Бібліотека добрий чарівник, до якого приходять, ледь навчившись читатиСкачати 152.25 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір152.25 Kb.
Бібліотека… Древня і вічно юна оселя людського розуму. Ряди книжкових полиць містять у собі допитливий науковий пошук, насолоду прекрасним, здобуття знань, розвагу і так – до нескінченості.

Неможливо уявити сучасне життя без бібліотек, куди кожна людина може прийти, щоб отримати необхідну інформацію або «підзарядити» свою душу духовними багатствами, залишеними у спадщину.

Бібліотека – добрий чарівник, до якого приходять, ледь навчившись читати.

Сьогодні бібліотекар – не лише працівник, який рекомендує гарну книгу і видає її читачеві, а й спеціаліст у галузі нових інформаційних технологій. Нині книжковий світ, може переконати людину в тому, що всі чесноти, як і всі недоліки, залежать від неї самої, рівня її свідомості, вміння будувати життя.

Прийшовши працювати в бібліотеку, я поставила собі за мету зробити все можливе, щоб мої читачі дружили з книгою, щоб із книги, як із найчистішого джерела, черпали знання і почуття гарячої любові до своєї Вітчизни, свого народу, щоб з непідробним інтересом входили у широкий і багатогранний світ, який відкриває книга, жили за давно встановленим мудрим законом істинної культури: ні дня без читання!

Всю свою індивідуальну і масову роботу спрямовую на виконання цієї мети. Саме ми повинні зрозуміти і пояснити всім: дитяча та юнацька книга – це не просто джерело інформації. Це привід для роздумів, спілкування, вибору самостійної життєвої позиції, ідеалу. Дитина бачить у книзі магічну силу, яка може схвилювати, порадувати, вразити, дати відповіді на запитання, які ставить перед нею життя. Тож ми, бібліотекарі, повинні доносити до учнів знання, накопичені життєвою мудрістю багатьох поколінь, бо молоді люди, що навчаються – це наше майбутнє.

Бібліотека – саме та крапка на карті села, міста, держави, де зароджуються і горять найбільш яскраві думки і почуття, вона – центр духовної культури, де закладається духовне здоров’я нації. Впевнена, що бібліотека має бути центром духовного становлення особистості, духовної культури учнів, надбань вітчизняної і світової культури.

Велику увагу приділяю індивідуальній роботі з читачами,

особливо бесідам при записі. Під час таких бесід допомагаю читачеві у виборі літератури, маючи можливість дізнатися його інтереси та запити.

До послуг читачів оформлено постійно діючі виставки:


«Благословенна у віках «Поки сонце з неба світить

квітуча наша Україна» тебе Тарасе, не забуть»


«Довідкове бюро бібліотеки» « Збережемо пам’ять про

Подвиг»

З метою забезпечення інформаційних потреб біля книжкових виставок проводяться бесіди, огляди літератури,розповіді про авторів.

Оформлено куток читача: «Бібліотека радить, запрошує, інформує».


Для забезпечення інформаційних потреб читача оформлено ряд інформаційних стендів:


«Для Вас сьогодні завтра і « Що повинен знати читач»

завжди»«Історія хліба» «Нема долі без солі,

а без хліба життя»

До послуг влаштовано куток регіональної інформації «Місцева влада інформує», де зібрані тематичні папки: «Рішення сесій сільської ради», «Пенсійний фонд інформує», «Майбутньому пенсіонеру», «Державна допомога сім’ям з дітьми” тощо.До послуг читачів систематична картотека газетно-журнальних статей та краєзнавча картотека. Картотеки відображають актуальні проблеми сьогодення. Важливим напрямом бібліографічної діяльності є популяризація бібліотечно-бібліографічних знань, проведено бібліотечно-бібліографічні уроки, а саме:

- «Подорож по сторінках улюблених казок»


  • «Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки»

  • «Самостійний вибір книги у бібліотеці»

  • «Книга та її складові частини»

  • «Каталоги та картотеки бібліотеки»

  • «Періодичні видання для середнього шкільного віку»

  • «Словник – інструмент пізнання світу»

  • «Енциклопедія – як вид довідкової літератури»

  • «Вибір літератури за тематикою»

При розробці бібліотечних уроків для учнів середнього шкільного віку спираюся на диференційний підхід щодо їхніх вікових та індивідуальних здібностей. Бібліотечні уроки проводжу в формі бесід, годин спілкування, де виявляю формування бібліотечно-бібліографічних навичок та читацьких інтересів. Знайомлю учнів зі складовими частинами книги, з різними словниками та довідниками. Розкриваю зміст тематичних папок, які є в бібліотеці, наприклад: «Із забуття в безсмертя», «Життя на барикадах поезії», «Дивосвіт рідної Землі», «Україно! Ти для мене диво» та багато інших.

При індивідуальних та групових бесідах із дітьми завжди цікавлюсь, що їм подобається в книгах, якій літературі вони надають перевагу, хто для них є авторитетом у виборі книг. Велику увагу приділяю бережливому ставленню учнів до книги, вихованню шанобливого ставлення до друкованих видань.

Підтримую тісний зв'язок зі школою, дитячим садком, сільським клубом..

Особливо популярні у нашій бібліотеці масові заходи. Адже масовий захід – це і реклама книги та бібліотеки, і виховання учня, і навчання, і розвиток, і взаємозв’язок. За період роботи в бібліотеці було проведено чимало заходів різної тематики. Звичайно працюю із групою дітей, які залюбки допомагають у бібліотеці, кращими активістами, як правило, завжди є учні 5 – 8 класів. З ними легко і просто працювати. Вони допомагають в оформлені книжково-ілюстративних виставок, розробці завдань до конкурсів, турнірів, працюють у «Книжковій лікарні» та беруть участь у підготовці майже всіх заходів, які проводяться у бібліотеці та школі.

Проведення масових заходів висвітлюється на фотостенді, «Наше дозвілля», а також оформлено альбом . А це неабиякий стимул для залучення дітей до проведення масових бібліотека.

Традиційним стало святкування у березні тижня дитячої та юнацької книги, у ході якого організовую читацькі конференції і книжкові виставки, свято книги, конкурс дитячих загадок. Це свято прилучає дітей до невичерпних джерел знань, стає осередком широкого і радісного спілкування, а бібліотека – справжнім храмом книги, в якому кожний читач відчуває себе бажаним гостем. Проводено свято книги «Книги читати – усе знати», «Нам без книг ніяк не можна», «Я книжка! Я – ваш вірний друг!».

Свято книги:

«Книги читати

усе знати»Свято книги:

«Нам без книг

ніяк не можна»

Заходи проводяться спільно зі школою.Літературне свято: «Квітни, наша мово!» (до Дня рідної мови)Літературно-музична композиція «Мужай прекрасне наше слово» (до дня рідної мови)Літературна година «Безцінна спадщина мого народу» (до Дня української писемності та мови)Літературно-музична композиція « Сіль землі і народу» (до Дня української писемності та мови)
Заходи до ювілеїв письменників.Літературно-музична композиція «Геніальна донька українського народу» (до дня народження Лесі Українки)

Вже стало доброю традицією відзначати в перші березневі дні народження генія українського народу – Тараса Григоровича Шевченка. Бібліотека приймає активну участь у проведенні Шевченківського тижня. Влаштована постійно діюча виставка «Поки з неба сонце світить тебе Тарасе, не забуть».

Презентація книжкової виставки «Лауреати Шевченківської премії»

Літературно-мистецька година «Справжній майстер поетичного слова» (до річниці від дня народження А.Малишка)Літературно-мистецька година «Співець життя народного» (до 175 – річчя від дня народження І.Нечуя-Левицького).

Важливим напрямком роботи є правовиховна діяльність бібліотеки, яка базується на диференційованому підході, комплексності популяризації правової літератури та різноманітності її форм, наочної популяризації книг.

Бібліотека постійно працює з підростаючим поколінням по темі правового виховання, задовольняє інтереси читачів різних вікових груп, кожна з яких має свої мотиви звернення до книги правової тематики.

Для підростаючого покоління разом з дільничним інспектором та вчителем правознавства проведено правові бесіди, вікторини, конкурси, години права та спілкування.

Правова годину «Мову закону вивчати і знати».

Хвилинки спілкування «Поважаймо права та закони», «Як не стати жертвою злочину».

Для учнів молодших вікторину «Правопорушників знаходимо у казці», урок гарної поведінки «Поспішаймо творити добро». На якому діти мали можливість пізнати , що таке добре і що таке погано.
Бесіда: «Правова культура учнів»

Також спільно зі школою проведено заходи по вихованню патріотизму і громадянства.


Історична година «У єдності наша сила» (до Дня Соборності України)


Історична година «Розквітай, моя ти Україно» (до Дня Соборності України)


Огляд літератури «Геноцид – якого не знала історія» ( до дня пам’яті жертв голодомору)
Для літніх читачів проведено
Свято Матері «Уклін вам берегині нашого роду»Літературні посиденьки «Зрілість – це наша юність з мудрими очима»
Посиденьки «Мої роки, моє багатство»

У бібліотеці склалася певна система роботи з краєзнавчою літературою. Сьогодні, в час духовного відродження України значно збільшився інтерес до її історичного минулого, зростає роль краєзнавства, зокрема його культурно-мистецьких, літературних напрямків. Саме бібліотека формує особистість на ґрунті історії, культури, традицій народу. З метою популяризації краєзнавчої літератури організовано краєзнавчу виставку «Тобі, слово красне Поділля!»
До 70- річчя утворення Хмельницької області в бібліотеці оформляла нетрадиційну виставку: «Край в якому я живу»
Оформлено в бібліотеці куток народознавства«У звичаях традиціях народу - ти душу України впізнавай!»

В кутку зібрані музейні експонати подаровані жителями села: це і жорна, маґільниця, ночви, прялка, ступка, мисник, праска, масничка, керогаз та багато інших речей повсякденного вжитку наших пращурів. Виготовлено


макет хати

ХІХ століття

та піч.

В кімнаті юного читача де знаходиться народознавчий куток розміщено і фонд дитячої літератури. Для цікавого спілкування з молодшими читачами оформлено постійно діючі книжкові виставки та інформаційні стенди.

«Щоб сонцю і квітам

всміхалися діти»«Душа народу

бринить

у слові»«Щедрий голос

природи змалку

слухаю я»


«Запрошуємо у

казку»


Довідково-інформаційний центр «Дитинство»


Звернення

книги до читачів

В бібліотеку залюбки приходять на екскурсію вихованці дитячого садка «Каштан». Для них організовую бесіди по казках, також з учнями школи з казкою йдемо до них в гості. Саме казка є найпопулярнішим жанром фольклору, що розкриває безмежний світ людської уяви, колотить серця дітей і дорослих. Дітям народна казка потрібна, як духовний хліб, що, як і хліб насущний, ніколи не проїдається. Реальне і вигадане напрочуд гармонійно поєднується в казці, зачаровуючи малюка на все життя красою рідного слова, сповненого мудрості, добра і оптимізму. Тому кожен бібліотекар, який любить дітей, прагне зробити перебування своїх користувачів у книжковому храмі цікавим, насиченим.

Екскурсія дитячого

Садка

до бібліотеки.Для учнів 5 – 9 класів працює краєзнавчий клуб за інтересами «Народне джерело». Діти кожного місяця мають змогу прийти в бібліотеку на засідання клубу на яких вивчається історія рідного краю, традиції нашого краю. Сумно бачити, що забуваються духовні традиції, моральні засади наших предків. Адже традиційна культура може зберегтися тільки за умови її передачі від прадідів, батьків до онуків. Заходи, які проводяться в бібліотеці,прищеплюють любов до України,до рідного краю, народних традицій.
Крім краєзнавчої роботи члени клубу займаються ще декоративно- прикладним мистецтвом. При бібліотеці організовано гурток «Світ моїх захоплень».
Всі роботи які діти виготовляють своїми презентуються на виставці «Майстер-клас»

Бібліотека надає допомогу класним керівникам та класоводам в підборі матеріалу до виховних годин і в підготовці до батьківських зборів. Вплив на якість читання дітей неможливий без тісного зв’язку бібліотекаря з учителями-предметниками, батьками. Батьки звертаються до бібліотекаря за порадою, як зацікавити дитину книгою, навчити розуміти прочитане, розвивати мовлення та пам’ять дитини.

Хотілося б бачити свою бібліотеку просторою, затишною, із величезною кількістю сучасної методичної та довідкової літератури, з достатньою кількістю нової, сучасної дитячої книги, із сучасним бібліотечним обладнанням.«Немає кращого фрегата, ніж Книга, - домчить до будь-яких берегів», - писав Е.Дікінсон. Бібліотекар – капітан того фрегата, курс якого складає читач. Тож давайте будемо вмілими капітанами та впевнено будемо вести читача до його мети!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка