Експрес-діагностика в днз комплект матеріалів для практичних психологівСторінка1/11
Дата конвертації12.04.2016
Розмір0.69 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
Експрес-діагностика

в ДНЗ
Комплект матеріалів

для практичних психологів

Експрес-діагностика в ДНЗ. Комплект матеріалів для практичних психологів./ [Уклад. О.Дєдов] – Хотин, 2014. – 41 с.+ Додатки: діагностичні матеріали. – 31 с.

Комплект матеріалів призначений для експрес-діагностики розвитку психічних процесів у дітей дошкільного віку. Для діагностики використовуються класичні методики, що дозволяють виявити рівень інтелектуального розвитку, довільності, особливості особистісної сфери. Матеріали структуровані по віку: 3-4 роки (друга молодша група), 4-5 років (середня група), 5-6 років (старша група).

В комплект входять методичний посібник, в якому детально описані процедура діагностики та критерії оцінки результатів, а також необхідні для проведення діагностики матеріали.

Посібник адресований психологам, які працюють в дитячих дошкільних освітніх установах.

Зміст


Зміст 3

Вступ 4


Процедура проведення діагностичного обстеження 5

Друга молодша група (3-4 роки) 6

Вікові особливості дітей 6

Розвиток особистості 7

Розвиток психічних процесів 9

Діагностика дітей 3-4 років 11

Середня група (4-5 років) 14

Вікові особливості дітей 4-5 років 14

Розвиток особистості 16

Розвиток психічних процесів 18

Діагностика дітей 4-5 років 20

Старша група (5-6 років) 24

Вікові особливості дітей 24

Розвиток особистості 27

Розвиток психічних процесів 29

Діагностика дітей 5-6 років 30

Загальні таблиці використання системи оцінювання при дослідженні дітей 35

Діагностика дітей 4-5 років 36

Діагностика дітей 5-6 років 38

Література 40

Додатки 41Вступ


Дошкільне дитинство – дуже короткий відрізок у житті людини, тільки перші 6 (7) років, однак мають неминуче значення. Це період, коли дитина розвивається як ніколи бурхливо і стрімко. З кожним роком вона змінюється фізично і набуває абсолютно нові психічні здібності та якості. Із безпорадного малюка вона перетворюється на відносно самостійну, активну особистість. Дошкільний період є сензитивним для розвитку багатьох психічних процесів, тому приділяти увагу розвитку дитини треба починаючи з раннього віку.

Одним із важливих практичних завдань у процесі здійснення психологічного супроводу є забезпечення психолого-педагогічного вивчення рівня психічного розвитку дітей дошкільного віку на відповідність віковій нормі, виявлення дітей із відхиленнями у психофізичному розвитку. Сенс такої диференціації полягає в тому, щоб дітям, які виявили недостатній розвиток надати необхідної корекційно-розвивальної допомоги, яка найбільш актуальна саме в дошкільному віці.

Даний посібник являє собою комплект матеріалів для експрес-діагностики розвитку психічних процесів у дітей дошкільного віку. Для діагностики використовуються класичні методики, які дають можливість виявити рівень інтелектуального розвитку, довільності, особливості особистісної сфери. Діагностичні матеріали структуровані по віку: 3-4 роки (друга молодша група), 4-5 років (середня група), 5-6(7) років (старша група). Складений таким чином комплект дозволить психологам спостерігати за розвитком кожної дитини і забезпечити безперервний психологічний супровід з моменту його надходження в дитячий садок до випуску в школу.

За результатами обстеження психолог розробляє корекційно-розвивальну програму (індивідуально на кожну дитину і на групу в цілому), яка дозволить вихователям і фахівцям ДНЗ здійснювати індивідуальний підхід до кожної дитини.

В діагностичний комплект входять методичний посібник, в якому описані вікові особливості дітей від трьох до шести років, зміст і процедура діагностики та критерії оцінки результатів, а також Додатки, в яких представлені необхідні для проведення діагностики матеріали.

Стимульні матеріали діляться на три групи. Перша група – предмети (мотрійки, коробка форм, іграшки тощо), в Додатках вони не надаються, в цьому випадку просто наводиться опис процедури проведення діагностики. Друга група – матеріали багаторазового використання, і третя – витратні матеріали, які будуть потрібні на кожну дитину і відповідно їх треба буде ксерокопіювати. Два останніх типи матеріалів включені до Додатків.


Процедура проведення діагностичного обстеження

Діагностика проводиться психологом індивідуально з кожною дитиною. Важливо, щоб обстеження проходило в атмосфері доброзичливості: дитину слід заохочувати, надавати їй емоційну підтримку.

Спочатку проводиться бесіда-знайомство, що дозволяє дитині адаптуватися в нових умовах, а дорослому – встановити з нею контакт (з використанням питань, наведених в діагностічних картках, див. Додатки с. 4, 16, 30).

Одним з важливих діагностичних показників є емоційна реакція дитини на факт обстеження (адекватність поведінки). Можна виділити кілька варіантів поведінки дітей у такій ситуації. Найбільш природна реакція – хвилювання, яке відчуває більшість дітей в незвичних умовах. У цих випадках діти можуть триматися дещо насторожено, напружено. Іноді у них спостерігаються збудження, неадекватна веселість, фамільярність з дорослим. Байдужість, безпричинний сміх, недотримання дистанції в старшому дошкільному віці можуть бути показником нерозуміння ситуації дитиною і свідчити, зокрема, про низький розумовий розвиток.

Після попередньої бесіди, коли контакт з дитиною встановлено, можна переходити до наступного етапу – діагностики з використанням субтестів. Дитина виконує ряд завдань, а психолог в цей час веде протокол обстеження, в якому фіксуються результати виконання завдань, дії і висловлювання дитини, робляться позначки для планування наступної розвивальної роботи.

Протокол є частиною Діагностичної карти, яка заповнюється на кожну дитину і включає в себе також схему бесіди, розділи «Примітки» та «Рекомендації» (див. Додатки с. 4, 16, 30). У примітках наводиться додаткова інформація, відзначаються особливості роботи дитини: наявність або відсутність інтересу до завдання, темп, акуратність, прояви стомлення, впевненість, вміння зосередитися; посадка дитини за столом, відомості про те, якою рукою працює дитина (ведуча рука), чи правильно тримає олівець, характер дій (цілеспрямований або хаотичний), специфіка емоційних реакцій і т.п. (залежно від завдання, яке виконує дитина).

За результатами проведеного обстеження для кожної дитини виробляються індивідуальні рекомендації, які також фіксуються в картці.

Крім того, результати всіх дітей заносяться у Зведену таблицю групи (див. Додатки с. 5, 17, 31). Аналіз отриманих результатів дозволить побачити рівень розвитку психічних процесів дітей конкретної групи та розробити корекційно-розвивальні програми на групу в цілому.Оцінка результатів

Результати за кожним субтестом оцінюються в балах: 2 бали (вища оцінка), 1 бал (середня), 0 балів (нижча). Після проведення діагностики за всіма субтестами підраховується загальна сума балів. При кількісній обробці отримані результати умовно діляться на 3 рівня: високий, середній, низький.

Кількісні показники по групі можуть бути зображені графічно. (Це допомагає наочно уявити ситуацію в цілому, спланувати розвиваючу психолого-педагогічну роботу в ДНЗ).

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка