Казки Шарля Перро



Скачати 85.84 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір85.84 Kb.
Тема : Казки Шарля Перро.

Мета: узагальнити знання учнів про життя та творчість французького казкаря Шарля Перро; формувати оцінні судження; розвивати спостережливість, увагу, активізувати читацьку пам'ять; виховувати чуйність, доброзичливість, любов до книги, до казки.

Матеріали до уроку. Портрет Шарля Перро, ілюстрації до казок, виставка книг, кросворд, матеріали для групової роботи, збірники « Позакласне читання. 3 клас».

Хід уроку:

І. Організація класу. 

Любі діти, на урок 

Щойно пролунав дзвінок.

Тож тихенько всі сідаємо 

І урок розпочинаємо.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.



Слово вчителя.

Сьогодні я запрошую вас у незвичайну подорож до чудової країни Франції, а саме, у столицю її - місто Париж. Група дослідників познайомить зараз вас з цікавими фактами із життя однієї людини, життя і творчість якої пов’язана з цим містом.

1-ий учень. Так,саме тут, у Парижі, 12 січня 1628року у сімї подружжя Перро, у якій уже було четверо синів, народилися близнюки. Батько- адвокат Фернан Перро вирішив назвати новонароджених на честь французьких королів: Шарль та Франсуа. Та через півроку маленький Франсуа помер.

Родина дбала про виховання дітей. Читати Шарль почав у 6 років. Першу чарівну казку хлопчик почув від своєї няні. Йому дуже подобались чарівні казки, що він готовий був слухати їх без кінця. Разом зі старшими братами він спробував сам написати казку «Кохання лінійки та компаса».



2-ий учень. Коли Шарлю було 8 років, коли його віддали на навчання в коледж Бове. Спочатку хлопчик відставав у навчанні тому що, як стверджують дослідники його творчості, тяжко переживав смерть свого брата- близнюка. Часом йому було так важко, що він говорив, « від мене ніби відрізали половину». Хлопчик був мовчазним, усього боявся, цурався людей. До 13 років коледж Бове був для Шарля справжнім жахом. В нього тут не було друзів,всі його сторонилися.

Але після того, як він кинувся з кулаками на однолітків, які глузували і били однокласника Борена, Шарль перестав боятися, він почав піднімати руку на уроках, відповідати. Перро осмілів настільки, що згодом навіть почав сперечатися з педагогом. А коли йому заборонили брати участь у диспутах, він разом з Бореном покинув коледж та почав вчитися самостійно.



3-ий учень. Шарль закінчив коледж на відмінно. Батько наполягав, щоб син одержав юридичну освіту. І хоча Шарль мріяв стати письменником, він після закінчення університету працював в паризькому суді адвокатом. Через 5 років пішов з адвокатури і Перро почав писати поеми. Правда, ще в коледжі він писав вірші і разом з братами зробив переклав на французьку мову поему І. Котляревського «Енеїда».

Вчитель. В 25 років він присвячував деякі свої поеми королеві. Молодого юриста помітили при дворі й міністр фінансів Ніколо Фуке запросив Перро на роботу. Шарль збирав податки та писав вірші, які невдовзі вийшли друком. Він познайомився з політиками та письменниками, відвідував бали та світські салони. Писав легкі комедії, вірші та трагедії. Через кілька років він був призначений головою соціального «бюро», яке мало прославляти Людовика XIV. Перро став завідувати королівським будівництвом та майстернями гобеленів. Інколи він сам розробляв проекти і вигадував девізи й гасла для тріумфальних арок. Король був задоволений, і навіть інколи радився із Шарлем. Перро розбагатів, став членом Французької академії наук. Після смерті дружини він залишив двір і присвятив своє життя вихованню трьох дітей. З того часу він почав розповідати і писати казки. Першу свою казку «Грізельда» Ш. Перро написав у віршах, коли йому було 67 років.(1691р.) Казки Шарль Перро не вигадував. Деякі він пам’ятав з дитинства, інші довідався протягом життя, тому вони літературні, створені за фольклорним сюжетом. Славу приніс йому збірник «Казки матусі Гуски». (Історії та оповідки минулих часів з повчальними висновками.)



4-ий учень. Історія цієї книги цікава і таємнича. Коли в журналі була надрукована казка « Спляча красуня», то вона дуже сподобалась читачам. І тоді Перро написав цілу книжку під назвою «Казки матусі Гуски» і підписався іменем свого сина П’єра. А зробив він це для того, щоб син подарував книгу племінниці короля – принцесі Орманській . За це П’єр одержав нагороду – дворянський титул і увійшов у коло друзів принцеси, що було дуже важливим для нього на той час. Книги так і виходили під іменем сина Ш.Перро. І тільки через 10 років після смерті казкаря, його твори стали друкуватись під іменем Шарль Перро.

Після 16 травня 1703 року , через 3 роки після смерті улюбленого сина, Шарль Перро помер . Поховали його на паризькому кладовищі Сен Бонуа. На початку ХІХ століття в зв’язку із закриттям кладовища, останки Шарля Перро були перенесені до підземного некрополя церкви Сен Бонуа.



Пам’ятник Шарлю Перро в Парижі.

Вчитель. Перро працював над створенням «Всезагального словника французької мови»,написав велику роботу «Великі люди Франції», багато статей , книг, мемуарів, поеми у віршах, поезій. Але всесвітнє визнання принеси йому казки «Кіт у чоботях», «Віслюкова Шкіра», «Синя Борода», «Спляча Красуня», «Хлопчик-Мізинчик», «Червона Шапочка», «Попелюшка». Всесвітня енциклопедія казок називає Шарля Перро найдобрішим казкарем в історії літератури. Дійсно, одна з багатьох заслуг Шарля Перро в тому, що він вперше створив справжні дитячі казки, - добрі та щасливі, - які поклали початок дитячої літератури, адже до нього спеціально для дітей ніхто не писав.

ІІІ. Робота з виставкою книг.



На виставці представлені казки Шарля Перро «Кіт у чоботях», «Віслюкова шкіра», «Синя Борода», «Спляча Красуня», «Хлопчик-Мізинчик», «Червона Шапочка», «Попелюшка».

- Які з цих казок ви читали?



- Що спільного в усіх цих казках?

- Що сподобалося ?

ІV. Робота над прочитаними творами.



Переказування прочитаних творів. Обговорення їх змісту. Зачитування найцікавіших епізодів.

Робота в групах. - З якої казки цей уривок? (Кожна група заздалегідь готує уривок з прочитаних казок і на уроці по черзі зачитує їх. Представники інших груп повинні назвати казку.

  1. Наприклад: * «Вона була розкішно вбрана. Правда, таку сукню з високим стоячим комірцем принц бачив колись ще на своїй бабусі, але вдав, що не помітив старомодного фасону, і не сказав про це ні слова. Адже від того, що на принцесі було старовинне плаття, врода її не притьмяніла» («Спляча красуня»);
    * «Дівчинка пішла по шляху, який був набагато довший, та ще й дорогою збирала горіхи, ловила метеликів і рвала для бабусі квіти» («Червона Шапочка»).

* « Принцесі маркіз дуже сподобався: адже він був гарний і стрункий хлопець, чудовий королівський одяг був йому дуже до лиця, а ніжний і шанобливий погляд красномовніше за будь – які слова промовляв про його лагідну вдачу.» ( «Кіт у чоботях»).

*  «Устав він рано-вранці, пішов на берег струмка, набрав повні кишені білих камінчиків і вернувся додому» ( «Хлопчик-Мізинчик»).

* Колись жив собі дуже багатий чоловік. Були у нього чудові замки й палаци, безліч слуг і золотий та срібний посуд, рідкісні килими,

визолочені карети й прекрасні коні. Але, на нещастя, чоловік той мав синю бороду і через те був такий потворний та страшний, що не було жодної жінки або дівчини, яка б не втекла, побачивши його. Всі вони дуже лякалися.

( «Синя борода»)


  1. Читання « ланцюжком» казки « Попелюшка» за збірником « Позакласне читання. 3 клас».

  2. Обговорення прочитаного:

  • - Про що ця казка?

- Якою була Попелюшка?

  • -Який епізод казки вам найбільше сподобався?

  • - Яка основна думка казки?

V. Фізкультхвилинка

Навколо дерев весело підемо. ( Крокування на місці.)

     Різні листочки дружно підберемо. (Учні нахиляються, «збирають» листочки.)

     Відразу вгору піднімемо, ( Піднімають угору.)

     А потім їх підкинемо, (Імітація підкидання листочків вгору.)

     Нехай собі летять!

VІ. Доповнення читацького досвіду дітей.

1.Розгадування кросворда.

1. Яка шапочка була на голові у дівчинки, коли вона йшла до бабусі?

( червона)

2. Що загубила дівчина, тікаючи з балу? (черевичок)

3. Кого запросили король з королевою на день народження

своєї доньки? (чарівниць)

4. Як старша сестра називала Попелюшку ? (Чорногузка)

5.Яке взуття носив Кіт Карабаса Барабаса? ( чоботи)



6. Хто правив державою в усіх казках Ш. Перро? (король)










2







1





























































5

3




6



































































4




























  1. Робота в групах.

І група ( «Спляча красуня»)

ІІ група ( «Попелюшка»)

ІІІ група ( « Кіт у чоботях»)

ІVгрупа ( «Хлопчик мізинчик»)


Vгрупа ( « Червона шапочка»)

Підсумок уроку.


  1. Оцінювання роботи учнів на уроці.

  2. Рекомендації для самостійного читання.

Їхав поїзд наш невпинно

Із казкової країни.

Там живуть герої чемні,

Добрі, ввічливі! Напевно,

Ви такими будете.

І моїх порад не забудете.

  1. Завдання на наступний урок позакласного читання.

Прочитати одну казку ( на вибір) братів Грімм, переказувати її.

«Пані Метелиця», « Мізинчик», «Кіт у чоботях» «Червона Шапочка»,



« Бременські музиканти», «Гензель і Гретель», «Хоробрий кравчик», «Король Дроздобород», «Золота гуска», «Розумна дочка селянська», «Білосніжка» , « Гора Зімелі», «Три ледарі», « Королева бджіл» та інші.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка