Казка вчить, як на світі жить. Слова ввічливості



Скачати 120.65 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір120.65 Kb.
Тема: Казка вчить, як на світі жить. Слова ввічливості.

Мета: ознайомити учнів з етикетними формами спілкування; закріплювати вміння вживати слова ввічливості у мовленні (форми вітання, прощання, прохання, вибачення); вчити застосовувати набуті знання на практиці; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, інтелектуальні здібності, читацькі навики, удосконалювали вміння давати характеристику дійовим особам казок, оцінку їх вчинкам; виховувати шанобливе ставлення до оточуючих, чемність, доброзичливість, почуття відповідальності за свої дії.

Обладнання: іграшковий мікрофон; ілюстрації казок, матеріал для роботи в класах, групах, маски дійових осіб, презентація, комп’ютер.

Інтерактивні технології: «Мозковий штурм», «Інтерв’ю», метод «Асоціативний кущ», «Мікрофон», «Незакінчене речення», робота в групах.

Тип уроку: урок-подорож.

Література: Л.Шильцова «Інтегровані уроки рідної мови й мовлення в

початковій школі», Ранок, 2008 р.

О.Дтелетей «Позакласне читання» «Основа» 2007 р.

«Інтегровані уроки» «Шкільний світ» 2011 р.



Зінтегровано зміст предметів: літературне читання українська мова, елементи музичного та образотворчого мистецтва.
План уроку

Стежина «Каліграфічна»

Стежина «Мовних роздумів»

Стежина «Ігрова»

Стежина «Інсценізації та перекази»

Стежина «Музично-поетична»

Стежина «Фантазії»

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Створення емоційного настрою.

Сьогодні у нас незвичайний урок

в казкову країну ми зробимо крок.

Із казкою ми зустрічались не раз

і знову вона завітає у клас.

В казках є завжди перешкоди, я знаю:

Ми з вами гуртом легко їх подолаєм.

Хай сьогодні в кожне серце

Наш урок додасть тепла

А ми гостям посміхнемось

Побажаємо добра.


Привітання учнів

Станемо ми всі рівненько

усміхнемось веселенько.

Ще один важливий крок

зробимо за цей урок.

Глибше вивчимо ми мову –

солов’їну і чудову.

Тож гаразд, часу не гаймо

і урок розпочинаймо.

Ми гостей вітаємо

радо в школі нашій.

Доброго дня бажаємо

здоров’я та удачі.

Запрошуємо разом з нами

на уроці працювати,

де слова чарівні

в мовленні вживати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Вступна бесіда вчителя. Україна багата звичаями і традиціями, прекрасною мовою і мелодійною піснею, працьовитим народом і просторими містами і селами. Але історія показала, що вороги України стараються всякими способами відібрати в нас все це. І тому, рік тому, цвіт українського народу – студенти, а пізніше і весь український народ організували в Києві і по всій Україні майдан, де за волю, незалежність, мову і цілісність України страждали і навіть гинули. Ми молимось за них кожного дня, а сьогодні давайте вшануємо пам'ять про них хвилиною мовчання, тому, що вони герої, а Герої не вмирають.

Хвилина Мовчання.

Продовжуючи їх добру справу, ми сьогодні проведемо незвичайний урок – відправимось у казкову подорож країни «Ввічливість», де познайомимось з чарівними словами, навчимось як, де і коли використовувати їх у мовленні; станемо від сьогодні добрішими, розумнішими, вихованішими.

Свою чарівну мандрівку ми будемо здійснювати стежинами, на яких ми зустрінемося з різними перешкодами – творчими завданнями.

(вчитель оголошує план уроку, який записаний на дошці)

Стежина «Каліграфічна»

Стежина «Мовних роздумів»

Стежина «Ігрова»

Стежина «Інсценізації та перекази»

Стежина «Музично-поетична»

Стежина «Фантазії»

2. Стежина «Каліграфічна».

Повторення написання Дд, дл, од, ди та слів Добрий день, добраніч, дякую.



а) Гра «Мозковий штурм»

- Назвати голосні звуки у слові добрий.

- Назвати приголосні звуки у слові добраніч.

- Назвати слово, в якому однаково є голосних і приголосних звуків.

- Коли ми говоримо добраніч; до побачення.

- Що ми знаємо про звук [д].

- Які ще слова можемо добрати з даним звуком. Гра «Мікрофон».

3. Стежина «Мовних роздумів»

«Мовна розминка»

Робота над прислів’ями

Гра «згадай і доповни»

Краще переконувати словами, як (кулаками)

Від теплого слова й лід (розмерзає).

Гостре словечко, коле (сердечко)



Завдання:

Записати одне на вибір прислів’я, пояснити його значення



3.2. Постановка навчального завдання й «відкриття» нового знання.

У вас є уже певні знання про чарівні слова і сьогодні ми познайомимось коли, де і які вживати слова ввічливості.



а) Гра «Хто може так говорити?»

- Доброго ранку, моє сонечко!

Вставай швиденько! Час йти до школи (Матуся, татусь)

- Здрастуйте, дідусю! Як давно я вас не бачив? (онук)

- Привіт, Сергійку! Чому ти такий засмучений? (товариш, друг)

4. Стежина «Ігрова»

4.1. Робота в парах.

а) Розігрування діалогів

1п. – просим у товариша по парті ручку.

2п. – у бібліотеці

3 п. – Поступаєшся місцем бабусі в автобусі.



б) Дидактична гра «Ввічливі слова»

(доповнити вірш потрібними словами ввічливості).

4 п. Якщо бажаєш висловити подяку промовити потрібно дуже (дякую)

Коли мене сварять, я намагаюсь завжди казати чемно (вибачаюсь)



5 п. І в Україні, в Польщі і в Cловаччині всі кажуть на прощання (до побачення)

Розтопить серце всякого сердечне слово (дякую)



6п. Земніє древній пень коли почує (добрий день)

Щоб знов зустрітись в годину призначення кажу завжди я всім (до побачення)



в) Гра «Стань ввічливим» (доповнити діалоги словами ввічливості)

7 п. – Не їж мене…

8 п. – «Мій котику…»

4.2. Гра «Світлофор ввічливості»

На кожну ситуацію діти піднімають картки із червоним (неправильно) або зеленим (правильно) вічком.

- Пробачте, будь-ласка, я штовхнула вас ненавмисно, - сказала дівчинка в автобусі.

- Хлопчик звертається до продавця в магазині: «Дайте мені хлібину».

- Спасибі вам бабусю за смачні пиріжки, - сказала Оленка.

- «Миколо, дай мені червоного олівця» - сказав Дениско



Фізкульпауза

«Вправи ясної голови».

4.3. Практичне засвоєння слів ввічливості метод

«Асоціативний кущ»


Слова подяки



Слова прохання

Слова ввічливості

Слова вибачення

прямая соединительная линия 5

прямая соединительная линия 6прямая соединительная линия 7

(діти називають слова по черзі)

4.4. Гра «Закінчіть речення» (треба хором промовити пропущені чарівні слова)

Одного разу Сашко поїхав до цирку. У автобусі він сів біля вікна й із задоволенням роздивлявся вулиці. На вулиці до автобуса ввійшла жінка з маленькою дитиною. Сашко встав і сказав жінці («Сідайте, будь ласка!»). Жінка ввічливо подякувала Сашкові («Спасибі»). Несподівано автобус зупинився. Хлопчик мало не впав і сильно штовхнув якогось чоловіка. Чоловік хотів розсердитися, але Сашко одразу ж сказав «Вибачте, будь ласка».



5. Стежина «Інсценізації та переказу».

5.1. Інсценізація казки, «Лисиця і Журавель».

Колись давно Лисиця

стріла в полі Журавля.

Привіталась молодиця

трохи згодом промовля:

«Ми з тобою, бачу, схожі

ось що я тобі скажу,

ти один, а це негоже

хоч і я одна ходжу.

І тому я запросити

тебе хочу на обід.

Приготую їсти, пити

бо гостинний маю рід.

Журавлю те до вподоби

бо без друзів – просто край.

І сказав Лисичці:

- Добре, завтра вранці зустрічай

(Лисичка співає)

Гість прийшов. Лисиця просить:

не соромся, покуштуй

я додам, якщо не досить

пригощайся та смакуй.

Ох, нелегка мабуть справа

Рідку кашу дзьобом брать.

А лисичка тую страву

Заходилася лизать.

Кашу всю вона злизала

вже й тарілочка пуста.

Рушничком, що вишивала

чемно витерла вуста.

Зирк, на гостя оком чистим, каже:

- Десь пропав мій час.

Жаль, нема, що більше їсти

так, що друже, вибачай.

За обід я дуже вдячний

велике спасибі тобі

Ти готуєш дуже смачно

добре в тебе я поїв.

Чи не можеш ти, Лисичко

прийти до мене на обід.

Ти ж для мене – як сестричка

пригощу тебе як слід.

«Ой, лебедику, мій ясний

дуже - дуже рада я.

Я прийду до тебе вчасно

виглядай мене з вікна.

Час прийшов, і вже Лисиця

стука в двері Журавлю.

Наварив він м’яса, птиці

і картоплі, і щавлю.

А Лисичка біля горщика

наче дзиґа, так і сяк.

Голова не лізе в горщик

лапа теж не проліза.

Журавель те потихеньку

їжу дзьобом дістає.

Тож поїв собі гарненько

з апетитом все, що є.

Як поїв, всміхнувся мило

та в очах його печаль:

Бач, Лисичко, все поїли

пригощати нічим, жаль.

Глянь, вже сонечко заходить

зачепило небокрай.

Ми до мене, сестро мила

ще заходь, не забувай,

а за цю частину щиру

ти, будь ласка, вибачай.

Як чкурнула в ліс Лисиця

що й собаці не здогнати

Що й «спасибі», як годиться

геть забула проказати.

З материнської утроби

хай затямить всяк собі

що ї як кому ти робиш

так робитимуть й тобі

а) Технологія «Інтерв’ю»

- Кого ми можемо назвати ввічливим?

- Що про це свідчить?

- Якою ви собі уявляєте Лисичку?

- Чи схвалюєте її поведінку?

5.2. Сценка «Смачний сніданок»

Подумайте, чи ввічливою була Лисичка?

Лисичка: Який чудовий зайчик?

Постій-но, ти куди?

Будь ласка, любий зайчику

До мене підійди!



(зайчик зупиняється)

Сідай-но, поспілкуємось

Я – Лиска. Добрий день!

3. Яка ця Лиска ввічлива

Присяду я на пень…



Лисичка: Ну от і добре. Дякую

Що біля мене сів.

Ось погризи морквиночку

Такої ти не їв! (їсть)

Смачна, оближеш пальчики!

Лисичка (підходить ззаду, готується його схопити)

Який ти чарівний!

Їж вітаміни зайчику.

Сніданку мій смачний.

- Чому Лиска зверталася до зайчика так улесливо лагідно.

- Чи вона дійсно була ввічливою?



Висновок: Якщо слова гарні, а наміри злі, то це не ввічливість, а лукавство, підкуп, хитрість.

Стежинка «Музична – поетична»

5.3. Хвилинка поезії про ввічливість.

У нашій рідній мові

чарівні є слова.

Слова ці всім відомі,

бо сила в них жива.

«Добрий день, до побачення»

і усмішка сія.

Велике мають значення

ось ці прості слова.

Як скаже син чи донечка

«Спасибі вам, будь ласка»

Ясніше сяє сонечко

і світ стає, як казка.

Ось ці прості, живі слова

не забувайте, діти.

Від них і радість ожива

в очах промінчик світить.

Від цих чарівних добрий слів

тепліше людям жити.

Якщо ти їх не говорив,

то треба говорити.

Це дякую і добрий день

пробачте, йдіть здорові.

Вживайте, діти їх щодень

у нашій рідній мові.

Доброго ранку? – мовлю за звичаєм.

Доброго ранку? – кожному зичу я.

Доброго ранку вам – людям бажаю.

І посміхаються у відповідь люди

- Добрі слова ж бо для кожного любі.

Доброго ранку, доброго дня

Доброго вечора, сьогодні, щодня.

Хай лиш добро буде на світі.

Хай будуть завжди усміхнені діти.



5.4. Про ці чарівні слова складені багато віршів, приказок, пісень. Послухайте одну з них «Чарівні слова.

6. Стежина «Фантазії

Групова робота.

а) Кожній групі дано предмети, які потрібно розглянути і впізнати героїв казок.

б) Метод «Прес»

Свої висловлювання доводити, користуючись опорою



Я вважаю

Я думаю

Мені здається.

Я переконаний

7. Підсумок уроку.

- Чим сподобалась вам подорож?

- Чого вчать нас ці казки?

- Як треба говорити чарівні слова?

У нас в Україні є народна мудрість

«Тепле слово і в мороз зігріє». Тож давайте у своєму мовленні використовувати теплі й лагідні слова ввічливості, а весела

Пісенька у цьому допоможе нам.

«Чарівні слова»

Добре слово ніби зайчик сонячний

Зігріває душу й веселить.

Добре слово всім почути хочеться,

А від злого серденько болить.

Приспів:

Теплі і лагідні, теплі і лагідні

Серце ви гоїте, як вода жива.

Ви ніби зайчики, зайчики, сонячні

Як ви потрібні нам, чарівні слова.

Ці слова яскраві, ніби квіточки

Нібито метелики легкі.

Будемо слова казати ввічливі



Ніжні і приємні, ось такі…

На цій музичній ноті ми закінчуємо свою мандрівку. Дякую вам, що були сьогодні активні. Я впевнений, що ви не тільки вивчили слова ввічливості, а й будете користуватися ними у житті.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка