"алкоголь І алкогольна залежність" Для учнів 9-11 класСкачати 136.21 Kb.
Дата конвертації10.09.2017
Розмір136.21 Kb.
КЛАСНА ГОДИНА

"АЛКОГОЛЬ І АЛКОГОЛЬНА ЗАЛЕЖНІСТЬ"

Для учнів 9-11 класів
Мета: виховання здорового способу життя, формування стійкого навику неприйняття алкоголю, уміння активного протистояння згубним звичкам; сприяти розвитку творчих здібностей учнів.

Оформлення: Презентація «Алкоголь і алкогольна залежність», малюнки по темі «Здоровий спосіб життя»; картки з таблицею і листи для тестування.

Форма: усний журнал з елементами тренінгу.
Пияцтво є заняття безумством

Піфагор


ХІД КЛАСНОЇ ГОДИНИ
Вчитель. Тема нашої класної години «Алкоголь і алкогольна залежність». Викрадач розуму — так іменують алкоголь з давніх часів. З убивчим сарказмом перераховує приводи для пияцтва англійський поет Роберт Берне. Його слова зберігають актуальність у наш час:

Для пьянства есть такие поводы:

Поминки, праздник, встреча, проводы,

Крестины, свадьбы и развод,

Мороз, охота, Новый год,

Выздоровленье, новоселье,

Печаль, раскаянье, веселье

Успех, награда, новый чин,

И просто пьянство – без причин.

Переклад С.Я.Маршака

Звідки ж до нас прийшла ця згубна звичка? Звернемося до історії.1 учень. Історія виготовлення спиртних напоїв іде в глиб тисячоліть. Про п'янкі властивості спиртних напоїв люди дізналися не менше чим за 8000 років до н.е. — з появою керамічного посуду, що дав можливість виготовлення алкогольних напоїв з меду, плодових соків і дикорослого винограду.

Можливо, виноробство виникло ще до початку культурного землеробства. Так, відомий мандрівник М.М.Міклухо-Маклай спостерігав папуасів Нової Гвінеї, що не уміли ще видобувати вогонь, але що вже знали прийоми приготування хмільних напоїв. У Стародавній Індії готували напій «сома», що грав велику роль в релігії Аріїв. У Греції вино вважалося даром богів. Але вже тоді було відмічено, що непомірне вживання будь-яких п'янких напоїв небезпечне. Тому греки, як правило, пили виноградне вино, розбавлене водою, так воно краще вгамовувало спрагу, і людина не п'яніла. Чистий спирт почали отримувати в VI – VII століттях араби і назвали його «аль коголь», що означає «одурманюючий». Першу пляшку горілки виготовив араб Рабез в 860 році. Перегонка вина для отримання спирту різко посилила пияцтво. Не виключено, що саме це і послужило приводом заборони вживання спиртних напоїв основоположником ісламу Мухаммедом. Впродовж 13 сторіч в мусульманських країнах алкоголь не вживали, а відступники Корану жорстоко каралися.

У середньовіччі в Західній Європі також навчилися отримувати міцні спиртні напої шляхом сублімації вина і інших бродячих цукристих рідин.

На Русі простим людям дозволялося варити пиво і мед тільки по великих святах, на весілля, хрестини. Пияцтво в буденні дні вважалося гріхом і ганьбою.Вчитель. Шкода, що учні, добре знаючи про шкоду алкоголю, наркотиків і куріння, часто не уміють сказати «ні», піддаються на умовляння. А зараз давайте перевіримо, чи умієте ви управляти своїми бажаннями?
Тест чи «Зможете ви встояти»

Виберіть одну з двох відповідей. Відповідати потрібно чесно, інакше ви нічого про себе не дізнаєтеся: 1. Чи можна вважати, що телевізор є Вашою розвагою? Так. Ні.

 2. Якби у Вас була можливість дивитися «мультики» більше 3 годин щоденно, то робили б Ви це? Так. Ні.

 3. Хотіли б Ви спробувати закурити сигарету? Так. Ні.

 4. Чи можете Ви вранці валятися в ліжку, навіть якщо Вам необхідно вставати і що-небудь робити? Так. Ні.

 5. Чи намагалися Ви спробувати алкогольні напої? Так. Ні.

 6. Чи любите Ви уроки фізкультури? Так. Ні.

 7. Чи доводилося Вам приймати пропозиції друзів пропустити деякі уроки або цілі дні? Так. Ні.

 8. Чи умієте Ви не повторювати своїх помилок? Так. Ні.

 9. Якби підхмелена людина запропонувала Вам прямо на вулиці коробку цукерок, узяли б Ви її? Так. Ні.

 10. Зуміли б Ви відмовитися від пропозиції пограти в ігрові автомати через те, що не зроблені уроки? Так. Ні.

Тепер підрахуйте бали з урахуванням таблиці.ТАК

НІ

1.

0

5

2.

0

5

3.

0

5

4.

0

5

5.

0

5

6.

5

0

7.

0

5

8.

5

0

9.

0

5

10.

5

0

ЯКЩО У ВАС:

0-15 балів

Ви умієте управляти своїми бажаннями. Ви любите отримувати задоволення. Але в потрібний момент Ви в змозі допустити, що задоволення ради задоволення може принести шкоду, перешкодити Вашим планам, Вашим відносинам з батьками, вчителями. У Вас попереду цікаве життя, повне справжніх задоволень.20-40 балів

Ваша «зона задоволень» нерідко Вас підводить. Ви, мабуть, і хотіли б краще управляти своїми бажаннями, але це не завжди виходить. Не вистачає сили волі. Ви багато часу втрачаєте дарма. Ви прагнете до хвилинних задоволень. Через це Ви можете втратити багато приємного в майбутньому. Рекомендуємо бути насторожі – дуже дорогою може виявитися ціна сумнівного задоволення.45 і більше балів

УВАГА!


Ви буквально заражені отриманням усіляких задоволень. Ви не в змозі правильно оцінювати свої дії.

Будь ласка, підсумуйте отримані бали і задумайтеся над своїми результатами.
 • Так що ж таке алкоголізм? Чим він небезпечний?

2 учень. Алкоголізм — важка хронічна хвороба, в більшості своїй важковиліковна. Вона розвивається на основі регулярного і тривалого вживання алкоголю і характеризується особливим патологічним станом організму: нестримним потягом до спиртного, зміною ступеню його переносимості і деградацією особи. Для алкоголіка сп'яніння представляється якнайкращим психічним станом. Цей потяг не піддається розумним розмовам і вмовлянням припинити пити. Алкоголік направляє всю енергію, засоби і думки на добування спиртного, не зважаючи на реальну обстановку (наявність грошей в сім'ї, необхідність виходу на роботу і т. п.). Раз випивши, він прагне напитися до повного сп'яніння, до безпам'ятності. Як правило, алкоголіки не закушують, у них втрачається блювотний рефлекс і тому будь-яка кількість випитого залишається в організмі. У зв'язку з цим говорять про підвищену переносимість алкоголю. Але насправді це патологічний стан, коли організм втратив здатність боротьби з алкогольною інтоксикацією шляхом блювоти і інших механізмів захисту. У п'яниці ослаблена воля — і не тільки до обмеження прийому алкоголю, але і по відношенню до інших, ділових сторін повсякденного життя.

Алкоголь викликає безпричинні зміни настрою, вибухи радості і злості іноді з самих незначних приводів і в той же час байдужість до подій, що дійсно хвилюють. У того, хто п'є міняється коло знайомих, коло інтересів. Як правило, відбувається концентрація уваги на пляшці. І яка б тема не зачіпалася в компанії п’яниць, рано чи пізно вона буде переведена на тему про горілку. Неможливість позбавитися від думок про пляшку спиртного, послухати голос розуму і відрізняє особу алкоголіка від просто випиваючих людей.3 учень. У народі мовиться: «Чоловік п'є – півбудинку горить, дружина п'є – весь будинок горить». Для алкоголіка характерне огрубіння особи, брехливість, падіння авторитету в сім'ї і робочому колективі, психофізичні зміни. На початку пропадають ті тонкі порухи душі, які скрашують відносини в сім'ї. П'яниця вже не скаже нікому ласкавого слова. У подальшому огрубіння характеру супроводжується грубістю і навіть жорстокістю. Намагаючись приховати факт придбання вина, п'яниця починає брехати. Це веде до втрати пошани до п'яниці як вдома, так і на роботі. Будучи роздратованими постійними конфліктами з п'яницями, члени його сім'ї і колективу самі стають невитриманими. П'яниця ж знову шукає утіхи від виникаючих скандалів у горілці. Утворюється замкнене коло.

4 учень. Отже, алкоголізм розвивається по такій схемі:

Початкова фаза. Сп'яніння з випаданням пам'яті, «затьмарення». Людина постійно думає про спиртне, їй здається, що випито недостатньо, вона п'є «про запас», у неї розвивається жадність до алкоголю. Проте вона зберігає свідомість своєї провини, уникає розмов про свою тягу до вина.

Критична фаза. Втрата контролю над собою після першого ж ковтка горілки. Прагнення знайти виправдання своєму пияцтву, опір всім спробам запобігти його бажанню випити. У людини розвивається зарозумілість, агресивність. Він звинувачує тих, що оточують в своїх бідах. У неї починаються запої, її друзями стають випадкові товариші по чарці. Вона вимушена піти з постійної роботи, втрачає інтерес до всього, що не має відношення до вина і горілки.

Хронічна фаза. Щоденне похмілля. Розпад особи. Помутніння пам'яті. Плутаність думки. Людина п'є сурогати алкоголю, технічні рідини, одеколон. У неї розвиваються безпідставні страхи, біла гарячка, інші алкогольні психози.

1 учень. «Спирт так само консервує душу і розум п'яниці, як він консервує анатомічні препарати», - писав Л. Толстой. Кінцевою стадією такої консервації є біла гарячка.

Біла гарячка - найчастіший алкогольний психоз. Вона виникає зазвичай в стані похмілля, коли у п'яниці з'являються несвідомий страх, безсоння, тремтіння рук, кошмари, слухові і зорові обмани у вигляді шумів, дзвінків, руху тіней. Це передвісники білої лихоманки. Її симптоми особливо виражені вночі. У хворого з'являються яскраві переживання страхітливого характеру. Він бачить комах, що повзають навколо, щурів, нападаючих на нього чудовиськ, бандитів, відчуває біль від укусів, ударів, чує погрози. Він бурхливо реагує на свої галюцинації, обороняється або біжить, рятуючись від переслідування.Вдень галюцинації дещо затухають, хоча хворий залишається збудженим, у нього трясуться руки, він метушливий і не може спокійно сидіти на одному місці.

2 учень. У здорової дитини не може бути потягу до спиртного. Навпаки, смак і запах алкоголю викликають у неї огиду. До вживання хмільних напоїв дітей штовхає цікавість. Алкоголь, потрапляючи в організм дитини, швидко розноситься кров'ю і концентрується в мозку. Унаслідок підвищеної рефлекторної збудливості навіть невеликі дози спиртного викликають у дітей бурхливу реакцію, важкі симптоми отруєння. При систематичному надходженні алкоголю в дитячий організм страждає не тільки нервова система, але і травний тракт, зір, серце. Печінка не справляється з алкогольним навантаженням, і відбувається її переродження. Страждають і органи внутрішньої секреції, перш за все щитовидна залоза, гіпофіз, надниркові залози. В результаті на тлі алкогольної інтоксикації у підлітків, що приохотилися до спиртних напоїв, може розвинутися цукровий діабет, порушення статевої функції і т.д. Особливо слід сказати про гостре алкогольне отруєння. Таке отруєння має велику небезпеку для підлітків, організм яких високо чутливий до токсичних речовин. Особливо вразлива нервова система, головний мозок. А сп'яніння у дітей дошкільного і раннього шкільного віку розвивається настільки бурхливо, що буває важко врятувати дитину.

3 учень. Життя показує, що в стані сп'яніння дійсно усуваються стримуючі чинники: саме п'яними здійснюються переважна більшість особливо жорстоких і потворних злочинів. Кожна третя дорожньо–транспортна пригода здійснюється людьми в стані сп'яніння. Чим же пояснюється підвищення ризику аварій у водіїв, що знаходяться в стані алкогольного сп'яніння? П'яна людина гірше розрізняє кольори, погано реагує на зміни червоного і зеленого кольору світлофора. Алкоголь впливає і на слух, тому за кермом автомобіля, за пультом управління верстатом або приладом не може бути місця людям, схильним до вживання вина. За нашим законодавством, вже сам факт пияцтва водія автотранспорту тягне кримінальне покарання. Адже в руках п'яниці автомобіль стає знаряддям злочину. Але хіба не є джерелом підвищеної небезпеки п'яний пішохід, що несподівано з'являється перед транспортом, що рухається. Водій, як правило, прагне врятувати порушника вуличного руху, що лізе під колеса. Але водій часто губить інших перехожих, заїжджаючи, наприклад, на тротуар або врізаючись в іншу машину з людьми. У будь-якому випадку п'яний на дорозі — перешкода руху і джерело аварій!

1 учень. «Хміль штовхає людей на злочин, - писав Джек Лондон. — Мені сотні разів доводилося спостерігати, що люди роблять в хмелю те, чого вони ніколи не зробили б у тверезому стані. Потім злочин тягнув за собою страшні наслідки, і людина остаточно гинула. Мені іноді траплялося відвідувати товаришів у в'язниці до їх відправлення на каторгу, і я не раз чув звичайну для них фразу: «Якби я не був п'яний, я б цього ніколи не зробив». А робилися під впливом хмільного часом такі жахливі речі, що при всій моїй стійкості мені доводилося здригатися».

Встановлено, що п'яними здійснюється 55% всіх крадіжок, 79% грабежів, 69% нападів. Злочини серед неповнолітніх в більшості своїй також результат пияцтва. Більше 80% хуліганських дій припадає на підлітків в нетверезому вигляді.

Людина повинна відповідати за свої вчинки, навіть якщо вона сильно п'яна. Звичайно, в стані сп'яніння вона втрачає самоконтроль, але це не знімає з неї відповідальності за скоєне. Українське законодавство визначає, що особа, яка скоїла злочин в стані сп'яніння не звільняється від кримінальної відповідальності.

4 учень. «Алкоголь, - писав І. П. Павлов, - заподіює всьому людству значно більше горя, ніж радості, хоча його і вживають заради радості. Скільки талановитих людей загинуло із-за нього!» Систематичне зловживання спиртним призводить до зниження розумових функцій, погіршення уваги, втрати здібності до творчості.

Як будь-якій хімічній отруті, наркотику, алкоголю властивий власний тип отруєння, специфічна дія на особу. При цьому у багатьох людей, що страждають алкоголізмом, з'являються схожі риси, подібно до того, як це буває при психічних захворюваннях, що мають характерні симптоми. Для алкоголіків типове обмеження кола їх інтересів, концентрація уваги на задоволенні бажання випити. В цьому відношенні алкоголіки схожі один на одного, як рідні брати і сестри.

Середня тривалість життя алкоголіка не перевищує зазвичай 55 років. З 100 самовбивць – половина алкоголіки.

1 учень. Алкоголь паралізує волю, таку необхідну спортсменові в процесі підготовки і проведення змагань. Відомий випадок, коли сильна вісімка веслярів англійського клубу набагато випередила своїх суперників, вийшовши у фінал. На честь цього спортсмени дозволили собі випити по келиху шампанського на прийомі у мера. І от наступного дня вони несподівано різко здали свої позиції і ледве утрималися на третьому місці, хоча за всіма показниками могли претендувати на лідерство. Відомий футболіст А. Старостін пише в своїх спогадах: «Кухоль пива — відро поту. Так прийнято говорити серед футболістів. Це означає: щоб усунути шкоду від випитого кухля пива, треба на тренуваннях пролити відро поту. Втратити форму можна за один день. Щоб придбати форму, потрібно витратити місяць».

Вчитель. Скажіть: людина, яка кладе сир в мишоловку, любить мишей? Для чого вона витрачає на них сир? Поклав би сир поряд з ніркою, та і залишив би мишей у спокої! Але він кладе сир саме всередину мишоловки. Мишка починає ним ласувати вже усередині, коли мишоловка закривається. А що роблять з мишками, що попалися, добре відомо.

Запам'ятаєте: Ляльководи-маніпулятори обдурюють і втягують в алкогольні і наркотичні мережі того, хто боїться виглядати дурнем.

Як же поводитися, коли тебе намагаються «узяти на «слабо»? Дуже просто — відповідати: «Так, мені це слабко!». Тебе почнуть висміювати: «Ти видно ще матусин синок!» Відповідь: «Так, я ще синок матусі і татка». І так далі. І незабаром буде помітно, як запал «ляльковода» ослаблюється: він розуміє, що від тебе він нічого вигідного для себе не доб'ється. Іноді можуть сказати: «Ти що - дурень, якщо відмовляєшся від такої вигідної справи?» У цей момент треба подумати: «А що це він так піклується про мою вигоду?» І відповісти: «Так, я такий дурень, що твою пропозицію не приймаю». І знову стане помітно, як ослаблюється запал «ляльковода». Виникає питання: що гірше — виглядати дурнем, але поступати розумно, або поступати, як дурень, але виглядати розумним?

Не бійся виглядати недостатньо розумним!

Не бійся виглядати недостатньо сміливим!

Не бійся виглядати недостатньо дорослим!

Не бійся виглядати недостатньо самостійним!

3 учень. Давайте перевіримо: що ви знаєте і що ви не знаєте про алкоголь.

Проставте на листі по вертикалі числа від 1 до 9. Зараз я зачитуватиму вголос деякі думки. Якщо ти вважаєш твердження істинним, то поряд з його порядковим номером пиши слово «вірно», якщо помилковим – «невірно».

Алкоголь є наркоречовиною.

Більшість алкоголіків - пропащі люди і ледарі.

Можна стати алкоголіком, вживаючи тільки одне пиво.

Чорна кава і холодний душ дуже добре витвережують людину.

На рівну кількість алкоголю всі люди реагують однаково.

Алкоголіки п'ють щодня.

Якщо батьки не п'ють, їх діти теж не питимуть.

Алкоголь не підвищує температуру тіла.

Алкоголь - це стимулюючий, збудливий засіб.
А зараз порівняєте ваші відповіді з правильними:

Вірно: Систематичне вживання алкоголю приводить до фізичної і психічної залежності від нього.

Невірно: Близько 95-98% алкоголіків - звичайні люди, які працюють, мають сім'ї.

Вірно: Не має значення, який тип алкоголю вживає людина. Схильність до того, щоб стати алкоголіком, зв'язана з особою. Пиво містить етиловий спирт, але в меншій кількості в порівнянні з вином або горілкою. Тому люди, що п'ють пиво, повинні більше його випити, щоб сп'яніти.

Невірно: Єдине, що може протверезити людину, - це час. Позбавлення організму від 30 г алкоголю займає у печінки приблизно одну годину роботи.

Невірно: Реакція на алкоголь дуже індивідуальна. Вона залежить від багатьох чинників, включаючи загальний стан здоров'я, вагу тіла, вік, толерантність (переносимість) і ін..

Невірно: Деякі алкоголіки випивають тільки по вихідних днях, деякі не п'ють (стримуються) місяцями. Але нерідко буває так, що як тільки алкоголік випив, він вже не може зупинитися.

Невірно: Молоді люди ухвалюють власні рішення, виходячи з того, чому вони навчилися в сім'ї, на вулиці і в школі.

Вірно: Алкоголь знижує температуру тіла, він викликає у тих, що п'ють відчуття тепла, оскільки кров підливає до поверхні шкіри. Коли це відбувається, температура тіла знижується, оскільки тепло поверхні тіла легко втрачається.

Невірно: Алкоголь - це депрессант. Він негативно впливає на розсудливість і самоконтроль.4 учень. «Хмільне завжди протягує нам руку, коли ми терпимо невдачу, коли ми слабіємо, коли ми стомлені, і вказує надзвичайно легкий вихід з положення, що утворилося. Але обіцянки ці помилкові: брехливий душевний підйом, примарна фізична сила, яку він обіцяє; під впливом хмільного ми втрачаємо дійсне уявлення про цінність речей» Джек Лондон.

Пам'ятайте: У людей завжди є проблеми, і звернення до алкоголю та інших наркотиків їх не вирішує, а швидше породжує нові. Не наркотики вирішують проблеми, а люди!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка