«буду я навчатись мови золотої» (Мовознавчий турнір для 7-х класів)



Скачати 196.84 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір196.84 Kb.
«БУДУ Я НАВЧАТИСЬ МОВИ ЗОЛОТОЇ»

(Мовознавчий турнір для 7-х класів)


ЦІЛІ: поглибити й розширити знання учнів про мову та мовлення; розвивати творчі та комунікативні здібності школярів, пошукові вміння та навички; виховувати любов до рідного слова, допитливість, бажання здобувати знання.

ОБЛАДНАННЯ: завдання для команд.
ХІД УРОКУ
Бібліотекар. Увага! Увага! Увага! Наш сьогоднішній урок незвичайний. Вітаємо вас на турнірі шанувальників рідної мови! У турнірі братимуть участь дві команди, які повинні продемонструвати свої знання з мови, довести свою першість і здобути право називатися шанувальниками української мови. Шлях до перемоги не буває легким. Щоб перемагати, треба багато працювати й мати волю до перемоги.
КОНКУРС «БУДЬМО ЗНАЙОМІ»
Учні представляють свою команду, її назву, девіз, емблему.


  • Перша команда

НАШ ДЕВІЗ: «Чим важче завдання, тим дорожча перемога».

Члени першої команди



Ми зібрались в класі дружно,

щоби позмагатись

і про мову нашу рідну

цікаве дізнатись.
Дорогенькі «Мовознавці»,

щиро вас вітаємо.

Від усього свого серця

успіху бажаємо.
Щоб трудились ви сьогодні

до сьомого поту

і дістали нагороду

за свою роботу.
Солодке слово «перемога»

нелегко дається,

хто любить, знає рідну мову,

тому вона всміхнеться.
Вчіть нашу мову солов'їну

і не зазнавайтесь:

«І чужому научайтесь,

й свого не цурайтесь...»
Тож до бою кличем, друзі,

до «мовного» бою.

Мово рідна, Україно,

ми завжди з тобою!

  • Друга команда

Члени другої команди (відповідають)

Якщо перемога пройде мимо нас,

То з нею ми радо вітаємо вас.

Тож не затягуйте вітання —

Давайте розпочнем змагання.
НАШ ДЕВІЗ: «Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою».
Члени другої команди (звертаються до журі)

Ми всі прийшли сюди у клас

І так собі гадаємо:

Чи добрі судді ви, чи ні, —

без бою ми не взнаємо.
Ой судді наші, милі ви,

ми вам доповідаєм:

не завжди переможем ми,

та мову добре знаєм.

Журі оцінює привітання команд.


КОНКУРС «МУДРИЙ НЕ ВАГАЄТЬСЯ, СМІЛИВИЙ НЕ БОЇТЬСЯ»
Команди по черзі витягають із торбинки номери запитань, на які мають відповісти. Якщо команда не знає відповіді, на допомогу приходять суперники, які зароблять собі додатковий бал.

        1. Як правильно написати слово завм(и, е)рати?

        2. У якому порядку вчитель запише прізвища в класному журналі: Журило, Журавченко, Журбинський?

        3. Як можна з буряка зробити бурю? (Відкинути звук «к».)

        4. Яке слово об'єднує 33 букви? (Алфавіт.)

        5. Чи можуть іменники змінюватися за родами? Аргументуйте свою думку.

        6. Чи правильне твердження: прикметники змінюються за родами, числами, відмінками? Доведіть.

        7. Який займенник не має форми називного відмінка? {Себе.)

        8. До якої відміни належить іменник поросятко?

КОНКУРС «РЕДАКТОР»

Відредагувати речення та словосполучення.



          1. Не сиди.на полу. Самий кращий малюнок.

          2. Хрустальний світильник. Земельний участок.

          3. Я не получаю газет. У диктанті зустрічаються помилки.

          4. Грошовий перевод. Тут немає печаті.


КОНКУРС «ВСЕЗНАЙКО»

Команди виділяють по одному учаснику, які повинні продовжити зачитані ведучим початки прислів'їв.



            1. Вчення — світ, а невчення — тьма.

            2. Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш.

            3. Під лежачий камінь вода не тече.

            4. Хочеш їсти калачі — не сиди печі.

            5. Краще синиця в руках, ніж журавель у небі.

            6. Рання пташка росу п'є, а пізня — сльози ллє.

            7. Яблуко від яблуні недалеко падає.

            8. Любиш кататися, люби й санчата возити.

            9. Книжка вчить, як на світі жить.

10. З брехнею світ пройдеш, то назад не вернешся.

ВЕСЕЛА ПЕРЕРВА
* * *

  • Здоров, Андрію! Як поживаєш? Що робить сестра? Куди це ти поспішаєш? Котра година? Ти читав сьогоднішній номер «Спортивної газети»? Як зіграв «Шахтар — Динамо»?

  • Дякую. Добре. Вишиває. Додому. Пів

на восьму. Не читав. 2:1.

* * *


  • Наша Галина Василівна якась дивна забувака, — сказала, прийшовши зі школи, Оленка.

  • Чому?

  • Мене разів сім запитувала на уроці: «Ану,

Оленко, повтори, що я пояснювала».

* * *

  • Петрику! Мама тебе б'є?

  • Ні, виховує словом.

  • А тато?

  • Словосполученням.

* * *

  • Добре дорослим — усе вони можуть робити достроково! — каже Дмитрик.

  • Справді, — підхопив Андрійко, — от якби ми могли достроково піти на літні канікули!

Бібліотекар. У XXI ст., можливо, дивною видається розмова про листи. Адже набагато швидше зателефонувати, передати повідомлення на факс, е-mail тощо.

А про листування люди поступово забувають. Хоча, на мою думку, даремно. Адже, як сказав відомий англійський поет і літературний критик С. Джонсон, у листах розкривається душа людини. Вони зберігають тепло й дотик того, хто їх пише. Невже ж наші душі так збідніли, що немає чого й розкривати? Може, у буденній метушні ми взагалі забуваємо про таке дивне поняття, як душа? «

А були часи, коли люди любили писати листи. На них чекали. їм довіряли свої успіхи й негаразди, переживання й найпотаємніші думки. Наші прабабусі як дорогу реліквію берегли листи від молодих тоді прадідусів, своїх наречених, й на самоті перечитували їх, гортаючи сторінки власної книги спогадів.

Листування героїв — один із улюблених прийомів письменників усіх країн. Саме в листах розкриваються найпотаємніші порухи душі персонажів і виливається те, що з різних причин вони не можуть сказати вголос. Отож, наступний наш конкурс...


КОНКУРС КАПІТАНІВ

Написати листа одному з героїв літературного твору.



Бібліотекар. Не бійтеся писати листи. Не соромтеся бути уважними, чесними, пристрасними. Не звертайте уваги на глузування невігласів. Вони вам просто заздрять.

Вчіться писати листи, адже це справжнє мистецтво, яке надає унікальну можливість з'єднати невидимими нитками споріднені, близькі, рідні душі.

А зараз послухайте й усміхніться.
Таємний лист (народна усмішка)
Один чоловік подав на пошту листа. Поштар узяв той лист, побачив, що зверху на ньому нічого немає, та й каже: «Дядьку! Тут же нічого не написано; треба ж зазначити адресу, щоб знати, куди цей лист посилати і кому». «Еге! — одказав дядько. — Це секретний лист! Я не хочу, щоб усі знали, куди й кому я його посилаю».


КОНКУРС «ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА»

Виразно прочитати вірш про мову




КОНКУРС «ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ»

Розповісти казку на мовознавчу тему.




КОНКУРС «ВЕСЕЛА ЗАДАЧА»

    1. На вербі вродило 27 грушок, а на сосні — 32 яблука. Андрійко зірвав 4 грушки і 2 яблука. Скільки грушок і яблук залишилося на обох деревах?

    2. Дмитрик переливав із пустого в порожнє 325 літрів, а Сашко з порожнього в пусте — 278 літрів. Скільки хлопці перелили з пустого в порожнє та з порожнього в пусте разом?


КОНКУРС «ШВИДШЕ! ШВИДШЕ! ШВИДШЕ!»

За 1 хвилину кожна команда повинна відповісти на якомога більшу кількість запитань.




Запитання для першої команди

      1. Перекласти українською слово «хрустальный». (Кришталевий.)

      2. Чи ставлять апостроф у слові «тьмяний»? (Ні.)

      3. Назвати п'яту букву алфавіту. (Ґ)

      4. Скільки букв має український алфавіт? (33)

      5. Що означає фразеологізм «бути на сьомому небі»? (Радіти, відчувати надзвичайне задоволення.)

      6. Що стоїть усередині школи? (Звук О)

      7. Визначити рід слова «бідолаха». (Іменник спільного роду. Рід визначають із допомогою допоміжних слів.)

      8. Займенник мені поставити у формі називного відмінку. (Я)

      9. Назвати зворотний займенник. (Себе)


Запитання для другої команди

        1. Чи ставлять апостроф у слові «комп'ютер»? (Так.)

        2. Назвати третю букву алфавіту з кінця. (М'який знак.)

        3. Що означає фразеологізм «раки пекти»? (Червоніти від сорому, ніяковіти.)

        4. Що стоїть між підлогою і стелею? (Звук І)

        5. Визначте рід слова «біль». (Чоловічий)

        6. Займенник «його» поставити у формі називного відмінку. (Він)

        7. Яку форму числа вживають на позначення одного предмета? двох і більше? (Однина, множина.)

        8. Скільки частин мови в українській мові? (Десять)

        9. 9. Чим відрізняються діалектизми від загальновживаних слів? (Діалектизми — це слова, які вживають лише в певній місцевості.)


КОНКУРС «РОЗВ'ЯЖИ ПРОБЛЕМНУ СИТУАЦІЮ»

►► Ситуація 1

Учителька Валентина Михайлівна сказала Сергійкові: «Сходи, будь ласка, у 7-Б клас і поклич до мене Поступаленко».

Через кілька хвилин до Валентини Михайлівни заходить Юрко Поступаленко:

  • Ви мене кликали? — запитав хлопчик.

  • Ні, мені потрібна Маринка Поступаленко. Вибач, будь ласка, за непорозуміння, просто Сер гійко погано знає українську мову.

Поміркуйте, чому причиною непорозуміння стало саме погане знання української мови Сер гійком?


►► Ситуація 2

Двоє хлопчиків розмовляють по телефону.

  • Сергію, приходь до мене завтра о 14-й годині, я покажу тобі новий відеофільм і познайомлю зі своєю бабусею, яка приїхала з Донецька.

  • А вона не буде розпитувати мене про мої оцінки в школі, адже ти знаєш, що у мене з біології не все гаразд.

  • Ні, моя бабуся дуже тактична людина.

  • Невже вона володіє майстерністю ведення бою? — здивувався Сергій.

Поясніть, чому саме такий висновок зробив хлопчик? Невже саме про цю бабусину особливість хотів сказати його товариш?


КОНКУРС «ЗНАЙДИ ПАРУ»

До слів у першій колонці дібрати антоніми з другої, відповідно позначивши номер слова.


Працелюбство

Хворий

Зима

Мінус

Ясний

Літо

Здоровий

Лінь

Корисний

Темний

Плюс

Суворий

Недооцінювати

Руйнувати

Ласкавий

Шкідливий

Будувати

Переоцінювати

Учений

Неук

Увімкнути

Ненавидіти

Оптиміст

Вимкнути

Нелад

Песиміст

Приїжджати

Від'їжджати

Любити

Повсякчас

Знайко

Незнайко

Жодного разу

Завжди

Сумно

Недоречно

Солодко

Пекло

Рай

Порядок

Кривда

Весело

Слушно

Гірко

Раз у раз

Правда


КОНКУРС «ЧИСЛІВНИКИ»

Кожній команді видають таблички з цифрами (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0). На картках ведучий показує написані фразеологізми. Замість крапок гравці вставляють у них числівник, який показують одночасно з допомогою табличок.

Сидіти на... стільцях, грати...скрипку, в... дуги зігнутися, без... клепки в голові, ...шкури дерти, ...колесо до воза, ...п'ятниць на тиждень, бути на... небі, під... гребінку стригти, ...дорогою обійти, ...разів відміряй, у... няньок дитина плаче, ...одного не ждуть.

(Сидіти на двох стільцях, грати першу скрипку, в три дуги зігнутися, без сьомої клепки в голові, три шкури дерти, п'яте колесо до воза, сім п'ятниць на тиждень, бути на сьомому небі, під одну гребінку стригти, десятою дорогою обійти, сім разів відміряй, у семі няньок дитина плаче, семеро одного не ждуть.)


Бібліотекар. Поки журі підбиває підсумки, я хочу запитати вас, що можна робити очима?

  • Дивитися!

  • А ще що?

  • Можна не дивитися.

  • І все? Невже більше нічого не вмієте? Тоді вам просто необхідно ознайомитися із правилами користування виразами про очі.

Якщо у вас ОЧІ ЗАГОРІЛИСЯ (дуже захотілося чогось) або ОЧІ РОЗБІГАЮТЬСЯ {не можете зупинити погляд на чомусь одному), а то й зовсім ОЧІ НА ЛОБА ЛІЗУТЬ (здивовані), то заспокойтесь і НЕ РОЗКИДАЙТЕ ОЧІ (не дивіться по сторонах). У цьому чарівному світі ще не таке можна побачити.

Щоб ВИРОСТИ В ОЧАХ (завоювати пошану) іншої людини, зовсім не треба ГРАТИ ОЧИМА (фліртувати), ЛІЗТИ В ОЧІ (намагатися звернути на себе увагу) і ЇСТИ її ОЧИМА (дивитися улесливо). Інакше ви можете НАМУЛЯТИ ОЧІ (набриднути). І людина, у якої ОКО НАБИТЕ (досвідчена), ЗМІРЯЄ ВАС ОЧИМА (подивиться ніби оцінюючи), БЛИСНЕ ОЧИМА (розсердиться, розгнівається) і скаже «ГЕТЬ З-ПЕРЕД ОЧЕЙ» (прожене).

Якщо хтось захоче вам НАПУСТИТИ ТУМАНУ В ОЧІ (скласти про себе неправильне уявлення), або почне СТРІЛЯТИ ОЧИМА (загравати), або навіть ЗАМАЗУВАТИ ВАМ ОЧІ (обманювати), то не треба КЛІПАТИ ОЧИМА (бездіяти). ПОДИВІТЬСЯ ПРАВДІ В ОЧІ (твердо оцінить його) і, НЕ МОРГНУВШИ ОКОМ (не сумніваючись, не вагаючись), СКАЖІТЬ ЙОМУ В ОЧІ (відкрито): «У вас ЛИХЕ ОКО» (погляд зухвалої нахабної людини).

Коли вам ПОТРАПИТЬ НА ОЧІ (раптом зустрінеться) людина, яка з БЕЗУМНИМИ ОЧИМА (збуджена) іде КУДИ ОЧІ ДИВЛЯТЬСЯ (куди попало), і до того ж у неї ОЧІ НА МОКРОМУ МІСЦІ (часто плаче), НЕ ХОВАЙТЕ ОЧІ (не відвертайтеся). Допоможіть їй, зробіть щось ЗАРАДИ ПРЕКРАСНИХ ОЧЕЙ (із почуттям симпатії).

Якщо ви засвоїте ці правила, а головне — запам'ятаєте, що ОЧІ — ДЗЕРКАЛО ДУШІ, у вас одразу поліпшиться настрій. Оголошення результатів.
Бібліотекар

Друзі! Летить невпинно час,

І сторінки історія все пише.

Можливо, там згадають і про нас,

І кожний, впевнена, свій слід залишить.
Навчаючись, духовно ви зростіть.

Нехай лише на благо діє слово.

У пам'яті найкраще збережіть

І в серці — материнську рідну мову.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка