Гомер був першим пророком древніх греків” Г. Сковорода Мета



Скачати 106.56 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір106.56 Kb.


Урок №1.

Тема. Гомер — легендарний основоположник європейської

літератури. Автор поем „Іліада” та „Одіссея”

"Гомерівське питання".

Гомер був першим пророком древніх греків

Г.Сковорода
Мета: ознайомити учнів з геніальним представником античної літератури та його всесвітньовідомими творами,

з’ясувати суть „гомерівського питання”

розкрити поняття „епічна поема”, „гекзаметр”

розвивати навички, дослідницько-пошуккової діяльності, логічного та творчого мислення; сприяти вихованню почуття гідності, та гуманістичної життєвої позиції



Тип уроку - урок-проект

Випереджальні завдання

Підготувати проектну роботу на тему: „І я живу з античними богами ,

Вже й сам напівлегенда,

напівбог”

М.Негода


Обладнання: портрет Гомера; тексти поем у різних перекладах; карта Стародавньої Греції; мультимедійні презентації, написані статті, брошура,

повідомленні



Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ.Актуалізація опорних знань (Презентація” Літературний диктант”№1

  • Літературний диктант

1. У яких творах усної народної творчості стародавніх греків були уславлені звитяжні подвиги?

2. Як називали у Давній Греції професійних співців?

3. За якої доби відбувся розквіт народної героїчної пісні?

4.Кого вважали давні греки автором героїчних пісень?

5.Як називали себе ахейські племена, що осіли на західному узбережжі Азії?

6.Який жанр змінив героїчну пісню у VIII ст. до н. е.?

7. Як називали виконавців епічних пісень?

8.Чим відрізнялися рапсоди від аедів?

9.Назвіть ім'я найвідомішого поета Давньої Греції.

10.Назвіть найвідоміші епічні поеми Гомера.

11. 3а чиїм наказом і коли були впорядковані і записані поеми Гомера?

12. Що стало основою поеми Гомера "Іліада"?

  • Перевірка літературного диктанту№1


ІІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми уроку

Учитель. Останніми запитаннями нашого літературного диктанту були за-

питання про легендарного рапсода античності Гомера. Впродовж наступних уроків ми з’ясуємо, чому саме Гомера називають батьком не лише давньогрецької літератури, а й усієї європейської . Ознайомимося з ключовими фрагментами його славетних поем „Іліада” та „Одіссея” та їх провідними ідеями.


А також вирішимо проблемне питання:

Чому уже 2,5 тисяч років Гомер та його поеми не залишають байдужими людей в усьому світі?

Досягнути поставленої мети нам допоможе навчальний проект, над яким творчі групи учнів 8 класу працювали впродовж двох тижнів.

Нагадаємо мету та завдання учнівського проекту


  • Презентація”Завдання проекту”

Вступне слово

Ще в сиву давнину відомий був вислів: "З Гомера кожен може взяти стільки, скільки спроможний взяти". Видатні грецькі філософи Сократ, Платон, Арістотель нагадували: щоб добре виховати молодь, їй треба прищеплювати любов до Гомера. "Гомер стоїть на початку, в середині й наприкінці життя кожного юнака, кожного зрілого мужа й кожного старця", — скаже на початку І ст. н.е. грецький філософ Ліон Хрісостом. "Одіссею", що рясніє описами звичаїв та дивних пригод, радили читати молодшим; "ІлІаду", з її драматизмом та поглибленою життєвою мудрістю, — людям старшого віку

Не кожен народ у ті давні часи зумів оспівати свою любов до вітчизни так, як греки. Недарма почуття туги за рідним краєм, прагнення повернутися до нього і сьогодні називають грецьким словом "ностальгія".

Повернення... Дороги... Щемкий неспокій цих слів веде нас до Гомера - легендарного незрячого поета- співця, що в лляному хітоні з саморобною лірою- формінгою мандрував містами і селами узбережжя Малої Азії, до його славнозвісних поем "Іліада" та "Одіссея", наснажених любов'ю до отчого краю.



  • Робота із фотографією скульптурного зображення Гомера

(Демонстрація репродукції мармурової скульптури Гомера).

Ось він - найдавніший і найславетніший поет Стародавньої Греції, який жив у VIII ст. до н.е.



Опис погруддя Гомера із книги А.Содомори” Жива Античність”

Співець, піднявши голову, наче подався вперед.Тонкі риси обличчя, зведені брови, від чого поглибшали зморшки на переноссі і чолі, ледь розтулені губи. Гомер дослухається так, ніби перед його внутрішнім зором пропливають ясні видива. Зникає теперішнє натомість оживає минуле. Ще мить – і співець, узявши до рук формінгу, передасть слухачам своє натхненне бачення


ІV. Робота над темою уроку

Захист проекту

Робота в групі : спікер (організовує роботу проекта)-кіністет, секретар(веде записи,відповідає за підбір ілюстративного матеріалу)-візуал, доповідач(виступає з кінцевим продуктом проекту, чітко висловлює думки-аудіал)


  • Творча група „Я-біограф” стаття в стінгазету

  • Творча група „Я-біограф „Легенди про Гомера”

  • Творча група „Я-біограф повідомлення” Гомерівське питання”

  • Відеофільм „Гомер”

Словникова робота „Гомерівське питання

Проблемне питання:



Чому уже 2,5 тисяч років Гомер та його поеми не залишають байдужими людей в усьому світі?

Можливий варіант відповіді БІОГРАФА



Відсутність документальних матеріалів про життя Гомера,

про його авторство, тобто проблеми, що становлять суть «гомерівського питання», сприяють надзвичайно глибокому вивченню спадщини поета, тому

уже 2,5 тисяч років не залишають байдужими читачів усього світу
Учитель .Про сиву давнину великої грецької цивілізації розповідають дві величні поеми Гомера. В "Іліаді" йдеться про Троянську війну, яку розв'язали царі середземноморських держав проти міста Трої (грецька назва - Іліон), аби помститися за зухвалий вчинок троянського царевича Паріса, який викрав прекрасну Єлену - дружину одного з правителів. Поемами Гомера зачитувалися здавна. Але вчені тривалий час не сприймали їх серйозно. По-перше, тому що Гомер жив у V111 ст. до н.е., а оповіді стосувалися дуже давніх часів. По-друге, тому що в поемах надто багато казкового.

  • Творча група „Я-історик” Презентують брошуру „Троя не міф, а реальність”


Можливий варіант відповіді ІСТОРИКІВ на поставлене проблемне запитання

Якщо уважно прочитати поему „Іліада”, то вона розкриє дуже багато цікавих і різних відомостей про античні час. Археологічні розкопки розкрили багато таємниць про історичні часи ахейців та троянців, довели правдивість існування Трої, збагатили історію безцінними фактами.

Отже, твори Гомера спонукають істориків, географів до розкриття таємниць історії людства.


  • Творче завдання (кінестет)- розгадавши кросворд, прочитаєти справжнє ім'я Гомера.

    1. Як в античності тлумачили слово сліпий

    2. Поняття, що означає "слово", "розповідь", "оповідання".

    3. Один із творів Гомера.

    4. Один із творів Гомера.

    5. Місце в Хіосі, пов'язане з ім'ям Гомера.

    6. Музичний інструмент, з яким мандрував Гомер.

    7. Яке питання, що стосується Гомера, залишається відкритим?

    8. Інша назва Греції.

    9. Одне з міст, яке претендує називатися батьківщиною Гомера.

Відповіді; 1 .Гомер. 2.Епос. 3. "Іліада".4. "Одіссея". 5. Скеля. 6. Ліра. 7. Гомерівське. 8. Еллада. 9. Смірна. По вертикалі - Мелесіген.


  • Творча група „Я-мовознавець ”(візуал+аудіал)

Шлях „Іліади „ та „Одіссеї” до українського читача

Переклад епосу Гомера вимагає високої поетичної майстерності. Над ним працювало багато митців. Серед них - Олександр Навроцький - один із членів Кирило-Мефодіївського братства, в якому він підтримував революційно- демократичне крило, очолюване Тарасом Шевченком. У 60-70-х роках Навроцький здійснив повний переклад "Іліади", який, проте, не був виданий. Степан Руданський намагався наблизити грецький епос до українського народнопісенного ладу і "перелицював" Гомера. Йому належить повний віршований переклад "Іліади". У 1887 р. в альманасі "Складка" вийшла перша пісня "Іліади" в перекладі Володимира Самійленка. Опубліковано два уривки з "Іліади" та фрагмент з "Одіссеї" Івана Франка. Над перекладом "Одіссеї" працювали Пантелеймон Куліш та Олександр Потебня. Леся Українка переклала III і початок IV пісні "Одіссеї". Як перекладач Гомера безперечні заслуги мав Петро Ніщинський, що підписував свої твори псевдонімом Петро Байда. Поет, композитор громадський діяч, викладач грецької мови, він перекладав античну класику: у Львові 1889 р. надруковано І—XII пісні "Одіссеї", 1892 p. - XIII XXIV. То був перший повний переклад "Одіссеї розміром оригіналу. Ніщинський переклав також 1 пісень "Іліади", з яких надруковано 6. Опубліковані фрагменти "Іліади" і в перекладі Андрія Білецького, Федора Симоненка.

Вагомим надбанням української перекладацької школи є повний переклад "Іліади" та "Одіссеї", що його здійсни розміром оригіналу Борис Тен.

Цей переклад відповідає всім вимогам сучасного гомерознавства, відзначається художньою майстерністю. Фахівці оцінили його як подію українського культурного життя.



  • Робота в зошиті (кінестет)

Складання пам'ятки "Переклади "Іліади" та "Одіссеї" українською мовою"

60-70 pp.ХІХст. - повний переклад "Іліади" (невиданий) Олександр Навроцький;

1887 р. - перша пісня "Іліади" - Володимир Cамійленко

1889-1892 pp. - перший повний переклад "Одіссеї" Петро Ніщинський;



повний переклад "Іліади" та "Одіссеї" - Борис Тен.
Вчитель .Вплив Гомера відчувається майже в усіх ВИДАХ мистецтва. Мотиви І образи його поем знайшли друге життя у творчості таких несхожих митців, як фламандський художник-реаліст XVII ст. Іорданс ("Каліпсо доставляє припаси на корабель Одіссея") англійський пейзажист Тернер ("Одіссей та Поліфем”. Герої Гомера з'являються у живописі російського художника В.Серова ("Одіссей та Невсікая”) і французького художника-романтика Делакруа ("Виховання Ахілла").


  • Творча група „Я-мистецтвознавець ”

Презентація №1”Пантеон давньогрецьких богів” аудіали

Презентація №2 „Образи та сюжети поем Гомера –невичерпне джерело для різних видів мистецтва” візували

Можливий варіант відповіді мистецтвознавців

Поеми Гомера є джерелом сюжетів, образів для творців різних видів мистецтва. Музика-симфонії, опери.Кіно- художні фільми.



  • Творча група „Я- кінокритик”



  • Консультація з теорії літератури Презентація

V.Підсумок уроку

1.Метод „ Займи позицію” (аудіалам)



Доведіть істинність чи хибність слів Г.Сковороди:

Гомер був першим пророком древніх греків”


2.Літературний диктант №2, 3.(Візуалам)

3.„Уявна розмова” (кінестетам) Уявіть , що ви потрапили на вулицю давньогрецького міста і почули розмову двох жителів про Гомера.



Змоделюйте можливий діалог давніх греків, кожна репліка якого починалася б із слів: „ А я чув про Гомера , що...

VІ. Рефлексія

Метод «Незакінчене речення». Письмово в зошиті

  1. Мені сподобалося …

  2. Мене вразило …

  3. Мене обурило …

  4. Я навчився…

  5. Продовжте речення: «Сьогодні на уроці я зрозумів (ла)...»

Оціни свою роботу на уроці:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12


Заключне слово учителя

Ми доторкнулися сьогодні до однієї із скарбниць світової літератури та культури; доторкнулися до безсмертя, бо ім'я Гомера стало символом безсмертя. Про це досить образно сказано в одній із грецьких епіграм:

Вигаснуть зорі скоріш на склепінні високого неба,

Гелій освітить скоріш Ночі святої лице,

Хвиля солона скоріш буде людям напоєм солодким,

Мертвий з А їду скоріш вернеться знов до життя,

Ніж славнозвісне ім 'я меонійця Гомера забудуть,

Ніж його древні пісні кануть у млу забуття. Чи справдилося слово давньогрецького поета?
Домашнє завдання

1.Прочитати фрагменти з поеми Гомера „Іліада”

„Заспів”, „Щит Ахілла”(вірш 478-608)

2.Виписати в зошит з теорії літератури терміни : епічна поема, заспів, гекзаметр

3.Індивідуальні завдання



Підготувати повідомлення:

а)„Композиція„Іліади” дослідницька гр. №1(2уч.)

б)„Сюжетна лінія поеми” дослідницька група №2

в)спробувати зобразити щит Ахілла (за бажанням) візували



г)Від імені Гомера підготувати розповідь про міфологічну основу поеми „Іліада”







База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка