Кліматичні пояси І типи клімату. Практична робота № визначення типів клімату африки за кліматичними діаграмами. Мета



Скачати 93.43 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір93.43 Kb.
7 клас
Урок №15
Дата:
ЗАГАЛЬНІ РИСИ КЛІМАТУ.

КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ І ТИПИ КЛІМАТУ.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 4. ВИЗНАЧЕННЯ ТИПІВ КЛІМАТУ

АФРИКИ ЗА КЛІМАТИЧНИМИ ДІАГРАМАМИ.
Мета: сформувати в учнів систему знань про загальні ознаки клімату Африки та основні кліматотвірні чинники; продовжити формування практичних умінь та навичок визначати кліматичні особливості географічного об’єкту за кліматичною картою атласу, виявляти та пояснювати вплив кліматотвірних чинників; сприяти формуванню самоконтролю, самооцінки, прийняття рішень; розвивати вміння встановлювати причиново-наслідкові зв’язки; закріплювати прагнення до пізнання.

Обладнання: фізична карта Африки, кліматична карта Африки, атласи, підручники, шаблони Африки, комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Очікувані результати: учні зможуть називати характерні ознаки клімату Африки, пояснювати причини формування кліматичних умов материка, розподіл кліматичних показників.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Робота в парах

Прийом «Картографічна розминка», «Взаємоперевірка»

Учні по черзі ставлять один одному питання за картою Африки.



Прийом «Географічний крос» (доповнити тези необхідною інформацією)

В основі материка Африка залягає давня…

Серед форм рельєфу на материку переважають…

Гори Африки, що сформувалися в альпійську епоху складчастості, — …

Уздовж південного берега Африки простягнулися гори…

У Західній і Південній Африці розташовані всесвітньо відомі родовища…

Багаторічний режим погоди, характерний для певної місцевості, називають....

До основних кламатотвірних чинників належать…, …, … .


III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Практичність теорії»

Знання географічного положення та особливостей рельєфу Африки дають можливість визначити загальні особливості клімату материка.



Африка — найбільш спекотний материк на Землі. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині зима й літо відрізняються переважно умовами зволоження. Лише в горах температури опускаються нижче 0°С. Більшість жителів Африки ніколи не бачили снігу. І навіть сріблясто-крижані вершини високих гір, які виблискують поблизу екватора, місцеві жителі довго вважали скупченням коштовних металів... Якими ж чинниками зумовлений такий жаркий клімат Африки та розподіл опадів на материку, ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Аналіз розподілу температур

Робота в парах з кліматичною картою атласу та шаблонами материка

Завдання. За кліматичною картою визначити розподіл середніх температур січня та липня в різних частинах материка (північ, південь, тропіки, екватор). Позначити результати в зошитах на шаблоні.

В екваторіальних широтах ізотерми січня та липня мають однакові значення — +24 °С. Лише у східній частині на Східноафриканському плоскогір’ї середні температури зимового місяці знижуються до +16 °С.

Під час просування на північ амплітуда середніх температур січня та липня збільшується: від +16 °С до +32 °С. На крайньому північному заході середні січневі температури становлять +8 °С, а липневі +24 °С. Денна температура на більшій частині території часто піднімається вище +40 °С.

Під час просування на південь від екватора зміна температурного режиму проходить майже аналогічно.



Висновок 1. Географічне положення Африки переважно в жаркому тепловому поясі обумовлює надходження величезної кількості сонячного тепла до її поверхні та переважання високих температур повітря протягом року.
2. Аналіз розподілу опадів

Продовження роботи в парах з картою та шаблоном

Завдання. За кліматичною картою визначити кількість опадів у різних частинах материка. Позначити результати в зошитах на шаблоні.

На кліматичній карті Африки показники середньорічної кількості опадів в екваторіальних широтах сягають понад 2000 мм. Це пояснюється формуванням областей зниженого атмосферного тиску, до прогріте повітря піднімається вгору, утворюючи хмари й опади.

Більшому зволоженню узбережжя Ґвінейської затоки також сприяє тепла Ґвінейська течія.

У тропічних широтах у поясах високого атмосферного тиску панують тропічні повітряні маси зі спадними повітряними потоками і дуже малою кількістю опадів — близько 100 мм у північній частині й близько 500 мм у південній.

Майже весь материк перебуває під дією постійних вітрів — пасатів, які приходять з областей високого тиску до екватора. У Північній Африці пасати формуються над суходолом і несуть сухе тропічне повітря. У Південній Африці пасати дмуть із боку Індійського океану і несуть багато вологи.

Пустельний клімат в Африці сформувався не тільки всередині континенту, але й на узбережжі. Значну роль у їхньому утворенні відіграють холодні течії — Канарська та Бенґальська.

Теплі течії — Ґвінейська, Мозамбікська, мису Ґолкового, навпаки, сприяють насиченню повітря вологою та утворенню опадів.

Висновок 2. Опади на материку розподіляються нерівномірно. Значні території материка отримують малу кількість опадів, там формується пустельний клімат.
3. Характеристика кліматичних поясів Африки

Робота в групах

Кожна група характеризує певний кліматичний пояс, використовуючи власні схеми, рисунки, кліматичні діаграми (мультимедійну презентацію).



Практична робота 4 «Визначення типів клімату Африки за кліматичними діаграмами»

Завдання. Прослухайте виступ учнів та заповніть таблицю «Характеристика кліматичних поясів Африки».

Назва кліматичного поясу

Географічне положення

Переважаючі повітряні маси

Температурний режим

Опади

Типи клімату



















Зразки виступів

1-ша група

Екваторіальний пояс охоплює частину басейну річки Конґо та узбережжя Ґвінейської затоки. Тут панує одна пора року — літо. Протягом усього часу зберігаються високі показники середніх температур — +27...+28 °С. Практично щодня йдуть зливові дощі, які іноді досягають руйнівної сили. Найбільша кількість опадів, зареєстрована в районі екватора, становила понад 350 мм на добу! У середньому ж в екваторіальному поясі зафіксовано 2000–3000 мм опадів на рік. Високі температури повітря в поєднанні з підвищеною вологістю — основні ознаки екваторіального типу клімату. Такі кліматичні умови зазвичай погано переносять жителі помірних широт. Учені-метеорологи вважають, що висока вологість повітря вдень змушує людину відчувати втому, а вночі приносить відчуття холоду, незважаючи на високу температуру.



2-га група

На північ і південь від екваторіального поясу до 17–20° пн. і пд. ш. панує субекваторіальний тип клімату із сезонною зміною напрямку руху повітряних мас. Протягом літнього дощового сезону погоду формує вологе й тепле екваторіальне повітря. Часто трапляються грози, іноді протягом тривалого часу зберігається суцільна хмарність із тривалими дощами. Узимку екваторіальні повітряні маси заступають тропічні — жаркі й сухі. У разі віддалення від екватора тривалість сухого періоду збільшується.



3-тя група

Тропічні пояси відповідають тропічним широтам обох півкуль. Для них характерна перевага континентальних тропічних повітряних мас, що формують тропічний пустельний клімат. Це «царство пустель». У Сахарі літнього дня стовпчик термометра долає позначку +50 °С, а пісок і камені розжарюються до +70 °С! Уночі температура знижується до +10 °С, а то і до 0 °С. Такі великі коливання добових температур спричиняють те, що камені лопаються з тріском, схожим на постріли. Мешканці пустелі кажуть, що сонце на їхній батьківщині змушує кричати навіть камені. Улітку в Сахарі дме найсильніший палючий вітер — самум. Він переміщає тонни піску, від тертя піщин якого виникають звуки — то веселі, то сумні, то ніжні, то крикливі. Самум налітає раптово й може тривати від кількох годин до кількох днів. У Південній Африці тропічний пояс поширений на меншій площі. У південно-східній частині тропічного поясу під впливом пасатів, які дмуть із боку Індійського океану, формується тропічний вологий тип клімату.



4-та група

Крайні північ і південь материка лежать у субтропічних поясах. На півночі — на узбережжях Середземного моря та на південно-західному краї Африки — клімат субтропічний середземноморський із сухою спекою влітку (+27...+28 °С) і пануванням тропічного повітря, теплою вологою зимою (+10...+12 °С) і перевагою помірних повітряних мас. На південно-східному узбережжі під впливом південно-східних пасатів формується субтропічний клімат із рівномірним зволоженням. Кліматичні умови субтропічних поясів в Африці найбільш сприятливі для проживання людей. У горах Атлас і на вулканах Центральної Африки чітко виражена кліматична висотна поясність. Зі збільшенням висоти в горах кількість опадів зростає, а температура знижується. На високих вершинах гір залягають вічні сніги та льодовики.



5-та група

Демонструє загальну схему розміщення кліматичних поясів на материку.



Висновок І. Особливе географічне положення Африки обумовлює дзеркальну повторюваність кліматичних умов від екватора до окраїн материка.

На території Африки виділяються екваторіальний, два субекваторіальні та два тропічні пояси. Північний і південний краї материка розташовані в субтропічних поясах.


V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Бліцопитування» 1

Чому до Африки надходить велика кількість сонячної радіації?

Які типи повітряних мас формуються над материком?

Чому на західному та східному узбережжях Африки в Південній півкулі різна кількість опадів?

Як океани впливають на клімат Африки?

Як впливають на клімат узбереж Африки теплі та холодні течії?



Прийом «Експрес-тести», «Самоперевірка»

1. Над Африкою переважають повітряні маси:

А екваторіальні та тропічні; Б тропічні й помірні;

В помірні й полярні; Г всі вищевказані.

2. У якій частині Африки є умови для формування вічних снігів та льодовиків?

А У горах на півночі материка; Б у горах на півдні материка;

В на найвищих вершинах у районі екватора; Г таких територій немає.

3. Який тип циркуляції переважає над територією Африки?

А Мусонна; Б пасатна; В циклональна; Г західний перенос.

4. Укажіть причину значної кількості опадів у тропічних широтах на південно-східному узбережжі Африки:

А проходження холодної течії вздовж узбережжя;

Б формування зони високого тиску та низхідних рухів повітря;

В вплив вологого південно-східного пасату з Індійського океану;

Г формування зони низького тиску та висхідних рухів повітря.

5. Який вплив має Бенґальська течія на кліматичні умови південно-західного узбережжя Африки?

А Пом’якшує та зволожує клімат узбережжя;

Б є чинником утворення берегової пустелі;

В не має жодного впливу на клімат узбережжя;

Г посилює вплив вологих вітрів з Атлантичного океану.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Учитель допомагає учням сформулювати висновок за допомогою питань:

Про які загальні особливості клімату Африки ви дізналися сьогодні на уроці?

Чим вони обумовлені?

Які нові знання та уміння ви здобули сьогодні на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати § 11 підручника.

2. Розвʼязати географічну задачу (стор. 61).

3. Випереджальне завдання. Підготувати повідомлення про озера Африки.





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка