Діалог. Тире при діалозі



Скачати 98.31 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір98.31 Kb.
Урок № 3
Тема: Діалог. Тире при діалозі.

Наша родина - рідна Україна. ( слайд №1)
Мета:  поглибити знань про діалог і розділові знаки при діалозі; формувати вміння правильно конструювати і грамотно записувати діалог; сприяти розвитку мовотворчості учнів, логічного мислення, зв’язного мовлення; підвищувати культуру усної і писемної мови; впливати на виховання взаємної поваги, толерантного ставлення до думки співрозмовника; любові до батьківщини.
Тип уроку: комбінований. 
Цілі (очікувані результати). Після уроку учні зможуть: ( слайд №2)

  • давати визначення понять «діалог», «репліка», «монолог», «полілог», «допоміжні засоби спілкування»;

  • пояснювати правила розстановки розділових знаків при діалозі;

  • інтонаційно виразно читати діалоги ;

  • переробляти речення з прямою мовою на діалог.

Методи, прийоми і форми роботи: методи «Покладання мети», «Вчу навчаючись», інтерактивна диференційна вправа «П’ятипелюсткова квітка», творча робота, прийом «Лінгвістичний двобій», «Асоціативне гроно», орфографічна розминка.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, таблиця, опорні схеми, ПК, мультимедійна дошка, мультимедійна презентація.

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), пунктуація, лексикологія, орфографія

Міжпредметні зв’язки: література, етика

Перебіг уроку 

І. Організаційний момент. Створення позитивного настрою. ( слайд №3)

  • Який у вас настрій на початку уроку?

  • На кольорових листочках намалюйте у зошитах свій настрій.

  • Чи зміниться він наступного уроку?

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

III. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

  1. «Лінгвістичний двобій». ( Два учні за відведений час ставлять одне одному питання і одразу дають відповіді. Якщо хтось не знає допомагає клас).

  • Що таке пряма мова?

  • На що вказують слова автора?

  • Яка мова непряма?

  • На що вказує звертання?

  • З якою інтонацією вимовляється пряма мова?

  • З якою інтонацією вимовляються слова автора?

  • Які слова можуть вказувати на слова автора?
    2. «Ти - Редактор» або коректор( слайд №4)

  • Відредагуйте речення і запишіть.

Це лікарство потрібно приймати кожного дня по ложці на пустий желудок на протязі місяця.

Магазин працює круглодобово.

Старий оповідач захопив усіх присутніх захоплюючим оповіданням.
Висловлюючи своє ставлення до подій у країні, він наголосив на тому, що вже давно час приймати міри по налагодженню усіх галузей виробництва.

Через дві неділі я маю їхати у зарубіжну командировку.

Стоячи на зупинці дівчина кинулася мені в очі своїм строкатим вбранням.

3.«Влуч в ціль» Встав крилатий вислів у потрібне місце. ( слайд №5)

(«Щоб жити, потрібні сонце, воля і маленька квітка»),— говорив великий казкар Ганс Крістіан Андерсен.

Ой, яка чудова українська мова!») — захоплено писав український поет Олександр Підсуха.

«Ті школярі, які нічого, крім підручників, не читають, дуже поверхово оволодівають знаннями». - писав письменник і педагог В.О.Сухомлинський.

- До якої тематики текстів могли б підійти ці вирази?



4.Орфографічна розминка (письмово). ( слайд №6)

- Заміни словосполучення словниковими словами:

кожного дня –

кожної години –

слова прощання -


  • Прочитай, правильно наголошуючи.( Щодня, щоденно, щогодини, до побачення)

  • Склади речення і запиши орфограми підкресли.

IV. Пояснення нового матеріалу.

  1. Оголошення теми і мети уроку.

  • Сьогодні ми поговоримо про те, як бути приємним та цікавим співрозмовником, дізнаємося, як удосконалювати власне мовлення.
    До смаку усім сніданок

З привітанням «Добрий ранок!».

Щиро скажеш ти «Привіт!» -

усміхнеться цілий світ.

Слово «дякую», мій друже,

свідчить, що ти гречний дуже.

«Вибачте» - магічне слово,-

скрасить ввічливу розмову.

Якщо дружиш ти з « будь ласка»,

То життя неначе казка.



«На добраніч!» у розмові

сни дарує кольорові.

Між людьми завжди в пошані

ті, хто ґречні і слухняні.



  • Які слова ввічливості ви почули?

  • Чому вчить цей вірш?

  • Які правила ввічливих співрозмовників можемо назвати?

  1. Мотивація навчальної діяльності. Метод «Покладання мети».

  • Чи хотіли б ви бути цікавими співрозмовниками?

  • Що для цього треба вивчити?

  • Отже, сьогодні на уроці треба уважно і наполегливо працювати, щоб досягти мети.

  1. Метод «Вчу навчаючись». Словникова робота.( По одному входять діти з табличками і розповідають). ( слайд №7)

Діалог – передає розмову двох або кількох осіб.

Монолог – висловлювання однієї особи.

Полілог - це дискусія, бесіда трьох і більше учасників.

Репліка – слова кожного зі співрозмовників. Кожну репліку записуємо з нового рядка, перед реплікою ставимо тире. Якщо перед реплікою стоять слова автора, після них ставимо двокрапку.

Міміка - рухи м’язів обличчя, які виражають внутрішній душевний стан людини

Жести – рухи людського тіла чи рук, що супроводжують мовлення або замінюють його.

Інтонація – зміна основного тону, на початку кожної репліки інтонація підвищується. Слова автора вимовляємо з пониженою інтонацією, дещо прискорено.

  1. Аналіз діалогів. Фронтально. ( слайд №8)

  • Скільки осіб розмовляло?

  • Чому в цьому діалозі не важливо знати, хто говорить?

  • Пригадайте, як називається розмова двох осіб?

  • Яку рису висміюють в цьому прислів’ї - діалозі?

  • Проаналізуйте спосіб запису діалогу.

1.« Хто винен?» - «Невістка!» - « Так її вдома нема ».- «Та он її плаття на жердці висить!»

2.»Чим ви, хлопці, дома втираєтесь?» - «Батько рукавом, мати подолом, а я на печі так сохну!»

3. «Що ваші дівчата роблять?» - «Шиють та співають». – «А мати?» - «Порють та плачуть».

4.»Тит, іди молотить!» - «Спина болить!» - «Тит, іди їсти!» - «А де моя велика ложка?»



5. Метод пошукової роботи. ( слайд №9)

Прослухайте текст, дайте відповіді на питання.

  • Тема тексту?

  • Головна думка тексту?

  • Хто з ким розмовляв?

  • Прочитайте діалог в особах.

  • Як записується кожна репліка діалогу?

  • Чому не після кожної репліки вказуються слова автора?

  • Як записуються слова автора в діалозі?

НАШ РІД
Мама вишиває на білому полотні зелений барвінок, чорнобривці, сині волошки. Навіть маленьку качечку-утінку вишила.
— Що це буде, нене? — питає Андрійко.
—    Українська святкова сорочечка для тебе, - відповіла матуся.
—    Чому українська? — допитується Андрійко.
—    Бо вишиваю такі квіти, які ростуть на нашій землі. А земля наша зветься Україною.

І ти — маленький українець.


—    А ти, мамо?
—    І я українка, і татко, й бабуся, й дідусь. Ми українського роду. І любимо нашу землю, нашу мову, наші квіти. Україна — як наша рідна хата. І сусіди в нас є Білорусія, Росія, Молдова, Грузія, Вірменія. Ми й сусідів любимо, бо вони добрі, вони — наші друзі!

6.Складання і запис схем розділових знаків при діалозі ( за попереднім текстом)

( слайд №10)

- Репліка діалогу (Рд)? – слова автора (са).

- Рд, - са

- Рд? – са.

- Рд.

- Рд? – са.



- Рд!

7.Трансформація діалогу у непряму мову. ( перевірка фронтально - слайд №11)

- Запишіть діалог з попереднього тексту у вигляді непрямої мови.

8. Робота з підручником. (Ознайомлення з теоретичним матеріалом. Учні читають вголос, вчитель коментує при потребі).

9. Фізхвилинка

  Всі піднесли руки – раз!                    Раз! – і вгору, два! – і вниз

     На носках стоїть весь клас.               На сусіда не дивись.

     Два – присіли, руки вниз,                  Будемо дружно ми вставати,

     На сусіда подивись.                            Щоб ногам роботу дати.

V.Закріплення вивченого матеріалу

1. Виконання вправ підручника

2. Інтерактивна вправа « П’ятипелюсткова квітка».

Умови: учням пропонується квітка з п’ятьма пелюстками (картки), на яких уміщено завдання для кожної групи. Завдання протягом 20 хв. Виконати завдання й побачити квітку в її первісній красі. Доповідачі озвучують результати групової роботи та прикріплюють пелюстки на дошку.


  • Давайте пригадаємо правила роботи в групах. ( слайд №12)

а) уважно прочитайте завдання;

б) визначте, хто говоритиме першим;

в) по черзі висловте свої думки;

г)дійдіть до спільного висновку.



Завдання :
1.Запишіть слова привітання, прощання, подяки. ( слайд №13)

  1. Пригадайте і запишіть правила спілкування. ( слайд №14)

3. Утворіть форму звертання від слів кінь, річка, Ольга, Юрій, Марина, вчитель, чоловік, подруга, сестра, брат. ( слайд №15)

  1. Складіть і допишіть пропущені репліки. ( слайд №16)

Велика любов

  • Бабусенько, ти у мене найкраща!

  • …….(І чому ж так?)

  • Ти такі смачненькі пиріжки печеш!

  • ……..(Оце й усе?)

  • Ти й картопельку садиш, і їстоньки вариш, і порядок наводиш. Ти у мене молодець.

  • ………..(От дякую, Назарчику, якщо ти все це бачиш. Візьми за це вареничків з вишнями.)

  • Дякую, бабусю! Я тебе так сильно люблю, як вареники з вишень.

  • ……….(О, то велика любов!)



  1. Переписати текст, почленувавши на речення, у виглядi дiалогу. Пояснити роздiловi знаки. Прочитати за особами. ( слайд №17)

Мамо я уже великий добре синку що ж по тому йду на Буг ловити рибку щуку принесу додому ти великий для порядку спершу нiж гуляти сину прополи цибулi грядку i сходи до магазину забаганки син притлумив дивиться з-пiд брiв на неньку каже я вже передумав мамо я iще маленький.

В.Василашко.



7. Переробіть діалог на текст з непрямою мовою. ( слайд №18)

- Здрастуйте! Куди ви прямуєте? - закричала дівчинка.



Будь здорова, маленька дівчино- пташко, - поважно відповіли їй. – Ми поспішаємо на свято народження річки.

8.Підсумок гри. . ( слайд №19)

  • Гарна квітка утворилась?

  • Як вона називається?(Мальва)

  • Чим вона являється для України?

  • А які ще квіти належать до народних символів України?

VI. Підсумок уроку. Створення асоціативного грона. . ( слайд №20)


VII. Оцінювання навчальних досягнень учнів. Рефлексія.

  • Я зрозумів ..

  • Я думаю, що …

  • Особливо мене вразило…

  • Мені сподобалось…
    VIII. Домашнє завдання.

  • Скласти розмову-діалог з друзями про бережне ставлення до природи.





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка