І. Організація учнів до уроку



Скачати 156.8 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір156.8 Kb.
Читання

Тема .Байки . Езоп «Двоє приятелів і ведмідь»

Мета . Удосконалювати навички швидкого, правильного, виразного читання і усвідомлення прочитаного; збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження; розвивати увагу, уяву, зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного слова, мови.

Методично – дидактичне забезпечення уроку. Мультимедійне обладнання, мультимедійні засоби, дидактичний та роздатковий матеріал,аркуші для групової роботи, маркери, план – конспект уроку у вигляді мультимедійного проекту .

Хід уроку.

І.Організація учнів до уроку.

Любі діти, у наш клас

Завітали гості щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

ІІ. Мовна розминка .



1.Вивчення нової скоромовки.

Вовк ведмедя розбудив:

- Вже весна, гуляти йди!

Виліз велетень з барлогу –

Вовк втікає в ліс від нього.

2.Чистомовка

Єш- єш – єш – якщо ти друзів справжніх ( маєш )

Ди – ди – ди – бережи ти їх …( завжди )

Єш – єш – єш – ти і сам прекрасно … ( знаєш )

Ти – ти – ти – як важко друга справжнього ( знайти )

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

1. Асоціативний кущ

Казки Вірші Оповідання

Повісті Літературні жанри Байки

П'єси Загадки Скоромовки


2 Кросворд «Байки»

1. Приміщення, в якому зберігаються книги.

2. Літери будь якої мови, написані в певному порядку.

3. Пташка, що квилить над морем.

4. Місто, в якому похований Т. Шевченко.

5. Вчить, як на світі жить.


3 Анограма

каБай –велинекий, тішенайчас нийвірвашо іртв чальповгоно тузміс. У кахбай в раобзі твинар, слинро, нирізх мепредтів жезонобра дейлю.

(Байка – невеликий , найчастіше віршований твір повчального змісту .У байках в образі тварин, рослин , різних предметів зображено людей.)

4 Фронтальне опитування

- Чим байка відрізняється від інших творів?

(Байка – це здебільшого віршований твір , який чогось навчає , від чогось застерігає ; у байці є висновок ,з якого можна зрозуміти , що схвалюється , а що засуджується. Цей висновок називається мораллю.)
-Чому саме звірі, птахи, рослини стали дійовими особами байки?
(Через те, що саме вони, наділені людськими рисами, дали змогу людині подивитися на себе збоку, побачити свої вади, які заважають жити.)

- З яких частин складається байка?


(З розповіді та моралі.)

- Що таке мораль?

(Це своєрідний висновок з розповіді, пояснення, для чого вона написана. Найчастіше вона влучна і подібна до прислів'я.)

Алегорія (грец. — інакомовлення) — відображення одного предмета через інший. Найчастіше людські характери відображаються в образах звірів, комах, рослин, речей і птахів. Вони розмовляють, сміються, дошкуляють одне одному, гніваються, як люди. Вони мають певні людські риси.

- Твори якого українського байкаря ми читали?

(Байки Леоніда Глібова)

- Хто знаэ російського байкаря ?

( Іван Крилов)

5. Легенда про байку

Легенда про байку.

Давно це було. В одному поселенні цвів льон блакитними квітами, м’якими та ніжними, наче крила метеликів. Сонце гріло його, дощ поливав. І це Льону дуже подобалося.
Багато історій судилося почути Льонові.
Якось з’явилися люди, схопили Льон і повиривали з корінням. Боляче йому було… Потім поклали у воду, після того тримали над вогнем, наче хотіли підсмажити.
- Не завше жити лише для свого задоволення, - говорив Льон.

– Доводиться й терпіти. Зате про щось корисне дізнаєшся, щось нове почуєш...


Що тільки не робили з Льоном: і м’яли, і тріпали, і чесали, аж поки не опинився він на прядці. Потім потрапив він на ткацький верстат. Полотно різали, країли, голками кололи.
Одного разу полотно потрапило у вогонь. Здається, усе: пропав Льон і не розповів жодної історії. Та ні, глибоко помиляється той, хто так думає.
У повітрі, у веселому танку, закружляли невидимці, які розповідали людям щось повчальне. Виявляється, це було не що інше, як … байки.
IV Повідомлення теми і мети уроку

- На уроці ми познайомимося з першим байкарем, опрацюємо його байку «Двоє приятелів і ведмідь»; будемо вчитися давати характеристику героям, аналізувати їх вчинки, добирати фразеологізми до окремих епізодів твору та до байки в цілому; попрацюємо над вдосконаленням навички читання.




1. Повідомлення про автора

1 учень


За легендами, основоположником байки вважають Езопа, який жив, у VI ст. до н. е. Езоп був рабом і не міг говорити вільно, відверто, тому звертався до форми байки. У той час байка існувала як вид усної творчості. Згодом близько II ст. до н. е.байки Езопа були записані, їх використовували як навчальний посібник у риторичних школах.

2 учень


Езоп жив у Стародавній Греції, приблизно в VII—VI ст. до н.е.

За переказами, він не був греком, а чужинцем, рабом відомого рабовласника Ксанфа, який вважав себе вченим-філософом, а насправді був нерозумною людиною.

Від народження Езоп був горбатим і потворним. Зовсім, здавалось, негарний на вигляд, цей раб був надзвичайно розумним. Про його мудрість ходили легенди.

3 учень

Якось господар Езопа наказав принести з базару найдорожчу річ. Раб приніс йому язик і так пояснив свій вибір: "Язик - могутня зброя, завдяки йому можна проповідувати любов, справедливість, здійснювати добрі вчинки, дарувати надію, цінувати та поважати людей, тому язик — найдорожча річ".

Коли іншого разу господар наказав найдешевшу річ, то раб знову приніс язик і пояснив свій вибір так: "Язик може чинити зло, вбивати та зраджувати, завдавати болю, приводити до розчарування. Тому це найдешевша річ.

4 учень

Пізніше Езоп здобув волю, став радником царя Крези. Зазнавши принижень, він як ніхто розумів інших принижених, повчав людей своїми байками. У подальшому Езопа було несправедливо звинувачено у крадіжці золотого кубка із храму Аполлона, засуджено і вбито. Він був скинутий з високої скелі у безодню.



5 учень

Авторству Езопа приписують 426 прозових байок. Вони вирізняються надзвичайною простотою будови і лаконічністю. Він розповідав людям короткі байки, які навчали їх розрізняти добро і зло, замислюватися над своїми вчинками і словами. Ще за життя його назвали мудрецем. За зразком Езопових байок пізніше в різні епохи складали свої твори письменники різних народів



V Робота над новим матеріалом

1.Словникова робота

Робота в парах

Дорога пролягла - простягалася через ліс, поле…

Дати відсіч – захистити себе.

Марна справа – немає сенсу, не треба цього робити.

Упав додолу – упав на землю.

Затамував подих - завмер, перестав дихати, ледь дихав

Оговтався – прийшов до тями, заспокоївся

Бурмило – жартівливе прозвисько ведмедя.

Випало - прийшлося

Спіткає - чи не станеться якої – небудь пригоди

Скрута - небезпека . тяжка хвилина , біда

Чимдуж - дуже швидко

Має слушність - правий, має рацію




2. До поданих слів доберіть синоніми

Нажаханий – переляканий, наляканий.

Подався – пішов, поплентався, побрів, пошкандибав, побіг, помчався, накивав п’ятами, погнав, поліз, порачкував.

Вкупі – разом;

Невдовзі – незабаром, через деякий час;

Нажаханий – наляканий;

Забачивши – побачивши.

Видерся – виліз.

Дісталися - прийшли

Раптом - несподівано , зненацька

Вгледів - роздивився

Підвівся – піднявся


VІ Фізкультхвилинка.
VІІ. Робота над новим текстом.

1. Первинне ознайомлення зі змістом твору.

  • Перший абзац читає вчитель

  • Вправа «Передбачення»

  • Які події будуть відбуватися далі ?

  • Читання тексту учнями « мовчки » 1 абзац

  • Вправа «Передбачення»

  • Що станеться з другим приятелем ?

  • Читання тексту вголос


2.Перевірка первинного сприйняття твору «Так чи ні ?»

– 1) Трьом приятелям випало одного разу йти з села до міста.



+ 2) Невдовзі дісталися лісу. Звідки не візьметься ведмідь.

– 3) Один з приятелів, ледь його забачивши, кинувся до високого дерева і вмить заховався за товстим стовбуром.

– 4) Другий ішов попереду й розглядався по боках.

+ 5) А коли помітив звіра, було вже пізно.

+ 6) Чоловік упав додолу та прикинувся неживим, бо знав – ведмідь не чіпає мертвих.

+ 7) Ведмідь підійшов до чоловіка, тихенько нахилився над головою, обнюхав і подався своєю дорогою.

– 8) Підвівся чоловік радісний, що врятувався від ведмежих обіймів.



+ 9) А приятель усе те бачив з дерева і коли оговтався, зліз із дерева, підійшов та й каже: «Дуже радий, що ти врятувався».

+ 10) Розкажи, що тобі шептав на вухо бурмило?

– 11) Сказав, що ти – дуже хороший товариш.



+ 12) Адже друзі пізнаються в біді.

3. Робота над змістом байки

Учні визначають зачин, основну частину, кінцівку байки.

- Знайдіть у тексті питальні речення

- А чи не спіткає нас яке лихо в путі ?

- Ану ж нападе дикий звір ?

- Ну , а тепер розкажи , що тобі шептав на вухо бурмило ?

- Отак і сказав ?

- Робота з діалогами



  • Чи з однаковою інтонацією слід читати слова приятелів в обох діалогах?

(У першому діалозі один чоловік був упевненим, зневажливо поставився до сумнівів приятеля. Другий, навпаки, був стривоженим, очевидно, передчував щось недобре. У кінцівці байки перший чоловік висловлював здивування, а другий — упевненість.)

Які слова розкривають мораль байки?

(Ніколи не ходи нікуди з приятелями, які в скруту кидають тебе самого і чимдуж; тікають, рятуючи власну шкуру.)

- Гронування ( Хараттеристика товаришів )


Товариш


І варіант

- Які риси характеру засуджуються?



(Самовпевненість, страх, нещирість, заздрощі.)

ІІ варіант

- А які схвалюються? (Розсудливість, швидка реакція.)

-Які слова байки стали приказками, прислів'ями?

  • (Рятувати власну шкуру; друзі пізнаються в біді; ти ба, який розумний.)

Робота за малюнками підручника

Якими словами можна підписати малюнок?

- Доберіть заголовок відповідно темі.

(Пригода у ліcі. Зустріч з ведмедем.)

VIII Робота в групах

І група


Робота з фразеологізмами. Підібрати фразеологізми до окремих епізодів байки. Пояснити свій вибір.

- Народитися під щасливою зіркою (про приятеля, який уник небезпеки);

- фортуна усміхнулася (пощастило, ведмідь не зачепив);

- як сніг на голову (ведмідь з’явився раптово);

- брати ноги на плечі (перший приятель втік);

- душа в п’яти пішла (дуже злякалися обидва приятелі);

- білий як полотно (дуже переляканий другий чоловік);

- ні живий, ні мертвий (дуже переляканий);

- як з-під землі (раптово);

- сяйнути розумом (про другого чоловіка, який упав на землю і прикинувся мертвим).

ІІ група

Поясніть значення фразеологізмів , в яких зустрічається слово « ведмідь »



Ведмежа послуга – безглузда послуга, яка замість допомоги завдає великої шкоди, неприємностей.

Ведмідь на вухо наступив – про людину, у якої відсутній музичний слух.



Ведмежі обійми – міцні обійми.

Ділити шкуру невбитого ведмедя - діли́ти зві́ра, яко́го ще не вби́ли.

Міцний ,як ведмідь – сильний

Сила , як у бурмила – сильний

Ізвивається , як ведмідь у танці – незграбний

Бурчить , як ведмідь – незадоволення

Живе , як ведмідь у барлозі – відлюдність

У ведмедя десять пісень і все про мед – ненажерливість

ІІІ група

Змінити зміст байки на позитивний


  • А я б вчинив в подібній ситуації так …

IV група

Поєднати частини прислів'їв

Людина без друзів – що дерево без коріння.

Нових друзів май – старих не забувай.

Як прийде туга, пізнаєш друга.

В лиху годину пізнаєш вірну людину.

Дружба – найбільший скарб.

Друг боягуз – гірше ворога.



ІХ Узагальнення вивченого матеріалу

1.Робота з сучасною баснею

Верба і коза Валентина Бутрім

Там , де з гори текла в долину річка ,

Посеред трав росла собі Вербичка.

Коза неподалік на прив'язі блукала

І на Вербичку скоса поглядала.

А далі й каже : - Ти одна стоїш ,

Дружити нумо ! Разом веселіш !

Тягни до мене гілочки свої !

Вербичка і послухала її :

За мить зжувала гілочку Коза .

Не дружба вабила Козу – смачна лоза !

Отож , пильнуй і ти : задумайся , з ким дружиш ,

Чи не поживою , буває , друзям служиш ?

Лисиця і Заєць

Вовк Зайця вполював . Сів , лапою тримає

І солодко на нього поглядає .

Коли Лисиця йде : - Привіт , Вовчиську !

Я бачила отам , в гайочку , близько ,

Хтось кабанця задрав .

Свіжесенький ! Ти б збігав та забрав !

Вовк Зайця кинув , у гайок подався ,

А Заєць до Лисиці обізвався :



  • Спасибі , подруго ! Я навіть не чекав …

Чим я тобі віддячу , рятівнице ?

… Даремно куцохвостий не тікав .



  • Собою , любий ! – мовила Лисиця .

Є такі « друзі »: від вовків рятують ,

Бо на обід собі тебе лаштують .




Х Підсумок уроку

1.Скласти сенкан до слова байка , Езоп

Складання сенкану

Езоп


Розумний, волелюбний

Навчає, уміє слухати, допомагає

Захищає інтереси простих людей

Мудрий байкар

2. Гра «Клубочок »

- Яким на вашу думку повинен бути справжній друг



ХІ Домашнє завдання

Група 1 Навчитися виразно читати байку Езопа та детально переказувати

Група 2 Змінити зміст байки

Група 3 Намалювати до байки малюнок

В Езопа вчіться, добрі люди!

Для того байка коле пір ребро,

щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро.

Хоч розповідь коротка й жартівлива,

Мета її ясна й правдива.



Федр


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка