Історія молодої людини ХІХ ст Образ Жульєна Сореля



Скачати 93.19 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір93.19 Kb.
Урок 3-4
Тема: Історія молодої людини ХІХ ст.. Образ Жульєна Сореля.
Мета:

  1. - проаналізувати періоди життя героя ( Вер’єр, Безансон, Париж), показати його оточення;

  2. - розвивати вміння аналізувати художній образ, вести дискусію, добирати аргументи для доказів, навички коментованого читання; вміння узагальнювати та використовувати інформацію;

  3. - виховувати моральну чистоту, людяність, повагу до особистості.


Обладнання: тексти роману, комп’ютер, олівці, твори музикантів-класиків,

журнали.


Методи й прийоми: проектна робота, індивідуальна, групова, інтерактивна

вправа «Круглий стіл»; «дизайн-петля».


Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.
Жанр уроку: складання та захист проектів.
Очікувані результати: учні залучені у творчий процес, самі є керівниками

своєї роботи;враховуючи те, що робота почалась до

уроку, ймовірні різні жанри представлення проекту;

учні знають зміст роману, узагальнюють та

закріплюють вивчене, вільні у виборі завдань, що

створює атмосферу доброзичливості, поступово

формують морально-етичні компетенції.
Ключові поняття: проект; плебей, егоїзм, честолюбство.
План уроку


        1. Мотивація навчальної діяльності (інтерактивна вправа «Круглий стіл»).

        2. Словникова робота.

        3. Робота над проектами:

- дослідницько-пошуковий етап;

- збір і обмін інформацією;

- заключний етап.


        1. Захист проектів.

        2. Рефлексія («дизайн-петля»).

        3. Домашнє завдання.

        4. Підсумок уроку. Виставка робіт.



Перебіг уроку.


  1. I. Організаційний момент.

  2. II. Мотивація навчальної діяльності




  1. Інтерактивна вправа «Круглий стіл» (визначення проблеми і завдань дослідження, що випливають з неї; висування гіпотез їхнього розв’язання; обговорення методів дослідження; обговорення способів оформлення кінцевих результатів та презентації їх; прогноз результатів та висування нових проблем дослідження).




  1. Слово вчителя. Жульєн Сорель - представник покоління 20 – х рр. XIX ст. Йому притаманні риси романтичного героя: жага незалежності,

яскрава індивідуальність, бажання змінити свою долю. Проте

життя ставить його перед вибором: жити за законами предків або

«пробити» собі шлях до вищої влади, але приректи себе на загибель. І

він робить вибір.


Завдання : пригадайте, як називає Стендаль свого героя згідно з його

соціальним станом?



  1. «син селянина»;

  2. «молодий селянин»;

  3. «син робітника»;

  4. «молодий робітник»;

  5. «син теслі»;

  6. «бідний тесля».



Підсумок вчителя: справді, Жульєн Сорель – син селянина, який

має лісопильню, повинен працювати на ній, як і

його батько, брати. Він чужий в світі багатих,

вихованих, освічених.




  1. Словникова робота: плебей, егоїзм, честолюбство




  1. III. Робота над проектами.



  2. Дослідницько-пошуковий етап.

Учні в групах вирішують проблеми завдання. Потім іде перестановка – учні групуються по-новому і створюють та захищають проекти за обраним видом діяльності.

Учні дійшли висновку, що задача дослідження – це духовне переродження Жульєна Сореля.

(Спочатку визначила основні напрямки пошуку рішення даної проблеми, потім обговорили їх з дітьми:


    1. Обов’язкове знання змісту.

    2. Обізнаність з історії Франції XIX ст.

    3. Поділ теми на мікротеми, формування творчих груп)




  • Учні визначили для себе такі напрямки:




  1. Жульєн Сорель в Вер’єрі.

Проблема: визначити, як змінюється внутрішній стан героя.


  1. «Релігія – поприще для кар’єри» (духовна семінарія в Безансоні)

Проблеми: лицемірство героя, як засіб боротьби із своїм ворогами – єзуїтами.


  1. «Париж – гнітюча атмосфера» (в будинку де Ла-Моля).

Проблема: смерть Жульєна – моральна перемога чи трагічний фінал?

- В процесі дослідження виникла ще одна окрема тема, яку вчитель свідома не обговорював з дітьми. Учні звернули увагу на те, що Жульєн Сорель захоплювався Наполеоном та мріяв про його долю. Двоє учнів захотіли дослідити цю мікротему і назвали її «Наполеон в житті Ж. Сореля».

Проблема: чи допоміг ідеал Наполеона Сорелю.


  1. Збір і обмін інформацією (робота в групах).




  1. група «Жульєн Сорель в Вер’єрі»


Проблемне завдання: кохання Жульєна до пані де Реналь справжнє чи штучне?
Питання для дослідження:

1. Родина в житті Жульєна, її ставлення.

2. Чим можна пояснити те, що Жульєн твердо знав, що живе в стані ворогів?

3 .Про що мріяв Жульєн Сорель?

4. Чим була робота для героя в домі пана де Реналь?

5 .Навіщо було Сорелю підкоряти пані де Реналь?

6. Як Жульєн сам пояснює те, що ненавидів та зневажав багатіїв? А як же пані де Реналь?

7. Що за роль грав Сорель у стосунках із дружиною мера? Як нові почуття відкриваються юнакові?

8. Як поводиться Сорель під час хвороби Станіслава-Ксав’є? За кого він переживає більше за все? Які почуття борються в його душі?


  1. група «Релігія – поприще для кар’єри» (Духовна семінарія в Безансоні)


Проблемне завдання: лицемірство – це засіб боротьби Жульєна з ворогами – єзуїтами чи природне єство героя?
Питання для дослідження:

      1. Чому Жульєн вирішує вступити в семінарію?

      2. Чому герой порівнює семінарію з в’язницею?

      3. Як перебудовує свої чесноти Сорель?

      4. Чи згадував він про своє кохання до пані де Реналь?

      5. Чесно заслужив Жульєн високу рекомендацію абата Пірара?




  1. група «Париж – гнітюча атмосфера» (в будинку маркіза де Ла-Моля)


Проблемне завдання: смерть Жульєна Сореля – моральна перемога чи трагічний фінал?
Питання для дослідження:

1. Хто допоміг Сорелю потрапити на службу до маркіза де Ла-Моля?

2 .Чому тут він згадує і хоче бачити пані де Реналь?

3. В який бій вступає Жульєн в боротьбі з вищим товариством? Яким шляхом іде?

4. Чи можна тепер впізнати колишнього Жульєна?

5. Як проходить служба в маркіза?

6. Яку оцінку дає Жульєн товариству Парижу? Як його сприймає оточення де Ла-Моля?

7. Які почуття постійно ятрять душу героя?

8. Що зруйнувало плани Сореля? Чому він стріляв в жінку, яку вважав винятковою?

9. З яких позицій та як переоцінює себе Жульєн, своє життя, суспільні закони та звичаї?

10. Про кого думає молодий чоловік перед смертю?


  1. група «Наполеон в житті Жульєна Сореля»


Проблемне завдання: чи допоміг ідеал Наполеона Сорелю?
Питання для дослідження:

  1. Що означав девіз героя «Кожний за себе»? І створення ілюзії самостійності?

  2. Про що захоплено мріяв Сорель, перечитуючи улюблені книги?

  3. Яку теорію придумує Жульєн;слідує їй, усупереч своїм почуттям?

  4. Чому Жульєн називає «час Наполеона » найпрекраснішим?

  5. Палко бажаючи слави для себе, про що мріяв герой?

  6. Який внутрішній кодекс честі поступово складається в поведінці Жульєна; незалежно від ролей та масок, який він обирає?


IV. Підсумкове слово вчителя.
Перед смертю на судовому процесі Жульєн дає останній, вирішальний бій своєму класовому ворогові, вперше встаючи перед тим відкрито. Зриваючи маски лицемірства та пристойності зі своїх судій, герої кидає їм в обличчя грізну правду. Не за постріл в пані де Реналь відправляють його на гільйотину. Головний злочин Жульєна в іншому. В тому, що він, плебей, насмілився обуритися соціальною несправедливістю та повстати проти своєї жалюгідної долі, зайнявши те місце під сонцем яке заслужив. Ви по-різному відтворили життя і духовне переродження Жульєна Сореля, але я хочу звернути увагу на слова одного із слайдів:

«В людини завжди є право вибору, є надія на такий шлях в досягненні мети, який не суперечить його внутрішнім переконанням». Тож бажаю вам іти саме таким шляхом.




  1. Захист проекту «Життя і духовне переродження Жульєна Сореля».

План захисту проектів

  • Постановка проблеми, її актуальність.

  • Аргументації положень проблеми (поетапна).

  • Етапи роботи над проектом, отримані результати.

  • Висновки. Виставлення оцінок. Рефлексія: «дизай-петля».

  • Відповіді на питання інших груп (дискусія).


Представлення міні - проектів
1 група – в музиці (добір класичної музики, об’єднаний в один твір);

2 група – ілюстративне слово (серія малюнків, малюнків-символів, колажі, схеми, акровірші і т. ін.);

3 група – в слайдах (використання мультимедійних технологій).
Проекти виглядають так:
1-й міні-проект
Життя і духовне переродження Жульєна Сореля в музиці
1. Юність Жульєна.

2. Захоплення читанням, релігією. А.Ведель «Херувимська» (хор)

3. Робота гувернера.

4. Перше кохання. «Прекрасна музика кохання».Камерний ансамбль під керівництвом Є.Н.Пушкова.

5. Боротьба душі «наполеонізм». Бетховен. «Симфонія N7».

6. Безансонська семінарія. Ф.Шуберт. «Ave Maria».

7. Париж. Камерний ансамбль під керівництвом Є.Н.Пушкова «Дорога скорби» (Via dolorosso).

8. Матильда де Ла-Моль. Бетховен. «Місячна соната» (3ч).

9. Лист.Бах. «Токката й фуга ре мінор».

10. Постріл в церкві А.Штогаренко. «Раптовий удар».

11.Тюрма. «Якщо втомилася душа»… Камерний ансамбль під керівництвом Є.Н.Пушкова.

12. Гільйотина. Моцарт «Реквієм» із «Лакримози».


2-й міні-проект
Життя і духовне переродження Жульєна Сореля в слові та ілюстраціях.
Акровірші


    1. Листи в майбутнє . Приголомшують правдою, складністю, чіткістю. Вчать не втрачати людської гідності.

    2. Дорослий хлопчик-

Сирота при батьках.

Як добре, що є Луїза!



    1. Почуття жаху й недовіри до священнослужителів. Віра у власні сили.

Розпач…

Вірш «Я»…

(про Сореля)

Я- дерево,

Молоде і тендітне.

Я- дерево,

Розумне й підступне.

Я- дерево,

Розгублене й закохане.

Я- дерево,

Знівечене й засохле.

Я- дерево,

Відроджене й непереможене.


«11- слів`я»
Луїза

Чорноока


Душевна жінка,

Не переживай так.

Я кохаю тебе ніжно.

Прости!


(Сорель Луїзі)
Сенкани
Сорель-

Обачний молодий лиходій.

Пробиває собі дорогу,

Боротьба між червоним та чорним в душі.

Особистість.
Жульєн-
Великий шанувальник Наполеона.

В житті все не так,

Плебею важко зійти вгору.

Переможець.



Характеристика в прикметниках
Ж - жагучий, жахливий, жорстокий.

У - ув’язнений, упереджений, успішний.

Л - льодовий, лиходій.

Ь

Є - ємний, єдиновладний.



Н - надчутливий, настирливий, найперший, невмолимий, непереборний, неспинний.

С- суперечливий, самовпевнений, себелюбний, старанний, спокусливий, спритний.

О- обачний, одарований, облудник.

Р- рвучкий, ревний, рішучий, розчарований, розумний, руйнівний.

Е- ерудований, енергійний, емоційний.

Л- людяний.

Ь -
3-й міні-проект
Життя і духовне переродження Жульєна Сореля в слайдах.

(Див. додаток-презентацію)





  1. Рефлексія – «дизайн-петля».

  2. Домашнє завдання.

Підготувати цитатний матеріал до характеристики жіночих образів у романі.

Індивідуальне завдання: підготуватися до рольової гри (пані де Реналь, Матильда, Стендаль).


VIII. Підсумок уроку. Виставка робіт.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка