росте в різних кліматичних і географічних зонах, здебільшого біля води.

Серед цих дерев є велетні і карлики. Родина вербових налічує понад 600 видів.

ІІІ група


  • Виразно прочитати текст, назвати стиль. Думку обґрунтувати

  • Назвати сполучники, визначити розряди

Зробити висновок про вживання сполучників у тексті даного стилю.

Посеред села Раставиця входить у широкий ставок. Біля нього знов осокори та верби: то стоять рівною стіною, то збились ніби в прездоровий круглий стовп, то пішли берегом, неначе вирізаною зверху в зубчики оборкою. Поряд з греблею знов у два рядки вдивляються у воду дуже старі, товсті, дуплинасті верби. Неподалік од ставка Раставиця повилася поміж зеленими левадами та вербами.




  1. Лінгвістична задача.

  • Розібрати за членами речення (біля дошки)

Навкруг зеленіли верби та осокори.



V. Контрольно-оцінювальний етап

Тестові завдання з теми «Сполучник як службова частина мови»

1.Сполучник це-

а) самостійна частина мови;

б) службова частина мови;

в) форма дієслова.

2. Сполучник поділяться на групи:

а) за походженням, способом уживання у реченні, будовою,за значенням;

б) за походженням, ступенем порівняння, будовою;

в) за морфологічними ознаками, будовою, формою.

3. У якому рядку правильно вказано морфологічні ознаки сполучника:

а) рід, число, відмінок;

б) час, вид, особа;

в) незмінне слово.

4. Сполучники за значенням бувають….

а) сурядності й підрядності;

б) похідні та непохідні;

в) повні й короткі.

5. Яка роль сполучника в реченні?

а) додаток;

б) обставина;

в) членом речення не буває.

6. У якому рядку всі прості сполучники?

а) а, і, але, щоб, бо;

б) проте, де, якби, у, ніби,

в)то-то, чи-чи, якби,й, зате.



1

2

3

4

5

6

б

а

в

а

в

а



  1. Рефлексія

  • Що нового дізналися на уроці?

  • Що для вас було найцікавішим?

  • Що для вас виявилося найскладнішим?

  • Над чим, на вашу думку, варто ще попрацювати?



  • Сьогодні на уроці ми вивчали не тільки сполучник, а й досліджували свій настрій . Оцініть своє самопочуття (настрій, фізичний стан тощо) після уроку.

Червоний — активне прагнення до діяльності.

Жовтий — позитивний емоційний стан.

Зелений — спокійний стан.

Синій — прагнення до визнання.

Коричневий — напруга.

Чорний — стан хвилювання.

Білий — важко щось відповісти.


  • Оцініть свою роботу на уроці.

І насамкінець хочеться звернутись до вас словами поета:

Любіть природу не як символ

Душі своєї,

Любіть природу не для себе –

Любіть для неї.

Вона – не тільки тема вірша

Або картина –

В ній є висоти незміримі

Й свої глибини.

Любіть природу! І хай вона допоможе вам досягти висот душевної щедрості і глибин народної мудрості, захоплення й щирої любові до рідного слова й щастя власної творчості. Посадімо біля своєї оселі вербу, на щастя, на добро, на любов і славу нашої Україні, на наше безсмертя.

Домашнє завдання

& 36 - вивчити правило

«Верба — символ краси, життя» -написати творчу роботу

Записати 5-6 прислів’їв і приказок, у яких згадується верба, підкреслити сполучники.



Вправа 280 (Спишіть, вставляючи на місце крапок відповідні сполучники з довідки)


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка