Конспект інтегрованого уроку з літературного читання й музичного мистецтва. 2 клас



Скачати 132.62 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір132.62 Kb.
Відділ освіти Ставищенської державної адміністрації

Районний методичний кабінет

Журавлиська загальноосвітня школа I-III ступенів

Конспект інтегрованого уроку з літературного читання й музичного мистецтва.

2 клас

«Ніжність і сум в пейзажній ліриці Шевченка»



Учитель початкових класів

Журавлиської ЗОШ I-III ступенів

спеціаліст, старший вчитель

Загоруйко Валентина Федорівна

Ставище 2013

Епіграф уроку: Шевченко – це наша душа, наша мудрість, наша сила та гордість .

Тема. Ніжність і сум в пейзажній ліриці Шевченка.

Матеріал до уроку: вступ до теми «Поетична збірка 1», Т.Г.Шевченко

«Зоре моя вечірняя», «Сонце заходить, гори чорніють».



Мета: ознайомити учнів з життям та творчістю Т.Г.Шевченка; формувати навички виразного читання, вміння вникати в кожне слово, думку поета, відчувати і передавати «музику» Шевченківського слова, його мелодійність; вчити знаходити порівняння, висновки, розвивати зв’язне мовлення, музичний слух, ритмічне відчуття; прищеплювати естетичні смаки, вміння бачити красиве у навколишньому середовищі; виховувати любов до творів Шевченка.

Методично – дидактичне обладнання уроку: портрет Т.Г.Шевченка, підбірка книг Кобзаря для книжкової виставки, ілюстрації до життєвого та творчого шляху поета; індивідуальні карточки; роздатковий матеріал (сонечка і зірочки); ТЗН.

Тип уроку: інтегрований

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Діти під музику заходять в клас

Музичне вітання:Урок незвичайний у нас.

Запросив усіх у клас.

Привітаймось дружно всі:

До,ре,мі,фа,соль,ля,сі.

І гостям –«Добрий день!»,

Зичим радості й пісень.



  1. Актуалізація опорних знань учнів.

- Сьогодні у нас незвичайний урок, який поєднає поетичне слово, силу думки, зачарує мелодією.

1.Слухання музики ( звучить пісня «Реве та стогне Дніпр широкий»)





СЛАЙД 1

2.Бесіда після прослуховування пісні:

- Який настрій виник під час прослуховування пісні? ( Сумний,печальний).

- Який характер музики? (Схвильований, величний).

Музику написав Дмитро Крижанівський


  • Кому ж належать слова пісні? ( Тарасу Шевченку)

  • А хто такий Тарас Шевченко? ( Поет, художник)

  • Що ви знаєте про Тараса Шевченка?( Він написав багато віршів)

Так, багато віршів поета стали піснями. Композитори різних країн світу писали музику на його вірші. А український композитор

Микола Лисенко (портрет) написав музику більше ніж на 100 творів. Багато пісень на слова Т.Шевченка стали народними.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

  • Як ви бачите, вірші Шевченка передають велич, ніжність, могутність і силу. Шевченко – це наша душа, наша мудрість, наша сила та гордість.

Тема нашого уроку ( на дошці ) « Ніжність і сум в пейзажній ліриці Шевченка».

IY. Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь вчителя.

Благословен той день і час,

Коли прослалась килимами

Земля, яку сходив Тарас

Малими босими ногами.



СЛАЙД 2

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині в родині селян – кріпаків.





СЛАЙД 3

Рано померла мати Тараса, батько залишився один з п’ятьми дітьми. Через два роки помер і батько. Тараса віддали в школу до сільського дяка, де він навчився читати й писати. Навчався він легко. Любив малювати .





СЛАЙД 4

Очі маленького Тараса звикали до розмаїттів краєвидів. Уже тоді в майбутнього поета й художника зароджувалась любов до природи рідного краю. Пізніше він у своїх творах дав неповторні художні образи української природи, в основі яких лежали враження дитячих і юнацьких літ.





СЛАЙД 5

Але йому доводилося й багато працювати. Тарас працював прислугою, пастухом, погоничем .





СЛАЙД 6

Він завжди мріяв писати, творити. От тільки життя в нього було тяжке. 24 роки прожив у кріпацтві, 10 років провів у солдатській неволі і лише 13 років він насолоджувався свободою, був вільною людиною. В далекому краї Шевченко часто згадував милу українську землю, замріяні верби, тихі ставки. Але туга за Батьківщиною нерозривна зі згадкою про рідну природу. Вірші хвилюють нас силою почуттів, чарівністю. Його перша збірка віршів «Кобзар» вийшла у 1840 році. Тому Тараса Шевченка ще називають Великим Кобзарем .





СЛАЙД 7

Його життя було коротким, але яскравим. Він залишив нам великий спадок – прекрасні вірші та картини, силу думки, любов до рідного краю. 10 березня 1861 року на 47 році життя перестало битись серце Великого Кобзаря. За заповітом Шевченка поховано над Дніпром в Каневі на Чернечій горі.





СЛАЙД 8

Нині – це Шевченкова гора.



Мікрофон

  • Хто такий Тарас Шевченко? ( Великий поет та художник).

  • Як ви розумієте слова « народився в родині кріпака»?

Давайте звернемся до словника на сторінці 55 підручника.

Зачитайте пояснення.



СЛАЙД 9

А тепер прочитайте самостійно біографію.



  • Що нового ви дізналися? Зачитайте про що я ще вам не розповіла. ( Малий Тарас гарно співав, добре грав на кобзі та скрипці.)





СЛАЙД 10

  • Молодці! Ви дуже уважні на уроці.

Сяйво його творів наскільки яскраве, що палає і сьогодні.

Y. Вивчення нового матеріалу. Опрацювання віршів Т.Г.Шевченка.

Відгадування загадки

  • А зараз відгадайте загадку.

В синім небі світлячки

Не дістать до них рукою.

А найбільший світлячок

Вигнувся дугою. ( Місяць і зорі )



  • Чи захоплювались ви коли небуть красою неба вранці, вдень, увечері, вночі?( Так)

  • Що ви бачили у цей час на небі? ( Вдень – сонце,хмарки, ввечері - місяць, зорі).

  • Чим воно вас зачарувало? ( Своєю неповторною красою та безмежним простором).

Тарас Шевченко теж любив спостерігати за вечірнім небом. Образ вечірньої зорі – це улюблений образ поета. Він проходить через усю його творчість. Сьогодні ми будемо читати та вивчимо напам’ять вірш « Зоре моя вечірняя». Це уривок із великого твору «Княжна» написаний у засланні, у далекому Орську. Його відправили туди за волелюбні вірші. Дмитро Крижанівський написав музику на слова вірша « Зоре моя вечірняя», де створив

образ вечора. Тарас Шевченко дуже сумував за Україною , і ця туга вилилась в чудові вірші.



2. Читання вірша вчителем напамять ( звучить мелодія пісні).

Запитання:

  • Яка картина виникає у вашій уяві? ( Вечірнє небо, зорі, Дніпро,верба над водою).

  • В якому темпі я читала вірш? ( Повільно, помірно).

  • Чому автор використовує пестливу форму слів: сонечко, веселочка, тихесенько? (Передає любов до рідного краю).

а)Розчитування.

А зараз щоб краще читати прочитаємо слова, що римуються.



( На дошці прикріплено слова)

Горою сідає самою позичає водою тобою ( Діти з’єднують слова)



б) Гра « Я тобі – ти мені».( робота в парах)

Прочитати колонки споріднених слів.

зоря гора весело

зіронька горою веселка

зоряний гірка веселитися



3. Читання вірша сильнішими учнями.

- Чи всі слова зрозумілі?



Словникова робота:

Неволя - позбавлення свободи, невільництво.

Сокорина – дерево .



СЛАЙД 11

Розіслала – розстелила, розкинула.



Фізкультхвилинка

Цвіт з калини ми зривали,

У торбиночку складали.

А зимою чай варили

І ніколи не хворіли.

Раз здорові всі малята

То ж почнемо танцювати.

(Танцювальні вправи під українську народну мелодію).

4. Підготовка учнів до вивчення вірша напамять.

( Вірш висвітлюється на моніторі ,а в дітей на кожній парті на картці)


  • Про що йдеться у першій строфі вірша? ( Поет звертається довечірньої зорі). Прочитайте цю строфу мовчки , а потім голосно і виразно.

  • Про що розповідається у другій строфі вірша?

( Про Дніпро)

  • Чому поет звертається до зорі?

( Щоб вона розповіла, як сідає сонечко).

  • Як ви розумієте вислів «у Дніпра веселочка воду позичає» (Над Дніпром з’явилася веселка).

  • Про що розповідається у третій строфі? ( Про сокорину )

  • Як ви розумієте вислів « віти розпустила».( Гілля похилене до землі).

  • Паузи слід робити після рядків , де немає розділових знаків. Якщо є крапка, то більша пауза.

5. Робота над вивченням вірша

У першому реченні першої строфи треба виділяти слово зоре, бо до неї звертається автор. Слово зійди – воно відтворює прохання, а також слова поговорим і неволя – вони відтворюють мету звертання поета до зорі.

Думка першої строфи закінчується головним словом поговорим – на ньому спадна мелодика.

У другій строфі наголосом слід виділяти слова розкажи, горою, сонечко, щоб відтворити зміст того, що робить сонечко за горою, а також веселочка , щоб передати як вона, веселочка,позичає воду).

У третій строфі потрібно голосом виділяти слова віти, верба– щоб передати красу природи.

а) читання вірша «буксиром» за вчителем виділяючи голосом головні слова;



СЛАЙД 12

б) читання вірша за схемою вголос «ланцюжком»

Зверніть увагу на ілюстрацію до вірша.


  • Чи відповідає ілюстрація змісту вірша? ( Так ,відповідає).

  • Які кольори використав художник? ( Оранжевий, синій, рожевий ).

  • Чому? ( Зображено вечір)

  • Які рядки відповідають малюнку?

( Розкажи, як за горою сонечко сідає,

Як у Дніпра веселочка воду позичає.)

6.Опрацювання вірша « Сонце заходить, гори чорніють…»

а) читання вірша вчителем напамять;

- Чи подібний пейзаж, описаний у вірші, на пейзаж у попередньому творі? ( Так: вечір, захід сонця, виходить вечірня зоря).



б) самостійне напівголосне читання твору учнями;

Знайдіть рядки і поясніть їх значення:

Гори чорніють – сутінки покрили гори;

Поле німіє – після тяжкої праці на полі люди повернулись до своїх домівок;

Серце одпочиває – радіє, насолоджується.

Зоря – ( для рифми зміна наголосу) можна підібрати подібні слова зіронька, зоряний.

в)Гра « Яке слово пропущене» (робота в групах)

( клас ділиться на дві групи за предметними малюнками - зірочка та сонечко).



Завдання

Iгрупа II група

Сонце заходить, гори… Лину я, лину…гадаю

…тихне,поле німіє. І ніби серце… .

(один з учнів групи зачитує виконане завдання).


  • Молодці! Ви справились із завданням.

IY . Виконання пісні «Зацвіла в долині».

Тарас Шевченко був не лише поетом,художником, але і слухачем. Він завжди з великим інтересом слухав думи і пісні у виконанні кобзарів. Сам записував народні пісні, і маючи непоганий голос, добре співав їх.

Любов до пісні Тарас Шевченко зберіг на все життя.

Слова пісні «Зацвіла в долині» написав Тарас Шевченко, музику А.Філіпченко. В своїх віршах Тарас Шевченко згадував калину 365 разів.



Рефлексія

  • А що ви знаєте про калину? ( Це національний символ , лікарська рослина).

  • А яка калина навесні, восени? ( Навесні зацвітає білим цвітом, восени червоні грона).



СЛАЙД 13

А зараз прийміть співочу поставу – сядьте рівненько, робіть правильний вдих і видих.

Слухайте мелодію та своїх товаришів.


  1. Проведення розспівки ( мі,ме,ма,мо,му…).

  2. Виконання першої строфи пісні вчителем

  3. Виконання пісні учнями ( діти в хороводі виконують пісню)

  4. Спів соловейка

  • Яка пташка заспівала? ( соловейко)

Рефлексія

  • Кому сподобалось , як він виконував пісню і танцював – хлопає голосніше, кому не сподобалось – тихіше.( Діти аплодують)

YII. Підсумок уроку

  • Про пейзажну лірику якого поета ми говорили?

  • ( Про лірику Тараса Шевченка)

  • Чого вчать твори Шевченка? (Шанувати і любити рідну землю, свій народ,мову,батьків).

  • А зараз поміркуйте і сплетіть «павутинку».

Під час вивчення теми « Ніжність і сум в пейзажній ліриці Шевченка»

Я дізнався… Мені сподобалось…

( про життя і творчість Шевченка) (виконувати пісню «Зацвіла в

долині)

Я хочу ще більше… Тепер я знаю,що…

(прочитати віршів ) (Тараса Шевченка називають

Великим Кобзарем)

Я думаю ,що сьогоднішній урок вас зацікавив і ми обов’язково побуваємо на могилі Великого Кобзаря.

В 2014 році 9 березня весь світ святкуватиме 200 річчя від дня народження Тараса Шевченка. Адже пам’ятники є не лише в Україні, а і за кордоном.



СЛАЙД 14



СЛАЙД 15

Юні друзі! Дорожіть Шевченком. Хочеться вірити, що, вступаючи в нове тисячоліття, на вашому шляху завжди будуть Тарасова пристрасть, Тарасова мужність, Тарасове невмируще слово!



YIII. Домашнє завдання.

Дізнатися вдома чи є книжка з поезіями Тараса Шевченка.

Вивчити напам`ять вірш «Зоре моя вечірняя».

Виразно читати вірш «Сонце заходить, гори чорніють …»



Книжкова

лікарня

Розклад уроків

Понеділок Вівторок

.Літературне читання 1.Літературне читання

2.Математика 2.Математика

3.Українська мова 3.Українська мова

4.Англійська мова 4.Природознавство

5.Музичне мистецтво 5.Фізична культура

Середа Четвер

1.Англійська мова 1.Англійська мова

2.Математика 2.Природознавство

3.Трудове навча 3.Фізична культура

4.Сходинки до інорматики 4.Основи здоровя

5.Фізична культура 5. Індивідуальні та групові заняття

Пятниця

1.Літературне читання

2.Математика

3.Українська мова

4.Образотворче мистецтво

5.Основи екології



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка