Аукціон історичних ідей: «Тісніше станьте, сильні духом, під прапором одним» Мета проведення заходуСкачати 103.69 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір103.69 Kb.
Аукціон історичних ідей: «Тісніше станьте, сильні духом, під прапором одним»
Мета проведення заходу:

  • розширення та поглиблення національно-громадянських і військово-патріотичних уявлень і знань;

  • виховання української молоді в дусі військових традицій українського народу;

  • формування і розвиток мотивації, спрямованої на підготовку до захисту держави;

  • формування патріотично зрілої особистості;

  • акцентування уваги на тяглості військових і обрядово-побутових традицій українського народу;

  • виховання вірності та відданості, мужності та відваги, честі та гідності, єдності та сили духу як основних якостей української ментальної культури;

  • військово-професійна орієнтація молоді.

Обладнання: комп’ютер, проектор.

Програмно-дидактичне забезпечення: презентації «Козацтво», «УПА», «АТО», відео «Присяга воїна УПА», музичний супровід.
Хід заходу
І частина – аукціон історичних ідей

Вступне слово вчителя.

День захисника Вітчизни уособлює такі прекрасні людські якості, як доблесть і мужність. Фактично воно є святом усіх чоловіків, чиє головне покликання - обороняти рідну землю. Це свято символізує любов і повагу українців до своїх захисників і визволителів, до тих, хто сьогодні стоїть на варті незалежності держави.

З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності та територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві Президент України підписав Указ “Про День захисника України” від 14.10.2014 року, встановивши День захисника України – свято, яке щорічно відзначається 14 жовтня. Відповідно до Указу Президента України “Про відзначення у 2015 році Дня захисника України” для піднесення бойового подвигу, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу, посилення суспільної уваги та турботи про захисників рідної землі, збереження та розвитку національних військових традицій це свято відзначається на державному рівні.

Історики пророкували, що 23 лютого перенесуть на 14 жовтня - на Покрову. Ідею святкувати це християнське і до того ж давнє козацьке свято підтримав і Український інститут національної пам'яті. Чому саме ця дата дата підходить найбільше? Сьогодні ми почуємо думки різних груп наших учнів щодо того, хто ж саме із захисників України різних часів її історії були справжніми патріотами та борцями за незалежність країни; а також чому саме 14 жовтня обрали датою святкування Дня Захисника Вітчизни сьогодні.

Отже, у нас сформувалося 3 групи (команди) учнів, які представлятимуть свої ідеї згідно наступних напрямків-тем:

І група: «Українське козацтво як символ незламності та нескореності української нації»;

ІІ група: «Непереможне військо ХХ століття» (УПА);

ІІІ група: «Мужність та героїзм воїнів АТО».Представлення ідей групами учнів.

І група – «Українське козацтво як символ незламності та нескореності української нації». (презентація 1 – козацтво, під супровід музичного твору національного симфонічного оркестру України)

Центральним явищем історії України XVI – XVIII століття було козацтво, яке втілило в собі кращі національні риси українського народу. Воно обороняло рідний край від зовнішніх ворогів, чинило активний опір соціальному та національно-релігійному гнобленню, стало творцем нової форми державності на українських землях. Його колискою була Південна Україна, що знаходилася на межі двох різних цивілізацій: європейської (хліборобської, християнської) та азійської (кочової, мусульманської). Саме специфічні умови порубіжжя та особливості тодішнього життя і породили такий феномен , як українське козацтво. (слайди № 1-5)
14 жовтня церкви східного обряду відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Його суть – ідея заступництва Божої Матері над християнами. Свій початок свято бере з IX століття: у Константинополі під час служби у Влахернській церкві блаженний Андрій удостоївся явлення Богородиці. Вона простягла свій покров над людьми в знак того, що дає їм свій захист.

Вшанування Пресвятої Богородиці Покрови – захисниці від ворогів має глибоке коріння і в Україні. Ця традиція прийшла до Русі з Візантії разом із запровадженням християнства у 988 році. Князь Ярослав Мудрий збудував у Києві церкву на Золотих Воротах як вияв вдячності Богові і Пресвятій Богородиці. 1039 року він віддав народ Русі під опіку Божої Матері. Князь Володимир Мономах писав, що перемогам над половцями завдячує Богові і заступництву Пречистої Діви Марії.

Традиція вшанування Покрови як покровительки українського війська перейшла від руських князів до козацтва. Свято Покрови Пресвятої Богородиці було одним з найголовніших свят козаків, за що воно отримало другу назву – Козацька Покрова. Тоді ж виник новий тип ікони – “Козацька Покрова”, де під омофором Богородиці зображуються українські ієрархи, гетьмани і козаки. Також саме на свято Покрови козаки проводили ради, на яких вибирали нового гетьмана або членів старшини. Вшанування козаками Покрови позначилось і на топоніміці території їхнього проживання – сьогодні багато сіл в Україні носять назви “Покровка”, “Покровське”, “Новопокровка”. Значного поширення культ Покрови набув і в Українській козацькій державі – Гетьманщині. Найактивніше будівництво церков та іконописання, пов'язане з Покровою, припадає на добу гетьманування Івана Мазепи. Через шанобливе ставлення українського козацтва свято у свідомості народу почало асоціюватися з такими  поняттями, як військова честь, звитяга, мужність, захист кордонів і рідної землі, побратимство.

Узагальнення-висновок (слайд №7)ІІ група – «Непереможне військо ХХ століття» (презентація 2 – УПА, під супровід української пісні «Ой, у лузі червона калина»)

У ХХ столітті козацькі традиції найяскравіше наслідувала Українська повстанська армія.(слайд №1) Символічним днем утворення УПА вважається 14 жовтня 1942 року. (слайд №2-3) УПА діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована у збройне підпілля, яке діяло до початку 1960 років. УПА – єдина військова сила у Другій світовій війні, яка визначала стратегічною метою своєї боротьби створення незалежної Української держави, відповідно боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому.УПА будувалася за принципами регулярної армії: мала Головний військовий штаб та штаби військово-територіальних одиниць, офіцерські школи, військово-польову жандармерію, медичну службу, власну систему звань і нагород. За час діяльності через лави УПА пройшло понад 100 тисяч осіб. За участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона осіб.Діяльність УПА була логічним продовження попередніх періодів розвитку українського визвольного руху, тобто національної революції 1917–1920-х років, підпільно-бойової діяльності Української військової організації та Організації українських націоналістів 1920–1930-х років. З іншого боку, продовженням боротьби УПА у формі ненасильницького опору став дисидентський  рух 1960-х років і національно-демократичне відродження кінця 1980-х – початку 1990-х років. Вояків УПА об’єднувала ідея захисту України від зовнішнього і внутрішнього ворога й утворення незалежної України. Їхня головна перевага – наслідування бойових традицій українських воїнів, відвага, мужність і звитяга. Постановою Української Головної Визвольної Ради від 30 травня 1947 року було визнано 14 жовтня 1942 року Днем постання УПА та встановлено святковим днем УПА.

«Присяга воїна УПА» (перегляд відео)

Я, воїн Української Повстанської Армії, взявши в руки зброю, урочисто клянуся своєю честю і совістю перед Великим Народом Українським, Перед Святою Землею Українською, перед пролитою кров’ю Найкращих Синів України та перед Найвищим Політичним Проводом Народу Українського:                                                   

     Боротися за повне визволення всіх українських земель і українського народу, від загарбників та здобути Українську Самостійну Соборну Державу. В цій боротьбі не пожалію ні крові, ні життя і буду боротися до останнього віддиху і остаточної перемоги над усіма ворогами України.

    Буду мужнім, відважним і хоробрим у бою та нещадним до ворогів землі української.

    Буду чесним, дисциплінованим і революційно-пильним воїном.

    Буду виконувати всі накази державників.

    Суворо зберігатиму військову і державну таємницю.

    Буду гідним побратимом у бою та в бойовому життю всім своїм товаришам по зброї.

    Коли я порушу, або відступлю від цієї присяги, то хай мене покарає суворий закон Української Національної Революції, і спаде на мене зневага Українського Народу.IІІ група: - «Мужність та героїзм воїнів АТО» (презентація 3 – АТО, супровід: Піккардійська Терція «Гей, пливе кача по Тисині») (Слайд №1) Гадаю, що ніхто з тих воїнів, які брали участь у боях за її свободу, і подумати не міг про такий перебіг історії. Але факт є фактом. Так уже сталося, що нащадкам колишніх визволителів української землі доводиться через 70 років проходити випробування новою війною в Криму та на Донбасі. Змінилися методи її ведення, але чобіт нового ворога сьогодні залишає криваві сліди на нашій земліУтім і через десятиріччя не змінилося завдання захисників України: дати надійну відсіч агресору і забезпечити перемогу над ним. Сьогодні на Сході України зусиллями українських воїнів зупинено сотні інтервентів, які ніколи не повернуться додому живими. Військовослужбовці набули такий бойовий досвід, який дозволяє дедалі майстерніше бити ворога з меншими втратами наших бійців. Особливо це засвідчила героїчна оборона донецького аеропорту, яка вже стала символом мужності та героїзму наших бійців. У зверненні до народу щодо реалізації Мирного плану та зміцнення обороноздатності держави Президент України Петро Порошенко наголосив: «Карбувати їхній подвиг у літописі української бойової слави треба буде золотими літерами. Держава належним чином оцінить їхню мужність». Вже близько десяти військовослужбовців стали Героями України, сотні нагороджені орденами та медалями. Всі вони є наступниками подвигів воїнів, які 70 років тому визволили Україну від фашистських загарбників. Відтепер на їхню долю випало виконання відповідальної місії — очистити територію нашої країни від терористів, принести мир та спокій у звільненні міста та села, надійно захистити решту української території від розповзання тероризму. (слайди №4-7).З огляду на гібридний характер війни на сході нашої держави ми відзначаємо День захисника України у широкому розумінні. Маємо сьогодні говорити про те, що захисниками України є не лише військовослужбовці, а й усі громадяни, які своєю сумлінною професійною і громадською діяльністю забезпечують економічний, гуманітарний, освітній та інформаційний захист держави. Активного розвитку набув волонтерський рух, до якого залучилися чимало українців як у межах нашої країни, так і за кордоном. Нерідко ціною власного життя вони допомагають українській армії, доставляючи до місця призначення технічне оснащення, харчі, теплі речі, амуніцію, ліки. Вражає масштаб їхньої діяльності на допомогу пораненим воїнам АТО, сім’ям учасників АТО, родинам вимушених переселенців з Криму та територій охоплених війною. Ці люди стали мирними воїнами і надійними захисниками Батьківщини, а їхня діяльність – зразком самовідданості та патріотизму. До прикладу, згадаймо відданість батьків нашої однокласниці Анастасії Горкунової. Валентина Попелюшка та Степан Жук щоденно роблять непосильний внесок своєю благодійною та волонтерською діяльністю. Пишаємось такими батьками та дітьми


ІІ частина – історичні дебати

Представники кожної групи наводять «сумніви» щодо справжньої відданості воїнів того чи іншого часу. Таким чином, між учнями відбуваються дебати-обговорення. Можливими аргументами можуть бути наступні:  1. Козаки проявляли невизначеність у виборі союзників.

  2. Воїни УПА часто відстоювали особисті меркантильні інтереси.

  3. Воїни АТО показали недостатню готовність та рівень підготовки у протистоянні з ворогом.

Шляхом дискусії приходимо до спільного висновку:

хоча в кожному з випадків, у кожній армії були свої певні недоліки, захисники усіх часів об’єднані спільною метою – захист України, її народу, боротьба за збереження незалежності та цілісності території своєї Батьківщини, прояв незламності та нескореності українського народу. Всі вони воювали під єдиним українським прапором.

Ми ж, у свою чергу, повинні не повторювати головних помилок минулого – постійні чвари та міжусобиці, відстоювання в першу чергу власних особистих інтересів,відсутність спільності дій.

Потрібно завжди пам’ятати: наша сила - в єдності!

День захисника України нероздільно пов’язане із розвитком війська та військових традицій. Традиції в житті суспільства і окремої людини відіграють важливу роль. На їх основі створюються моральні ідеали, принципи, переконання і норми, які визначають стосунки між людьми і ставлення громадян до своєї держави. У свою чергу ставлення людини до країни уособлюється у таких поняттях, як “Вітчизна”, “Батьківщина”, а найвищим проявом любові до рідної землі є готовність боронити її ціною власного життя. Бойові традиції, що народилися у давні часи, протягом усієї історії України постійно розвивалися та наповнюються новим змістом новими поколіннями захисників Батьківщини.Заключне слово гостя – воїна-учасника АТО.

Сьогодні Збройні Сили України переживають глибокі зміни – реформування системи управління та матеріально-технічного забезпечення й переозброєння. Не менш важливим є процес осучаснення воєнно-ідеологічної підготовки особового складу ЗСУ в умовах протидії збройній та інформаційній агресії: визначення нових ідеологічних і світоглядних орієнтирів духовності військовослужбовців; формування ідей вірності Українському народу; посилення ідеологічної складової патріотичного виховання особового складу та підтримка у нього високого морального духу; виховання у військовослужбовців почуття особистої відповідальності за захист Вітчизни. Ідейне виховання в Збройних Силах має спиратися не на радянські, а на автентичні військові традиції Українського народу щодо захисту кордонів і безпеки своєї землі від зовнішнього ворога, оскільки українці – нащадки воїнів-русичів, козаків, січових стрільців і вояків УПА.

Не маю сумніву, що ми переможемо, адже захищаємо свою рідну землю. Переможемо, як перемагали наші діди і прадіди ще з часів українського козацтва..

Слава всім воїнам-переможцям у Другій світовій війні!

Слава ветеранам Української Повстанської Армії, учасникам українського національно-визвольного руху.

Слава бійцям антитерористичної операції, учасникам війни українського народу за незалежність та європейський вибір!

Слава українським волонтерам! І особливо – волонтеркам!

Слава українським воїнам всіх часів і всіх поколінь!

Боже, великий, єдиний,

Нам Україну храни….

Всі свої ласки й щедроти

Ти на люд наш зверни.Слава Україні!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка