Гендерний підхід сучасний погляд на вихованняСкачати 39.66 Kb.
Дата конвертації12.04.2016
Розмір39.66 Kb.
Гендерний підхід - сучасний погляд на виховання.

Сучасний, швидко мінливий динамічний світ диктує нам свої правила. Соціальні зміни, що відбуваються в сучасному суспільстві, призвели до руйнації традиційних стереотипів чоловічої та жіночої поведінки.

Демократизація статевих відносин спричинила змішання ролей, фемінізацію чоловіків і очоловічування жінок.

На основі численних досліджень вчені дійшли висновку, що в даний час орієнтуватися тільки на біологічну стать не можна, і ввели використання міждисциплінарного терміна «гендер» (англ. gender - стать), який позначає соціальну стать, стать як продукт культури.

У результаті ми маємо можливість розглядати питання виховання дівчаток і хлопчиків не як споконвічну від народження даність, а як явище, що виробляються в результаті складної взаємодії природних задатків і відповідної соціалізації, а також з урахуванням індивідуальних особливостей кожної конкретної дитини.

Тому проблема виховання дітей привертає все більше увагу не тільки науковців, а й педагогів та батьків. Напевно, це зумовлено тим, що сучасні підходи до розвитку особистості вимагають вираховування гендерних особливостей дошкільників. Якщо раніше чоловіка ототожнювали з владою, а жінок – підпорядкуванням, то в наш час все більшого значення набувають взаєморозуміння, взаємодопомога. Це не означає, що в хлопчиків не варто виховувати чоловічі риси, а в дівчаток – жіночі.

А такі риси як відповідальність, чесність, працьовитість, акуратність мають бути для обох статей. Проблема гендерного виховання не є «відкриттям» сучасності, здавна світові мислителі говорили про важливість освіти хлопчиків і дівчаток з урахуванням різних підходів. Так, за Платоном, в ідеальному суспільстві жінка може брати участь в усіх справах нарівні з чоловіком. Ж.Ж.Руссо зазначав, що чоловіки і жінки, як біологічні істоти подібні, однак як суспільні – різняться.

На тлі суспільних змін змінюються позиції дітей, їхня свідомість: дівчатка стають агресивними й грубими, а хлопчики переймають жіночий тип поведінки. Тому, дуже важливо приділяти увагу гендерному вихованню дітей. Але, насамперед, дорослі мають усвідомити, що вони є взірцем для дітей і поводитись відповідно до своєї гендерної ролі, адже від цього значною мірою залежить те, як приймуть свої ролі діти. Мабуть, нікого не треба переконувати у тому, що статева освіта дітей має здійснюватися як у сім’ї, так і у дошкільному закладі.

Виходячи із зазначеного педагоги нашого дитячого садочку в освітньо – виховному процесі належну увагу приділяють гендерному вихованню дошкільників. А почали розглядання питання такого виховання саме із себе. Адже займаючись вихованням дітей ми, вільно чи невільно, проектуємо на них свою модель поведінки, своє бачення світу, своє відношення до оточуючих.

Гендерне виховання в дитячому садку

Усвідомлення гендерної ідентичності дітьми дошкільного віку не відбувається саме по собі. Поняття приналежності до тієї чи іншої статі у дитини формується завдяки вихованню, яке він отримує в сім'ї та дитячому садку. Вперше уявлення про існування двох статей, чоловічого і жіночого, з'являється у дітей в два роки. Поступово діти, починають відносити себе до одного з них.

Для чого необхідний гендерний підхід у вихованні?

Завдання з формування уявлень про ознаки чоловічого і жіночого підлог у дітей стоять перед дитячими дошкільними установами та сім'ями. У дитячих садках реалізуються цілі програми з гендерної вихованню дітей. Важливість даного підходу полягає в тому, що хлопчики і дівчатка зовсім по-різному сприймають світ і також по-різному мислять.

Ігри, що проводяться в рамках заходів з гендерного виховання, дозволяють дітям згодом розуміти, до якого саме підлозі ставляться вони самі. Також у дітей формуються уявлення про те, як вони повинні себе вести. Ті діти, які ведуть себе відмінно від засвоєних іншими дітьми норм, можуть ними не братися. Проявом цього стає засудження і неприйняття хлопчиками інших хлопчиків, які демонструють прояв жіночих ознак поведінки. Точно також не приймаються дівчатками і ті з них, поведінка яких відповідає хлопчачих. Відчужувані своїми групами, діти з легкістю вливаються в ті, чия поведінка вони демонструють.

Суть гендерного підходу у вихованні полягає не тільки в розумінні дітьми якостей, притаманних різним статям, а й у формуванні толерантності у хлопчиків і дівчаток по відношенню один до одного.

Явними проявами гендерної ідентичності дитини є іграшки і одяг, яку він прагне одягати. Якщо інтерес до ігор і одязі протилежної статі занадто виражений, то слід звернути увагу на даний аспект виховання дитини.

Гендерний підхід у фізичному вихованні

Гендерні особливості є і в фізичному вихованні дітей. Хлопчики і дівчатка спочатку орієнтовані на різні типи рухової активності. Дівчаткам підходять заняття, спрямовані на розвиток ритму, плавності і гнучкості, а заняття з хлопчиками припускають розвиток витривалості, витримки і швидкості. Відповідно до цього підбираються ігри для них, визначається різне число повторень і тривалість вправ.

Хлопчики орієнтовані на ті фізичні ігри та вправи, в яких вони можуть продемонструвати власну силу і швидкість. Прикладом таких ігор є боротьба, біг і метання предметів. Дівчаткам ближче гри зі скакалками, стрічками та м'ячем. Саме в таких заняттях вони максимально можуть проявити себе, оскільки частота руху кисті рук у них набагато вище, ніж у хлопчиків.

Сучасні вимоги до програм гендерного виховання

Останнім часом фахівці рекомендують підходити до питань гендерного виховання дітей комплексно. Їх слід розвивати всебічно, прищеплюючи їм якості обох статей. Пов'язано це з тим, що суспільство висуває трохи інші вимоги до підлог. Сучасні жінки змушені бути більш рішучими й ефективними, а хлопчики повинні вміти співчувати іншим. Так, в дівчатках виховується рішучість, а в хлопчиках терпимість і вміння співпереживати.Маючи ознаки поведінки, властиві обом статям дитині буде легше адаптуватися до вимог сучасного світу. Важливо при цьому дотримуватися баланс, так як розмиття кордонів між чоловічими та жіночими якостями буде негативно впливати на соціальний розвиток дитини.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка