Гуцаленко Т. В. Тема : Тварини рідного краю. Тварини, що занесені до Червоної книги краю



Скачати 109.68 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір109.68 Kb.
НВК «Середня загальноосвітня

школа І – ІІІ ступенів № 4 - ліцей»

м. Могилева – Подільського



Природознавство

1 клас
Вчитель початкових класів

Гуцаленко Т.В.


Тема : Тварини рідного краю. Тварини, що занесені до Червоної книги краю.
Мета. Удосконалювати уміння класифікувати тварин за суттєвими ознаками, розширювати уявлення учнів про тварин рідного краю; розповісти учням про Червону книгу та про червонокнижні тварини рідного краю;

збагатити знання дітей про охорону і збереження тварин рідного краю; спрямовувати практичну діяльність учнів, пов’язану з охороною тварин;

розвивати мислення, увагу, цікавість, просторові уявлення, інтерес та спостережливість до тварин рідного краю, уміння висловлювати свої думки;

виховувати любов, повагу та турботливе ставлення до тварин.


Обладнання: ілюстрації тварин, Червона книга України та Вінницької області, ребуси, відгадки до загадок, демонстраційний матеріал «Тварини Вінниччини»;

підручник І. В. Грущинська «Природознавство» 1 клас ( ст. 102 – 105),

І. В. Грущинська «Зошит друга природи» 1 клас ( ст. 39 – 40 ).
Хід уроку
I. Організація класу. Створення позитивного настрою.
Я вам рада, діти милі,

І вітаю щиро вас,

Та запрошую ласкаво

На урок у перший клас.


- Усміхніться один одному, щоб урок пройшов у теплій, дружній атмосфері. Бо хороший настрій – запорука хорошого результату роботи.

Поглянь, дитино, все довкола

Так щиро посміхається тобі:

І сонце, й небо, ліс і поле…

Ти теж у відповідь їм посміхнись.

Ти привітайся з днем чудовим,

З деревами, пташками і небом голубим,

І знай: усе це є природа, її люби, примножуй, бережи!
ІІ. Хвилинка спостережень.
1. Представлення Їжачка.
- Діти, сьогодні на урок я запросила нашого давнього друга – Їжачка – Хитрячка ( доброго захисника природи ). Саме він допоможе нам спостерігати за природою, збагатити наші

знання про охорону і збереження природи рідного краю.


2. Запитання від Їжачка. Вправа «Погода».
- Яка зараз пора року? Який місяць? Яке число?

- Якою ж видався початок весни цього року, нам повідомлять наші чергові синоптики. ( доповідають підготовлені діти )

- Запишемо наші спостереження за днем сьогоднішнім в класний календар погоди:

Який стан неба?

Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

- Як змінилась погода за цей тиждень?

- Діти, наші спостереження за природою найчастіше відбуваються в місті. А чи доводилося вам спостерігати як приходить весна у ліс?

- Наш гість Їжачок - Хитрячок запрошує нас в уявну мандрівку до весняного лісу.


IІI. Мотивація навчальної діяльності .
1.Уявна мандрівка до весняного лісу.

( Під мелодію вчитель зачитує вірш Н.Забіли «Весна».

Діти розглядають ілюстрації. )











Все прокидається поволі, від сну зимового встає.

Ось іде весна ланами, перелогами, лісами.

Де не ступить - з-під землі лізуть паростки малі.

Як опустить вниз правицю - зеленіє скрізь травиця.

Як лівицю підведе - всюди листя молоде.

А як здійме руку вгору до блакитного простору -

З кожним помахом руки линуть з вирію пташки.

Розквітають в луках квіти, зеленіють в лісі віти.

Все зелене, молоде… Що за пора року йде? ( Весна)

2. Бесіда про враження від побаченого і почутого.

- Чи сподобалось вам у весняному лісі?

- Які ознаки весни ви побачили?

- Кого із представників тваринного світу ви помітили під час перегляду ілюстрацій? (на дошці залишаються картинки тварин: вовк, білка, лисиця, сонечко, соловейко )


IV. Повідомлення теми уроку та очікуваних навчальних результатів.

Усюди тварини нас оточують:

Стрибають, плавають, в небі літають.

У землі причаїлися, снують під ногами.

Скільки усього їх живе поряд з нами!


- Сьогодні разом із нашим хоробрим захисником природи ми познайомимося з дикими тваринами нашого краю, подивимося цікаві фото. Також ви дізнаєтесь і про те, що багато диких тварин потребують захисту.
Вправа "Очі кування"

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?



(жодна думка не заперечується, не обговорюється).

- А в кінці уроку підведемо підсумки, чи справдились ваші сподівання.


V. Актуалізація опорних знань.

- А зараз Їжачок хоче перевірити, яких тварин ви знаєте, як вмієте розподіляти їх на групами за зовнішніми ознаками.




  1. Робота над загадками.

  • Хто на собі ліс носить? ( Олень )

  • Хто спить, а очей не заплющує? ( Заєць )

  • Стрекотуха білобока, звуть усі її … ( Сорока )

  • Уночі гуляє, а вдень спочиває,

Має круглі очі, бачить серед ночі. ( Сова )

  • Тисяча тисяч бондарів роблять хати без дворів. ( Мурашки )

  • Має рот, та все мовчить. (Риба)


На дошці - відгадки:


а р и б



и к ш а р у М

ь ц є а З

( Заєць ) ( Риба ) ( Мурашки)

а в о С


ь н е л О

а к о р о С


( Сова ) ( Олень ) ( Сорока )
- Як назвати одним словом відгадки? ( Тварини )

- Отже, тварин дуже багато і всі вони різні.



2. Робота в групах. Розподіл тварин на групи.

1 група.



- Розгляньте зовнішній вигляд оленя, зайця, вовка. Назвіть спільні ознаки цих тварин. ( Голова, тулуб, хвіст, чотири кінцівки )

- До якої групи тварин вони належать? ( Звірі )

- Яка головна ознака звірів? ( Годування дитинчат молоком )
2 група.

- Розгляньте зовнішній вигляд сороки, сови, горобця. ( Замість передніх кінцівок – крила, особлива форма тіла, яка допомагає літати )

- До якої групи тварин вони належать? ( Птахи )

- Назвіть загальні ознаки птахів. ( Тіло вкрите пір’ям )


3 група.

- Розгляньте зовнішній вигляд риб. Чому в них така особлива форма тіла?



( Форма тіла допомагає рибам плавати )

- Зверни увагу, що у них замість кінцівок? ( Замість кінцівок у риб – плавці )

- Де живуть риби? ( Все життя проводять у воді )

- Назвіть загальні ознаки риб. ( Тіло укривають ряди луски)


Висновок

- Про яку групу тварин ми не розповідали? ( Комахи )

- То на які відомі нам групи за зовнішніми ознаками можна розділити тварин? (звірі, комахи, птахи, риби )

- Кого з представників тваринного світи ми не побачили у нашій мандрівці до весняного лісу? Чому? (Риб, вони живуть у водоймах, а ми подорожували до лісу)

- Отже, тварин є дуже багато. Всі вони різні. Усі названі сьогодні тварини мешкають у нашому краї.
VІ. Робота над новим матеріалом.


  1. Розповідь учителя «Тварини Вінниччини»

Тваринний світ Вінницької області дуже різноманітний. Це зумовлено особливостями рослинності.



Птахи гніздяться по всій території області. Найбільш поширені:



У річках і числених ставках області водяться такі риби:





2. Ділова гра "Увійди в природу другом»
- Ми познайомилися з тваринами Вінницької області.
Світ прекрасний навколо тебе -

Сонце ясне і синє небо,

Птахи і звірі, гори і ріки -

Нехай він буде таким навіки!

Нехай людина добро приносить -

Бо світ навколо любові просить. (Алла Потапова)


- Як ви гадаєте, про що зараз піде мова? ( Про охорону тварин )

- А для чого треба охороняти тварин? ( Тварини приносять користь )

- Давайте доведемо це.
Т
Користь тварини
варини запилюють рослини (бджола)

Тварини знищують шкідників рослин (птахи)

Тварини-санітари, знищують трупи тварин (вовк)
Тварини приносять велику користь людині:

• як джерело харчування (м'ясо, молоко, яйця);

• як джерело естетичної насолоди (метелики, співучі птахи, рибки);

• джерело для наукових досліджень;

• джерело для народної медицини.
Але людина не завжди з розумінням відноситься до природи, вважаючи себе її господарем. Не завжди розуміє, що вона є частиною природи, а в природі все взаємопов'язане і людина може жити тільки, дбаючи про довкілля.

Отже, основне завдання людини - не знищувати, а — вивчати природу, розумно користуватися її благами.



3. Червона книга Вінниччини.
У кожній країні свої закони про охорону природи. У нашій державі для збереження рідкісних видів рослин і тварин, які потребують охорони, створено спеціальну «Червону книгу».

Червона книга – це список рідкісних видів тварин та рослин, що перебувають під загрозою зникнення. Вона Червона тому, що червоний колір – це сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи. Книга побудована так, що про долю кожного виду можна дізнатися за кольором сторінки.

Червона сторінка сповіщає, що видові загрожує загибель.

Біла сторінка – що вид хоч ще не зникає, але його все меншає.

Зелена сторінка – то сторінка надії. Сюди з червоних та білих сторінок переводять ті види, яким більше не загрожую знищення.



Чорна сторінка –записані назви тварин, які вже зовсім зникли.

Оранжева сторінка - відзначено тварини, що можуть скоро зникнути.

Сіра сторінка - маловідомі види тварин.

До сторінок Червоної книги України занесені 923 види рідкісних та зникаючих тварин та рослин.




На території Вінницької області мешкають 12 видів звірів, 9 видів птахів, 4 види риб, яких занесено до Червоної книги України.

Серед них:
4. Фізкультхвилинка

Звірі в лісі проживають і роботу також мають.

Тож виходять на полянку і зарядку роблять зранку.

Встали й ми побіля парт. Встали всі? Мерщій на старт.

Лапки вгору, лапки вниз, Землі - матінці вклонись.

Сонцю руки простягни. До проміння поверни.

А тепер прогнімо спини, і замремо на хвилину.

Розігнулись, пострибали, потім трішки політали



І за парти посідали.
VІІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів.

- Їжачок – Хитрячок уважно слухав наші повідомлення і вирішив перевірити, наскільки ви були уважні. Він приготував для вас різноманітні завдання, які розкривають таємниці природи.
1. Робота за підручником. Гра «Роздивись і дізнайся» ( ст. 102 – 103 )

- Кого із зображених диких тварин можна зустріти у твоєму краї?

- Хто з них літає, ходить, стрибає, повзає?

- Яких диких тварин тобі доводилося бачити серед природи?


2. Робота в парах. Гра «Хто більше?»

- Хто назве більше назв комах ( риб, птахів, звірів )?


3. Самостійна робота в зошитах. Гра «Лабіринт» ( ст. 39 )

- Пройди лабіринт і допоможи дитинчатам знайти своїх мам.

- Якщо завдання тобі сподобалось, то домалюй у кружечку веселе обличчя, якщо ні – то сумне.

- У кого з вас, діти, з’явилося веселе обличчя? Мені приємно, що завдання вам сподобалося.


4. Робота над загадками «Тварини Червоної книги Вінниччини»

- Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, які ще тварини нашого краю занесені до Червоної книги Вінниччини.




Летить дід — сів на цвіт,

волосинки розгортає,

солоденького шукає.



( Джміль )

Мале й проворне;

хрущів, мишей поїдає,

а на свою оборону безліч голок має.



( Вухатий їжак )

Довгі ноги - довгий ніс.

Прилетів – обід приніс.

Смачних жабеняток

Для своїх маляток.



(Лелека чорний )

Велетень міцний, могучий

Ходить , бродить біля кручі.

І навколо погляда

Щоб не трапилась біда.

(Зубр)

Ні птах, ні звір щось змішане.

А спить завжди підвішене.

(Кажан)


Сам чорний, та не ворон,

є роги, та не бик,

шість ніг без копит.

( Жук – олень )

Який птах найважчий в Україні?



(Дрохва)
5. Творча вправа за підручником. ( ст. 105 ).

- Розглянь тварин, занесених до Червоної книги України.

- Які з них можна зустріти у твоєму краї?
6. Робота в зошитах. Гра «Упізнай і домалюй» ( ст. 40 )

- Упізнай і домалюй тварин, занесених до Червоної книги України.

- З’єднай лініями назви тварин із їхніми зображеннями.


7. Ребуси.

- Ось і закінчується наш урок. Їжачок – Хитрячок задоволений вашою роботою, тому приготував для вас сюрприз – скриньку ігор.





( Риби ) ( Комахи ) ( Ластівка )

VІІІ. Рефлексія. Підсумок уроку.
1. Вправа «Незакінчене речення»

- Пригадайте, що ви очікували від сьогоднішнього уроку. Чиї сподівання від уроку справдились – піднесіть руки.

- Я дуже рада, що всі ви отримали від уроку те, що хотіли.

- Що цінного для себе ви взяли з сьогоднішнього уроку?

На уроці природознавства я:

• дізнався ….

• зрозумів….

• я хочу….


2. Коментоване складання «Правил друзів природи»

- Майже у всіх дітей справдилися сподівання, значить, ви відмінно попрацювали, і тепер ви також можете прислужитися справі охорони тварин. Виносимо на обговорення такі закони.




  1. Не засмічуй … ( природ, ліс )

  2. Не вбивай …. ( тварин та їх дитинчат )

  3. Не чіпай домівок … ( тварин і їх дитинчат )

  4. Не розорюй … ( мурашники )

  5. Взимку нагодуй … ( пташок )

  6. Не руйнуй пташиних … ( гнізд )

  7. Люби рідний … ( край )


3. Вірш «Бережи природу».
Все на землі потрібно берегти:

І птаха, і звіра, і оту травинку,

Не чванься тим, що цар природи ти,

Бо врешті ти – лише її частинка.

- Пам’ятай! Ти в природі – гість.
ІХ. Завдання для допитливих.

- Дібрати малюнок і розказати про тваринку, яку потрібно охороняти.



А ваші доробки ми оформимо, створюючи колективний проект «Скарги тварин».


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка